Skocz do zawartości
Creati2k

Bardzo proszę o pomoc w wyborze chłodzenia AIO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem w wyborze chłodzenia wodnego do procka Ryzen 7 2700x i obudowy Fractal Design Define R6 TG

Chłodzenie chciałbym zamontować na froncie obudowy.

Zastanawiam się nad:

1. NZXT Kraken X62 v.2

oraz

2. Fractal Design Celsius S360

wcześniej zakupiłem Cooler Master MASTERLIQUID ML240R RGB i mimo ze temperatury i wygląd tego zastawu są fajne to strasznie głośno buczy pompka podczas obciążenia. Obudowa stoi mi na biurku praktycznie 50 cm od głowy:P

Chciałbym wydać max 600 zł na gotowy zestaw wodny. Zależy mi na jak najlepszych temperaturach i cichej pompce która nie buczy i terkocze. No i oczywiście na tym żeby bez najmniejszego problemy zmieścić to do mojej obudowy.

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

używam Krakena X62 od paru dni w AC:O pompka jest słyszalna przy zamkniętej Define R5

nie wiem czy to wadliwa sztuka czy one tak mają, ale kultura pracy nie jest rewelacyjna ze względu na pompkę (wentyle nawet ok)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sam się bardziej kieruję w stronę tego Fractala, jednak chciałbym to wcisnąć na przód obudowy, producent podaje ze na froncie można umieścić chłodnicę 360mm.

Chłodnica tego Celsiusa jest z oznaczeniem 360mm ale wymiar ma 403mm. I tutaj nie wiem jak się kierować tymi wymiarami...

Edit:

znalazłem chyba odpowiedź na moje pytanie:P

Mój link

Edytowane przez Creati2k

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jest sens się pchać w rad 360? jak do tej pory Celsiuse, Loopy i cała reszta pokazują, że 360 to lekki przerost formy nad treścią :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak ale w necie jest sporo opinii o NZXT że pompka jest słyszalna przy obciążeniu, nie mogę się doszukać nigdzie dobrego do 600 zł gotowego zestawu np na dwoch wentylatorach 140mm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kraken jest słyszalny

w tej cenie jest jeszcze BQ Silent Loop 280mm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem ale boję się tego silent loopa. opinie o zapowietrzaniu się i innych problemach z tym sprzętem sa w necie...

Jest jeszcze Corsair Hydro Series H115i Pro na stronie producenta podają ze pasuje pod AM4 ale na stronie sklepu nie ma wzmianki o AM4...

@edit

Corsair jednak glosny:P

Edytowane przez Creati2k

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

weź AC, pompka nie buczy, nie zapowietrza się i jest tańsze od AiO :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

AiO to szmelc, pamiętaj że lubią przeciekać i cały Twój drogi sprzęt zabierze ze sobą do krainy wiecznych łowów.

Olej debilne internetowe trendy i kup ciche chłodzenie AC. Noctua, Thermalright tutaj masz ciszę i wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

AiO to szmelc, pamiętaj że lubią przeciekać i cały Twój drogi sprzęt zabierze ze sobą do krainy wiecznych łowów.

Olej debilne internetowe trendy i kup ciche chłodzenie AC. Noctua, Thermalright tutaj masz ciszę i wydajność.

Niestety te topowe i dobre chłodzenia powietrzne nie wejda mi gdyz nie mam mozliwosci podniesienia wentylatora tak duzo. Co do przeciekania to ryzyko zawsze jest, ale nie sa to jakies czeste i nagminne przypadki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

AIO to trochę kot w worku

sam rzucam bluzgami na lewo i prawo na Krakena którego pompka powyżej 55% wydaje dźwięki jak stary dysk HDD po 30k godzin pracy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a im wszystkim D15 wlazło ;)

Moje RGB Ledy są mega wysokie i są to 4 kości... Znowu umieszczenie tego w drugą stronę hmm

Krakena odrzuciłem. Nie kupię go tylko dlatego że ładnie wygląda a głośna ma pompke.

Silent Loop dużo opinii o zapowietrzaniu się.

Corsair głośne wentylatory i terkoczaca pompka.

