Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

xnerus

Płyta główna do ryzen 5 2600

Rekomendowane odpowiedzi

A jest sens dopłacić 50zł do b450 tomahawk względem b450 a pro ? Ktoś pisał że ma lepsze komponenty ale nie podał argumentów.

Mają takie same komponenty, to są te same konstrukcje... Tomahawk jest tylko ładniejsza, ponieważ a-pro ma brązowe pcb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają takie same komponenty, to są te same konstrukcje... Tomahawk jest tylko ładniejsza, ponieważ a-pro ma brązowe pcb.

Dzięki za odp, ciekawe po co w ogóle takie mobo produkują jak 100 zł droższe jest a różnica to tylko kolor pcb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest gorsza niż MSI (ma tylko 3 fazy zasilania dla CPU).

 

A co do MSI B450 Tomahawk ma również nieco lepszy radiator na VRM niż B450A-pro co jest przydatne jeżeli planujesz OC 8-rdzeniowych Ryzen'ów w pozostałych przypadkach nie warto dopłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock B450 GAMING K4 a ta płyta jest lepsza od msi ?

^Jak wyżej+ słaby BIOS i wsparcie dla RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha ok, wracając do poprzedniego pytania.

https://forum.techlipton.pl/showthread.php?tid=31303

Niby ten tomahawk lepszy, sporo ludzi pisze że ma "lepsze komponenty" ale też sporo ludzi pisze że to to samo i nwm komu wierzyć :/

"Ma lepszej jakości komponenty sekcji zasilania i wydajniejszy radiator. TOMAHAWK na spokojnie może odpalić 2700X, przy gaming plus już sekcja może się przegrzewać."

Sory za link do innego forum jak coś to go skasujcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha ok, wracając do poprzedniego pytania.

https://forum.techlipton.pl/showthread.php?tid=31303

Niby ten tomahawk lepszy, sporo ludzi pisze że ma "lepsze komponenty" ale też sporo ludzi pisze że to to samo i nwm komu wierzyć :/

"Ma lepszej jakości komponenty sekcji zasilania i wydajniejszy radiator. TOMAHAWK na spokojnie może odpalić 2700X, przy gaming plus już sekcja może się przegrzewać."

Sory za link do innego forum jak coś to go skasujcie.

Ohoho Ci głupoty napisał, te płyty mają takie same sekcje zasilania. W tej tabelce możesz sobie sprawdzić:

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

Przy czym jedna i druga będą w 100% wystarczające do OC Ryzena 2700

Wszystkie tańsze MSI mają VRM jak A-PRO, poza wersją pro M2, która ma tylko jeden highside mosfet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha ok słyszałem że niby radiotor lepszy czy coś ale nie wiem. Dzięki za odp, b.dużo ludzi pisze ten tomahawk to niby lepszy dlatego tak dopytuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator ma Tomahawk'u ma większą powierzchnię oddawania ciepła więc teoretycznie sekcja zasilania powinna być chłodniejsza niż na B450 A-pro. Dodatkowo Tomahawk ma wbudowane ledy. Czy warto za to dopłacać to już musisz sam zdecydować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ledy nie mają znaczenia chodzi mi o jak najlepszy stosunek ceny do jakości 50 zł to nie dużo ale jak mam dopłacić tylko ze względu na inny kolor pcb i ledy to dla mnie nie ma sensu. Pytanie czy jest sens dopłacić dopłacić do większej powierzchni radiatora?

Zwłaszcza że niby te 2 płyty są identyczne pod względem budowy ale każdy pisze co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym wiedzieć która płyta jest lepsza bo widze ze tutaj polecacie MSI. Skladam kompa z propozycją z techliptona za 4200zl: https://techlipton.pl/polecane-zestawy-komputerowe/ dlatego ze jestem zielony jeżeli chodzi o te sprawy. Tam pojawił sie model płyty: Gigabyte B450 AORUS ELITE. Pytałem na forum tutaj i zostało mi polecone abym zmienił płytę główną i zasilacz. Płytę właśnie z aorusa elite na Msi 450-a pro. Cenowo sa zbliżone a ja cokolwiek ze sprzętu będę wymieniał pewnie za co najmniej 3 lata. Która więc płyta bardziej się nada? Chciałbym usłyszeć jeszcze opinię innej osoby która się na tym zna.

