Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze siedziałem na starszym sterowniku , ale pokusiło mnie ostatnio wgranie najnowszego . Na początku pomyślałem , ze za mało papu do mojego oc , ale na Stock tez mi dziś się pojawił bs, wiec ewidentnie wina sterownika.

Ja instaluje najnowsze bety i wszystko chodzi elegancko, oprócz limitowania fps przez tego chillouta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nowych sterach mnostwo osob ma problem z czarnym ekranem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś tam tak złapałem RX580 gdy normalnie były po 1300zł, to kupiłem za 870zł :) Potem przyszła górka z kopaniem i używaną sprzedałem za 1300zł...

 

Sferis robi takie strzały dla marketingu.

ja tam sprzedałem Asusa Strixa za 1800zł :E Ach co to były za czasy....

 

A co do samych driverów - w styczniu były cztery wersje, teraz jest jedna, mam nadzieję że to przez ten raban cały z problemami. Może rzeczywiście zacznie to działać jak należy wreszcie dla niektórych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy już gdzieś było, ale:

Ostatnio kupiłem radka 5700 XT od red devil. O ile uporałem się ze sterownikami i po załadowaniu Windowsa obraz jest a karta pracuję stabilnie. O tyle przed załadowaniem systemu obraz się nie wyświetla. Wyskakuję na monitorze komunikat "Wejście nie obsługiwane" co raczej tłumacze jako "signal out of range". Teraz pytanie, jak zmusić kartę by przed załadowaniem sterownika wyświetlała obraz w mniejszej rozdzielczości (HD) w maksymalnie 75 hz?

Bez tego nie jestem w stanie dostać się do biosu.

Kabel hdmi wymieniłem, bios płyty głównej jest aktualny, próbowałem już nawet przejściówki z dp na HDMI.

Jakieś pomysły?

Zasilacz podpięty do karty jednym kablem 2x 8pin jak i 1x8+1x8 bez różnicy w działaniu.

Płyta główna b450 tomahawk

Procesor ryzen 5 2600

Grafika 5700 XT Red devil

Zasilacz Spc Vero 600 Wat bronze

Monitor Acer Nitro VG270BMIIX

Edytowane przez Koldox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy już gdzieś było, ale:

Ostatnio kupiłem radka 5700 XT od red devil. O ile uporałem się ze sterownikami i po załadowaniu Windowsa obraz jest a karta pracuję stabilnie. O tyle przed załadowaniem systemu obraz się nie wyświetla. Wyskakuję na monitorze komunikat "Wejście nie obsługiwane" co raczej tłumacze jako "signal out of range". Teraz pytanie, jak zmusić kartę by przed załadowaniem sterownika wyświetlała obraz w mniejszej rozdzielczości (HD) w maksymalnie 75 hz?

 

Eeeee, przecież na starcie kompa działają tylko rozdzielczości VESA, dopiero system (i sterownik) pozwala na coś więcej. Mam wrażenie, że to coś z monitorem, a nie z kartą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GregM00 Ja również, ale pytanie brzmi co?

No bo na rx 580 nie było takich problemów, podobnie na kartach nvidi. Tylko ten radeon coś nie współgra z monitorem. Żeby zainstalować system musiałem podpiąć starą karte bo za nic w świecie nie mogłem wymusić kompatybilności z nową. Użyłem programu teamviever żeby zainstalować sterowniki

A to oznacza, że komputer pracuję normalnie. Problem leży gdzieś pomiędzy wyjściem hdmi karty a monitorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nowych sterach mnostwo osob ma problem z czarnym ekranem.

I to nie tylko na Navi , czarny ekran podczas instalacji ostaniach dwóch driverów miałem na RX 580.

Musiałem robić reset kompa i instalować drugi raz drivery. Ale czarny ekran miałem tylko podczas instalacji ,później już żadnego problemu :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GregM00 Ja również, ale pytanie brzmi co?

No bo na rx 580 nie było takich problemów, podobnie na kartach nvidi. Tylko ten radeon coś nie współgra z monitorem. Żeby zainstalować system musiałem podpiąć starą karte bo za nic w świecie nie mogłem wymusić kompatybilności z nową. Użyłem programu teamviever żeby zainstalować sterowniki

A to oznacza, że komputer pracuję normalnie. Problem leży gdzieś pomiędzy wyjściem hdmi karty a monitorem.

 

Nie masz w monitorze DP? Kabel inny sprawdź też jeśli masz możliwość. Ustawienia w monitorze odnośnie DDC/CI (czyli kanału po którym karta dogaduje się z monitorem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz w monitorze DP? Kabel inny sprawdź też jeśli masz możliwość. Ustawienia w monitorze odnośnie DDC/CI (czyli kanału po którym karta dogaduje się z monitorem).

