Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie, jako że temat ogromny to zapytam o zdanie, stoje przed wyborem nowego GPU do 2k, wybór padł właśnie na 5700XT lecz dowiedziałem się że Navi nie będzie miało wsparcia dla Directx12 Ultimate, i tak się zastanawiam czy to jakiś duży problem czy nie bardzo, bo jeśli ma to wielkie znaczenie to chyba bardziej będę się skłaniał ku RTX 2070. Co myślicie?

Jeżeli nie planujesz pracować na Linuxie to lepiej RTX'a kupić wg mnie, bo sam mam RX 5700 co prawda bez XT, ale problemy ze sterownikami występują niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie, jako że temat ogromny to zapytam o zdanie, stoje przed wyborem nowego GPU do 2k, wybór padł właśnie na 5700XT lecz dowiedziałem się że Navi nie będzie miało wsparcia dla Directx12 Ultimate, i tak się zastanawiam czy to jakiś duży problem czy nie bardzo, bo jeśli ma to wielkie znaczenie to chyba bardziej będę się skłaniał ku RTX 2070. Co myślicie?

Tego nikt nie wie. RTX2070 ale tylko wtedy jeżeli jest tańszy od RTX2060 Super, ponieważ mają prawie identyczną wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie, jako że temat ogromny to zapytam o zdanie, stoje przed wyborem nowego GPU do 2k, wybór padł właśnie na 5700XT lecz dowiedziałem się że Navi nie będzie miało wsparcia dla Directx12 Ultimate, i tak się zastanawiam czy to jakiś duży problem czy nie bardzo, bo jeśli ma to wielkie znaczenie to chyba bardziej będę się skłaniał ku RTX 2070. Co myślicie?

Wydajność RTX jest na dzień dzisiejszy mizerna (pierwsza generacja). Jeśli zależy ci na ray tracing to lepiej poczekać na Ampere nvidii lub RDNA 2 albo nawet RDNA 3 AMD .

Według mnie dzisiaj RT to taki gadget za który nie warto dopłacać, za słaba wydajność. Za kilka lat i kila generacji to już będzie raczej standard ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie dzisiaj RT to taki gadget za który nie warto dopłacać, za słaba wydajność. Za kilka lat i kila generacji to już będzie raczej standard ;)

 

Coś w tym jest. Ostatnio sporo informacji w necie się pojawiło odnośnie DLSS 2.0, ze screenami i filmami. Patrząc na te materiały, jak dla mnie, mocno nieciekawy jest efekt tego upscalingu: przebarwienia tekstur, rozmycia, znika głębia, itd. Włączać to, żeby mieć gorszą grafikę, aby móc następnie uruchomić RT, żeby mieć super powierzchnie odbijające, jak dla mnie odpada. Za duży minus dla uzyskania tego plusa. Owszem, RT na tak, ale bez upscalingu. Moim zdaniem na razie nie warto się w to pakować. Zobaczymy co pokaże RDNA2, jeśli coś podobnego (RT kosztem upscalingu), to kiepsko to na razie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DLSS 2.0 chwalą wszyscy, poza Tobą oczywiście ;) Musi AMD zrobić coś podobnego, to będziesz chwalił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem "posmakować" topowej płytki, a to co w kieszeni zostanie przeznaczyć na jakiś inny komponent lepszy :P. Trafiłem za 400zł, asrocka x370 professional gaming, więc top z tamtych lat, cena przystępna, rok gwarancji i tak jakoś mnie skusiła do siebie. Komp działa tak samo stabilnie, jak na asusie x570-p, który jeszcze czeka na nowego właściciela :P.

Wiesz, trochę wolnego czasu, to i głupie pomysły do łba przychodzą, ale chciałem mieć topową płytę, a za x570 na tym poziomie jednak trzeba położyć z 1500-1800zł. Podświetlenie sekcji, teraz pasuję mi do red devila :D. Na asusie bolał mnie, brak możliwości ustawienia wentylatorów pwm na 0rpm, i brak wzmacniacza słuchawkowego, ale i tak koniec końców, wyszło że bez zewnętrznego daca się nie obędzie, teraz na dacu wszędzie dobrze gra, i nie muszę się bawić w Eq, żeby grało mi pod gry lub pod muzykę :).

A weź, wczoraj chciałem zrobić 4,3 Ghz na moim Ryzenie 3600 i o ile odpala się do Windowsa, to C20 wywala od razu. 1,35V nic, wyżej nie ma sensu próbować. Patrzę na Twoje 4,4Ghz i mnie coś zalewa :E

Z kartą też zrezygnowałem z nastawów Biosu 5700XT - 1820mhz wystarcza do obliczeń na 5700.