 

Mój zestaw złożony:

AMD Ryzen 5 2600

Gigabyte B450 AORUS ELITE

G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (2x8GB)

GIGABYTE RTX 2060 GAMING OC PRO 6GB

Phanteks Eclipse P350X TG Digital RGB (czarny)

SilentiumPC 600W Vero M2 Bronze

SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

Crucial 500GB 2,5″ SATA SSD MX500

 

Opinia kolegi na forum:

...to podmień vero na system power i aorusa na msi B450-a pro. Aorus na tym forum był zawsze odradzany przez problemy z biosem i ma gorszą sekcje zasilania na tle MSI.

Wszystkie Asrocki i Gigabyty w postaci B450 i X470 będą słabsze w tym przedziale cenowym. BQ chociaż jest

na przetwornicy DCDC.

 

Dlatego się zastanawiam czy zaufać koledze bo tutaj też polecacie MSI czy wybrać gotowy zestaw z techliptona gdzie ta płyta widnieje nawet w zestawach droższych. Jeżeli chodzi o zasilacz to również z chęcią przyjąłbym radę bo nie wiem dokladnie o który system power chodzi. Z góry dziękuję za udzielenie rad :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipton współpracuje ze sklepem xkom, więc poleca prawdopodobnie to co im nie schodzi. Płyty Gigabyte mają słaby przegrzewający się VRM, jak byś w przyszłości wymienił procka na np. 2700x to będzie się płyta przegrzewać. BIOS tez nie jest najlepszy.

 

Aktualnie w segmencie cenowym low-mid end najlepiej wypadają wpłyty MSI, A-PRO jest ok cenowo, ale ma brązowe pcb, co może nie każdemu przypadać, dlatego alternatywnie możesz wybrać inną płytę MSI typu tomahawk, gaming, niekoniecznie w format ATX, a mATX, np mortar itd, byle aby miała radiator na sekcji zasilania.

 

Zmieniłbym też obudowę na coś z lepszą wentylacją (ta ma zakryty front= piekarnik), polecam obudowę Fractal Meshify C, lub podobne z siatką na froncie, ale ten konkretny Fractal ma już 2 wentyle dobrej jakości zamontowane, czego nie można powiedzieć o każdej innej konstrukcji np. Silentiumpc.

Poleciłbym Ci również wymienić zasilacz na coś modularnego z trochę lepszym certyfikatem silver/gold od Bequieta lub Seasonic -jedni z lepszych producentów. Zasilacze od SPC lubią piszczeć pod obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wystarczy BQ 9 z broznze certification: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-be-quiet-system-power-b9-600w-bulk-bn209-7809712141

Czy lepiej doplacic 70zl i miec silver BQ 10 : https://allegro.pl/oferta/zasilacz-be-quiet-pure-power-10-600w-80-silver-7632355948

Z dopłacaniem to tak jest ze tu 100zl tam 100zl i kwota końcowa 2x większa :D

 

Bo z tego co czytalem to nawet 500W mozna wybrac ale chyba najbardziej standardowe sa 600W?

 

Płyte biore MSI-A pro - brazowe pcb to znaczy ze ma kolor taki? Jezeli to tylko taka roznica to dla mnie nie ma znaczenia :D

 

Jeżeli chodzi o obudowę to muszę zoabczyć jeszcze, bo coraz droższe się to robi, duża jest różnica w tej która proponujesz niż ten 'piekarnik' w praktyce? :P

 

Reszta wszystko według Ciebie w porządku? Zmieniłęm karte graficzną z rtx 2060 Ventusa od MSI na tego Gigabyte bo czytałem, że czesto piszczą cewki i ludzie odsyłają. 200zł drożej mnie wyniesie za to.

