Skocz do zawartości
deton24

Polecane SSD & niepolecane 2024 | Bieżące promocje | Ranking 95 modeli | Rozpiska z pamięciami, kontrolerami, DRAM | Nowe gorsze rewizje

Rekomendowane odpowiedzi

SATA 550MB/s

M2 Nvme gen3 x4 3900MB/s

Realnie te 3300-3500MB/S da się robić. 

Ale to przy transferach liniowych dużych plików. Małe pliki na NVME idą ze 2 razy szybciej. Oczywiście kwestia jeszcze jakie dyski się kupi, bo nie każdy jest taki sam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co znaczy "Temperatura dysku 3" ? Samsung ma np. 2 i 3 :hmm:

0ts1vprl.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

KC3000 czy Samsung 980 / 990 pro? Coś do pracy z plikami ( grafika ) 2TB

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś miałem Cruciala BX500 1TB na SATA i jego wielkim minusem było to, że chcąc przerzucać duże pliki np. po 150-300GB zapis na zadowalającym poziomie był tylko do momentu przesłania 40-60GB. Potem zapis spadał do żałosnych ~60-80MB/s i utrzymywał się na tym poziomie aż do zakończenia przesyłu danych.

Czy kupując np. Lexara NM620 1TB M.2 będzie ten sam problem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, kalderon napisał:

Tak chociaż w mniejszej skali bo nie spadnie poniżej 100MB/s. Tutaj masz test zapełnienia bufora dla różnych wersji tego dysku:

https://www.purepc.pl/test-wszystkich-wersji-dysku-ssd-lexar-nm620-rozne-kontrolery-i-pamieci-nand-jednak-to-nadal-najbardziej-oplacalny-ssd?page=0,16

Eh, to jednak dosyć słabo. Czy w takim wypadku Kioxia Exceria G2 1TB będzie lepszym wyborem?/ I takie pliki mające po 150-300GB będą przesyłane z prędkościami, które nie spadaną poniżej 400-500MB/s? Czy dopiero coś droższego pokroju Kingstona KC3000 1TB mi to zagwarantuje? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Słabo? W drugim i trzecim przypadku dysk będzie trzymał ponad 1GB/s do 90% napełnienia. Druga sprawa - to jednostajny zapis. Jak przerwiesz w połowie i dasz dyskowi chwilę na regenerację bufora to znowu ruszy z pełna prędkością (choć sam bufor będzie już mniejszy).

Jaki masz procek i płytę główną?

Exceria ma raczej nieduży bufor.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, kalderon napisał:

Jaki masz procek i płytę główną?

To ma być dysk do laptopa. Konkretnie jest to Dell Latitude 5490 z i7 8850H. Właśnie zależy mi na tym, żeby pliki 150-300GB przesyłały się z prędkościami nie mniejszymi niż stałe 400MB/s bez przerywania przesyłu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jak widzisz nawet NM620 ma średnie prędkości przesyłu na poziomie ponad 1000MB/s.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, kalderon napisał:

To jak widzisz nawet NM620 ma średnie prędkości przesyłu na poziomie ponad 1000MB/s.

W takim razie super. Wcześniej odpaliłem linka z testem na telefonie i odruchowo zasugerowałem się tym wykresem poniżej i myślałem że ta prędkość spada do 268, a potem momentami nawet do 151MB/s.

pqsRafi.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale dla całego zapisu średnia nawet w tym przypadku to 997MB/s zapisując cały dysk 1TB do końca. ADATy SX8200 Pro miały też duże cache.

Druga sprawa że ty ten dysk będziesz mieć w laptopie czyli bez chłodzenia więc dysk się może przegrzewać i zwalniać.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, kalderon napisał:

Ale dla całego zapisu średnia nawet w tym przypadku to 997MB/s zapisując cały dysk 1TB do końca. ADATy SX8200 Pro miały też duże cache.

Druga sprawa że ty ten dysk będziesz mieć w laptopie czyli bez chłodzenia więc dysk się może przegrzewać i zwalniać.

Mam miejsce na radiator, więc pewnie jakiś zamontuję. Na dodatek klapa laptopa ma kratkę wentylacyjną w miejscu dysku. To jeszcze dopytam na koniec. Do lapka ten Lexar NM620 będzie najbardziej ok? Czy wziąć Kioxię Excerię G2, którą wiele osób tutaj poleca? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kioxia ma mały bufor i szybciej zwolni.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak czytam i sam już nie wiem co wybrać. Takie przewijały się ponoć jako dobre. Ma pracować jako dysk systemowy zakup będzie w zakresie 0,5-1Tb . Przy samsungu spotkałem się z opisem że posiada MLC czy to prawda?

