Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dudek970

Zabudowany przód obudowy, a montaż chłodnicy AIO na froncie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio z ciekawości przeprowadziłem kilka testów celem uzyskania optymalnej temperatury procesora oraz sekcji zasilania jednocześnie zachowując cisze w obudowie Fractal Define R5.

Konfiguracja komputera:

 

i5 4670k delid @4.4Ghz 1.26V w biosie, HWMonitor pokazuje 1.29V

NZXT Kraken X62

MSI Z97 MPower

4x4GB Kingston HyperX 1866Mhz

MSI GTX1070 8G Gaming X @stock

Corsair RM650

Fractal Define R5 + 2x fabryczne Fractal GP-14 + Noiseblocker PL2 + zdjęte dwa moduventy na górze

 

Wentylatory PL2 oraz dwa GP-14 podpięte pod fabryczny kontroler obrotów, ustawiony na minimum. Pompka oraz wentylatory NZXT ustawione w trybie Silent w oprogramowaniu CAM.

Do obciążania procesora wykorzystałem AIDA64. Przed pierwszym pomiarem puściłem test żeby rozgrzać układ i płyn do 30*C. Miedzy każdym testem schładzam ponownie płyn do 30*C rozkręcając wszystkie wentylatory oraz pompkę na 100% żeby przewalić masy gorącego powietrza z obudowy. Test w aidzie trwa jakieś 20-25min.

 

Przypadek 1:

Front zamknięty

2x wentylatory NZXT w układzie push

71*C najcieplejsze rdzenie

63*C/65*C najchłodniejsze rdzenie

 

 

Przypadek 2:

Front otwarty (filtr założony)

2x wentylatory NZXT w układzie push

66/67*C najcieplejsze rdzenie

60/61*C najchłodniejsze rdzenie

 

Przypadek 3:

Front zamknięty

2x wentylatory NZXT w układzie push

2x GP-14 w układzie pull

67/68*C najcieplejsze rdzenie

60/62*C najchłodniejsze rdzenie

 

Przypadek 4:

Front otwarty

2x wentylatory NZXT w układzie push

2x GP-14 w układzie pull

62*C najcieplejsze rdzenie

55*C najchłodniejsze rdzenie

 

Galeria ze screenami jak to wyglądało w praktyce i teorii:

 

https://imgur.com/a/KJqbYac

 

Tego wentylatora BQ na dole nie było podczas 'testów' :E dlatego też został profesjonalnie zamazany

 

Jakie wnioski się nasuwają?

-zabudowany front dodaje nam nawet 6-7*C (kiedyś podczas grania w upały było to jakieś 8*C)

-najlepiej spisuje się układ push-pull przy otwartym froncie co nie powinno nikogo dziwić. Taki układ byłby najlepszy dla osób, które walczą o każdy możliwy stopień

-kompromis pomiędzy ciszą, a sensownymi temperaturami będziemy mieć w układzie push-pull oraz zamkniętym froncie

 

Uwagi: zamiast GP-14 można spokojnie zastosować wentylatory PWM (które wpinamy pod sterowanie NZXT) o prędkości obrotowej do 1500rpm, wtedy układ push-pull będzie jeszcze bardziej efektywny

 

Po co cały ten mini-test? Żeby na cyfrach widzieć co będzie najoptymalniejsze i przekonanie się na własnej skórze :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna mini recenzja :) myślałem że lepiej ten AiO schłodzi tego cepa i bardziej przyzwoite temperatury da :)

 

BTW

nie wiem czemu ale mam słabość do tej płyty i procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna mini recenzja :) myślałem że lepiej ten AiO schłodzi tego cepa i bardziej przyzwoite temperatury da :)

 

BTW

nie wiem czemu ale mam słabość do tej płyty i procka

Obudowa dosyć mocno ogranicza airflow, dziurawa buda i 60*C najcieplejszy rdzeń do osiągnięcia bez problemu

AIO to ciągle protezy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzedaj AiO i rób własne :) chętnie wtedy zobaczę testy na CPU + GPU i z iloma wiatrakami jakie temp + jakie chłodnice :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzedaj AiO i rób własne :) chętnie wtedy zobaczę testy na CPU + GPU i z iloma wiatrakami jakie temp + jakie chłodnice :)

za duże koszta, za mała wiedza i nie jara mnie to :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdybym miał chłodnicę 2sz 240 to bym coś tam pomyślał :D ale nie mam to nie zrobię xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...