 

Dziękuję za odpowiedź ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie obudowy, różnica jest zauważalna w temperaturze podzespołów i hałasie generowanym później przez wentylatory + w obudowie typu meshify masz prawidłowy obieg powietrza, dzięki czemu będziesz miał mniej kurzu w środku, a z zakrytym forntem tworzy się ujemne ciśnienie w obudowie, co wymusza zasysanie powietrza wszystkimi nieofiltorwanymi szczelinami.

Tak, chodzi o kolor płyty.

Odnośnie karty, teraz mi się przypomniało, że w testach Gigabyte jest jedną z najgorętszych kart i najgłośniejszych.

Weź lepiej tę:

www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-rtx-2060-gamingpro-oc-6gb-gddr6-ne62060t18j9-1062a-4143849/

Ewentualnie zotaca, ale tu się sugerję tylko marką

www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-rtx-2060-twin-fan-6g-gddr6-192-bit-hdmi-3xdp-box-zt-t20600f-10m-4143851/

Napiszę, tak: pomiędzy certyfikatem silver a bronze jest 2-3% różnicy w sprawności, ale za to są w nich użyte podzespoły lepszej jakości. Zasilacz to ostatnia rzecz na której należy oszczędzać :E, ale na pewno bronze od bequite będzie lepszy od SPC.

Test RTX 2060 różnych marek:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipton współpracuje ze sklepem xkom, więc poleca prawdopodobnie to co im nie schodzi. Płyty Gigabyte mają słaby przegrzewający się VRM, jak byś w przyszłości wymienił procka na np. 2700x to będzie się płyta przegrzewać. BIOS tez nie jest najlepszy.

 

Aktualnie w segmencie cenowym low-mid end najlepiej wypadają wpłyty MSI, A-PRO jest ok cenowo, ale ma brązowe pcb, co może nie każdemu przypadać, dlatego alternatywnie możesz wybrać inną płytę MSI typu tomahawk, gaming, niekoniecznie w format ATX, a mATX, np mortar itd, byle aby miała radiator na sekcji zasilania.

 

Zmieniłbym też obudowę na coś z lepszą wentylacją (ta ma zakryty front= piekarnik), polecam obudowę Fractal Meshify C, lub podobne z siatką na froncie, ale ten konkretny Fractal ma już 2 wentyle dobrej jakości zamontowane, czego nie można powiedzieć o każdej innej konstrukcji np. Silentiumpc.

Poleciłbym Ci również wymienić zasilacz na coś modularnego z trochę lepszym certyfikatem silver/gold od Bequieta lub Seasonic -jedni z lepszych producentów. Zasilacze od SPC lubią piszczeć pod obciążeniem.

Co ma im nie schodzić, jeżeli płyta AORUSa jest jedną z najczęściej kupowanych. Gigabyte w płytach jest TOP1 razem z MSI, oczywiście nie mówię o jakości, ale o sprzedaży w Polsce.

Sekcja będzie ciepła jeśli zajdą następujące warunki:

- OC 2700X z użyciem wysokiego napięcia

- AiO

- słaba wentylacja obudowy

- ciągłe obciążenie wszystkich rdzeni i wątków

 

A-Pro lub Tomahawk wybrałbym tylko ze względu na bardziej intuicyjny BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za Twoją namową zdecydowałem się na pare zmian w zestawie. Zmieniłem płytę, karte oraz zasilacz. Wziałem caly zestaw na raty a obudowe zaraz kupie osobno.

 

Mój zestaw złożony:

AMD Ryzen 5 2600

Płyta główna MSI B450M GAMING PLUS (mowiles ze na mATX moze byc wiec zdecydowalem sie na ta karte ze wzgledu na cene)

G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (2x8GB)

Karta Palit GeForce RTX 2060 6GB DDR6 GamingPro OC

Zasilacz be quiet Pure Power 10 600W 80+ Silver

SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

Crucial 500GB 2,5″ SATA SSD MX500

 

