Skocz do zawartości
el_bary

Mesh system vs Access Points

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć,

niedawno podpisałem cyrograf w banku i jako, że mam w nowym M przemieszkać sporo lat chciałbym uzbroić się w dobra infrastrukturę sieciową. Zakupiłem kabel 7-ej kategorii, który poprowadzę do gniazdek w całym mieszkaniu. Wszystkie urządzenia "stałe" (tv/komputery/konsole) będą podłączone kablem. Wszystkie te kable schodzą się do schowka, gdzie będzie wisieć mała szfa rackowa. Zrobię sobie ładnie Patch panel, opiszę i podłączę do switch'a. No i tutaj zaczyna się problem. Jaki sprzęt wybrać albo raczej jaki typ sprzętu. Mam kilka kandydatów dla setupów i każdy ma jakieś "ale":

 

Opcja 1 - bardzo drogi router i drogie access pointy

Pierwotny pomysł zakładał zainwestować w overkilla. Oczywiście wiem, że taki setup to wyrzucanie pieniędzy w błoto, to bardziej kwestia kupienia sobie fajnej zabawki. Docelowo, w szafie mógłby pojawić się jakiś serwer NAS lub może prawdziwy komputer z xenonem i Ubuntu LTS. W każdym razie byłby to:

https://www.x-kom.pl/p/206123-router-ubiquiti-edgerouter-pro-8-8x10-100-1000mb-s-2xsfp-rj45.html

3x https://www.x-kom.pl/p/281844-access-point-ubiquiti-uap-ac-lite-a-b-g-n-ac-1200mb-s-24-5ghz-poe.html

 

Jeśli ktoś ma doświadczenie z tymi access pointami, może wypowiedzieć się czy nadają się do wieszania na ścianie czy muszę doprowadzić kable do sufitu.

 

Opcja 2 - tańszy router i tańsze access pointy

https://www.x-kom.pl/p/266624-router-ubiquiti-edgerouter-x-sfp-5x10-100-1000mb-s-1xsfp-poe.html

3x https://www.x-kom.pl/p/397440-access-point-ubiquiti-aircube-ac-a-b-g-n-ac-1200mb-s-24-5ghz-poe.html

 

W tej opcji mam wątpliwości co do samej konfiguracji, czy ten access point w ogóle będzie współpracował z tym routerem, a raczej czy to jest taki zwykły AC o jakim ja myślę. Oczywiście jestem otwarty na sprzęt innej firmy, jeśli polecicie mi coś dobrego.

 

Opcja 3 - bardzo drogi router bez AC

Ta opcja zakłada kupienie drogiego routera, który będzie miał tak mocny sygnał, że pokryje nim całe mieszkanie, bez konieczności montowania dodatkowych AC. Oczywiście stwierdzenie bardzo drogi router jest tutaj subiektywne, co do samego sprzętu też nie jestem zdecydowany, chodzi jedynie o koncepcję. Pytanie, czy taki router jest w stanie zapewnić doskonały zasięg WIFI w całym mieszkaniu (75m2)? Czytałem testy i pomiary, wydaje mi się, że nie.

https://www.x-kom.pl/p/341088-router-tp-link-archer-c5400-5400mb-s-a-b-g-n-ac-2xusb.html

 

Opcja 4 - mesh system

Tutaj wchodzimy na grunt, o którym nie mam zielonego pojęcia. Z tego co rozumiem systemy mesh działają na zasadzie repeterów, co już samo w sobie mi się nie podoba. Wydaje mi się, że każdy punkt powinien być podłączony kablem a nie wzmacniać sygnał z innego punktu (no chyba, że mogę podłączyć taki system tak jak mi się podoba). Co do samego sprzętu też zastanawiam się, czy może służyć jako trochę bardziej profesjonalny router. Konfiguracja systemu przez aplikację na telefonie nie jest dla mnie zaletą, wydaje mi się zbędnym bajerem.