Odkąd pomagam w Folding@Home sprzęt ma działać na 110% stabilnie - na 4,2Ghz przy R5 3600 mi wywalało po jakimś czasie przy obliczeniach CPU - do tego ten program rozgrzewa bardzo CPU - nie wiem czy to przez pastę czy nie umiem jej nakładać, ale na Fortisie 3 przy obiciążeniu samego CPU 71'C przy GPU+CPU max 74stopnie Tcl/Tdie w HWinfo.

Edytowane przez decorator12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DLSS 2.0 chwalą wszyscy, poza Tobą oczywiście ;) Musi AMD zrobić coś podobnego, to będziesz chwalił.

 

Poza czytaniem, że inni chwalą, zadałeś sobie trud, żeby popatrzeć na screeny i filmy?

Owszem, jako metoda upscalingu rzecz jest super, to mogę pochwalić, bo PRAWIE nie widać różnicy. Ale to się nie tyczy zachwycania się efektem końcowym.

Rzecz w tym, dla kogo to PRAWIE jest ok, a dla kogo nie - rzecz gustu i indywidualnego oka (ja widzę taki trudny do opisania efekt braku głębi, pewnie przez rozmycie).

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio z tego powodu (za dużo czasu) zbudowałem sobie budżetowca :) Ryzen 1600+GTX1650S Miałem kupic lapka i5-9300H+GTX1650 i podłączyć do monitoraale co miałem na łatwiznę iść.

 

 

No widzisz :). I zawsze koszta mniejsze.

 

@decorator12 jak pracujesz to faktycznie, lepiej zrezygnować z tej minimalnej wydajności na rzecz stabilności jak skała.

Pare takich sztuk na forum jest, ale bardzo mało. Ja testowalem Intel burn test 40min te 4.4ghz. Zależy od obciążenia, ja 70* mam przy 4.4ghz pod wodą w Intel burn test.

 

Co do rdna, podejrzewam ze po premierze rdna2, jedynka będzie olewana zimnym moczem, jak teraz vegi i Radeon vii. Ja się będę pozbywał przy premierze rdna2 lub chwilę po niej, swojego czerwonego diabła. Chyba, ze ceny nowych kart będą z kosmosu.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, ogrywam właśnie Wolfa Youngblood, rozdzielczość 3440x1440, z RT i DLSS 2.0 w trybie jakość. Framerate w zasadzie nie spada poniżej 80 FPS, obraz żyleta a RT dodaje w tej grze bardzo dużo. Tak więc tutaj AMD jest niestety mocno z tyłu, musi ostro nadgonić konkurencję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz :). I zawsze koszta mniejsze.

 

@decorator12 jak pracujesz to faktycznie, lepiej zrezygnować z tej minimalnej wydajności na rzecz stabilności jak skała.

Pare takich sztuk na forum jest, ale bardzo mało. Ja testowalem Intel burn test 40min te 4.4ghz. Zależy od obciążenia, ja 70* mam przy 4.4ghz pod wodą w Intel burn test.

 

Co do rdna, podejrzewam ze po premierze rdna2, jedynka będzie olewana zimnym moczem, jak teraz vegi i Radeon vii. Ja się będę pozbywał przy premierze rdna2 lub chwilę po niej, swojego czerwonego diabła. Chyba, ze ceny nowych kart będą z kosmosu.

Folding@Home to aplikacja do obliczeń rozproszonych. Obecnie kilka projektów jakie wspierają to właśnie różne pomysły na pokonanie Sars-Cov-2 - a że prąd mam w cenie czynszu za wynajmowany pokój, to mogę cisnąć :E

Przy ustawienianiu 4,4 Ghz zmieniałeś tylko napęcie rdzenia czy tez SoC i np LoadLineCalibration?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność RTX jest na dzień dzisiejszy mizerna (pierwsza generacja). Jeśli zależy ci na ray tracing to lepiej poczekać na Ampere nvidii lub RDNA 2 albo nawet RDNA 3 AMD .

Według mnie dzisiaj RT to taki gadget za który nie warto dopłacać, za słaba wydajność. Za kilka lat i kila generacji to już będzie raczej standard ;)

 

Nie zależy mi na RT, zależy mi na większej wydajności, aktualnie jestem na 1060 6gb i chętnie bym wskoczył na wyższy poziom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Folding@Home to aplikacja do obliczeń rozproszonych. Obecnie kilka projektów jakie wspierają to właśnie różne pomysły na pokonanie Sars-Cov-2 - a że prąd mam w cenie czynszu za wynajmowany pokój, to mogę cisnąć :E

Przy ustawienianiu 4,4 Ghz zmieniałeś tylko napęcie rdzenia czy tez SoC i np LoadLineCalibration?