Teraz wszystko jest w porządku? Mam nadzieje że tak bo juz złożyłem zamówienie :D. Jednakże został mi tylko wybór obudowy i skłaniam się do wyboru Fractal'a polecanego przez Cb bo inni również maja dobre opinie na jego temat. Jedyny mankament to brak wyciszenia ale to raczej mi nie będzie przeszkadzało. Zastanawiam się bo są inne też be quiet obudowy co sa polecane dużo kupowane itp.Chociaż mi na wyglądzie nie zalezy bardziej cena/jakosc sie u mnie jedynie liczy. Teraz tylko będzie problem żeby to wszystko złożyc bo zawsze uzywalem laptopów a PC będę miał 1st raz :D. Ale to z poradnikami w internecie i instrukcjami pewnie jakoś dam rade :D.

 

Dziękuje Ci za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie płyt Gigabyte ich temperatur:

2700x na stockowych ustawieniach przegrzewa sekcję zasilania, nie wspominam nawet o OC, gdzie będzie wywalać OTP, a że większość płyt Gigabyte ma ten sam VRM i radiatory robiące za ozdoby, rezultaty są podobne na innych płytach tego producenta.

Link z sekcjami zasilania:

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

 

Moim zdaniem zestaw jest w porządku.

Bequieta nie brałbym ze względu na zakryty front.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pasywnym systemie, poza obudową. Jednak bardziej wiarygodny jest dla mnie drugi zestawów testowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy ma obudowę z dobrym przepływem powietrza, niestety aktualnie na pierwszym miejscu jest wygląd, a nie funkcjonalność, co może skutkować temperaturami jak na open benchu + nikt nie wspomina jak będzie wyglądać sytuacja VRM przy równoczesnym obciążeniu GPU :E :E

 

Tutaj inny test (wykonany przez Buildzoida ) kilku płyt w tym Gigabyte x470 ultra gaming, po OC VRM ma temperaturę 107-sonda/117C-softwere, przypominam, że kondensatory mają wskaźnik wytrzymałości liczony dla 110C :E

Co ciekawe ASUS X470 Prime Pro z 6 fazą sekcją zasilania (ale z nędznym radiatorem) zalicza OTP :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co wybrać pod ryzen 7 1700:

Asrock X370 GAMING X

czy

MSI B350 GAMING PRO CARBON

Lub chętnie wysłucham inne propozycje

Msi trochę mało ma sata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz siedzę na płycie od gigabyte i jestem zadowolony (10 lat), właśnie kupiłem b450m-ds3h + r5 2600, ciekawe co z tego wyjdzie,

trochę mało sata ale zawsze można dorzucić kartę na pcie

 

w sumie jak szukałem najbardziej opłacalnej opcji to nic ciekawego nie ma pod AM4, dopiero dobre płyty zaczynają się od 800-900zł z x470

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co wybrać pod ryzen 7 1700:

Msi B35o lro carbon,

Msi B450, kazdq z radiatorem na vrm.