 

Kandydaci:

https://www.x-kom.pl/p/344210-system-mesh-wi-fi-ubiquiti-amplifi-hd-mesh-system-1750mb-s-a-b-g-n-ac-usb.html

https://www.x-kom.pl/p/410785-system-mesh-wi-fi-asus-lyra-mesh-wifi-2200mb-s-a-b-g-n-ac-zestaw-2szt.html

https://www.x-kom.pl/p/394854-system-mesh-wi-fi-tp-link-deco-m5-mesh-wifi-1300mb-s-a-b-g-n-ac-3xap.html

 

 

Generalnie odnośnie wyboru którejś z opcji pojawia się pytanie, który system lepiej pokryje zasięgiem WIFI całe mieszkanie. Chce mieć wszędzie pełny zasięg, bez problemów z przełączaniem się przy spacerze z pokoju do pokoju. Z tego co doczytałem to zadanie lepiej spełni mesh system niż router z AC, jednak mam wątpliwości co do tej funkcji repeatera.

 

Kilka dodatkowych uwag:

- Mieszkanie jest w stanie developerskim, więc mogę poprowadzić kable gdzie chcę. Wolałbym jednak uniknąć montowania czegoś na suficie

- Nie powiem, że budżet nie gra roli ale jestem w stanie dołożyć 200zł do samego interfejsu graficznego czy innych bajerów. Chcę mieć coś na wypasie, a sam jestem zapaleńcem, który lubi postawić sobie serwer z jakimś dockerem, który będzie dostępny ze świata itd. Poza tym jako programista czasami muszę zbudować sobie odpowiednie narzędzia. Z tego samego powodu nie jara mnie konfiguracja przez aplikację w telefonie. Bajer fajny ale wolę podłubać dłużej i skonfigurować sobie wszystko po swojemu, niż w jakimś wizardzie.

 

Wskażcie mi proszę drogę, bo chyba zbłądziłem :)

Edytowane przez el_bary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob to jak nalezy.

 

Jaka predkosc internetu i jakich funkcji od routera oczekujesz.

Na 99% RB750gr3 spelni wszystkie oczekiwania

 

Jeden AP Unifi AC lite powinien wystarczyc ale jak masz takie mega wymagania to dwie sztuki i na sufit powiesic.

Tylko musisz je rozmiescic w miare rownomiernie i moc nadawania dac na minimum.

 

Jak chcesz zrobic porzadnie to kable 6a a nie 7 bo samo ich ukladanie i obrabianie jest mega klopotliwe.

10Gbit na 6a lata bez problemu a 100gbit na miedzi nie zobaczymy.

 

Z uwag.

Pociagnij do kazdego pokoju po 4 kable. Po dwa kazda przekatna pokoju zeby w razie czego tylko przez polowe pokoju jechac kablem.

Po dwa bo plakietki do gniazd sa podwojne a nigdy za wiele.

W miejsce gdzie TV bedzie wisiec pociagnij 4 kable.

To nie jest przesada. Jeden kabel poleci do smart tv, drugi konsola, i zostaja dwa kable do czegos.

Widok dwoch konsol czy dodatkowo dekodera tv sat w dzisiejszych czasach nie jest zadki.

 

Switch do szafki rackowej to liczba gniazd na scianach +5.

 

Jeden kabel to router switch, kolejne dwa do nasa z agregacja i zostaja dwa porty do AP na suficie.

Prawdopodobnie bedziesz potrzebowal 24 portow.

Dobrze jakby mial zlacze SFP albo nawet dwa.

Prawdopodobnie internet i tak bedzie po swietle w PON wiec nie wykorzystasz ale kto tam wie :)

 

Szanuj pieniadze i zostaw na jakiegos Qnapa z atomem (wirtualizacja) albo na rate kredytu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam do mieszkania brać sprzętu sieciowego aktywnie chłodzonego, a tak mi wygląda ten router z 1.

