Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Średnia z 12 gier:

sred.jpg

Może jestem laikiem który powinien tylko ten wątek czytać i nie wypowiadać się ale posiadając od miesiąca rx 590 nitro+ sapphire kupionego za 960(nówka sklepowa) to patrząc na statystyki MSI 5500 XT droższego o 140 to myślę że mogłem poczekać a tu statystyki zbliżone a praktycznie wszystko poza szyną ta karta ma lepsze. Wtf...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas od dupnej strony na to patrzysz. Skoro sam przyznajesz że NV nie ma interesu by wpierać poprzednią gen., i nie spiera np. poprzez brak należytej optymalizacji sterowników, to przecież nic innego jak "ubijanie" kart, głównie po to by nieco przyspieszyć zmianę na nową gen. wspieraną w należyty sposób.

 

 

To akurat jest oczywista oczywistość, co chwila ktoś o tym pisze, przy okazji naparzanki w temacie ubijania kart.

 

Ale skąd Ty wiesz, że nie wspiera należycie? Jak to sprawdziłeś? Skąd wiesz, że karty nie dostają optymalizacji? Jakiś przykład, który jest mierzalny i można go zweryfikować, zamiast ciągłego powtarzania tych frazesów. Skoro nie wiesz, jaka POWINNA być wydajność w danej grze (bo tego NIE wiesz) to jak możesz z całą pewnością stwierdzić, że tych optymalizacji nie ma? To jest tak absurdalne, że nie wierzę co ja tutaj czytam.

 

A może dostają optymalizacje, ale one nie są w stanie nic dać, bo karta nie jest fizycznie przystosowana do obsługi funkcji, dostępnych w nowych grach? Tych samych funkcji, które są już w nowej architekturze, która m.in. przez to odskakuje od starszej (co jak przyznałeś jest oczywistą oczywistością)?

Albo może karty AMD maja na premierę tak gówniane sterowniki, że AMD dopiero po kilku latach jest je w stanie ogarnąć, co przekłada się u nich na wzrost wydajności i przez to NV zostaje?

AMD przez lata nie było w stanie dogonić kart NV, które miały dużo niższą teoretyczną wydajność obliczeniową. A może te zapasy mocy też mają znaczenie w dłuższej perspektywie?

Jest tyle możliwości, ale najłatwiej wybrać "ubija".

 

Na logikę to NIKT nie ma interesu by wspierać starszą generację, bo firmy są od zarabiania pieniędzy, co łączy się ze sprzedażą nowych produktów. AMD też nie ma. Ale AMD klepie od lat GCN, więc niejako z automatu coś skapnie dla starszych modeli. Teraz po latach w końcu przeszli na coś nowego (Navi) i po ilości bugów widać, że odwykli od jakichś większych zmian. I tu NV ma tę przewagę, że oni przechodząc z generacji na generację robią to ostatnio w miarę bezboleśnie dla użytkownika, jeśli chodzi o wsparcie dla nowego sprzętu. U AMD kupując nowy sprzęt jest się przez jakiś czas beta testerem. Mam Ryzena 7 3700X, to wiem, jaki z tym był rak po premierze, ale teraz już nie mam na co narzekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to w dużej mierze można bardzo łatwo sprawdzić. Tylko problem jest taki, że jak się sprawdzi, to niekoniecznie wyjdzie to, co miłośnicy "ubijania" chcieliby zobaczyć ;) No i to co piszesz wyżej - wiele da się sprawdzić, ale jednak nie wszystko. Przykładowo w RDR2 tylko Turingi dostały optymalizacje pod DX 12, dzięki czemu to jedyna architektura, która pod tym API nie traci względem Vulkana (karty AMD też tracą). Pytanie nasuwa się samo - Pascal nie dostał, bo tak, czy może akurat te modyfikacje nie miały zastosowania? Oczywiście akurat ten przykład nie ma znaczenia praktycznego, bo i tak Vulkan to podstawowe API w tej grze, ale to nie jest wszystko takie oczywiste, jak się spiskowcom wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo w RDR2 tylko Turingi dostały optymalizacje pod DX 12, dzięki czemu to jedyna architektura, która pod tym API nie traci względem Vulkana (karty AMD też tracą). Pytanie nasuwa się samo - Pascal nie dostał, bo tak, czy może akurat te modyfikacje nie miały zastosowania?

