Skocz do zawartości
deton24

Najtańsza sensowna karta graficzna GPU do grania [119 modeli] (80-130-350/500/∞ zł) - marzec 2024

Rekomendowane odpowiedzi

R7 260X to numer jeden z najtańszych kart.

 

Zjada wszystko inne bo ma FreeSync.

 

Przy monitorach 60Hz i słabych GPU FreeSync jest jak marzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko wersja 1GB.

W większości nowych gier 1GB będzie chodzić podobnie niegrywalnie.

Może i fajna sprawa z tym FreeSync, o ile ktoś ma taki monitor, ale jeśli ktoś się pcha w taką luksusową kartę xd, to minimalizuje to takie prawdopodobieństwo do nikłych procent.

A wersje 260X 2GB są kiepsko wyceniane, a do tego wydajnościowo są kiepskie w porównaniu do HD 7850, i jej potencjału OC.

W nowych grach 260X 1GB vs GTX 750 1GB, ta pierwsza już ma prawo być gdzieniegdzie lepsza, ale niewielka dopłata do 2GB i już się wszystko wywraca do góry nogami.

Rzeźbimy tu Panowie bicz z g.na.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FreeSync mają nowe monitory po 400-500zl. Używki po 300-400zl też już to mają.

 

Jak ktoś ma monitor za 50zl to z FreeSync pewnie nici ;] Wtedy nic po 260x jak wyżej :D

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wartościowy temat dla osób które chcą kupić karty graficzne nie dużej cenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby tylko większość to nie był aż taki śmietnik :E

Tu jest cała wielka lista, włącznie z piekarnikami sprzed lat, i byle ktoś nie upolował sobie właśnie takiej jeszcze pieczonej do tego.

Ale przed wysokim TDP ostrzegałem.

Od 170W już zaczyna się ryzyko i coraz większa loteria imho.

A tak jak w sąsiednim temacie, gwarancją że karta nie była po piekarniku są najwyżej nieruszane plomby na PCB.

Ale normalną rzeczą też jest, że karty się czasem przesmaruje pastą żeby mniej wyło.

Jest kilka modeli faktycznie poza strefą ryzyka raczej. Zwłaszcza, czy może szczególnie, gdy miały dobre temperatury w stresach i dobre chłodzenie.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem do tego tematu i... z sentymentu zainstalowałem 3d mark 2001 :E

O dziwo poszedł na dziesiątce :D

post-100700-15386806170203_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem jakiś czas temu z ciekawości właśnie 750 od gigabyte za 150zł z Ali i w 10 dni był u mnie, fajnie jakby tak wszystko stamtąd szybko przychodziło :D Ogólnie w porządku, karta widać, że używana, ale ktoś ją chyba wręcz umył bo pcb jak nowe. Chciałem coś na przeczekanie wzrostu cen kart graficznych, żeby móc pograć w jakieś starsze gry, niestety do takiego W3 w 1080p jest minimalnie za słaba i 1gb też szału nie robi. Dobrą robotę wykonujesz w tym temacie, bo ten przedział cenowy to jakaś masakra i ciężko coś wybrać, nawet ceny 1030 podskoczyły do jakiegoś absurdalnego poziomu, a patrząc po najnowszej serii od nvidii to za najniższy model trzeba będzie dać chyba powyżej 1000zł..

Edytowane przez kammel19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki CPU? Kręć ją chłopie, kręć i nie marudź, bo można dogonić 750 Ti 1GB stock.

Jak chcesz jeszcze więcej płynności w W3, to ściągnij config od Ragnos1996.

Pomysł z tą 750 pochodzi w ogóle z sąsiedniego tematu gdzie użytkownik robił też recenzję na YT.

Bo warto wiedzieć że na AliExpress są też podróbki kart.

Przy tamtym modelu wszystko wyglądało legitnie.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieniegdzie spamowałem już, to i tu może nie zaszkodzi.

 

RX 470 używki pokoparkowe są za 350 zł. 99 sztuk u drugiego typa :E

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7754854917

GPU dwumiesięczne.

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7732961320

Tylko konto z jednym pozytywem...

 

Lepsze to niż HD 7950 i wyżej.

I TDP niższe. A jak padną to i wentylatory na AliExpress powinny być xd

 

W końcu mamy ten mityczny wysyp i spadki cen, gdzie najtańsze 570 nowe widziałem już ostatnio w okolicach 650 zł bodaj nawet.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto też wspomnieć że chińczyk zaczal sprzedawac gtx 950 w cenie już od 260zł, 750ti stracił sens w tym momencie :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł mi rx 470 8GB stąd.

Działa? Działa :D

 

Ma też 4GB turbinowe po ~400.

