Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

No to jest dokładnie to o czym piszemy. Ja bym na Twoim miejscu spróbował po DP. Nie wiem jakim programem pod Windows sprawdzić timingi monitorów. Powinny być identyczne, wtedy jest szansa, że MCLK spadnie. Ja się specjalnie tym nie przejmuję, po prostu to ciekawe.

 

 

Tak zmieniłem monitory z Iiyama x2483hsu na aorus fi27q.

 

Weź CRU, sprawdź czy timingi obu monitorów są takie same. Zobacz też od razu, ile linii wynosi przerwa VBlank.

Kable moim zdaniem nic nie dadzą, nie w tym jest rzecz.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte z outletu normalnie mi zarejestrowali na 4lata gwarancji : Model GV-R57XTAORUS-8GD Data wygaśnięcia gwarancji 2024-05-18 , jakby ktoś pytał :). Potrzebny jest karton oryginalny, bo tam jest 4 liczbowy check number, bez kartonu nie zarejestruje raczej. Ja na szczęście dostałem karton oryginalny z naklejką :D.

No to elegancko, ja swojego gigusia zarejestrowalem tez niedawno i tez do 2024r GW ale max 2msc i leci na sell :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No, nie jest jednak łatwo to wyjaśnić. Owszem, 2x FHD 60Hz chodzi z niskim taktowaniem pamięci. Ale 75Hz + 60Hz też chodzi z niskim, a to żadna krotność nie jest:

wg1DXNm.png

 

Spróbuję jeszcze wymusić 75Hz na jednym z monitorów bo tego nie mam, ale wszystko powyżej już wrzuca max taktowanie pamięci.

 

[...]

Tak, 2x FHD 75Hz też daje niskie taktowanie

 

BSALdXV.png

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Jutro spróbuję odpalić Windę i zobaczyć jak to się zachowuje z moją parką monitorów. Czym sprawdzasz zegary?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Timingi monitorów : CRU

A taktowanie pamięci ten gadget ściąga z MSI Afterburner.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to elegancko, ja swojego gigusia zarejestrowalem tez niedawno i tez do 2024r GW ale max 2msc i leci na sell :lol2:

 

Ja dopiero jakoś w następnym roku będę się pozbywał rxa, więc zawsze plus jak przedłużona gwarancja :P.

 

 

Jak już o tych "timingach" monitorów piszecie, to może ktoś zobaczy, co u mnie w trawie piszczy. Ewentualnie chciałbym dać radę po przewodzie dp wchodzić do biosu, bo na drugiej karcie nie mogę, monitor zapada w śpiączkę :P

 

beb8bcd726fd7b82.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Vertical Blanking ma tylko 18 linii, mało.

Kliknij na tym pierwszym oknie, pod pierwszą ramką "Add", wybierz "Automatic - LCD Standard" i spróbuj wpisać w częstotliwość 144, 143 albo 142Hz, tak, żeby liczba Vertical Blanking poszła w górę.

 

Co do POSTu, to CRU na to nic nie poradzi, bo zmiany CRU dopiero działają w Windowsie. Wcześniej to tylko coś w BIOSie ewentualnie (kiedyś o tym pisaliśmy, ale już nie pamiętam). Zmień ten monitor najlepiej, na jakiś Freesync :)

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie co do monitorów, tak sobie czytam ten artykuł: https://pclab.pl/art83088.html

Wydaje się, że warto z monitorów szukać tych oznaczonych jako G-Sync Compatible: Freesync będzie działał w 100%, a w przeciwieństwie do AMD (które daje oznaczenie Freesync chyba na każdy monitor), NVidia testuje te monitory, patrząc na zakres odświeżania i poprawność bezproblemowej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wchodzeniem do Biosu to kwestia biosu płyty głównej. Ja na Vedze na Asusie x470 przez DP miałem tylko 1024*768, po updacie biosu łaskawie' podniosło się do FullHD (na monitorze 1440p), 2070 Super na ASRocku po POST nie wyświetlał logo ASRocka, tylko ciemność aż do pojawienia się ekranu logowania. Navi wyświetla POST screen na losowym monitorze, ale logo ASRocka nie znika i bios jest zawsze w natywnej rozdzielczości monitora, na którym akurat się wyświetli. Obydwa monitory podłączone po DP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Vertical Blanking ma tylko 18 linii, mało.

Kliknij na tym pierwszym oknie, pod pierwszą ramką "Add", wybierz "Automatic - LCD Standard" i spróbuj wpisać w częstotliwość 144, 143 albo 142Hz, tak, żeby liczba Vertical Blanking poszła w górę.

 

Co do POSTu, to CRU na to nic nie poradzi, bo zmiany CRU dopiero działają w Windowsie. Wcześniej to tylko coś w BIOSie ewentualnie (kiedyś o tym pisaliśmy, ale już nie pamiętam). Zmień ten monitor najlepiej, na jakiś Freesync :)

 

Oki, tak zrobię i zobaczę :P. Tak, będzie zmiana to już postanowione :P.