Lecimy klasykiem :) "Przypadek... nie sądzę".

Pewnie poprawę wyników Pascali też dałoby się uzyskać ale Nvidzie nie jest to potrzebne, bo trzeba stymulować sprzedaż Turingów, które zresztą mają być tylko jednosezonową architekturą. Ciekawe, co za rok ktoś napisze jak nagle Turingi zostaną pozbawione optymalizacji pod nowe gry.

Ale jaki to problem, przecież Nvidia nie może wspierać poprzednich generacji, bo to inna architektura i się nie da. Tak samo jak na Z170 nie da się oficjalnie uruchomić 8 i 9 generacji Intela. 10 gen dostanie nową podstawkę, żeby już ludzie nawet nie próbowali jej uruchomić na Z170, bo pewnie tak samo byłoby to możliwe.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj uważnie, akurat ten fakt nie ma praktycznie żadnego znaczenia, bo i tak lepiej grać pod Vulkanem, a tam ani Turing, ani Pascal żadnych optymalizacji nie dostał. Tego, co odstawiła NV pod DX 12 z Turingiem, nie wymyśliło nawet AMD i tam też przy tym API jest spadek wydajności, a jakoś nikt nie narzeka na wydajność czerwonych kart w RDR2 :E

 

A co do tego przypadku powiem tak - morze tak, mosze nie... udowodnić nie udowodnisz 8:E

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie dziwi, że RDR2 tak działa. Była robiona pod konsole i GCN do tego Rockstar to leniuchy.

Przenieśli optymalizacje poprzez Shader Intrinsic dla AMD, a bieżącą generacją w przypadku Nv to RTX wink.gif Jeżeli jest coś sknocone pod Pascala od strony gry to Nv nawet jak stanie na uszach to tego nie poprawi pod DX12 i VK.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skąd Ty wiesz, że nie wspiera należycie? Jak to sprawdziłeś? Skąd wiesz, że karty nie dostają optymalizacji?

Te pytanie równie dobrze można odwrócić:

- skąd Ty wiesz, że wspiera należycie?

- jak to sprawdziłeś?

- skąd wiesz, że karty dostają należytą optymalizację?

 

Nawet jeśli Ty czy ja byłby pracownikiem NV to i tak nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytania. Logicznym jest, że biznesowi z ubijaniem starszych generacji jest po drodze, nawet jeśli miało to przynieść niewielki przyrost słupków sprzedaży nowej gen.

NV ma taką pozycję na rynku GPU, że nie tylko może sobie pozwolić na ubijanie kart starszych generacji, ale może ubić karty nawet na ich premierę :D, co doskonale pokazała w przypadku Turinga, różnicując go na bez Super i Super.

 

To co robi AMD na rynku GPU to jedna wielka kpina, którą aż żal komentować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym segmencie AMD się cofa, wydając po trzech latach kartę o tej samej wydajności za te same pieniądzeszczerbaty.gif.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rx5500xt 4GB w x-kom jest za 850zl. Jak na premierę to cena może być. Myśle ze te 100zl szybko spadnie. https://www.x-kom.pl/l/radeon-5500xt/

Cena nie jest bardzo przestrzelona. GTX 1650 Super windforce oc kosztuje 90zl mniej ale tutaj na jakies zejścia z ceny bym nie liczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pytanie równie dobrze można odwrócić:

- skąd Ty wiesz, że wspiera należycie?

- jak to sprawdziłeś?

- skąd wiesz, że karty dostają należytą optymalizację?

 

Nawet jeśli Ty czy ja byłby pracownikiem NV to i tak nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytania. Logicznym jest, że biznesowi z ubijaniem starszych generacji jest po drodze, nawet jeśli miało to przynieść niewielki przyrost słupków sprzedaży nowej gen.