Fractal Celsius ciche chłodzenie, jednak wydajność średnia.

Arctic Liquid Freezer 240 ponoć bardzo ciche i wydajnosc bardzo dobra.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiscie z tymi chłodzeniami jest loteria. może ci się trafić sztuka wolna od wad

Kumpel ma 4letniego Corsaira którego pompka jest cichsza niż w X62 :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro kupiłeś bajeranckie ramy z rgb shitem to teraz nie pozostaje ci nic innego jak przestać jęczeć kup sobie to aio w morelach tam masz 14dni zwrot jak się okaże któreś nie takie jak to sobie wyśniłeś :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pompki jakiekolwiek są, są słyszalne przy 12 Voltach.

Ale wystarczy zmniejszyć napięcie na 5-7 volt i jest cisza, a wydajność zachowana.

Dobre 10 lat korzystam z AIO i nie mam zamiaru tego zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

thermalright macho powinno Ci wejść bo jest przesunięte bardziej ku tyłowi ;)

A co do chłodnicy 360 spokojnie wchodzi na front jak i na górę budy po wymontowaniu uchwytu na naped ;)

Edytowane przez bizonkrk17

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok myślę ze wybiorę pomiędzy:

1. Fractal Design Celsius s24

a

2. Fractal Desing Celsius s36

Opinie i recenzje są w necie pozytywne. Chwalone są za dobrą wydajność i cichą pracę jak na AIO. Minusem mogą być dwa lata gwarancji i radiator aluminiowy. hmm kwestia korozji. Sam nie wiem:P

Jednak ciągle mnie jeszcze korci kupno:

1. be quiet! Silent Loop 280

Recenzenci chwalą za dobrą wydajność i cichą pompkę. Opinie ludzi są podzielone jedni narzekają na zapowietrzanie się inni na padającą pompkę jak nie jest podpięte pod 12V. Plusem są 3 lata gwarancji zamiast 2 lat oraz radiator miedziany. Można wykluczyć korozję.

Kwestia montażu tego ustrojstwa teraz:

1. Montaż na gorze obudowy wentylatory wydmuchują ciepłe powietrze z wnętrza na zewnątrz obudowy schładzając przy tym radiator

2. Montaż na froncie obudowy wentylatory tłoczą do środka powietrze o temperaturze otoczenia schładzają radiator ale ciepłe powietrze z radiatora dodatkowo podnosi temperaturę wewnątrz obudowy. Wzrost temperatury GPU i pozostałych komponentów...

Która z tych opcji jest mądrzejszym wyborem oraz które chłodzenie z tych 3 podanych wybralibyście Wy?

Edytowane przez Creati2k

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Macho Le Grand RT. Nie koliduje z żadnym RAM. Wydajność do 300W. Cisza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U14S, świetny cooler, nie kolidujący z ramem.

z AiO masz jeszcze Cryoriga A40/A80 - nie wiem jak tam wydajność i pompka (chyba piata generacja Aseteka, czyli to co wszędzie) ale na Proline wyczytałem że rzekomo jest objęty 6 letnią gwarancją (nie wiem ile w tym prawdy).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Posiadam ponad rok arctic liquid freezer 240. Pompka skręcona na 40% i nie słyszalna różnica w temp między 40 a 100 żadna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

http://forum.pclab.pl/topic/1254405-Ch%C5%82odzenie-wodne/page__view__findpost__p__15179381

To mój były Fractal Celsius S24 oraz Celsius S36 trafiły się trefne. Ile muszę tego nakupić aby trafić niesłyszalną sztukę? :P

Oba na astekach najnowszej generacji. Dobrze, że była opcja zwrotu 14dni :P Do tego temperatury vs noctua były bardzo dalekie od tych z testów i to na nie skalpowanym 6700K.

http://forum.pclab.pl/topic/1254405-Ch%C5%82odzenie-wodne/page__view__findpost__p__15181231

Jak jeszcze nic nie kupiłeś to weź jedno z tych:

Fractal Kelvin S24 S36 : https://allegro.pl/fractal-design-kelvin-s24-i7269129503.html

BeQuiet Silent Loop 240 / 360 : https://allegro.pl/01-chlodzenie-wodne-be-quiet-silent-loop-360mm-i7499300426.html

Alphacool LT 240 / 360 brak tanich na alledrogo :D

Wszystkie są z chłodnicami miedzianymi. Wszystkie mają demontowalne końcówki węży i same węże. Jak Ci się znudzi AIO będziesz mógł wymienić blokopompkę na normalny blok i pompkę z rezem.