 

Patrz, gdzieś czytałem o tym udostępnianiu mocy obliczeniowej, ale nie skojarzylem. Jakbym miał 3900x to bym część mocy obliczeniowej Cpu udostępnił nawet podczas gier. Tak 95% ustawień jak nie więcej mam recznie, łącznie z llc na 3 .

 

@Maviuss na chwile obecna cena/wydajnosc B.dobrze wypada rx5700xt, ale kupiony z dobrym chłodzeniem w okolicach 1800-1900zl. Patrząc przyszlosciowo, nie wiem czy jednak rdna czytając małe navi, nie zostanie zlewane przez amd po premierze big navi. Wydaje mi się, ze bardziej będą optymalizować swoje najmłodsze dzieci, niż starsze. Chociaż może tak nie być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0-RPM nie działa, kiedy w Wattmanie włączy się zaawansowane sterowanie wentylatorów. W uproszczeniu, albo krzywa chłodzenia w Wattmanie albo 0-RPM. Głupie, ale tak to sobie AMD wymyśliło.

 

Co do Navi i jakości krzemu. To co zauważyłem przez 2 miesiące używania Navi, to bardzo duża wrażliwość na dwie rzeczy: zasilanie (rdzeń) i taktowanie (pamięci).

Co do pierwszego - myślę, że podniesienie napięcia w ostatnich sterownikach jest próbą AMD rozwiązania części problemów z brakiem stabilności. Być może winne jest PCB. Może na referentach działało, a przy produkcji przez AIB zbyt wąski margines tolerancji zaczął się odzywać.

Popatrzcie na to tak, każdy zasilacz w kompie trzyma się napięć z pewną tolerancją. Przykładowo 5V to z jednego zasilacza może być 5.05V, a z drugiego 4.98V (bo zakłada się te 10% tolerancji). Jak tak patrzę u siebie, to przy każdym napięciu z zasilacza mam więcej: 5V to 5.08V, 3.3V to 3.376V, a 12V to 12.32V. Jednocześnie nie mam problemów z Navi, o ile sam czegoś nie poprzestawiam w zasilaniu albo taktowaniu pamięci.

Też mi się wydaje, że nalepszy sposób na weryfikację problemów - to podnieść zasilanie, względnie obniżyć taktowanie pamięci (do końca nie wiem, jaka tutaj była polityka AMD, ale można w necie znaleźć kilka informacji od AIB, jak to AMD dostarczało do modeli 5600XT pamięci certyfikowane na 12GHz, a potem wypuściło BIOSy podnoszące częstotliwość pracy na 14GHz).

 

 

 

:)

 

Myślę, że jest tutaj grupka fanów AMD bez czerwonych kart w kompach, którzy nadal czują się związani z marką i starają się wesprzeć posiadaczy dobrą radą :)

Hmm...

No to jak wytłumaczyć fakt, że kilka dni po pół dnia grałem w Wiedźmina 3, gdzie obciążenie GPU niemal cały czas 99% było i w grze nie było żadnych problemów (w innych grach co prawda krócej, ale też nic się nie działo).

Natomiast przy przeglądaniu neta na moment potrafi być black/white screen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz, gdzieś czytałem o tym udostępnianiu mocy obliczeniowej, ale nie skojarzylem. Jakbym miał 3900x to bym część mocy obliczeniowej Cpu udostępnił nawet podczas gier. Tak 95% ustawień jak nie więcej mam recznie, łącznie z llc na 3 .

 

@Maviuss na chwile obecna cena/wydajnosc B.dobrze wypada rx5700xt, ale kupiony z dobrym chłodzeniem w okolicach 1800-1900zl. Patrząc przyszlosciowo, nie wiem czy jednak rdna czytając małe navi, nie zostanie zlewane przez amd po premierze big navi. Wydaje mi się, ze bardziej będą optymalizować swoje najmłodsze dzieci, niż starsze. Chociaż może tak nie być.

Program ma trzy ustawienia - low, medium i high - granie na 3600 przy high jest średnie, ale jak chilluje na Twitch/Youtube z piwem na urlopie jak dziś [:E] na high i nawet nie czuć że działa coś - tylko głośniej jest.

LLC próbowałem ustawić ale nic to nie dało :( Chyba muszę się poddać z tym :boink:

Edytowane przez decorator12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz :). I zawsze koszta mniejsze.

 

Co do rdna, podejrzewam ze po premierze rdna2, jedynka będzie olewana zimnym moczem, jak teraz vegi i Radeon vii. Ja się będę pozbywał przy premierze rdna2 lub chwilę po niej, swojego czerwonego diabła. Chyba, ze ceny nowych kart będą z kosmosu.

