Skocz do zawartości
deton24

Polecane SSD & niepolecane 2024 | Bieżące promocje | Ranking 95 modeli | Rozpiska z pamięciami, kontrolerami, DRAM | Nowe gorsze rewizje

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kupilem 2 takie dyski: 2TB dla siebie (Asus X470-F) i 1TB bratu (MSI Z370 Gaming Plus). Oba sprawuja sie bez zarzutu. Micron 1300 to taka troche hybryda bo kontroler ma taki sam jak MX300 czy UV400 (czyli kotroler jest starszej generacji niz w MX500) ale kosci TLC ma najnowsze od Microna czyli 96-warstwowe (MX500 ma 64-warswowe). W aktualnej cenie wydaje sie, ze Microny 1300 sa bezkonkurencjyne, zwlaszcza ze sa w pelni wspierane przez Crucial Storage Executive. OEM'owe Samsungi dla odmiany nie dzialaja z Samsung Magican - nie wiem co sobie koreanczycy z tym ubzdurali :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Microny 1300 sa bezkonkurencjyne, zwlaszcza ze sa w pelni wspierane przez Crucial Storage Executive.(...)

Crucial Storage Executive/Micron Storage Executive nie wykrywa upgrade firmware Microna 1300 do wersji M5MU030 i ciągle upiera się że aktualną jest M5MU000.

Do odczytu wartości z S.M.A.R.T. można użyć jakiegokolwiek innego oprogramowania z tą funkcją - to tyle co do użyteczności Crucial Storage Executive.

 

 

M5MU030 jest dostępna w wersji iso na stronie Microna: "1300 Rev. M5MU030 Bootable Media Firmware Update" ale po jej odpaleniu nie ogarniam co trzeba przeklikać w bootowalnym linkuxie żeby update "załapał", a support Microna na pytanie o upgrade przez Storage Executive milczy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://zapodaj.net/...24efdd.png.html

 

u mnie to tak wygląda aktualnie [b450, MSI]

 

tysz u mnie, zapełniony w 99% ale spore OP https://zapodaj.net/55f7cfea898a2.jpg.html

 

na jakimś lewym, leciwym "firmowym" sprzęcie na Haswellu https://zapodaj.net/db1c10cc479fa.jpg.html

 

kopiowanko tu i tam - https://zapodaj.net/a08ec270b973c.png.html

Edytowane przez mekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma może pomysł dlaczego cdm wygląda tak:

post-573983-15768612255137_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_rdk_ pewnie nie wypakowałeś wszystkich plików z paczki (tych które zawierają grafiki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD Lite-On MU3 Series 120GB SATA3 (PH6-CE120-M06)

Do 22.00 dziś 25.12.2019 w x-kom jest PH6-CE120-M06

Wg sklepu on jest na TLC, a wg innych źródeł jest na MLC. Jak jest naprawdę? wie ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba ten co w różnych wersjach pojemności występował na różnych kościach: MLC i TLC.

 

Może być tez 120 i 126GB na różnych kościach. Niestety ale zabawa w detektywa pochłonie więcej czasu niż ten dysk jest wart.

 

 

Jak masz już jakiś SSD jak w podpisie, to daruj sobie zakup 120GB, tam nic się nie mieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcę kupić Adata XPG SX8200 PRO M.2 NVMe PCIe 512GB, wybór padł na proline ponieważ mają dostawy do paczkomatów za free,inne sklepy na dalekim końcu miasta i niestety mało czasu aby tam jechać. W informacjach na stronie sklepu pisze że gwarancja 34 miesiące no i reszta (16 miesięcy) to gwarancja producenta, jak to wygląda? podobno trzeba wysyłać gdzieś do adaty w tajwanie na swój koszt ale ile w tym prawdy, ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcę kupić Adata XPG SX8200 PRO M.2 NVMe PCIe 512GB, wybór padł na proline ponieważ mają dostawy do paczkomatów za free,inne sklepy na dalekim końcu miasta i niestety mało czasu aby tam jechać. W informacjach na stronie sklepu pisze że gwarancja 34 miesiące no i reszta (16 miesięcy) to gwarancja producenta, jak to wygląda? podobno trzeba wysyłać gdzieś do adaty w tajwanie na swój koszt ale ile w tym prawdy, ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat?

