Skocz do zawartości
deton24

Polecane SSD & niepolecane 2024 | Bieżące promocje | Ranking 95 modeli | Rozpiska z pamięciami, kontrolerami, DRAM | Nowe gorsze rewizje

Rekomendowane odpowiedzi

Micron 1300 2TB: sam nie znalazłem zbyt wiele informacji w sieci to teraz jak go już sam zakupiłem, dla zainteresowanych podstawowe benchmarki w spojlerze.

 

 

3f8VoQy.png

A4B2nM5.jpg

R4vdDBb.png

 

 

Ogólnie jestem rozczarowany wyłącznie z liniowego odczytu, już mój 5-letni Crucial MX100 przekracza magiczne 500MB/s, a tu ściana przy +/-460 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo coś wypadł. Powinno być lepiej. Nie masz czegoś do dysków zainstalowanego? Jakieś sterowniki czy coś takiego? Przydałby się czysty system i test bez żadnych dodatków. Tylko w biosie nastawiony HCI albo RAID.

 

Odczyt 4k też powinien być lepszy. A szczególnie zapis powinien kręcić około 100MB/s przy 4k. Więc ewidentnie masz coś nie halo w kompie i ostatniego obwinialbym SSDka.

 

Za to w ATTO wyszedł jakiś kosmos chyba, bo 180MB/s odczytu 4k to wynik prawie jak dla Optane.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic trwale zainstalowanego do obsługi dysków czy tam innych niż windows’owe sterowniki.

Po przeprowadzeniu benchmarków zainstalowałem oprogramowanie Crucial’a do obsługi dysków aby sprawdzić czy ma aby na pewno aktualne firmware (tak ma) i go odinstalowałem, po czym ponownie przeprowadziłem testy (+/- ciągle takie same wyniki).

Przewód SATA nowy, BIOS płyty głównej aktualny (nic też w nim nie było „grzebane” z dyskiem) a windows postawiony na czysto gdzieś pod koniec września.

Kolejne testy, tym razem w nowszej wersji ATTO w spojlerze oraz testy innych moich dysków (te wydają się być w porządku?) Samsung 970Pro 512GB i Crucial MX100 256GB.

 

 

ROabEbg.png

INNE DYSKI

iVEAuvT.jpg

NqNFvbi.png

 

53wK7YO.jpg

m8TV2qI.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2TB Micron 1300 - szału nie ma, ale wyniki ciut lepsze od 750GB MX300

[testy robione na już podzielonym i trochę zapełnionym dysku]

jest coś nie tak, bo 30mb zapisu 4k to za mało, kontroler spokojnie ogarnia okolice 100mb/s

 

post-137512-15736355604346_thumb.png

https://forum.pclab.pl/topic/1255935-Polecane-SSD-niepolecane-%7C-Bie%C5%BC%C4%85ce-promocje-%7C-Ranking-42-modele-%7C-Rozpiska-z-pami%C4%99ciami-kontrolerami-buforami/page__st__520__p__15693524entry15693524

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpiąłem MX100 i podpiąłem Microna na dokładnie tych samych przewodach, bez zmian. Dysk chłodny, nie przekracza 40°C. To teraz tego wszystkiego nie rozumiem. Gorsza sztuka? Jeździć i obserwować czy może reklamacja, tylko na jakiej podstawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj na nowym dysku system i zrób testy. Długo się nie instaluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jeszcze rzutem na taśmę wyniki Microna w drugim komputerze (laptop Acer VX5):

 

 

 

td8SgD1.png

UtEATqF.png

 

 

Miał Pan chyba rację od samego początku, teraz czeka mnie dochodzenie z czym może się gryźć ten Micron.

Mam jeszcze ostatnie pytanie: Czy wyniki benchmarku w laptopie są już w pełni prawidłowe? Czy ciągle rzuca się tam w oczy "coś nie tak"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop pokazuje OK.

 

Masz jakieś gówno w windowsie pewnie, też tak miałem:D I nie udało mi się dojść do tego, reinstalka windowsa naprawiła wszytko. Musiałem kiedyś jakieś stery wrzucić z Intela albo producenta któregoś dysku. Miałem dziwne transfery i wybrane dyski były buforowane inne nie.

 

System wrzuć sobie na 970PRO bo jest najlepszy w operacjach na plikach 4K, czyli tych co głównie buduje system. Liniowe transfery to nawet nie ma o czym mówić ;) Generalnie ten 970pro pewnie będzie Ci służył jako systemowy przez lata. Jest do tego idealny.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na 99,9% inny sterownik ahci(tu i tu). Ogólnie to u wielu forumowiczów zwykle są słabe wyniki próbki 4K(testowanie na losowym sterowniku, brak wyrównania 4K).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Viper260260 a możesz wrzucić jak sobie radzi z zapisem dużych plików? Niby popularny ten dysk, a całe 0 recenzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Viper260260 a możesz wrzucić jak sobie radzi z zapisem dużych plików? Niby popularny ten dysk, a całe 0 recenzji.