 

RX 470 używki pokoparkowe są za 350 zł. 99 sztuk u drugiego typa :E

Patrzę trochę z dystansem na wersje dedykowane do koparek... W specyfikacji jest, że mają tylko DVI-D. Już pomijam brak możliwości podłączenia wielu monitorów, ale żeby to chociaż miało jedyne wyjście bardziej cywilizowane - DP/HDMI. A na DVI to nawet FreeSync nie puścisz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko wersja 1GB.

W większości nowych gier 1GB będzie chodzić podobnie niegrywalnie.

 

widać że jesteś teooretykiem. nawet AAA z 2014/2015/2016 (sprawdzałem: w3, gta5, rottr, mankind divided, andromedę, da:i, p:cars, mad max, watch_dogs, arkham knight i może coś jeszcze ale zwyczajnie nie pamiętam) jeszcze działają znośnie na 1gb. dużo częściej karcie po prostu brakuje mocy. w grach 2017/2018 (poza Hellblade. w tej grze był jedyny przypadek gdy gra nie dała się przejść i musiałem wrócić do mocniejszego gpu. i bynajmniej nie była to kwestia braku vramu) nie miałem okazji sprawdzić czegoś takiego ale jestem przekonany że i tutaj częściej bedzie brakować mocy niż pamięci. oczywiście mowa tutaj o rozdzielczóściach od 900p do 1080p na zazwyczaj niskich lub nisko-średnich detalach. i wiesz co? tekstury zazwyczaj wbijałem na wyżej bo... bo karta miała już tak mało mocy że nie bottleneckowała przerzucając dane do ramu. praktyka wskazuje że im słabsza karta tym mniej istotny jest ram bo zazwyczaj moc kończy się przed zapchaniem vramu. problemem jest dopoiero brak ramu bo przeskoczenie na ssd/hdd kończy się makabrycznie. gry z 2010-2014 często chodziły naprwade przyjemnie. móię tutaj o hd 7790. w3 na 720 i minimalnych znośnie działał (dość stabilne 20kl/s) nawet na gts 450 1gb gddr5 :E

przez ręce przewinęło mi się sporo kart z różnych segmentow. zwłaszcza fermiaków, kepleri i starszych gcn.

 

sam wątek doobry i powinien być podwieszoony po uprzednim formatowaniu

Edytowane przez Putout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja o tym też co nie co wiem.

Co do 2010-2014, to prawda.

Dlatego też powstał ten temat gdzie lwia część jest właśnie kart 1GB.

Jak widzę jednak, że w większości nowszych gier użycie VRAM właśnie w okolicach niskich w wysokości rzadko poniżej 2GB, to dla potwierdzenia mogę tylko skierować do testów na YT z włączonym Afterburberem. Np. FH3, FH4, NFS 2015.

Czy też rozgrywkę na jakich detalach zapewni HD 7850 1GB vs 2GB w GTA V, i z jakiego powodu nie ustawimy szybciej wyższych detali, bo nawet 2GB zaczyna brakować. Niestety winą jest wtedy VRAM. Mimo że mocy w obu jest pod dostatkiem.

Zdjęcie sztucznego ograniczenia na VRAM do ustawienia detali tam wiąże się z poważnymi spadkami wydajności powyżej limitu karty.

Jak do małej ilości VRAM, dodamy jeszcze małą ilość RAM, co czasem jeszcze ratuje sprawę, to już w ogóle nie widzę tego dobrze. Przejście na HDD w postaci SWAP jest katastrofą. SSD jednak ratuje sprawę.

Jeżeli za niedużo więcej są karty z 2GB to po co się pakować w 1GB? Będzie z czasem tylko gorzej na rynku gier pod tym względem.

 

Mimo wszystko dzięki za ten post.

 

Tego GTS 450 bodaj wspominałem w poście #1 że idzie w miarę sensownie podkręcić, i np. ew. z configiem od Ragnos1997 powinno śmigać jak trzeba.

 

Warto też wspomnieć, że różnie może prezentować się odczuwalna płynność mimo zbliżonej liczby klatek na kartach 1GB vs 2GB, gdzie dany tytuł na 1GB nie może zaalokować powyżej tego, w sytuacji gdy normalnie to robi na danych detalach.

Obawiam się że sytuacja może być podobna jak ze stutteringiem na Pentiumach 2/4 vs i5 Sandy 4/4.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MitycznyJeż

Nie masz do końca racji z tym brakiem FreeSync na kartach z jedynym gniazdem w postaci DVI.

Otóż okazuje się, że z jakiegoś powodu kablem DVI HDMI to działa.