NV ma taką pozycję na rynku GPU, że nie tylko może sobie pozwolić na ubijanie kart starszych generacji, ale może ubić karty nawet na ich premierę :D, co doskonale pokazała w przypadku Turinga, różnicując go na bez Super i Super.

 

To co robi AMD na rynku GPU to jedna wielka kpina, którą aż żal komentować.

 

To sobie odwracaj, tylko że ja NIE TWIERDZĘ, że NV wspiera należycie. To musisz w końcu zauważyć. To TY twierdzisz, że nie wspiera należycie. To jest zasadnicza różnica. To na Tobie i tylko Tobie spoczywa ciężar udowodnienia, że jest jak piszesz. Ja natomiast pytam Cię, skąd wiesz o tym, że ktoś coś ubija. Czy masz takie dowody. Jeśli nie masz to jest to mowa-trawa.

 

Ale z biznesowego punktu widzenia to Twoje ubijanie jest na rękę również AMD. Zobacz jaką padliną są teraz Fury, co to miały być długowieczne dzięki 4 GB pamięci HBM (to jak mi tłumaczono, dlaczego mają być długowieczne do tej pory uważam za jednego z większych memów). Czy AMD ubiło sterownikami Fury, skoro nawet hejcony GTX 970 starzeje się lepiej? Wspomniany przeze mnie Radeon VII wyszedł w tym roku, a bugów na nim jest tyle, że nie da się zliczyć. Czy w ten sposób AMD ubija tę kartę, nie zapewniając jej odpowiedniego wsparcia? Albo Radeon Vega Frontier Edition - co się stało ze sterownikami do tego GPU? Dlaczego tak zlewani są jego klienci, którzy wydali kupę siana na kartę?

 

 

 

 

AMD wyskoczyło z tym Radeonem RX 5500 XT, którego najlepiej podsumowuje jeden z komentarzy z Reddita:

 

RX580 performance 2.5 years later launched at the same $200 price. RIP

 

Cena tego Radeona jest nie do obrony i nie widziałem innej opinii niż krytyczna na ten temat. Tłumaczenie ceny tym, że kiedyś coś spadnie to fajna rzecz - cena każdej karty kiedyś spadnie. Albo moje ulubione teksty: dobra karta, ale nie w tej cenie. Każda karta będzie dobra, gdy ma odpowiednią cenę. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale z biznesowego punktu widzenia to Twoje ubijanie jest na rękę również AMD. Zobacz jaką padliną są teraz Fury, co to miały być długowieczne dzięki 4 GB pamięci HBM (to jak mi tłumaczono, dlaczego mają być długowieczne do tej pory uważam za jednego z większych memów). Czy AMD ubiło sterownikami Fury, skoro nawet hejcony GTX 970 starzeje się lepiej? Wspomniany przeze mnie Radeon VII wyszedł w tym roku, a bugów na nim jest tyle, że nie da się zliczyć. Czy w ten sposób AMD ubija tę kartę, nie zapewniając jej odpowiedniego wsparcia? Albo Radeon Vega Frontier Edition - co się stało ze sterownikami do tego GPU? Dlaczego tak zlewani są jego klienci, którzy wydali kupę siana na kartę?

 

 

 

 

 

GTX970 w dniu premiery to rowny poziom 290X w dniu dzisiejszym to -20%. Optymilizacja pod nowe architektury w grach i brak optymilizacji w sterach.Keplera zaczeli ubijac po premierze GM204 , dobry przyklad wiedzmin 3 gdzie na poczatku gtx970 zoral mawet 780ti. Po burzy na forach jakos optymilizacja w sterach jakos sie znalazla i 780TI jakos okazal sie szybszy od 970.

A to co z 970 dzieje sie w BF V to smiech na sali

 

Calkiem zrozumiale po stronie NV nikt nie bedzie wspierac wiecznie stare karty jak sa zmiany w architekturze.