Chłodnice w tych zestawach to bardzo dobre rebrandy Alphacool ST30.

Wszytkie okrągłe pompki z takimi kołami zębatymi do montażu uchwytu to pompki firmy Astek. Jeden ciul. Jedno badziewie. Rozrzut jakościowy zapewne gorszy niż przy monitorach. Dodatkowo wszystkie te pompki mają w zestawie aluminiowe chłodnice. Czyli gówniany zestaw często jednorazowy. Nie da się odpowietrzyć czy wymienić płyn bez cięcia węży. Wyjątkiem jest Celcius bo ma odkręcane węże.

Z drugiej strony mamy prostokątne Alphacool i jej rebranty w Kelvinie i Silent Loop. Z reguły pompki głośniejsze, ale mamy w zestawie węże i chłodnicę nadającą się do budowy CustomLoopa :) Można wymienić blokopompkę na pompę z rezem i blok na CPU i mamy normalne chłodzenie. Dodatkowo mamy możliwość dopięcia do układu GPU :) Takie bardziej przyszłościowe. Jak nas już znudzi brzęcząca pompka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

D15S polecam zamiast gównianych AIO :)

A jak dalej chcesz iść w AIO, to znaczy że narajałeś się jak szczerbaty na suchary a nie, że ram Ci się nie zmieści :E

Miałem Kelvina s24 i s36 i D15S. Musiałem bawić się w odsyłanie kelvinów bo Noctua wciągała te AIO pod względem kultury i wydajności nosem :D

Później poszedłem w coostom loopa bo chciałem zrobić coś z GTX1080TI. A notua + LC na GPU nie miało sensu :D

Przy okazji będziesz miał nawiew na sekcję zasilania płyty.

Noctua%20NH-D15S%20%2820%29.JPG

https://proclockers.com/reviews/cooling/noctua-nh-d15s-cpu-cooler-review?nopaging

Noctua%20NH-D15S%20%2819%29.JPG

https://proclockers.com/reviews/cooling/noctua-nh-d15s-cpu-cooler-review?nopaging

7301_22_noctua-nh-d15s-cpu-cooler-review.jpg

https://www.tweaktown.com/reviews/7301/noctua-nh-d15s-style-cpu-cooler-review/index5.html

7301_23_noctua-nh-d15s-cpu-cooler-review.jpg

https://www.tweaktown.com/reviews/7301/noctua-nh-d15s-style-cpu-cooler-review/index5.html

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

moja przygoda z Krakenem X62 tak się skończyła, że aktualnie siedzę na Dark Rock 3 :)

autorze@ nie pchaj się w AIO. Moi znajomi do tej pory wychwalali, zachwalali i piali na ich wydajność, testerzy również spazmów dostają jakie to chłodzenie xyz nie jest fantastyczne. Wytrzymałem dwa dni z tym szajsem :E

tak naprawde nie zyskujesz zbyt wiele na wydajnośći, jedyne na plus to wygląd i ewentualne rgb bajery. Jak trafisz na egzemplarz wolny od wad to na pewno będziesz zadowolony z jakiegoś Silent Loopa, Celsiusa czy X62

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Więc tak moja historia z coolerami rozpoczęła się od zestawów powietrznych:

Po kilka miesięcy posiadałem:

1. Dark Rock Slim (posiadałem przez 8 miesięcy chłodził mi i7 6700k)

2. Fortis 3 (posiadany przez 2 dni wydawał dziwne odgłosy takie metaliczne gdy wentylator się obracał, próbował chłodzić i7 7700k)