Najczęściej to sklep pośredniczy w takim czymś...morele i xkom tak robią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD Lite-On MU3 Series 120GB SATA3 (PH6-CE120-M06)

Do 22.00 dziś 25.12.2019 w x-kom jest PH6-CE120-M06

Wg sklepu on jest na TLC, a wg innych źródeł jest na MLC. Jak jest naprawdę? wie ktoś?

Kupowanie w dzisiejszych czasach dysku wielkości pendriva to strata czasu, kasy i miejsca a płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

szukam dysku SSD na system. Obecnie siedzę na Win7 na Sandisk 256GB MLC i ten dysk chcę zostawić - zależy mi na dołożeniu drugiego, na którym postawię Windows 10. Moja płyta jest na z97 i ma złącze M2, jednak tylko w pierwszej wersji (stąd pewnie ograniczone transfery).

 

Budżet i pojemność? Mogę wydać i 150 zł, a mogę i dwa razy tyle. Celuję w 256GB, choć i nad 500GB w rozsądnej cenie nie pogardzę.

 

Dużo myślałem nad kupnem BX300 na SATA3 lub Micronem 1300 256GB/512GB (nie potrzebuję mega wydajności, wydajność Sandiska mi wystarcza). Czy jednak z racji złącza M2 rzucić się na SSD NVME typu PNY CS3030 lub A-Data SX8200? Czy zysk w codziennym korzystaniu będzie na tyle duży, że odczuję różnicę?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyjemy w takich czasach, że miejsce na SSD ludziom kończy się szybciej jak gotówka na święta.

Zwłaszcza, że ilość portów na płycie też jest ograniczona.

 

Na SATA kupisz po prostu większy dysk w danym przedziale cenowym, i będziesz miał dłuższy czas spokój.

 

Jak nie zajmujesz się nałogowo obróbką wideo, to śmiem twierdzić, że przesiadki na NVMe możesz nawet specjalnie nie zauważyć. Zależy od przypadku. Czasem też zależy czy to migracja, i w jakim stanie był system.

 

Poza tym, należałoby podać dokładny model płyty, sprawdzić czy wspiera w ogóle NVMe, a nie tylko M.2 SATA, i do tego czy płyta potrafi zabootować z NVMe. Czasami ludzie wypuszczają do tego przerobione BIOSy, jeśli nie.

 

PNY CS3030 NVMe -> należy zadbać samodzielnie o odpowiednie chłodzenie/nawiew, bo inaczej pojawia się throttling i spada wydajność.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam dysku SSD na system. Obecnie siedzę na Win7 na Sandisk 256GB MLC i ten dysk chcę zostawić - zależy mi na dołożeniu drugiego, na którym postawię Windows 10. Moja płyta jest na z97 i ma złącze M2, jednak tylko w pierwszej wersji (stąd pewnie ograniczone transfery).

 

Budżet i pojemność? Mogę wydać i 150 zł, a mogę i dwa razy tyle. Celuję w 256GB, choć i nad 500GB w rozsądnej cenie nie pogardzę.

 

Dużo myślałem nad kupnem BX300 na SATA3 lub Micronem 1300 256GB/512GB (nie potrzebuję mega wydajności, wydajność Sandiska mi wystarcza). Czy jednak z racji złącza M2 rzucić się na SSD NVME typu PNY CS3030 lub A-Data SX8200? Czy zysk w codziennym korzystaniu będzie na tyle duży, że odczuję różnicę?