Po prostu to jest głośne, a jak szczelnie zamkniesz, to jeszcze głośniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak poprzednicy napisali. Pasywnie chłodzone urządzenia (switche i routery) i dobra wentylacja w punkcie dystrybucyjnym (PD). Jeden UniFi® AP AC LITE* na suficie w centralnym punkcie mieszkania wystarczy z powodzeniem, chyba że mieszkanie masz na planie długiego prostokątu, to ewentualnie dwie sztuki (tak jak Szczota napisał). Ale przy dwóch sztukach potrzebujesz kontrolera do roamingu, dedykowany UniFi® Cloud Key albo programowo, np na jakimś Raspberry Pi albo innej wirtualce np na NASie, na którym można uruchomić maszynę wirtualną.

Pamiętaj też, że jeśli ISP będzie UPC czy Vectra, i router operatora będzie zainstalowany w okolicy TV, to dobrze mieć jeden Ethernet dodatkowo więcej z salonu do PD.

 

* - pojedyncze opakowania zawierają PoE injector. Trójpaki już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dzięki wszystkim za odpowiedź.

 

Jeśli chodzi o router to ten z 1 opcji to fanaberia, pewnie stanie na zwykłym routerze a'la Ubiquiti ER-X, natomiast w sprawie punktów dostępowych, tak jak pisałem wcześniej średnio podoba mi się montowanie czegoś na suficie (namówiłem narzeczoną na drogi setup, nie chce jej dokładać ozdób na suficie). Co w takim razie powiecie na mesh zamiast UniFi AP AC?

 

https://www.x-kom.pl/p/369216-system-mesh-wi-fi-asus-lyra-mesh-wifi-2200mb-s-a-b-g-n-ac-zestaw-3szt.html

 

Używać tego tylko jako punktów dostępowych do WIFI (nie jako routera). Mógłbym rozłożyć w rogach mieszkania 3 punkty, podłączyć każdy kablem i powinno być 100% pokrycia. Wybrałem ten, ze względu na to, że ukrywa sieć 2.4Ghz i 5Ghz pod jednym SSID i wybiera dla urządzeń lepszy wariant. Nie rozumiem tylko czy muszę łączyć kablem urządzenia bezpośrednio czy mogę przez switch? Bo jeśli bezpośrednio to idealnie byłoby doprowadzić podwójne gniazdka docelowo dla modułów mesh.

 

Ewentualnie mógłbym pójść w Ubiquiti AmpliFi HD i zrezygnować z dodatkowego routera.

 

Odnośnie chłodzenia to szafa rackowa zamknięta w schowku raczej nie powinna nikomu przeszkadzać. Jest tam też mechaniczna wentylacja, więc warunki wydają się być OK dla sprzętu. Mimo wszystko jak zajaranie zabawkami zaczyna stygnąć, dochodzę do wniosku, że pakowanie się w sprzęt klasy enterprise to przerost formy nad treścią. Zestaw szafa + patch panel + router + switch + mesh już będzie swoje kosztował.

 

PS. @n00b - kupiłem już 100m kabla 7kat ale montażem w ścianie i zakładaniem gniazdek zajmuje się elektryk, który jest świadomy, że dostanie do połączenia 7 kategorie. Osobiście będę tylko podpinał patch panel, więc myślę, że dam sobie z tym radę. Później patch panel -> switch to już patchcordy. Co do samych gniazdek to w biurze jest ich, aż 5 (2 dla PC, 1 dla iMaca, 2 dla TV), w innych pokojach też z zapasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro kladziesz kable to nie lepiej tansze ac i spiac je kablem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o to, że moje doświadczenia z AC są takie, że kiedy przychodzisz z pokoju do pokoju to urządzenia wariują. Albo się nie przełączy na inny AC i prędkość spada, albo przełączenie zrywa połączenie etc. Podobno mesh jest rozwiązaniem tych problemów i system sam automatycznie przełącza urządzenia miedzy punktami. Podobno, bo nigdy nie miałem z takim systemem do czynienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sieć Mesh działa na zasadzie łączenia po WiFi p2p, czyli każdy moduł łączy się z każdym. Jak podłączysz je kablami, to większej różnicy w porównaniu z AP nie będzie. Tak jak wcześniej napisałem, więcej niż jeden AP + kontroler i jest to samo. A Mesh stoi na półkach i zbiera kurz. Ja wolałbym mieć UniFi® AP AC LITE na suficie niż jakieś kolejne urządzenia na półce, które trzeba przecież jeszcze zasilić, czy kolejne kable zbierające kurz. No ale to Twój wybór co zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mesh nie musi wcale stać na półce, jeden schowam w szafce RTV, drugi za łóżkiem w sypialni i będzie elegancko. Opcja z sufitem odpada, musi być kompromis w związku :)