A Polarisy porzucili? Nie porzucili. Vegi też nie porzucili, bo mają ja w APU i nadal będą wspierać. Coś nie wyszło z Radeonem VII ale była forma experymentu. Ostatnio widziałem testy RVII i jakoś tam ta karta działa.

Nie siej paniki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

No to jak wytłumaczyć fakt, że kilka dni po pół dnia grałem w Wiedźmina 3, gdzie obciążenie GPU niemal cały czas 99% było i w grze nie było żadnych problemów (w innych grach co prawda krócej, ale też nic się nie działo).

Natomiast przy przeglądaniu neta na moment potrafi być black/white screen.

Bo akceleracja sprzętowa robi ci babola. Wyłącz w przeglądarce i nie będziesz miał takich jazd (ale kosztem płynności przewijania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielony goblin w skórzanej kurtce już w sierpniu '19 ostrzegał, że tylko szaleniec kupi grafikę bez RayTracingu :cool:

 

Miał racje drań. Teraz siedźcie sobie z kartami DOA/EOL z gratisem pod postacią bieda drivera.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielony goblin w skórzanej kurtce już w sierpniu '19 ostrzegał, że tylko szaleniec kupi grafikę bez RayTracingu :cool:

 

Miał racje drań. Teraz siedźcie sobie z kartami DOA/EOL z gratisem pod postacią bieda drivera.

Tylko że RT, będzie jako dodatek i zapewne się to nie zmieni, pytanie, kiedy przestanie to żreć tak okropnie FPS.

Mnie ten cały RT nie jara, gram, bo lubię grać w gierki - fajnie, jak grafika jest ładna itp, ale nie jestem aż takim fanatykiem :P

 

Poza tym zmieniłem grafę, bo nie wiadomo, ile by RX 580 podziałał jeszcze, jak gwarancja się kończyła, a w sierpniu artefakty się pojawiały, albo zielone/niebieskie ekrany.

Edytowane przez Kemotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RT na tę chwilę jest jak HairWorks, jest, coś daje... ale zarzyna wydajność tak, że nie opłaca się tego włączać, no chyba, że jesteś tosterowcem i nie potrzebujesz 60FPS+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielony goblin w skórzanej kurtce już w sierpniu '19 ostrzegał, że tylko szaleniec kupi grafikę bez RayTracingu :cool:

Póki to nie ma normalnej wydajności to mnie to nie rusza. Jeżeli mam grać ponad 100FPS bez RT lub okolice 60 FPS lub nawet poniżej, to RT dla mnie nie istnieje ;)

 

Ale z czasem jak wydajność będzie ok to się RT zaadoptuje. Przy czym to jak z tesselacją. Trzeba poczekać. IMO obecna generacja kart nie jest na to gotowa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie zainstalowałem sobie Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint w ramach darmowego weekendu i zauważyłem że wersja na vulkanie strasznie zapycha u mnie pamieć :hmm: Tak jakby miała wycieki pamięci.

Po kilkunastu minutach gry zajętość pamięci dochodzi do 16GB i gra zaczyna bardzo przycinać

Wersja DX11 bez problemów , zajętość pamięci około 7-8 GB cały czas

Sterowniki 20.3.1

 

 

Co ciekawe pierwszy raz widzę żeby detale ultra nie były najwyższe :E

Jest jeszcze coś takiego jak "najwyższe"

Test w benchmarku , ustawienia wszystkie "najwyższe" :

DX11

średnio 74

max 141

min 53

 

Vulkan

średnio 87

max 143

min 60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielony goblin w skórzanej kurtce już w sierpniu '19 ostrzegał, że tylko szaleniec kupi grafikę bez RayTracingu :cool:

 

Miał racje drań. Teraz siedźcie sobie z kartami DOA/EOL z gratisem pod postacią bieda drivera.

Straszne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe pierwszy raz widzę żeby detale ultra nie były najwyższe :E

Jest jeszcze coś takiego jak "najwyższe"

 

Możesz się jeszcze raz zdziwić, jak kiedyś postanowisz zagrać w Metro Exodus, bo tam jest ultra, a jest jeszcze extreme powyżej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

No to jak wytłumaczyć fakt, że kilka dni po pół dnia grałem w Wiedźmina 3, gdzie obciążenie GPU niemal cały czas 99% było i w grze nie było żadnych problemów (w innych grach co prawda krócej, ale też nic się nie działo).

Natomiast przy przeglądaniu neta na moment potrafi być black/white screen.

 

Na moment? Tzn. na sekundę i rusza dalej?

CTRL+SHIFT+ESC

kolumna ostatnia (Aparat procesora GPU) - zobacz co używa grafiki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...