 

 

Byłem w podobnej sytuacji. Mam płytę Z97M-G43 i dysk na SATA - Crucial MX200. Dokupiłem dysk ADATA SX8200 Pro 512 MB i włożyłem w złącze M2 na płycie. W testach na AS SSD Mark miałem odczyt sekwencyjny ok. 700 MB/s. To tylko trochę więcej niż SSD na SATA (ok. 500 MB/s). Kupiłem więc na Allegro za kilkanaście złotych adapter do złącza PCI-e x16 (nie korzystam z karty graficznej) i wtedy parametry dużo się poprawiły - odczyt sekw. ok. 2500 MB/s, a zapis ok. 2000 MB/s. Po zainstalowaniu Win 10 na nowym dysku nie widzę specjalnej różnicy w działaniu komputera w stosunku do starego SSD na SATA. Być może jakaś jest, ale byłoby to widoczne raczej tylko w niektórych momentach (przy moim sposobie korzystania z kompa). Jeśli nie potrzebujesz wydajności, to spokojnie możesz kupić pojemniejszy dysk na SATA zamiast mniejszy i teoretycznie szybszy dysk na NVMe za te same pieniądze. Chyba że po prostu chcesz mieć lepsze parametry dla spokoju ducha że wykorzystujesz w pełni możliwości dość starej już platformy.

Miałem obawy, czy dysk NVMe będzie mógł bootować na mojej płycie i czy będę mógł mieć na nim system, ale okazały się bezpodstawne. Wszystko działa bez najmniejszego problemu, także poprzez tani adapter PCI-e.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zajmujesz się nałogowo obróbką wideo, to śmiem twierdzić, że przesiadki na NVMe możesz nawet specjalnie nie zauważyć. Zależy od przypadku. Czasem też zależy czy to migracja, i w jakim stanie był system.

Poza tym, należałoby podać dokładny model płyty, sprawdzić czy wspiera w ogóle NVMe, a nie tylko M.2 SATA, i do tego czy płyta potrafi zabootować z NVMe. Czasami ludzie wypuszczają do tego przerobione BIOSy, jeśli nie.

PNY CS3030 NVMe -> należy zadbać samodzielnie o odpowiednie chłodzenie/nawiew, bo inaczej pojawia się throttling i spada wydajność.

 

Nie zajmuje się obróbką wideo. Normalne korzystanie, czyli internet + word/excel + gry.

 

Płyta to ASRock Fatal1ty Z97M Killer.

 

Jeśli nie potrzebujesz wydajności, to spokojnie możesz kupić pojemniejszy dysk na SATA zamiast mniejszy i teoretycznie szybszy dysk na NVMe za te same pieniądze.

Na pojemności aż tak mi nie zależy - zwykle i tak mam jedną/dwie gry na dysku w które gram przez dłuższy czas. Jak przyjdzie co do czego, to jedną odinstalowuje i instaluję nową. Dostałem NFS Heat jako prezent i gdyby nie to, że gra do działania wymaga Win10, to mojego zapytania by nie było. A do Win7 jestem przyzwyczajony i musi minąć trochę czasu, nim oswoję się z Win10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem w końcu tego Microna i chyba wszystko ok ;)

 

1045226800_1577619666_thumb.jpg

 

9580410700_1577620204_thumb.jpg

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co do tej pory wiadomo to te spadki wydajności Microna 1300 (i innych SSD opartych o Marvell 88SS1074) występują wyłącznie w połączeniu z platformą opartą o chipset AMD X570. A że sam dysk nie jest jakoś specjalnie popularny, podobnie jak X570; to takie połączenie nie występuje w przyrodzie zbyt często i mamy problem... ale marginalnie występujący.

A na Intelu wszystko ładnie bangla ¯\_(ツ)_/¯

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jeszcze ktoś z Was śledził moją sprawę z Micronem 1300 i MSI X570 to po kontakcie z MSI:

 

„Centrala sprawdziła ten dysk, i kilka innych na różnych płytach X570 (w tym 1 od konkurencji), oraz na 2 Z390 (Intel).