 

A co myślisz o takich AC:

https://www.x-kom.pl/p/397440-access-point-ubiquiti-aircube-ac-a-b-g-n-ac-1200mb-s-24-5ghz-poe.html ? Czy w połączeniu z kontrolerem nie będzie podobnego efektu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5Ghz nie lubi kompromisu i jak go schowasz to bedzie problem.

Unifi ladnie wyglada na suficie. Jak bede w domu to wrzuce zdjecie.

 

Kat7 zobacz ile gniazda kosztuja :)

 

U siebie wstawilem rurki pvc i w nich kable 5e madexa. Czas gonil a innych nie mialem.

 

Zanim 10gbit miedz bedzie akceptowalna cenowo to pewnie mieszkanie zmienie na wieksze albo dom wybuduje :)

 

Odnosnie sieci mesh. Dziala to dokladnie tak samo jak zwykle AP. Oczywiscie AP moze miec zaimplementowane wywalanie urzadzenia jak poziom sygnalu spadnie ale unifi ma to samo i mozesz komfogurowac. Dodatkowo jesli unifi bedzie mialo zasilanie a lan padnie to przelaczy sie na wireless uplik czyli jak mesh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mesh nie musi wcale stać na półce, jeden schowam w szafce RTV, drugi za łóżkiem w sypialni i będzie elegancko. Opcja z sufitem odpada, musi być kompromis w związku :)

Widzę, że koniecznie chcesz być mądrzejszy niż fizyka :). Kiedyś był taki fajny skecz kabaretu Dudek: "...praw fizyki pan nie zmienisz..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unifi ladnie wyglada na suficie. Jak bede w domu to wrzuce zdjecie.

 

Wiem jak wygląda bo mam to w biurze, sprawdza się i mnie się podoba. Stąd z resztą pierwotny pomysł, żeby zamontować coś takiego w domu. Niestety poziom akceptacji narzeczonej został przekroczony wraz z wyjściem poza schowek, o którym cały czas jej opowiadałem.

 

Kat7 zobacz ile gniazda kosztuja :)

 

Nie wsadzam gniazdek 7kat, wymiana gniazdek w przyszłości to nie problem a wymiana kabli w ścianie już tak.

 

Widzę, że koniecznie chcesz być mądrzejszy niż fizyka :). Kiedyś był taki fajny skecz kabaretu Dudek: "...praw fizyki pan nie zmienisz..."

 

Nie chcę ale muszę :) W zasadzie przemyślałem, że jedno sufitowe mogę sobie spokojnie powiesić w schowku (tam gdzie cała szafa rackowa będzie). Schowek jest mniej więcej po środku mieszkania - najdalszy punkt mieszkania będzie oddalony o około 10m w linii prostej. Po drodze natrafi na około 3 ściany działowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wiem jak wygląda bo mam to w biurze, sprawdza się i mnie się podoba. Stąd z resztą pierwotny pomysł, żeby zamontować coś takiego w domu. Niestety poziom akceptacji narzeczonej został przekroczony wraz z wyjściem poza schowek, o którym cały czas jej opowiadałem.

 

 

 

Nie wsadzam gniazdek 7kat, wymiana gniazdek w przyszłości to nie problem a wymiana kabli w ścianie już tak.

 

 

 

Nie chcę ale muszę :) W zasadzie przemyślałem, że jedno sufitowe mogę sobie spokojnie powiesić w schowku (tam gdzie cała szafa rackowa będzie). Schowek jest mniej więcej po środku mieszkania - najdalszy punkt mieszkania będzie oddalony o około 10m w linii prostej. Po drodze natrafi na około 3 ściany działowe.

5Ghz nie zadziala. Za duze straty beda.