 

 

Hmm, to musiałbym mieć niesamowitego pecha, bo miałem 4 różne płyty i na żadnej nie wszedłem do biosu po display port :D. 2x asus x570, 1x asrock x370 i gigabyte z390 elite. Raz na 100 razy ekran zaskoczy, a jak nie zaskoczy, to nawet przepięcie przewodu na hdmi nie pomaga. A na rx570 + moje wszystko, normalnie po dp i 144hz wchodziło do biosu :P. W kompie kolegi mój red devil i znów nie mogłem wejść (b450 tomahawk + ryzen 1600). Więc raczej, mój monitor po display port i 144hz gryzie się z amd navi. Na to by wychodziło :P.

 

W końcu amd zaczyna brać się w garść ze sterownikami i wypuszcza whql nie dając najpierw kolejnej bety :E. Niezłe

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Weź CRU, sprawdź czy timingi obu monitorów są takie same. Zobacz też od razu, ile linii wynosi przerwa VBlank.

Kable moim zdaniem nic nie dadzą, nie w tym jest rzecz.

 

Moje ustawienia Cru dla obu monitorów są takie same. Jakieś pomysły co ustawić?

Link:

https://zapodaj.net/acd6b59ae5191.jpg.html

Edytowane przez Lesiu1989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To nowe ? Bo numer stary z kwietnia 20.4.2

Nowe i WHQL.

 

 

Niby poprawione:

"Radeon RX 5700 series graphics product system configurations may intermittently experience a display loss or black screen while gaming or on desktop with a limited number of displays."

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe i WHQL.

 

 

Niby poprawione:

"Radeon RX 5700 series graphics product system configurations may intermittently experience a display loss or black screen while gaming or on desktop with a limited number of displays."

Ten opis już chyba był w tych z kwietnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to są sterowniki z kwietnia, tylko AMD trochę zajmuje, by dodać WHQL. Żadnych nowy driverów nie wydali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to są sterowniki z kwietnia, tylko AMD trochę zajmuje, by dodać WHQL. Żadnych nowy driverów nie wydali.

Cos tam chyba sie zmienilo :hmm:

 

Driver WHQL re-release (May 25). New WDS version:

 

April 23 release: Windows Driver Store Version 26.20.15029.27017

May 25 release: Windows Driver Store Version 26.20.15029.27015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moje ustawienia Cru dla obu monitorów są takie same. Jakieś pomysły co ustawić?

Link:

https://zapodaj.net/acd6b59ae5191.jpg.html

 

OK, teraz będzie moja niepotwierdzona teoria :)

 

Tak jak u siebie sprawdzałem, 2x 75Hz FHD chodziło jak trzeba.

Dla takiej rozdzielczości częstotliwość pozioma jest u mnie ~84KHz, a linii VBlank 39

z tej częstotliwości wychodzi czas dla jednej linii ~12 us, *39 = ~0.48ms na całą przerwę VBlank

 

Teraz to, co Ty wkleiłeś: ~88.8kHz, to daje czas 11.3 us na linię. *41 = ~0.46ms na przerwę VBlank

Blisko.

 

Spróbuj dla testów w obu monitorach dodać nową rozdzielczość (przez CRU, po dodaniu trzeba jednorazowo uruchomić jeden z dodatkowych programów: restart64.exe), wybrać Automatic - LCD Standard i wpisać 59Hz

wydaje mi się, że VBlank powinien się wydłużyć (liczba linii wzrosnąć i/lub częstotliwość pozioma spaść trochę). Potem wybierz te 59Hz na obu monitorach w Windows. Może będzie ok.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos tam chyba sie zmienilo :hmm:

 

Driver WHQL re-release (May 25). New WDS version:

 

April 23 release: Windows Driver Store Version 26.20.15029.27017

May 25 release: Windows Driver Store Version 26.20.15029.27015

 

Soft Radeona nie wykrywa nowego sterownika, czyli musi być ten sam numerek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi. Ale to jest entry lvl - https://www.xfxforce.com/gpus/radeon-tm-rx-5700-xt-8gb-gddr6-thicc-ii - takie same ma taktowania jak to małe cudeńko. Thicc III ma wyższe boosty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, teraz będzie moja niepotwierdzona teoria :)

 

Tak jak u siebie sprawdzałem, 2x 75Hz FHD chodziło jak trzeba.