Do ASUSa x370 mimo 6 faz zasilania nie jestem juz przkonany, ze wzgledu na to ze ta sama plyta na x470 zpo OC 2700x wywala sie na OTP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tak, takich niedoróbek pełno w grze, ale tego raczej nie zmienią. Każdy inaczej odbiera grę i jak dla każdego z osobna robić poprawki, to ja tego nie widzę. Chyba, że da się w opcjach gry np. wyłączyć/ograniczyć kamienie, bo opcja podnoszenia z automatu jest, tylko że dotyczy wszystkiego Co do użycia RAM i Vram, to pierwszy odczyt jest do załatwienia dokupując/zmieniając pojemność RAM, za to co do drugiej wartości, to tacy użytkownicy jak ja mają kłopot, bo Vramu nie da się dołożyć, a karty zmienić na taką z pojemniejszym Vramem  nie mogę, bo mnie po prostu nie stać, więc albo spaczują grę i będzie można komfortowo pograć z 8GB Vram, albo zacznie się wieszanie psów. Nie ma żadnej przyjemności grać miodnie, żeby chrupło i nagle z masła 60fps zrobiło się 22 fps i kapota. Znowu restart gry i tak w kółko. Żałuję, że nie kupiłem 3060 12GB, bo DLSS + FG dało by mi więcej radochy, niż silniejsza karta z uboższym Vramem. Trochę ponarzekałem, należy się, bo jest mnóstwo niedoróbek, ale i tak czas spędzony w grze dał mi fun Poczekam na lepszą optymalizację odnośnie nagłych spadków fps, tak jak to miało miejsce w HZD, które jest miodne
    • A u mnie na biurku stoi teraz mniejszy brat - Aorus FO27Q3. Wersja 27 cali, 1440p, 360 Hz. Monitor ma być do mojego drugiego zestawu w którym obecnie jest 4K 144Hz Asus XG27UQR (nie zastępuje głównego LG C2 42 i do niego specjalnie nie będę się odnosił). Testowałem natomiast  (to znaczy chciałem kupić, ale mi nie podeszły) ostatnio LG 27GS95 i ASUS PG27AQDM.  Pierwsze wrażenia są bardzo dobre. Aorus QD-OLED ma od razu, na pierwszy rzut oka, lepszy obraz. Biel z QDOLED nie ma tego różowo-zielonego tintu Czcionki w nowym układzie subpikseli są super. Normalnie używam tu IPS 4K z wysokim gamutem (Asus XG27UQR) i nie widzę różnicy. Natomiast WOLEDy miały gorszą ostrość typowego IPS 1440p. Kolory, no trzeba przyznać, że są "bardziej". Ogólnie to już się przyzwyczaiłem, że WOLEDy mają kolory nie natarczywe, naturalne a ww. IPS z wysokim gamutem czy ten QD OLED idą w stronę wesołego miasteczka nocą. To może się podobać, zwłaszcza, że gdy, czy treści oglądane na PC/YT raczej nie są naturalne. 360Hz. Kiedyś miałem Asusa 240Hz IPS. Te 360Hz to petarda. Nie gram w sieciowe strzelanki, ale na szybko przejrzane jednoosobowe fpsy są super. Zresztą nie tylko fps. Np. Plague Tale Requiem z FG wyciąga mi 270 klatek - na RTX 4080 i większości wymaksowanych ustawieniach (bez RT, którego nie lubię). Test UFO wygląda obłędnie.  HDRu jakoś specjalnie nie męczę, bo wiem, że LG 42 będzie lepszy, ale miłą niespodzianką jest, że można tu trochę poustawiać w HDR jak w TV. Do tego monitor sam się przełącza po wybraniu HDR w Windows.  Nie ma wentylatora, jest cichy. Nie piszczy zasilacz ani płyta główna. Nie widziałem migotania z Gsync. Po unboxingu i kilku godzinach zamierzam go zostawić.       - 
    • A kogo to obchodzi co tam się dzieje? Jakiś afrykański kraj na zadupiu bez zasobów naturalnych, gdzie lada dzień umrze z głodu 5mln ludzi. Całe szczęście, że mamy ONZ które może zaprowadzić pokój aby miliony niewinnych ludzi nie cierpieli z powodu wojny... oh wait  Pewnie zareagują jak połowa kraju zginie, jak w przypadku Rwandy 40mln USD które Polska co roku płaci do ONZ są wykorzystane idealnie   
    • Wtedy najniższa to była tylko na umowie reszta pod stołem, jak to się mówiło, czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy.
    • Tylko muszę dopasować... I świecące muszą być... GSKILLE mi się podobają... Tak wiem, dzieciarnia, ale jakoś tak wyszło, że widać u mnie w budzie te ramy i pompkę AiO, więc chociaż coś tam się poświeci. Tylko opóźnienie jakie wybrać... tak za 400 zł z CAS 18 można wziąć... pewnie im mniej tym lepiej. Chyba, że coś innego polecacie... Lexar, Corsair... itd. I tak będę musiał sprawdzić czy kostki są kompatybilne... wiecie to płyta ITX... co prawda ASUS FOR GEJMERS ... ale tam chyba takie standartowe kostki do 3600 Mhz przyjmuje.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...