Jesli nie mozesz zrobic konkretnie to nastaw sie na 2,4Ghz. Jesli to nie jest blok to bedzie dzialac poprawnie.

 

U mnie w bloku 2,4ghz dziala tak ze nawet klawiatura na 2,4ghz ma problem z dzialaniem na 1,5m. Do 1m jeszcze dziala ok, powyzej loteria

UAP-AC-IW-PRO tym sie zainteresuj. Sztuka na pokoj i bedzie git majonez. Jedynie portfel sie odchudzi znaczaco.

 

Ja wiem ze kobieta ma wymagania... Ale przedstaw jej sprawe jak wyglada to finansowo i niech roznice doplaci.

Dlaczego zawsze facet ma spelniac zachcianki kobiety szczegolnie w aspekcie finansowym

Edytowane przez Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..] Opcja z sufitem odpada, musi być kompromis w związku :)

 

[..] Niestety poziom akceptacji narzeczonej został przekroczony wraz z wyjściem poza schowek, o którym cały czas jej opowiadałem.

Ja tu kompromisu nie widzę. Przecież sprzętu na środku korytarza byś i tak nie umieścił. Opowiadaj jej teraz, że AP będzie na suficie, ale taki ładny, biały i nie będzie widać żadnych kabli... W końcu zaakceptuje. I wtedy to będzie kompromis :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze sama wylozy roznice w sprzecie zeby na suficie nie bylo :)

 

Kompromis z kobieta najczesciej wyglada tak ze my mamy sie dostosowac ale zawsze jest "rob jak chcesz" :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze sama wylozy roznice w sprzecie zeby na suficie nie bylo :)

 

Kompromis z kobieta najczesciej wyglada tak ze my mamy sie dostosowac ale zawsze jest "rob jak chcesz" :E

 

Ale tutaj nie chodzi o kasę tylko o estetykę. UAP-AC-IW wygląda na rozwiązanie problemu, dam jeden sufitowy w schowku i dwa ścienne w skrajnych pokojach. Przykładowo za telewizorem.

 

https://www.senetic.pl/product/UAP-AC-IW

 

Co ciekawe tutaj jest tableka, według której UAP-AC-LITE też nadaje się do montażu naściennego.

 

A co myślicie o Ubiquiti Security Gateway, to w ogóle się daje obok czy zamiast routera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o Ubiquiti Security Gateway, to w ogóle się daje obok czy zamiast routera?

To jest router, ma wbudowany kontroler do AP UniFi, co akurat mogło by być na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Da sie na scianie ale propagacja jest inna troche.

Aczkolwiek wiekszy problem byl w starych wersjach na 2,4Ghz. W AC to nawet na swoim tyle dosc dobrze dzialalo.

 

Na suficie nic nie blokuje sygnalu bo nie interesuje nas wifi pietro wyzej.

Na scianie jest problem ze plecy slabiej dzialaja. No i czy bardziej estetycznie bedzie to wygladac to juz kwestia umowna.

Jak ludzie wchodza do domu to na sufit nie patrza. Na scianie sila rzeczy zobacza.

 

Do schowka nie dawaj zadnego AP na 5Ghz. Sama deska drewniana ubije Ci sygnal o dobre 10dBm przy 5Ghz gdzie na 2,4Ghz bedzie okolo 3dBm

 

Jak masz kaprys tak jak ja to zrob sobie oswietlenie na 12v wszedzie i kable pociagnij do schowka... tam zasilisz wszystko z zasilacza buforowego (unifi wymaga 24v ale sa przetwornice) i podlaczysz sobie jakis akumulator.

Ja mam tak zrobie ze troche ponad 48h wytrzymam bez pradu, oswietlenie jest, routery dzialaja, przetwornica z USB do ladowania telefonu jest, przetwornica 20v i kabel do Lenovo podlaczony zeby w razie czego laptopa naladowac :E

Tylko ze ja mam 85AH :)

Edytowane przez Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem jeszcze trochę na forum Ubiquity i wyszedł mi taki zestaw:

 

https://www.x-kom.pl/lista/z321gube9

 

Ponoć Cloud Key nadal warto zamontować przy Security Gateway. Chciałem wsadzić też switch od Ubiquity, żeby już było spójnie ale za 24portowy do szafy rack z PoE jest 2x droższy niż ten linksys.