Dla takiej rozdzielczości częstotliwość pozioma jest u mnie ~84KHz, a linii VBlank 39

z tej częstotliwości wychodzi czas dla jednej linii ~12 us, *39 = ~0.48ms na całą przerwę VBlank

 

 

Się nie zagłębiałem, ale pod Windows jest tak jak pod linuksem, czyli 1750MHz na MCLK. Po zmianie rozdzielczości na 1920x1080/60Hz na obydwu monitorach MCLK spada. Po zmianie na 75Hz na MSI już MCLK mam na max. Próbowałem też 2:1, czyli 120Hz:60Hz, ale też jest 1750.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tych 75Hz jak wygląda VBlank? Były przypadki, że na jednym monitorze przy 75Hz wskakiwało wyższe taktowanie na pamięciach (za krótkie VBlank).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

OK, teraz będzie moja niepotwierdzona teoria :)

 

Tak jak u siebie sprawdzałem, 2x 75Hz FHD chodziło jak trzeba.

Dla takiej rozdzielczości częstotliwość pozioma jest u mnie ~84KHz, a linii VBlank 39

z tej częstotliwości wychodzi czas dla jednej linii ~12 us, *39 = ~0.48ms na całą przerwę VBlank

 

Teraz to, co Ty wkleiłeś: ~88.8kHz, to daje czas 11.3 us na linię. *41 = ~0.46ms na przerwę VBlank

Blisko.

 

Spróbuj dla testów w obu monitorach dodać nową rozdzielczość (przez CRU, po dodaniu trzeba jednorazowo uruchomić jeden z dodatkowych programów: restart64.exe), wybrać Automatic - LCD Standard i wpisać 59Hz

wydaje mi się, że VBlank powinien się wydłużyć (liczba linii wzrosnąć i/lub częstotliwość pozioma spaść trochę). Potem wybierz te 59Hz na obu monitorach w Windows. Może będzie ok.

 

U mnie sprawa po ustawieniu 59hz jak na screenie i restarcie wywaliło sterownik czarne ekrany reset system wystartował na domyślnym sterowniku firmy Microsoft. Może coś źle robie jakieś podpowiedzi?

Link do screena z ustawieniami

https://zapodaj.net/1ad13ebd03e2b.jpg.html

 

Mała aktualizacja

Podłączyłem kablami dp i sprawa wygląda następująco

1 monitor 60hz - zegary pamieci 200mhz jak skała

1 monitor 120hz- zegary pamięci 202-608 skacze

1 monitor 144hz - zegary maks 1750mhz

1 monitor 165hz - zegary maks 1750mhz

 

2 monitory 60hz - zegary maks 1750mhz

2 monitory 120hz - zegary maks 1750mhz

2 monitory 144hz - zegary maks 1750mhz

2 monitory 165hz - zegary maks 1750mhz

Edytowane przez Lesiu1989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

U mnie sprawa po ustawieniu 59hz jak na screenie i restarcie wywaliło sterownik czarne ekrany reset system wystartował na domyślnym sterowniku firmy Microsoft. Może coś źle robie jakieś podpowiedzi?

Link do screena z ustawieniami

https://zapodaj.net/1ad13ebd03e2b.jpg.html

 

Ciekawe zachowanie. I nie powinno mieć miejsca, bo samo CRU modyfikuje tylko zapis w rejestrze, a restart sterownika graficznego wymusza ponowne przeczytanie dostępnych rozdzielczości (czyli system powinien zobaczyć tą nową jako dostępną, a i tak trzeba ją wybrać dla desktopu, żeby zaczęła działać). Tak dla pewności, masz 64-bitowego Windowsa i zrobiłeś restart64.exe?

Po przywróceniu systemu próbowałeś ustawiać dla desktopu te 59Hz? Ta nowa rozdzielczość dodana przez CRU powinna przetrwać te problemy (chyba).

 

Ogólnie to co podałeś dla pojedynczego i dwóch monitorów ma to samo wspólne ograniczenie - jeśli przerwa VBlank wynikająca z parametrów przedstawianych przez monitor jest za krótka, to karta wyłącza niższe tryby taktowania pamięci (prawdopodobnie dlatego, że samo przełączanie między trybami trwa za długo w stosunku do przerwy VBlank). Tak na mój nos, przy dwóch monitorach wymóg na ten timing jakby dwukrotnie wzrastał. W moich testach pojedynczy monitor 144Hz OK, przy dwóch, max 2x75Hz OK.

 

Jedyne rozwiązanie, to przy pomocy CRU kombinować z wydłużeniem przerwy VBlank kosztem lekkiego obniżenia częstotliwości odświeżania. Przy monitorach >FHD problem jest o tyle trudniejszy, że linii na ekranie jest więcej, więc rysują się szybciej (w efekcie przerwa VBlank opisywana tą samą liczbą linii trwa krócej niż w FHD).

 

Z obrazka który wkleiłeś, te 59Hz daje 0.469ms na VBlank, nadal może być niewystarczająco. Jak chcesz, to sprawdź też 58Hz.

 

Ogólnie przy 2 monitorach zastanawiam się, czy nie lepiej drugi podłączyć do grafiki zintegrowanej z prockiem (iGPU). Wtedy kłopotu z taktowaniem nie powinno być zupełnie, pierwszy na Radeonie zostaje do gier, a drugi dla desktopu.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...