Skocz do zawartości
deton24

Polecane SSD & niepolecane 2024 | Bieżące promocje | Ranking 95 modeli | Rozpiska z pamięciami, kontrolerami, DRAM | Nowe gorsze rewizje

Rekomendowane odpowiedzi

witam który z tych dwóch wybrać

ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro

Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SX8200 Pro w nowych rewizjach dostało wolniejszy, wolniej taktowany kontroler SM2262G. Podobno o sprawie było wiadomo od początku października.

Wydajnościowo w transferze sekwencyjnym różnica to 525MT/s vs 650MT/s lub szybciej.

Są też wersje z SM2262G, gdzie zmieniły się też kości IMFT 64-Layer TLC na rzecz Samsung 64-Layer TLC V-NAND poprzedniej generacji. O tej zmianie pierwsze raporty były z września, a nawet stycznia.

Tutaj też dochodzi do spadku wydajności.

Nadal osoby kupujące dysk w okolicach października dostawały też stare, szybsze wersje.

 

Źródło i porównania wydajnościowe:

https://www.tomshardware.com/news/adata-xpg-sx8200-pro-controller-change

(nie było nic o wizualnych różnicach, po których można by rozpoznać nowe rewizje).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, deton24 napisał:

SX8200 Pro w nowych rewizjach dostało wolniejszy, wolniej taktowany kontroler SM2262G. Podobno o sprawie było wiadomo od początku października.

Wydajnościowo w transferze sekwencyjnym różnica to 525MT/s vs 650MT/s lub szybciej.

Są też wersje z SM2262G, gdzie zmieniły się też kości IMFT 64-Layer TLC na rzecz Samsung 64-Layer TLC V-NAND poprzedniej generacji. O tej zmianie pierwsze raporty były z września, a nawet stycznia.

Tutaj też dochodzi do spadku wydajności.

Nadal osoby kupujące dysk w okolicach października dostawały też stare, szybsze wersje.

 

Źródło i porównania wydajnościowe:

https://www.tomshardware.com/news/adata-xpg-sx8200-pro-controller-change

(nie było nic o wizualnych różnicach, po których można by rozpoznać nowe rewizje).

A to wychodzi jakoś w testach? W jaką zakładkę trzeba patrzeć np w CrystalDiscMark. albo w imnnych programach?

Mam właśnie ADATA SX8200 Pro  512 Gb. kupiona pod koniec września.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co możecie polecić do 400zł? 

 

Co powiecie na 

Silicon Power 512GB M.2 PCIe NVMe A80

Samsung 970 evo plus 500gb 

Czy może adata sx 8200 pro 512gb 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2, albo 3 (ale co do ADATY patrz wyżej). Nie wiem jak duże są te spadki wydajności o których ktoś wyżej pisze.

Z tańszych jeszcze można brać pod uwagę Kingston A2000 500 GB M.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy warto dopłacać 100zl do Samsunga 970 evo plus czy wystarczy 970 evo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i koledzy, jaki nvme 500 GB w cenie ~300 PLN warto teraz kupić? Im więcej czytam ten temat tym mniej wiem, przez zmiany cen i bebechów w nowych rewizjach. Taki, żeby nie trzeba było się martwić, czy w nowej rewizji nie ma QLC i żeby nie zwalniał bardzo mocno przy zapełnieniu.

A może w tym budżecie lepiej jednak kupić coś z wyższej półki, ale Sata? Na oszczędności miejsca mi nie zależy, na rekordach wydajności też nie, dysk do codziennego użytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO do lapka? Jest promocja i można go dostać za 349 zł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co byście polecili jako magazyn? 1 TB, SATA. Nie zależy mi na transferach bo i obecne 2x starusieńkie WD 640 GB mi starcza ale po 10 latach łapią bad sectory, czas wymienić staruszki na coś nowszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, ktoś z was wie może czy między dyskami Kingstona KC2000 a KC2500 są faktycznie jakiekolwiek różnice czy KC2500 to ten sam dysk tylko z update'owanym firmware?
Na nowym firmware KC2000 dostał niezłego kopa:

relative-performance.png

Maksymalny zapis znacznie przekracza deklarowane na początku 2200 MB/s i jest właściwie taki sam jak w KC2500 (2900 MB/s):

9423_12_kingston-kc2000-1tb-nvme-2-ssd-r

 

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedle tej bazy:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1B27_j9NDPU3cNlj2HKcrfpJKHkOf-Oi1DbuuQva2gT4/htmlview#

To ten sam kontroler, i wedle danych, również 96-warstwowe pamięci Toshiby, ale może program do identyfikacji wykaże jeszcze jakieś różnice, może to nie są identyczne kości. Poza tym oczywiście firmware. Ciekawe, czy KC2000 nie dostało też jakieś nowego.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, deton24 napisał:

Wedle tej bazy:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1B27_j9NDPU3cNlj2HKcrfpJKHkOf-Oi1DbuuQva2gT4/htmlview#

To ten sam kontroler, i wedle danych, również 96-warstwowe pamięci Toshiby, ale może program do identyfikacji wykaże jeszcze jakieś różnice, może to nie są identyczne kości. Poza tym oczywiście firmware. Ciekawe, czy KC2000 nie dostało też jakieś nowego.