 

Jeśli chodzi o AP udało mi się przeforsować sufitówki. Po jednej poleci do sypialni i biura, gdzieś w rogu pokoju ale na suficie. Trzeci znajdzie miejsce po środku otwartej przestrzeni między salonem, kuchnią i przedpokojem. Tam będzie obsługiwał te trzy pomieszczenia w zasadzie bez żadnych przeszkód na swojej drodze. Jeżeli nie będzie konfliktów między AP, będę miał wszędzie całkiem ładny zasięg na 5Ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponowal kuoic tanszy switch bez PoE

 

Kupic jedno unifi (zasilacz w zestawie) i postawil je w centralnym punkcie i sprawdzil sygnal 5Ghz telefonem.

Najwazniejsze to sprawdzac sygnal.

 

Moim zdaniem 3szt to bedzie overkill ceny i sprzetowy, no i brak zasilaczy w trojpaku.

Ewentualnie zamiast 3szt dwie kupic wersje LR nie z powodu wiekszej mocy nadawania a MIMO 3x3 w 2,4Ghz.

Wersja PRO posiada 3x3 w 5Ghz.

 

Jeszcze sa wersje HD z MU-MIMO 4x4 AC wave2.

Ciezko zdobyc no i cena juz nie zbyt.

 

Jesli bedziesz testowac sygnal to moc modulu ustaw na 14dbm.

Po prostu telefony z taka moca nadaja, laptopy podobnie czasem nawet 20dbm.

 

Pamietaj wifi to transmisja dwukierunkowa.

 

Ja mam wszystko lacze z oswietleniem zasilone z bufora 12v + przetwornice step-up, step-down.

 

Switch rackowy mozna tez przerobic latwo.

Otwierasz go i sprawdzasz jakie napiecie wychodzi z jego wbudowanego zasilacza i takie mu dostarczasz.

Z racji utraty gwarancji to moze uzywke.

Ja wyrwalem DGS-1210-24 za 200zl :) jak znalazl i do tego bez wentylatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam, i czytam, sam mam podobne dylematy ale ja bym zrobil to troche inaczej np. kupic AC LR czyli o dluzszym zasiegu i sprawdzic jak sie sygnal rozchodzi, u mnie w 2 piziomowym mieszkaniu usmieszczam AP centralnie i wlasnie chce rzucic LR zeby miec 100% pokrycia na 2,4 a 5 to wystarczy to co bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LR nie ma wiekszego zasiegu. Ma po prostu mocniejszy modul wifi. Kresek bedzies mial wiecej ale telefony juz beda mialy problem bo z mala moca nadaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

 

Panowie mam problem z doprowadzeniem Internetu do garażu.

W garażu mam kamerkę która puki zapisuje wideo na microSD ale moim planem jest podłączenie kamerki do wifi i zapisywanie wideo w chmurze. Problem jest z zasięgiem wifi. Mieszkam na drugim piętrze a garaż jest na parterze przez co sygnał jest bardzo słaby na poziomie jednej kreski. Możliwość poprowadzenia kabla Ethernet jest niemożliwe, pozostaje tylko wifi.

 

Rysunek:

 

https://zapodaj.net/6fb73d1c15490.jpg.html

 

Opcja 1

Mój pomysł to zainstalowanie w garażu i mieszkaniu sytemu Mesh lub Access point ( zaznaczone na czerwono) , aaa i kamerka posiada tylko wejście na złącze wi fi.

Opcja 2

Jest to Powerline. Tylko w małym bloku ( 4 piętra) ten internet będzie działać ? czy ta sieć nie zniknie lub zostanie zablokowana na rozdzielni? Aha zapomniałem że dla mieszkania i garażu mam dwa osobne liczniki, wiec nie mam pewności czy fizycznie sieć elektryczna jest gdzieś połączona.

Który z tych urządzeń będzie lepszym pomysłem? Czy może macie inne pomysły ?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...