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

RX580 performance 2.5 years later launched at the same $200 price. RIP

 

Cena tego Radeona jest nie do obrony i nie widziałem innej opinii niż krytyczna na ten temat. Tłumaczenie ceny tym, że kiedyś coś spadnie to fajna rzecz - cena każdej karty kiedyś spadnie. Albo moje ulubione teksty: dobra karta, ale nie w tej cenie. Każda karta będzie dobra, gdy ma odpowiednią cenę. :E

To teraz przypomnij sobie premierę Turingów i ich ceny, wydajność i MSRP względem Pascali :P

 

Co do gównianej wydajności kart NV - DXVK na linuxie przepięknie obnaża wsparcie rozszerzeń Vulcana przez Nvidię.

 

Mini-dump z prób odpalenia gier blizzarda na linuxie przez DXVK:

 

Fontconfig error: "/etc/fonts/conf.d/90-synthetic.conf", line 6: invalid attribute 'version'

Fontconfig error: Cannot load default config file

info: Game: Battle.net.exe

info: DXVK: v0.94

warn: OpenVR: Failed to locate module

info: Required Vulkan extension VK_KHR_get_physical_device_properties2 not supported

info: Required Vulkan extension VK_KHR_surface not supported

info: Required Vulkan extension VK_KHR_win32_surface not supported

err: DxvkInstance: Failed to create instance

err: D3D11CreateDevice: Failed to create a DXGI factory

[0101/175537.019:ERROR:gl_surface_egl.cc(538)] EGL Driver message (Critical) eglInitialize: No available renderers.

[0101/175537.019:ERROR:gl_surface_egl.cc(953)] eglInitialize D3D11 failed with error EGL_NOT_INITIALIZED, trying next display type

Received fatal exception EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION

 

I sam changelog NV:

 

https://developer.nvidia.com/vulkan-driver

 

November 25th, 2019 - Windows 436.65, Linux 435.27.08

 

New:

VK_KHR_buffer_device_address - to rozwiązuje VK_KHR_get_physical_device_properties2 not supported.

 

Teraz najbardziej zabawna rzecz - VK_KHR_buffer_device_address jest częścią Vulkan 1.1 i od tego rozszerzenia ciągnie się mnóstwo zależności.

 

Jakby nie było wystarczająco śmiesznie to:

 

Interactions and External Dependencies

 

Promoted to Vulkan 1.1 Core

 

Contributors

 

Jeff Bolz, NVIDIA

 

Ian Elliott, Google

 

Rozszerzenie zostało stworzone przez Google i NV, a sterowniki NV go nie obsługiwały aż do 25 listopada. Ciekawe, czy to jest to o czym mówił R* obwiniając sterowniki NV :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co, sprzedawać tego 2060S, czy oddawać póki mogę w ciągu 14 dni?!

Za rok w nic nie zagram :o Ech, mogłem dołożyć 600 zł do 2070S, albo brać tego XT za 2k, a jak zawsze kupiłem jakiś paździerz... :(

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co, sprzedawać tego 2060S, czy oddawać póki mogę w ciągu 14 dni?!

Za rok w nic nie zagram :o Ech, mogłem dołożyć 600 zł do 2070S, albo brać tego XT za 2k, a jak zawsze kupiłem jakiś paździerz... :(

Czemu miał byś w nic za rok nie zagrać na tej karcie ? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty tak serio? Do fhd rtx2060s to bardzo dobry wybór. Rx5700xt będzie się nudził w fhd przy 3700x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz się będzie nudził, a za rok, jak już wyjdzie Ampere i przestaną optymalizować sterowniki?

Hatakumba, argagamedon... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śmiesznie się czyta dyskusje zakutych łbów :lol2: żaden bez dowodów na cokolwiek ale wszyscy przkeonani o swojej racji. tak naprawdę obecnie jedynym faktem jest FineWine. Polarisy już zaczęły odstawiać Pascale to wychodzi podczas testów 5500. tylko że nikt z użytkowników nei jest w stanie dowieść z czego to wynika. i to kończy dyskusje. powód ma tak naprawdę drugorzędne znaczenie. AMD zyskuje z czasem przewagę względem Nvidii.