 

Nie mam DP. Kabel już wymieniłem, probowałem nawet przejściówki z hdmi na dp.

"On a very basic level it's the 'Plug and Play' functionality of the monitor. The only reason to disable this is if you're using a legacy operating system or other device connected to the monitor that doesn't operate correctly when using 'Plug & Play'. " To cytat z https://www.overclock.net/forum/44-monitors-displays/1493101-ddc-ci-what.html

W jaki sposób dostać się do ustawień pnp monitora z poziomu usera? Jeśli dobrze rozumuje musiałbym się dostać stricte do softu, a to oznacza ingerencje w płytę pcb monitora.

W zaawansowanych ustawieniach wyświetlania (win10), dokładniej we właściwościach karty, mój monitor wykrywany jest jako "Pnp monitor". Ale przecież okienko wcześniej widniaja nazwa kodowa ekranu. Mam rozumieć, że moja karta graficzna nie wykrywa poprawnie monitora, i problem leży w biosie karty graficznej?

post-599436-15819778977353_thumb.png

post-599436-15819779045456_thumb.png

post-599436-158197790973_thumb.png

Edytowane przez Koldox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Koldox,

monitor w Windows a monitor w BIOSie to 2 różne rzeczy, nie mieszałbym tego dla ułatwienia sprawy.

Odpala się Windows, ładuje sterownik do karty, obraz się pojawia, jest OK.

Przed Windowsem nie ma sterownika, karta startuje w trybie zgodnym z VESA (albo i nie, bo VBE 3.0 pozwala na dogadywanie się co do odświeżania między kartą a monitorem przez DDC niezależnie od definicji VESA), monitor albo potrafi odtworzyć zadaną rozdzielczość + odświeżanie, albo nie.

 

Teraz co do konkretów, to jest z manuala twojego (chyba, bo szukane na szybko) modelu monitora:

p2YAt8W.png

 

Sprawdziłem przed chwilą, u mnie przed Windowsem RX 5600 pracuje w 1920x1080 75Hz. Jak widzisz to nie jest w standardzie VESA (bo tam masz 60Hz).

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Koldox,

monitor w Windows a monitor w BIOSie to 2 różne rzeczy, nie mieszałbym tego dla ułatwienia sprawy.

Odpala się Windows, ładuje sterownik do karty, obraz się pojawia, jest OK.

Przed Windowsem nie ma sterownika, karta startuje w trybie zgodnym z VESA (albo i nie, bo VBE 3.0 pozwala na dogadywanie się co do odświeżania między kartą a monitorem przez DDC niezależnie od definicji VESA), monitor albo potrafi odtworzyć zadaną rozdzielczość + odświeżanie, albo nie.

 

Teraz co do konkretów, to jest z manuala twojego (chyba, bo szukane na szybko) modelu monitora:

p2YAt8W.png

 

Sprawdziłem przed chwilą, u mnie przed Windowsem RX 5600 pracuje w 1920x1080 75Hz. Jak widzisz to nie jest w standardzie VESA (bo tam masz 60Hz).

 

Ok, różnice między wsparciem sterownika, a bez już rozpoznaliśmy. Dokładnie to o czym myślałem. Pytanie brzmi, czy obejdzie się bez wymiany monitora? Jeśli nie, to w jakich kryteriach rozpatrywać nowy zakup?

Albo inaczej, czy można zmusić kartę do pracy w żądanym trybie? Bo chyba to definiuje dalsze możliwe rozwiązania.

Edytowane przez Koldox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Koldox,

właśnie tego nie wiem, w moim monitorze w manualu jest więcej trybów, m. in.

nrY0Gu0.png

 

Wydaje mi się, że karta nie działa na ślepo, tylko wybiera tryb (odświeżanie jest kluczowe), który monitor jest w stanie wyświetlić (o tym mówi VBE 3.0) - stąd u mnie jest te 75Hz.

Ta komunikacja jest możliwa poprzez DDC (Display Data Channel) i u mnie specyfikacja monitora to właśnie podaje:

TTt97t5.png

 

Z tego co patrzę, to DDC2B oznacza komunikację jednokierunkową, z monitora do karty (czyli monitor wysyła co potrafi wyświetlić), a CI oznacza dodatkowy kanał sterujący (jasność, kontrast itp.).

 

To jest teoria, jak widać u ciebie w praktyce to nie działa. Pytanie czego brak, nie mogę znaleźć jakieś dokładnej specyfikacji tego Acera.