To, iż mają ten sam kontroler i ten sam typ pamięci (co nie znaczy iż identyczne kości, tego właśnie chciałbym się dowiedzieć) to jest wiadome, natomiast różnice mogły pojawić się też w jakichś innych miejscach. Np DRAM czy inne PCB (choć na zdjęciach nie doszukałem się żadnych różnic).
Dziwi mnie iż żadna z testujących redakcji tego nie wyłapała, ale wygląda to tak jakby Kingston widząc iż zmieniając tylko firmware w KC2000 może dużo ugrać wypuścił to jako nowy dysk - KC2500. Po części poszlaką jest też "połówkowa" zmiana nazwy: KC2000 jest następcą KC1000, tutaj podbili oznaczenie na KC2500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu są narzędzia do identyfikacji podzespołów na różnych kontrolerach:

http://vlo.name:3000/ssdtool/

(co najmniej te oznaczone flash id i info powinny być bezpieczne)

Może ktoś będzie miał któryś, to zrobi zrzut.

Ew. można próbować porównywać i rozszyfrowywać oznaczenia na kościach na PCB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam te narzędzia, niestety nie mam obu dysków, a naklejek zdzierać aby identyfikować kości też mi się nie uśmiecha ze względu na gwarancję ;)

Swoją drogą, to A-data ze swoimi SX8200/S11 na tym samym kontrolerze zrobiła właśnie coś takiego i na rynku pojawiły się dyski z PRO w nazwie.

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to w necie są zdjęcia obu tych dysków.

KC2000:

9423_07_kingston-kc2000-1tb-nvme-2-ssd-r

KC 2500:

 

9467_05_kingston-kc2500-1tb-nvme-2-ssd-r

ale przyznam iż nie biorę się za roszyfrowywanie oznaczeń tych kości. Widać jednak wyraźnie iż PCB i układy na nim są identyczne.

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCB to samo. Ale ram i jakiś kontroler pod nim zmieniony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Minciu napisał:

PCB to samo. Ale ram i jakiś kontroler pod nim zmieniony. 

Yyyy mój błąd, wkleiłem złe zdjęcie (wersji 512GB), poprawiłem już na  właściwe 1TB - tak jak pisałem wyżej, wyglądają na identyczne.

DRAM to te same kości, DDR3L 512MB 1866Mbps
Oznaczenia na PCB też identyczne, jak również na kościach flash: FB12808UCT1-7F.
Kontroler również ten sam, dokładne oznaczenie: SM2262ENG BA.

Wygląda na to iż faktycznie jedyna różnica to firmware.

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam mały problem, bo posiadam leciwy komputer z Intel Sandy bridge, natomiast system postawiłem na SSD 128gb, lecz irytuje mnie ta pojemność, więc chcę coś pojemniejszego. Płyta główna to Asus p8p67pro, nic poza SSD nie da rady...? Jakieś m2 na przejściówki coś takiego? W ogóle, czy duża jest różnica w codziennym użytkowaniu komputera (granie, internet) używając SSD, a nvme?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kardinale napisał:

Płyta główna to Asus p8p67pro, nic poza SSD nie da rady...? Jakieś m2 na przejściówki coś takiego? W ogóle, czy duża jest różnica w codziennym użytkowaniu komputera (granie, internet) używając SSD, a nvme?

Różnicy nie ma praktycznie żadnej. Tymbardziej nie ma sensu się bawić w żadne przejściówki jeśli płyta nie obsługuje nvme. Dla przeciętnego użytkownika SSD na Sata jest w 100% wystarczające. Ale jeśli ktoś ma wolny slot w płycie a cena dysku jest ta sama to warto go wykorzystać , zawsze jest ta 1 sekunda szybciej przy włączaniu systemu ;) Kiedyś nvme były sporo droższe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, kardinale napisał:

Witajcie. Mam mały problem, bo posiadam leciwy komputer z Intel Sandy bridge, natomiast system postawiłem na SSD 128gb, lecz irytuje mnie ta pojemność, więc chcę coś pojemniejszego. Płyta główna to Asus p8p67pro, nic poza SSD nie da rady...? Jakieś m2 na przejściówki coś takiego? W ogóle, czy duża jest różnica w codziennym użytkowaniu komputera (granie, internet) używając SSD, a nvme?

Przy nowszym sprzęcie różnica byłaby zauważalna. W Twoim przypadku kup większy dysk ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam dysku M2 NVMe 500GB do 350zł. Znajdzie się w tej cenie coś sensownego ?

Czy po prostu brac jak najtańszy byle by miał prędkości zapis/odczyt powyżej 2000MB ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Flik napisał:

Też na niego patrzyłem ale opinie na necie mówią że dysk się bardzo szybko grzeje i szybko traci na transferach. Do tego tylko bufor turboWire jest tu szybki a reszta jest przeciętna, no i wysoka temp. pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RsNeo

A nie masz przypadkiem radiatorów dołączonych do płyty?
Nawet jeżeli nie, to czy faktycznie przy Twoich zastosowaniach będzie to problem?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...