 

5500 jest chyba większym rozczarowaniem niż się spodziewano. wersja 8 GB musiałaby zejść z ceny o dobre 40 dolarów aby móc rywalizować z 1650 Super (swoją drogą bardzo fajna karta w tym segmencie i chyba można nazwać ją duchowym następcą RX 570). nie mam pojęcia na co liczyło amd wypuszczając coś takiego skoro od premiery 1650 super minęły już trzy tygodnie a karta została ciepło przyjęta.

Edytowane przez Putout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śmiesznie się czyta dyskusje zakutych łbów :lol2: żaden bez dowodów na cokolwiek ale wszyscy przkeonani o swojej racji. tak naprawdę obecnie jedynym faktem jest FineWine. Polarisy już zaczęły odstawiać Pascale to wychodzi podczas testów 5500. tylko że nikt z użytkowników nei jest w stanie dowieść z czego to wynika. i to kończy dyskusje. powód ma tak naprawdę drugorzędne znaczenie. AMD zyskuje z czasem przewagę względem Nvidii.

 

5500 jest chyba większym rozczarowaniem niż się spodziewano. wersja 8 GB musiałaby zejść z ceny o dobre 40 dolarów aby móc rywalizować z 1650 Super (swoją drogą bardzo fajna karta w tym segmencie i chyba można nazwać ją duchowym następcą RX 570). nie mam pojęcia na co liczyło amd wypuszczając coś takiego skoro od premiery 1650 super minęły już trzy tygodnie a karta została ciepło przyjęta.

Obstawiam teorie o chęci wyprzedaży polarisow oraz standardowo małej dostępności chipów navi. Natomiast cena gtx1650 Super jest wyjątkiem w ofercie nvidii i zgodzę się, ze jest teraz prawie tak dobrze wyceniona jak rx570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Putout

Bo to faktycznie wygląda tak, jak ktoś tu wcześniej zauważył - AMD chyba nie chce sprzedawać małego Navi.

 

Odwlekanie premiery, zaporowa cena - mimo, że konkurent wystartował dużo wcześniej, był czas na korektę, jak za RX5700(xt). Będą czekać, aż polarisy zejdą?

 

Imo GTX 16 Super pozamiatały. Polaris wiecznie żywy, choć warto sobie przypomnieć premierę RX480 - też była dramatyczna. No i szacun dla Sapphire za model Pulse. Niecałe 70*C przy 900rpm. Piękne.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 579 były rx 580 nowe, gdzie rx 5500 849, przy obecnej cenie opłacalność zerowa, stawiam fistaszki za pierogi że cenę dali specjalnie zaporowa by wyczyścić magazyny z polarisów :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawili w nowych sterownikach działanie trybu

półpasywnego w Navi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby komuś nie działał vsync w grach to nowe sterowniki wymuszają funkcję vsync always off !

 

Co jest nie tak z trybem półpasywnym ? Mam Gigabyte 5700 XT i działa normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby komuś nie działał vsync w grach to nowe sterowniki wymuszają funkcję vsync always off !

 

Co jest nie tak z trybem półpasywnym ? Mam Gigabyte 5700 XT i działa normalnie.

Moglbys wyjasnic o co chodzi? Ja wlasnie mialem problem na tych nowych i wrocilem do porzednich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie działał vsync, dawałeś w grze vsync ON a i tak nie działał i rwał obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wtopa, kupiłem dziś kabel hdmi 2.0 , i niestety , wychodzi na to, że 144hz nie puszczę na tym monitorze na hdmi ...

Znalazłem na alledrogo kable dell displayport , są tanie stosunkowo. Sprzedający nic nie wspomina nt standardu kabla.

Ma się rozumieć, że te kable są dp v1.0 i obsłużą 144hz ?

15min siedzę na kablu hdmi i już mnie oczy bolą od migotania ekranu 60hz :lol2:

 

Ps rx5700xt o 12 był w Komornikach/k Poznania, więc na dziś nie będzie go raczej :P

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...