Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

CzlowiekKawior

Bartop Arcade DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako nowy forumowicz i przystępuję do opisu.

 

Jakiś czas temu wpadłem na niecny pomysł złożenia własnego automatu do gier. Niektóre części elektroniki wpadły akurat w moje ręce a naoglądawszy się filmików z cyklu DIY postanowiłem zrobić z nich użytek.

Chciałbym udokumentować swoje poczynania w tym miejscu a może ktoś zostanie zainspirowany do zabawy we własnym zakresie tudzież wspomoże radą gdy potrzeba jako że konstrukcja wyzywa na pojedynek zarówno skill stolarski jak i elektryczny oraz programistyczny(w niewielkim zakresie) a z tych trzech tylko ostatni mam opanowany na poziomie wystarczającym.

 

Jako, że projekt jest już w trakcie realizacji to poniżej założenia wstępne a później stan aktualny:

 

Założenia wstępne:

 


  • * Automat typu bartop z kontrolerem dla jednego gracza
    * Obudowa minimalistyczna bez wielu/żadnych zakrętów ze sklejki 10 mm wspierana kantówkami 15 mm
    * Zasilanie listwą z przyciskiem głównym na bocznej obudowie
    * Wyjścia USB na bocznej obudowie dla podłączenia klawiatury, padów, tudzież dodatkowego kontrolera (mam drugi zestaw przycisków/joystick - może oddzielny mini-projekt ?).
    * Hardware/Software - Raspberry PI z zainstalowanym RetroPie
    * Głośniki w standardzie :D zasilane z Raspberry PI (3,5 mm audio out)
    * Ekran LCD ze starego laptopa do którego posiadam już płytkę kontrolną z zestawem przycisków i pilotem. Tak więc w miarę możliwości zakładam wyjęcie na widok publiczny tychże przycisków oraz odbiornika IR
    * Sterowanie jak wspomniane klasycznym zestawem przycisków i joysticka jak w automatach

 

Aktualnie rozpocząłem prace nad obudową, mam już zamysł jej ostatecznego kształtu oraz prawie wszystkie elementy elektroniki - poza głośnikami, ale to kwestia "zanurkowania" na strych.

 

Poniżej zdjęcie ze stanu aktualnego - bardzo początkowego:

 

 

post-599486-15361351369035_thumb.jpg

 

 

Powyżej widzicie frontowy element panelu wraz z bocznymi ściankami oraz pokrywę panelu wraz ze wstępnym rozmieszczeniem przycisków i otworów pod głośniki. Jak widać to dopiero początek jednak pomysł jest już dość mocno zdefiniowany i przemyślany w mojej głowie.

 

Bardzo, ale to bardzo prosty szkic pomysłu kształtu poniżej.

 

 

post-599486-15361351729259_thumb.png

 

 

Następne kroki:

 


  • * [Audio] Zlokalizować głośniki do wykorzystania i rozebrać z domyślnej obudowy - pewnie skorzystam z jakichś starych PC-towych
    * [Obudowa] Przygotować otwory pod przyciski i głośniki plus ewentualne sterowanie głośnością
    * [Obudowa] Przykręcić panel i zamocować tylną ściankę - dostęp będzie od dołu - ewentualnie później zamknę jeśli będą przeszkadzać kable spod przycisków - bo jest ich dużo
    * [Elektryka] Wyciągnąć i przedłużyć przewód łączący przycisk z listwą zasilającą tak by listwa została w obudowie a przycisk można było wyciągnąć na jej boczną ściankę
    * Wstępnie zamontować przyciski i sprawdzić rozstaw elementów w obudowie panelu

 

Później będę mógł przystąpić do pracy nad drugą częścią obudowy. Wszystko po kolei.

Postaram się w miarę regularnie relacjonować postępy i plany dotyczące poszczególnych elementów układanki. Mam nadzieję, że temat się spodoba. Jestem otwarty na sugestie i propozycje zwłaszcza w zakresie pomysłów dot. instalacji elektrycznej/audio/stolarki.

 

Pozdrawiam i do następnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

 

Mam nadzieję, że nie ma problemu w związku z tym, że piszę post pod postem na temat aktualizacji stanu.

Dziś mała podróż na strych i zlokalizowanie starych głośników komputerowych:

 

post-599486-15361748122361_thumb.jpg

 

Śrubokręt, szczypce/kombinerki, nóż z piłą i trochę brutalnej siły:

 

post-599486-1536174819494_thumb.jpg

 

Plusy: Głośniki są, kabel zasilania, potencjometr i włącznik (to akurat prawdopodobnie pozostanie włączone na wieki wieków).

Minusy: Mini-jacki zostały usunięte prawdopodobnie do jakiegoś innego projektu kogoś w rodzinie. Trzeba będzie uzupełnić braki.

 

Will do...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun za samo podejście do tematu. Zawsze podziwiam takich domorosłych konstruktorów-majsterkowiczów, tym bardziej w temacie retro grania. Życzę wytrwałości w realizacji projektu, bo sam w sobie zapowiada się bardzo fajnie. Będę śledził postępy prac :):thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...