Aha, z poziomu monitora można wyłączyć DDC/CI - pytanie czy przypadkiem to nie jest problemem - musiałbyś zerknąć w nastawy monitora w OCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Koldox,

właśnie tego nie wiem, w moim monitorze w manualu jest więcej trybów, m. in.

nrY0Gu0.png

 

Wydaje mi się, że karta nie działa na ślepo, tylko wybiera tryb (odświeżanie jest kluczowe), który monitor jest w stanie wyświetlić (o tym mówi VBE 3.0) - stąd u mnie jest te 75Hz.

Ta komunikacja jest możliwa poprzez DDC (Display Data Channel) i u mnie specyfikacja monitora to właśnie podaje:

TTt97t5.png

 

Z tego co patrzę, to DDC2B oznacza komunikację jednokierunkową, z monitora do karty (czyli monitor wysyła co potrafi wyświetlić), a CI oznacza dodatkowy kanał sterujący (jasność, kontrast itp.).

 

To jest teoria, jak widać u ciebie w praktyce to nie działa. Pytanie czego brak, nie mogę znaleźć jakieś dokładnej specyfikacji tego Acera.

Aha, z poziomu monitora można wyłączyć DDC/CI - pytanie czy przypadkiem to nie jest problemem - musiałbyś zerknąć w nastawy monitora w OCD.

Ten tryb domyślnie był wyłączony.

Na wyłączonym i włączonym jest bez zmian. Nadal w biosie nie mam obrazu.

To chyba nie to.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/DQW_1SADwG0O~IBctXChNSoytFhakb

Na hoście bo rozmiar, zbyt duży.

Edytowane przez Koldox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten tryb domyślnie był wyłączony.

Na wyłączonym i włączonym jest bez zmian. Nadal w biosie nie mam obrazu.

 

 

Jak był wyłączony, to stawiam na to. Teraz, kiedy to włączyłeś, wyłącz zupełnie kompa i spróbuj za kilka sekund ponownie włączyć.

Ten obraz załączony jest za niskiej rozdzielczości, nic nie mogę odcyfrować - wrzuć to może na imgur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam takie nastawy: https://imgur.com/B7AaF33

No dobrze, za dziesięć minut sprawdzę i dam Ci znać.

 

Teraz widzę :)

Spróbowałbym dodatkowo pobawić się Trybem szybkiego uruchamiania i Trybem szerokim. Plus Auto źródło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiany ustwawień nic nie wniosły, przęłączyłem je z jednego trybu na drugi. Jedynie monitor dłużej się załącza, ot co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiany ustwawień nic nie wniosły, przęłączyłem je z jednego trybu na drugi. Jedynie monitor dłużej się załącza, ot co.

 

DDC/CI dotyczy pewnie tylko protokołu do kontrolowania jasności/kontrastu z poziomu softu, a nie komunikacji.

Reset monitora do ustawień fabrycznych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że odłączenie wtyczki zasilania nie podziała. W moin manualu od producenta nie ma wzmianki o hard resecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Koldox

być może jeszcze w BIOSie coś może być odnośnie ustawienia monitora (LCD Panel Type?) w części wyboru display'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi miał też jakieś jazdy z wchodzeniem do biosu i przepinaniem kabla na inny typ, uderz do niego, też posiada Red devila to może coś pomoże

Edytowane przez skubi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do dziś mam ten problem . Na moim monitorze po przewodzie dp , czyli 120hz nie wejdę do biosu, jak nacisnę del to komp zlapie blackscreena. Muszę kompa wyłączyć. Po hdmi czyli fullhd 60hz normalnie wchodzi do biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do dziś mam ten problem . Na moim monitorze po przewodzie dp , czyli 120hz nie wejdę do biosu, jak nacisnę del to komp zlapie blackscreena. Muszę kompa wyłączyć. Po hdmi czyli fullhd 60hz normalnie wchodzi do biosu.

Ja właśnie myślałem, że to przez brak dp, ale widać nie ma reguły. Próbowałeś kontaktować się z producentem karty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc temu napisałem do nich w tym formularzu do zglaszania błędów. Wypisałem wszystko , co zauważyłem, że kuleje . I na navi obraz na monitorze , sie dość długo wybudza. Od włączenia pc do wpisania hasla w windows mija z 10sek , to nieraz się zdarzy , ze okno do logowania juz jest gotowe a za 1-2sek pojawi się obraz . Błędy jak widać są , zależnie od konfiguracji , jednemu mało co przeszkadzają, a drugi nie może normalnie sprzętu używać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym chciał zmienić monitor, na co zwracać szczególną uwagę, żeby nie było zgrzytów jak z tym? Wystarczy tabela z manualu czy jest coś jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...