Mozliwe też że adapterem DVI-HDMI też by poszło.

https://www.google.com/amp/s/amp.reddit.com/r/Amd/comments/60hu1u/is_freesync_via_dvi_possible/

Ciekaw jestem nawiasem, czy próbował tu już ktoś łączyć dwa gniazda DVI kablem HDMI z adapterami na DVI po obu końcach xD

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, niedawno sprawdzałem z ciekawości użycie takiego adaptera ;)

 

Karta/sterownik wykrywa wtedy taki monitor jako działający po HDMI. Freesync można aktywować, tylko że...

Zakres rozdzielczości i odświeżań jest taki sam, jak przy DVI single link. Tak jakby karta nie miała najmniejszego zamiaru ustawić wyższy zegar TMDS, niż ten na którym natywnie operuje DVI.

 

W praktyce daje to FHD@75... i nic więcej.

 

Także... "mining" wciąż pozostają kartami gorszej kategorii ;)

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny poradnik tylko przydało by się jakieś formatowanie bo tekst się zlewa i ciężko coś znaleźć nie czytając całości...

Dodatkowo wstawiłbym informację, że sprowadzając kartę z chin trzeba mieć na uwadze na to że to może być jakiś złom tylko z flashowanym biosem lepszego modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up było coś o tym, ale dopisałem jeszcze na końcu.

 

@Mityczny

Czyli byłoby to tylko dla monitorów FreeSync 75Hz?

Ręcznie nie próbowałeś dodać wyższej częstotliwości?

Ciekaw jestem czy sam kabel HDMI DVI bez adaptera by coś dał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko do 75Hz.

Jak najbardziej próbowałem - to 75Hz to było właśnie dodane ręcznie. Cokolwiek więcej, mimo że było w EDID, było niewybieralne z poziomu systemu.

Sam monitor to 240Hz'ówka, i z automatu zgłasza wsparcie 85, 120, 240... tyle że po HDMI nic z tego nie było ustawialne.

 

Ciekaw jestem czy sam kabel HDMI DVI bez adaptera by coś dał.

Bez różnicy - taki adapter jest w pełni pasywny (i dwustronny!), a kable robią dokładnie to samo co adapter.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie... kojarzyłem że jest taki program, ale szukać mi się nie chciało 8:E

Dzięki za link.

 

Szybkie sprawdzenie:

240Hz - niestabilny sygnał. Może przejściówka niskiej jakości?

165Hz (ręcznie dodane) - działa ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz w stanie to sprawdzić, to daj znać.

Ew. napisz tam w wątku, możliwe że ktoś miał już podobny problem.

 

Z tym to nie będzie miało związku raczej, ale z użytkowego punktu widzenia zapytam, czy wywalałeś wcześniej sterowniki przez DDU?

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój link

Za 270 zł Chińczycy wystawiają na Taobao pokoparkowe 1060 6GB bez gniazd wideo.

Sterowniki są przerabiane, a sygnał idzie przez iGPU, które jest wymagane.

Linus przetestował na YT.

https://goo.gl/qx1gjf

Przez Taobao wymagane będzie raczej użycie pośrednika (np. polecany swego czasu superbuy). Trochę o tym jest w temacie o ES i7 6700.

http://forum.pclab.pl/topic/1160111-i7-6700-za-650-z%C5%82-Tanie-pr%C3%B3bki-in%C5%BCynieryjne-z-Chin/page__view__findpost__p__14683863

Obstawiam że ew. plucie się gier Frostbite na starsze wersje sterowników można obejść w rejestrze, acz ten trick nie wiem czy aby nadal działa, bo niekoniecznie u wszystkich, i nie zawsze.

Karty na Taobao są podobno z przerobionym BIOS-em. Przynajmniej powinny być.

 

https://www.neonet.pl/karty-graficzne/asus-radeon-rx-470-mining-h-4gb-led-256bit-dvi-mining-rx470-4g-led.html

Za 425 zł nowa RX 470.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku jedyną zmianą jest traktowanie tej karty jako mobilnej... :P

 

Tym bardziej ma to sens, bo od ostatnich kilku buildów windows bierze na siebie przełączanie grafik.

 

Ktoś info o zmianach wrzucił na githuba -> KLIK

(może wylecieć ze względu na kopyrajty)

To info jest przydatne, bo raczej chińczyk nie będzie siedział i każdej nowej wersji przerabiał ;)

 

Jak będziesz w stanie to sprawdzić, to daj znać.

(...)

O tym, że 240Hz nie weszło?

Raczej szybko nie będę mieć innego adaptera/kabla, ale jakby taki wpadł - poinformuję.

Efekt uboczny modyfikacji - przestało działać wyświetlanie ekranu na normalnym monitorze działającym po DVI (sl)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że Ty masz akurat więcej gniazd, w tym może HDMI, i tylko testowałeś tamto DVI w zakresie działania tej przelotki.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...