 

On wpierw musi ogarnąć system ;)

 

 

Dysk nie jest popularny, tak na prawdę znane jest jedno jedyne sensowne źródło tych dysków w pl. Normalne z pełną gwarancją kosztują prawie 2x więcej niż tam i nikt ich nie kupuje w cenach mx500 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest test Microna 1300 512GB w języku nieco zbliżonym do polskiego :D. Zapis dużych plików wypada całkiem dobrze, ok. 380 MB/s po zapełnieniu bufora.

 

Ja mam go w wersji 1 TB, ale teraz nie mogę tego przetestować, bo siedzi na SATA 2, gdzie nie jestem w stanie zapełnić bufora przy maksymalnej prędkości.

Edytowane przez Melon77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Microna 1300 2TB i co prawda w benchmarki nie gram :E ale przy kopiowaniu na niego rawow video 20-50GB ani razu nie widzialem, zeby transfer spadl ponizej 500MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gościu już konkretnie dokręcił cenę 1TB, 380+zł. Ciekawe czy na święta czy tanio już było.

W takim razie dziękuje i zastanowię się nad jakimś "malcem" głównie pod wieśmaka.

Jakieś śmieciowe ~250gb nadało by się do dwóch, trzech gier? W sensie czy to nie będzie dla nich za duże obciążenie i komfort grania będzie podobny do hdd?

 

I jak wypadają te niedrogie kingstony, patrioty, adaty?

O innych mniej znanych firmach nie wspominając.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jakiś patologiczny problem z tym Micronem 1300 2TB, czysty Windows i Bios przywrócony do wartości domyślnych a wyniki ciągle te same:

 

 

aUkzDn5.png

 

 

Każdy inny dysk podpięty do tego pc działa jak trzeba, dodatkowo Micron w laptopie też wykazuje pełną sprawność. Więc kombinuję dalej....

Edytowane przez Viper260260

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, że jest CDM 7.0. Dla potomnych test ADATA SX8200 Pro 2TB(zapełniony w ponad 80%):

 

59yZLTH.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie masz HCI? Może przywróć też domyślne nastawy biosu. Nie powinno być tak jak jest teraz. Zresztą sam widzisz jak działa w laptopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślne ustawienia BIOSu nic nie zmieniły, dysk pracuje w trybie AHCI. Przetestowałem kolejny przewód SATA i zasilający - bez zmian.

Postawienie systemu na Micronie i lub innym dysku - też bez zmian.

"SATA hot plug" - po aktywacji tej opcji poprawa ale wyłącznie w 4k - tego totalnie nie pojmuję, transfery liniowe dalej ssią.

 

 

EhgomQO.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostepniam jeszcze wyniki Plextora PX-256M8VC. Gdyby ktos potrzebowal malego SSD. Przyznam, ze ten dysk mnie zaskoczyl.

post-610129-15762636494464_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślne ustawienia BIOSu nic nie zmieniły, dysk pracuje w trybie AHCI. Przetestowałem kolejny przewód SATA i zasilający - bez zmian.

Postawienie systemu na Micronie i lub innym dysku - też bez zmian.

"SATA hot plug" - po aktywacji tej opcji poprawa ale wyłącznie w 4k - tego totalnie nie pojmuję, transfery liniowe dalej ssią.

 

 

EhgomQO.png

 

 

 

 

 

To raczej nie jest normalne, coś masz posrane pewnie w biosie. Jak Hot Plug może wpłynąć na transfer i to jeszcze pozytywnie :hmm:

 

 

Ja mam MSI x570 EDGE i dysk Crucial MX300 a nie mam takich problemów. Micron1300 i MX300 mają ten sam kontroler. CHyba warto uderzyć do supportu MSI.

 

Z tym hot plug i tak jest w miarę spoko z wynikami i na pewno nie ma sensu rozważać zwrotu, ale support MSI warto zaatakować. Szczególnie że x570 ACE to teoretycznie dużo wyższa liga niż moja EDGE. Może na innych portach Ci się poprawi? Sprawdzałeś? SATA 1 do SATA 8 czy ile tam masz? Jakieś idą przez zewnętrzny kontroler czy coś?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko 4 porty SATA (realizowane przez X570 bez jakiś dodatkowych kontrolerów czy coś), sprawdzałem na każdym – bez zmian. Próbowałem nawet wymuszać działanie linii PCI-E blokując je na gen 1-3, nic to nie zmienia.

Jedyna funkcja która właśnie coś zmienia to to całe „Hot Plug” i po jego włączeniu wartości dla 4k rosną, wyłączam z powrotem spadają. Micron cały czas działa „z pełną parą” na laptopie, a stary Crucial MX100 gdzie bym go nie podpiął ma +/- te same wyniki (zgodne z „normą”).

Naprawdę nie mam pojęcia skąd ta ułomność Microna w moim przypadku ¯\\\_(ツ)\_/¯

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ewidentnie ułomność ma MSI a nie Microny. Hot pług i laptop to udowadnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...