Samsung 970 Evo Plus 500GB

Lexar Professional NM800 Pro 512GB

Crucial P5 Plus 500GB

Kingston KC3000 512GB

Edytowane przez ginger109

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten samsung jest na TLC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam laptopa MSI GF63 Thin, który ma tylko złącze M2. w standardzie NVMe gen3. I wszystkie porty USB-A i USB-C ograniczone do zwykłego 5 Gbps. Warto dopłacać do dysku na NVMe gen4? Rozważałem NM710, 980 PRO i KC3000 tylko czy to ma sens? A może lepiej jakiś tani NM620 za 280zł?

Przyznam że kopiuję dosyć spore ilości plików w postaci surowych nagrań 4k z kamery. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Send1N napisał:

Ten samsung jest na TLC.

To na stronie producenta też wprowadzają w błąd. 

970 evo plus_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wersje pro mają dopiero mlc tak naprawdę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Send1N napisał:

wersje pro mają dopiero mlc tak naprawdę.

Jest napisane że 3bit. 2bit to 2bit. 3bit to 3bit. 

W myśl zasady 

1bit SLC

2bit MLC

3bit TLC

To tak. Samsung kłamie. Ale z drugiej strony wszystko ponad 1bit jest Multi Celem. I nazewnictwo nie nadązylo, bo powinno być DLC 2bit. 

980pro i PM9A1 mają też 3bit MLC/TLC. Ale to żyywotne i szybkie kości bez buforu jak się wyczerpie dają nieźle radę. Żywotność też mają mega bo przekręcają licznik 3-4 razy zanim zaczynają się problemy. Ludzie testowali to przy okazji CHIA akurat. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć.

Jestem przed zakupem i nie wiem już który wybrać? Patrzyłem żeby miał DRAM oraz znalazłem jaki mają mniej więcej bufor "SLC". Obowiązkowo dysk otrzyma radiator. Lepiej szukać z fabrycznym radiatorem czy wystarczy dokupiony?

Kingston KC3000 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe  349zł (cache ~369GB)

WD Black SN850X 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 349zł (cache ~295GB)

Lexar NM800 Pro 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe  379zł (cache ~316GB)

Samsung 980 PRO 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 399zł  (cache ~113GB)

Lexar NM800 Pro Heatsink 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe  409zł (cache ~316GB)

Corsair MP600 Pro LPX Heatsink 1TB M.2 PCIe 419zł  (cache ~220GB)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystkie dobre czyli weź najtańszy.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jeżeli dysk kupujesz po prostu pod system/gry to radiatora w ogóle nie musisz dokładać, ostatnio wrzuciłem do kompa 970 evo pro który dodatkowo uchodzi za gorący dysk  a moja płyta ma tylko jeden radiator pod którym mam kc3000 w górym slocie i też tak myślałem ciekawe jak to będzie z temperaturami na tym samsungu bez i się okazało że nawet do 50 stopni nie dobijam, gdybyś potrzebował do jakiejś pracy i mieliłby ciągle na full obciążeniu to dopiero wtedy ma sens.

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Syny, jaki fajny dysk 250/500GB (na OS) PCIe3.0/4.0? (nie zalezy mi na transferach, raczej na responsywności ale to i tak przesiadka z SATA3) Ino pytanie czy warto w ogóle takie mniejsze brać przy obecnych cenach? Dodam, że obecnie mam 970 Evo Pro 2GB wrzucone w piecyka i wykrojone 250GB przestrzeni na wypadek gdybym "musiał" tam wciepać OS, ale jakoś martwi mnie perspektywa jednego dysku do OS-u i gierek naraz. Zależy mi raczej "po taniości ale żeby nie z dech był".

Edytowane przez Filas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poszukiwany SSD 1-2TB na system i gierki.

Płyta: B560M PRO-VDH, 11400 - wg specyfikacji dla m2 PCIe4.0x4.

Szukam czegoś trwałego z rozsądnym stosunkiem wydajność cena. 

Co aktualnie jest ciekawego/ godnego polecenia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi