Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli przy jakiejkolwiek próbie ingerencji w krzywą wentylatora, czy to za pomocą wattmana, czy msi AF (nigdy jednocześnie) - wentylatory blokują się na 52% - jest to problem karty/biosu, czy sterownika? Bo nie wiem, do kogo mam z problemem uderzać, AMD czy MSI :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odinstalował MSI Afterburner, sterowniki postawiłbym na czysto i spróbował ustawić krzywą w Wattmanie. Jeżeli nie pomoże, to już wiesz kto winny. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy jakiejkolwiek próbie ingerencji w krzywą wentylatora, czy to za pomocą wattmana, czy msi AF (nigdy jednocześnie) - wentylatory blokują się na 52% - jest to problem karty/biosu, czy sterownika? Bo nie wiem, do kogo mam z problemem uderzać, AMD czy MSI :E

 

Upewnij sie czy Watman jest wylaczony, najlepiej wywal DDU sterownik, wgraj na czysto. Nie odpalaj nawet panelu AMD tylko samo MSI AB i wtedy sprawdz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magia voodoo z DDU oczywiście nic nie zmieniła (włażenie w tryb awaryjny w win10 to niezły pain in the ass). Nie muszę nawet krzywej modyfikować. Odpalam sterowanie zaawansowane (by krzywa się pokazała), nic nie zmieniam, ale daję zastosuj zmiany - wentyle z 40 na 52% wskakują. Napiszę do MSI, bo problem wygląda, że leży po ich stronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można sobie tymczasowo z tym poradzić według tego opisu

 

u mnie to działa ale obraz nie jest ostry często , ustawiam 143Mhz

 

Ja bym wolał mieć plik wykonywalny, który przestawiałby automatycznie częstotliwość na 144Mhz ze 120 i odwrotnie. Żeby nie trzeba było wchodzić w ustawienia za każdym razem. Wiem, że takie są, tylko jeszcze nie chciało mi się w to zagłębiać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magia voodoo z DDU oczywiście nic nie zmieniła (włażenie w tryb awaryjny w win10 to niezły pain in the ass). Nie muszę nawet krzywej modyfikować. Odpalam sterowanie zaawansowane (by krzywa się pokazała), nic nie zmieniam, ale daję zastosuj zmiany - wentyle z 40 na 52% wskakują. Napiszę do MSI, bo problem wygląda, że leży po ich stronie.

Jaki masz model karty??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wolał mieć plik wykonywalny, który przestawiałby automatycznie częstotliwość na 144Mhz ze 120 i odwrotnie. Żeby nie trzeba było wchodzić w ustawienia za każdym razem. Wiem, że takie są, tylko jeszcze nie chciało mi się w to zagłębiać :D

Ale jeśli utworzysz sobie nową rozdzielczość 143Hz za pomocą CRU tak jak jest opisane to nic nie musisz przestawiać , razu ustawiasz w systemie i tak zostaje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy jakiejkolwiek próbie ingerencji w krzywą wentylatora, czy to za pomocą wattmana, czy msi AF (nigdy jednocześnie) - wentylatory blokują się na 52% - jest to problem karty/biosu, czy sterownika? Bo nie wiem, do kogo mam z problemem uderzać, AMD czy MSI :E

 

MSI AB nie działa. Wattmana ja olałem (jak dla mnie przerost formy nad treścią, do tego resetuje swoje ustawienia). Wziąłem MorePowerTool i metodą prób ustawiłem limit akustyczny.

Przy ustawieniu 65% (2080 obrotów, dla 81 stopni) wartości pośrednie tak wypadają, że dla 60 stopni jest ~40% obrotów (o to mi chodziło, bo tego nadal nie słychać, a temp. pracy u mnie wychodzi zwykle w okolicach 60 stopni, to niech wiatraki chodzą wtedy na "cichego maksa").

X1OEerx.png

 

Podgląd aktualnych wartości zamiast w Wattmanie przyjemniej zrobić OverdriveNTool'em (zresztą podobnie jak jakieś bieżące zmiany, wszystko od razu widać):

z26GShw.png

 

MorePowerTool wpisuje ustawienia do rejestru (jednorazowa czynność) i nic dodatkowego nie trzeba ruszać (odpalać).

Przy wcześniejszych kartach używałem krzywej chłodzenia w AB, ale w sumie może lepiej robić to bezpośrednio na poziomie karty (sterownika), program niby zawsze może się wysypać.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na resety ustawień mi zawsze pomaga wyłączenie windowsowego fastboota.

 

XQQNd3s.png

 

A no właśnie, było to narzędzie dla Navi. Zaraz obadam. Te 1810MHz @ 912mV jest stabilne? W moim przypadku na stock 1143mV. Zacznę zjeżdżać z napięciem.

btw. Krzywa jest "podpięta" pod GPU Hot Spot, to normalne :hmm: Przerabiam radeony od 2016roku (6x polaris, 2x vega, teraz pierwsze navi), ale pierwszy raz spotkałem się z tym parametrem. Jakby się sterowania wentylami nie udało ogarnąć, to UV by zrobił, GPU HotSpot by spadł i wraz z nim % wentylatora.

 

Q7dLhm3.png

 

Rdzeń sobie pracuje w 60*C, a wentyle wyją na 2500rpm, bo HotSpot 80*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 1810MHz @ 912mV jest stabilne? W moim przypadku na stock 1143mV. Zacznę zjeżdżać z napięciem.

 

RX 5600 XT ma limit na 1820MHz. Te 1810MHz to "najnowsze stabilne" u mnie :). O ile na wszystkich benchmarkach 1820 przechodzi, tak w grach czasem jest reset sterownika. Od wczoraj na 1810 jakoś resetu nie było, więc zakładam, że stabilne. Napięcia nie ruszałem.

 

btw. Krzywa jest "podpięta" pod GPU Hot Spot, to normalne :hmm: Przerabiam radeony od 2016roku (6x polaris, 2x vega, teraz pierwsze navi), ale pierwszy raz spotkałem się z tym parametrem. Jakby się sterowania wentylami nie udało ogarnąć, to UV by zrobił, GPU HotSpot by spadł i wraz z nim % wentylatora.

 

Rdzeń sobie pracuje w 60*C, a wentyle wyją na 2500rpm, bo HotSpot 80*C.

 

Też mam czasem coś takiego, że rdzeń < 60C a obroty wchodzą na max. Ale to jest coś takiego dziwnego, że bardzo szybko jest max, a potem powoli to spada. Dodam HotSpot do RTSS i będę obserwował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sprawdziłem 20.2.1 i 20.2.2, na domyślnych i zmodyfikowanych ustawieniach wiatraka.

Dzieje się coś dziwnego, na starcie wiatrak skacze na jakąś wartość sporo powyżej "krzywej" (ale tu nie ma stałych, rozrzut jest spory), po czym trzyma takie obroty jakieś 5 minut. Potem obroty zaczynają powoli spadać, właściwie niezależnie od temperatury (i ustawień) i po kolejnych 10 minutach dochodzą do 25%.

 

BNiO2yB.png

temperatura 64C (hotspot 70C), teoretycznie wiatrak powinien chodzić na 40%+, a chodzi na 25%

nic nie rozumiem, chyba trzeba będzie wrócić do sterowania przez AB

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że będę oszczędzać środowisko i znajdę rozwiązanie max taktowania ramu i poboru prądu przez ten - odkopałem stary programik HRC. Pobrałem go z https://funk.eu/hrc/ i tam ustawiłem sobie dwie rozdzielności dla mojego AOC i hotkey do zmiany tych trybów odświeżania. Działa jak ta lala :E teraz już karta pobiera 8W a nie 30 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy ster rozwiązał "szarpanie" ekranu przy dropie fps , aa i lepsze fpsy karta trzyma w lapexie, już nie mam tak niskich dropow jak na starszych . Na razie black screen nie doswiadczylem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

nic nie rozumiem, chyba trzeba będzie wrócić do sterowania przez AB

Zrozumieć Navi, podręcznik filozoficzny dla 9. klasy podstawówki 8:E

 

W moim przypadku karta odporana na każdy soft. Nic nie potrafi wentylatorami sterować.

 

mEE5SEc.png

 

Wskakują na 52% i cześć. Na screenie nic nie zmieniałem co do oryginalnej krzywej, po prostu pacnąłem APPLY :lol2:

Oczywiście próby obniżenia prędkości obrotowych kończą się tak samo - 52%.

 

edit: Da się biosy modyfikować w navi? Jakby w biosie zakodował inne wartości to już chyba powinno zadziałać.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

edit: Da się biosy modyfikować w navi? Jakby w biosie zakodował inne wartości to już chyba powinno zadziałać.

 

Masz MorePowerTool od tego, to przykrywa BIOS, jakiś hack via rejestr.

 

Tak czytam właśnie stronkę odnośnie tego programiku, a dokładnie to:

https://www.igorslab.de/en/making-the-radeon-rx-5700-and-rx-5700-xt-more-energy-efficient-and-significantly-quieter-with-the-morepowertool-tutorial/3/

 

Twórca opisuje zachowanie karty (wspominając często o zbugowanym sterowniku pod względem kontroli wentylatorów :) ):

- przy pierwszym obciążeniu wiatraki skaczą na "Fan Throtteling RPM" (to by się zgadzało, bo to aż 2900 obrotów, u mnie jest taki spory skok, choć nie na takie obroty)

- potem (ile potem? :) ) obroty zaczynają powoli spadać w kierunku wartości "Fan Acoustic Limit RPM", no i to by się też jakoś zgadzało, z tym że u mnie to mija zadane wartości i leci dalej w dół aż do 25% (a nawet oryginalny BIOSowy limit akustyczny to 1000 RPM = ~31%)

 

Możesz spróbować obniżyć ten pierwszy parametr (powinien być równy albo wyższy niż ten drugi) i sprawdzić, jak jest.

 

Ogólnie ja się poddaję, nawet z AB się dzieją cuda:

IO1thzF.png

AB na bazie swojej krzywej wpisuje 26% we wszystkie punkty, Fan Throtteling mam na 1100 RPM (~35%), a sterownik i tak ustawia 39% :)

Jedyne co działa w tych ustawieniach, to temp włączenia/wyłączenia wiatraka, tak jak ustawiam w MorePowerTool tak się tego trzyma (niezależnie czy AB coś robi czy nie).

Co do reszty to wygląda to tak, jakby AMD gdzieś zaszyło jakieś wartości na stałe i ch.j, nie ma znaczenia co się wpisze w formatki.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz MorePowerTool od tego, to przykrywa BIOS, jakiś hack via rejestr.

Sory za offtop ale ktoś zna podobne narzędzie do ustawiania wentylatorów w laptopach?

Mam problem z rozkręcającym się wentylem w Lenovo Yoga 3 i żaden znany mi program nie wykrywa zarządzania tym ustrojstwem.

Gdy działa na baterii jest cichutki jak trzeba. Podłaczam kabel i zaczyna się jazda w górę i w dół. Oczywiście w biosie nie można nic ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sory za offtop ale ktoś zna podobne narzędzie do ustawiania wentylatorów w laptopach?

Mam problem z rozkręcającym się wentylem w Lenovo Yoga 3 i żaden znany mi program nie wykrywa zarządzania tym ustrojstwem.

Gdy działa na baterii jest cichutki jak trzeba. Podłaczam kabel i zaczyna się jazda w górę i w dół. Oczywiście w biosie nie można nic ustawić.

 

Jest stary SpeedFan (cały czas używam do wentylatora na CPU i jednego w obudowie). I jeszcze jakiś nowszy programik, ale komercyjny, nie kojarzę nazwy. Poza tym posucha.

SpeedFan niestety nie czyta już Navi, miałem wcześniej tak zrobione, że wraz z temp grafiki zaczynał się mocniej kręcić wiatrak wyciągający w obudowie.

 

Co do Navi, ostatecznie zrobiłem taki mix:

VXAO94b.png

to ograniczyło te skoki na starcie obciążenia karty < 40%

 

co do spadków do 25% po tych kilku minutach, dodałem krzywą w MSI AB, co daje efekt > 30%

 

plus działa Zero RPM :)

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Speedfan próbowałem, też nie wykrywa wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

edit: Da się biosy modyfikować w navi? Jakby w biosie zakodował inne wartości to już chyba powinno zadziałać.

 

No i jest świeża rzecz :)

https://www.igorslab.de/en/red-bios-editor-and-morepowertool-adjust-and-optimize-your-vbios-and-even-more-stable-overclocking-navi-unlimited/

 

Okazuje się, że AMD w sterownikach 2020 mocno ogranicza efekt modyfikacji rejestru (SPPT --> MorePowerTool) - z czym pewnie mamy do czynienia np. przy kombinowaniu z wiatrakami. Zwykle każda akcja powoduje reakcję, taką reakcją jest wobec ograniczeń sterownika - próba wprowadzenia zmian ustawionych przez MorePowerTool bezpośrednio w BIOS.

 

10-RBE-Load.jpg

 

Programik generuje nowy BIOS dla karty, zawierający zmiany wprowadzone przez MorePowerTool, wystarczy następnie zflashować kartę.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że będę oszczędzać środowisko i znajdę rozwiązanie max taktowania ramu i poboru prądu przez ten - odkopałem stary programik HRC. Pobrałem go z https://funk.eu/hrc/ i tam ustawiłem sobie dwie rozdzielności dla mojego AOC i hotkey do zmiany tych trybów odświeżania. Działa jak ta lala :E teraz już karta pobiera 8W a nie 30 :)

Zrobilem na szybko film jak tymczasowo naprawic problem z wysokim taktowaniem pamieci w idle. Nie trzeba sie bawic CRU ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pół dnia ograne na najnowszym sterowniku.

Widzę, że karta na siłę, trzyma wyższe zegary w mniej wymagających grach, co przekłada się na wyższe fps. Na pulpicie rdzeń trzyma u mnie 800mhz, ale temperatury i pobór jakoś nie urosły, więc mnie to nie rusza.

W cs go, są mikro przycięcia raz na jakiś czas , na starszym nie było tego. Fps w benchmarku takie same jak na starszym.

Karta boostuję do wyższych zegarów, musiałem zejść do 2100mhz z 2130mhz, ponieważ na tym drugim ustawieniu w grach łapała zegar 2090mhz, i wyrzuciło mi apexa po paru godzinach gry, z błędem dx coś tam . Ustawiam teraz kartę w afterburnerze, krzywa wentylatorów własna, 0rpm na pulpicie. Teraz przy 2100mhz ma boosty do 2060mhz , co wydaję mi się b.dobrym wynikiem (wcześniej musiałem mieć 2130mhz ustawione w sterowniku do takich boostów).

Co najważniejsze, w mojej ulubionej grze w końcu nie czuję, że fps mi spada, myszka działa precyzyjnie przy dropie fps, a nie jak wcześniej szarpała, dodatkowo z 20-30fps więcej minimalnego mam. Więc problem leżał w sterowniku navi, a nie w czymś innym. Jak na razie, jestem zadowolony z tego nowego sterownika. Black screen mnie nie dopadł, a pc wczoraj od rana do nocy pracował, zostawiany na pulpicie z uśpieniem, itp, za każdym razem się wybudził.

Jak odinstalowałem sterownik, to na kablu displayport nie miałem obrazu, parę resetów pc, i to samo, podłączenie hdmi pokazało obraz, a po zainstalowaniu sterowników, już normalnie jest obraz po display port.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie instalować nowe stery ? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...