Wychodzi na to, że problemem jest chipset / coś związanego z AMD i kontrolerami używanymi w tych dyskach. We wszystkich testach, na płytach X570 dyski SSD które sprawdzili wyniki były o 50-80MB niższe niż reklamuje producent dysków. Natomiast na Z390 wyniki są zgodne z oczekiwaniami.

Identycznego dysku nie mieli, aczkolwiek problem potwierdzili na różnych modelach, w tym WD.

Crucial sprawdzili, to nie wykryli problemu bo ten dysk używa innego kontrolera. Tzn problem występuje na 2 różnych dyskach z kontrolerem Marvell 88SS1074 (Micron, WD), a nie występuje na Silicon Motion SM2258H (Crucial)

Informacja poszła do AMD, więc w tym momencie czekamy na rozwiązanie ze strony AMD.”

ŹRÓDŁO

 

 

I CO DALEJ Z TEMATEM?

 

Kolejny problem to kulejące USB 3.1gen2 10gbps blokuje się na 600MB/s w zapisie. W testach syntetycznych wiesza się i nie da się nic zrobić.. To chyba wierzchołek góry lodowej!?

https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=15053.0

 

Tego to ja już nie odpuszczę nie ma bata!! Ma ktoś kieszenie NVME aby sprawdzić x570 na MSI i innych firmach? Winne x570 czy MSI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam czekam na update BIOSu z nadzieją że coś tam zostanie poprawione z obsługą Marvell'a 88SS1074.

Co do USB 3.1gen2 10gbps, nie mam sprzętu z takim interfejsem żeby to sprawdzić.

Wychodzi na to że ten cały chipset X570 jest jakiś taki zrobiony "jak dla obcego" i w "mniej typowych" scenariuszach wiecznie go coś "boli" ¯\_(ツ)_/¯

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jest słabo, bardzo słabo. Najgorsze że bez rozdmuchania tematu pewnie słabo zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się kupić Plextor 512GB 2,5" SATA SSD M8VC za 219 zł? Pójdzie do starego PC gdzie jest jedno sata II. Dysk HDD zdaje się że powoli pada na nim, a większego dysku i tak nie potrzebuje. Czy lepiej sobie odpuścić i kupić cruciala mx500?

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, opłaca się. Zakup w dużym sklepie i dłuższa gwarancja od Microna 1300. Ma ten sam kontroler co MX500, więc wydajność pewnie taka sama.

Edytowane przez forfun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu są wyniki, jeśli dobrze zrozumiałem przed i po zapełnieniu (wersja 512MB):

Plextor-M8V-M8VC-512GB-ChartComp-ASSSD-2-random.png

https://www.eteknix.com/plextor-m8v-m8vc-512gb-2-5-inch-ssd-review/

Jest tu też MX500.

Konkurencyjny to on specjalnie nie jest, ale w tej cenie i rozmiarze, zwłaszcza w tym scenariuszu, to chyba nie ma co wybrzydzać bo Microna 1300 500GB za 230 zł jak wcześniej się na razie nie dostanie.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę MX500 1tb... W dodatku te testy są często absurdalne, bo nie doberają do danego ssd najlepszych sterowników ahci/nvme. Brałbym Plextora bez zastanowienia(dobry kontroler, kości i cache). Minus 3 lata gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, warto kupić ten dysk pod system i podstawowe pogramy? - "GOODRAM 256GB 2,5" SATA SSD IRDM PRO GEN.2", czy w tej cenie są lepsze opcje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, warto kupić ten dysk pod system i podstawowe pogramy? - "GOODRAM 256GB 2,5" SATA SSD IRDM PRO GEN.2", czy w tej cenie są lepsze opcje?

 

"W tej cenie" - to znaczy ile??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...