3. Dark Rock Pro 3 (posiadałem przez około 4 miesiące, temperatury na i7 7700k bez delida w grze The Division dochodziły do 83 stopni)

potem

Enermax Liqmax II 240 (pożyczone od znajomego, temperatury na i7 7700k bez delida w grze The Division około 78 stopni)

oddałem po paru dniach i kupiłem

NZXT Kraken X61 (posiadane przez około rok, temperatury na i7 7700k bez delida w grze The Division około 72 stopni)

następnie sprzedałem procka i7 7700k z płytą głowną oraz sprzedałem oddzielnie chłodzenie NZXT Kraken x61

kupiłem procka Ryzen 7 2700x

zamontowałem go z boxowym coolerem (temperatury w grach około 75 stopni)

szybko kupiłem Cooler Master ML240R RGB (temperatury w grach koło 58 stopni do 60 max) jednak od początku miałem problem z bulgotaniem w chłodnicy, w manualu było napisane że to ustąpi:P owszem ustępuje zawsze po około 20 minutach od uruchomienia kompa ale wtedy włącza się terkotanie pompki co jakies 15 sekund przez około 2-3 sekundy wydaje wkurzający terkoczący dźwięk.

i tyle.

Co do samej Noctua owszem wydajności jej nie można odmówić jeśli chodzi o starcie z innymi powietrznymi jednak mój znajomy ją miał przez wiele czasu i wymienił na Corsair H150i Pro i chwali sobie tą zmianę mimo że różnice ma niewielkie pomiędzy chłodzeniami w temperaturach około 4 stopni corsair u niego lepiej sie sprawuje. Pytałem go i mi odpowiedział że do powietrza już nie wróci bo poza kilkoma stopniami mniej na wodzie przemawia do niego też estetyka. Więc ma podobnie jak ja:)

Ja wybrałem estetykę a przy tym próbuję zachować przyzwoitą kulturę pracy i wydajność. Rozumiem bardzo dobrze Was i to że polecacie mi Noctua, ale mi się to kompletnie nie podoba i nie przemawia do mnie. Dlatego szukam AIO które będzie wydajnościowo albo takie samo albo trochę lepsze i nie będzie terkotało i bulgotało co chwilę. Mam na to 600 zł a nawet 700 zł jak potrzeba i to że zapłacę w porównaniu z Noctua te 200-300 złotych więcej a będę miał podobną wydajność mi nie przeszkadza. Płacę za wygląd i jestem tego swiadomy. Mimo że posiadam RAM z RGB to nie korzystam z tego, znacznie bardziej podoba mi się gdy wszystko jest wyłączone i przez przyciemnianą szybę w Fractal Design R6 TG BLACK wygląda to super. Tego Cooler Master ML240R RGB również mam niepodświetlonego i jego wygląd jest super ale kultura pracy okropna.

Wybrałem Fractal Design Celsius S24 którego większość opinii w internecie jest zgodna że chłodzenie jest wydajne (nie tak jak NZXT Kraken X62 v.2) ale i dużo cichsze od takiego (Krakena x62 i x52 lub Corsair 115i pro).

Gwarancja to 60 miesięcy. Ludzie jedynie piszą że na odpowiedź w przypadku reklamacji czeka się do około tygodnia (jednostkowe przypadki) ale jeśli chodzi o sam serwis to nie robią kłopotów oraz ponoć zwracają również koszty uszkodzonych podzespołów w przypadku wycieku płynu (informacja pochodzi z forum Linus, osoba pytała RMA jak to wygląda i serwis ponoć odpowiedział że w przypadku uszkodzenia GPU lub innej części oddają za nią pieniądze, warunkiem jest wysłanie chłodzenia z nienaruszonymi plombami oraz samej uszkodzonej części)

Gdy tylko zamontuję to jutro, zdam relację i podzielę się zdjęciami jak to wygląda. Chcę zamontować na przodzie obudowy. Wiatraki zamontowane tak aby zasysały z zewnątrz powietrze. Na gorzę obudowy zamontuję dwa wentylatory 140mm tak aby wyciągały powietrze.

Pozdrawiam i dziękuję za Waszą cierpliwość i pomoc.

Edytowane przez Creati2k

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi