Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

taka ciekawostka mi wpadła dzisiaj:

 

Cytat

Horizon Zero Dawn AMD Tech Features

  • AMD Radeon FreeSync Premium Pro. Gamers on any hardware can enjoy breathtaking gaming experiences with AMD’s leading adaptive sync technology, offering stutter- and tear-free gaming with stunning HDR rendering.
  • AMD FidelityFX SPD. Optimized for RDNA architecture, SPD utilizes asynchronous compute to accelerate texture mapping for more efficient post-processing, driving effects like bloom and screen space reflections faster without sacrificing framerates.
    AMD TressFX. A true-to-life hair physics system taking high visual fidelity to a new level, enabling incredible photo-realistic hair effects with Radeon graphics cards – so much so, you may forget there’s even a screen in front of you.
    Asynchronous Compute. GPU multi-threading allowing Radeon GPUs to execute multiple tasks simultaneously, enabling graphics and visual effects workloads to be distributed efficiently for faster framerates and higher visual fidelity.

 

źródło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak poprawią pod względem jakości wyświetlanego obrazu

AMD FidelityFX CAS będzie boost, aktualnie spadek jakości jest zbyt zauważalny.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam najgłupszy problem świata.
Jak ustawie 4k@60hz full rgb 4:4:4 to wywala mi internet przez wifi, jest połączony z siecią ale nic nie da się otworzyć.
Na 4:2:0 wszystko idealnie.

Nie wiem czy to związane z karta graficzną bo na rx580, rx480 było to samo ale nie mam pojęcia jaki związek mają kolory z wifi :D

Co to może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak świruje internet po Wi-Fi to OC memek do poprawy. 

Swoją drogą odpaliłem testowo wczoraj tego horizona i bez TAA minimalnie na moim konfigu na samym początku w podziemiach 29 fps xD i trzeba jeszcze przepykać się pomiędzy FS do BW bo inaczej 4k to 1080p a standardowo ustawia się na 1440p. Na myszce i klawiaturze jakby mało grywalne to jest xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem występuje również na stock.
Czy możliwe jest to, że z racji, że kabel od hdmi leci obok antent od wifi to przy ustawieniu 4k@60hz 4:4:4 przesyła tak dużo danych, że zakłóca przesył po wifi? :E

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Przeleć się po memkach bo im wyższe sku tym gorzej to się kręci. Potem w zależności od napięcia na SOC i w pewnym stopniu też od napięcia pamięci musisz podbijać terminacje inaczej możesz mieć cyrki pomiędzy ciepłym startem a zimnym startem. Ponadto często trzeba podobijać VDDG. Jeszcze możesz mieć skopany kabel albo niestabilną grafe. Jednak patrząc na twoje ustawienia memek to pewnie IMC nie ogarnia bo nie może albo ma za małe napięcia. 

Generalnie jak tam nie masz na starcie na cad 60-20-24-24 albo 60-20-20-24 to raczej wątpie aby to było stabilne

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, wallec napisał:

Problem występuje również na stock.
Czy możliwe jest to, że z racji, że kabel od hdmi leci obok antent od wifi to przy ustawieniu 4k@60hz 4:4:4 przesyła tak dużo danych, że zakłóca przesył po wifi? :E

Nie, kabel jest ekranowany, poza tym to są inne zakresy częstotliwości.

OC pamięci też wykluczam, przecież wygenerowany obraz jest trzymany w VRAM karty (i stamtąd leci do monitora), a nie w RAMie.

To mi wygląda na jakiś problem elektryczny bardziej - jakieś zwarcie na blaszce?

Wifi jest na płycie, czy karta wsadzona?

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wifi jest wbudowane w płytę.
Mam też tplinka pod usb  i ten działa normalnie przy kolorach 4:4:4.
Testuję ramy tm5 ale na 99% nie ma to znaczenia bo nigdy nie miałem blue screena/crasha na obecnych ustawieniach no i to samo dzieje się nawet na 2133mhz full auto.

Jeżeli to jest off-top to dajcie znać ale nie wiedziałem gdzie o tym napisać.

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka, istnieje coś takiego jak wrapper funkcji DX11 na API Vulkana (w paczce jest też DX9 i DX10)
https://github.com/doitsujin/dxvk/releases

Po ściągnięciu wystarczy wrzucić dll-ki do katalogu z .exe gry

Porównałem na szybko testem w AC Origins:
DX11: fps 79, cpu 9ms, gpu 13ms
Vulkan: fps 84, cpu 6ms, gpu 12ms

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, GregM00 napisał:

Taka ciekawostka, istnieje coś takiego jak wrapper funkcji DX11 na API Vulkana (w paczce jest też DX9 i DX10)
https://github.com/doitsujin/dxvk/releases

Po ściągnięciu wystarczy wrzucić dll-ki do katalogu z .exe gry

Porównałem na szybko testem w AC Origins:
DX11: fps 79, cpu 9ms, gpu 13ms
Vulkan: fps 84, cpu 6ms, gpu 12ms

nie tylko dx11, dx10 i dx9 też działa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GregM00 - widzę, że już jesteś posłańcem dobrej nowiny :). Dobrze, dobrze - trzeba się dzielić, ja póki po tym jak zrobiłem testy dzisiaj w ciągu dnia, wyłączyłem kompa, bo upał straszny był, ale pewnie jak będzie lepsza pogoda za oknem to zacznę ogrywać ACO; jednak się cieszę z tego wzrostu FPSów, w Aleksandrii pewnie będzie ciężko, ale póki co Siwa nieco odżyła ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy takie podmianki można robić na oryginalnych wersjach gier czy tylko nieoficjalni wydawcy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zajrzyj do wątku o ACO - tam dzisiaj napisałem, że co ciekawe przy oryginalnym pliku .exe wszystko elegancko działa, a jak dodałem witaminkę bez Denuvo gra natychmiast się wylączała zaraz po starcie, nawet nie pokazał się pierwszy ekran. Liczyłem, że tym "lżejszym" execkiem odciążę nieco proca, ale d...a :/

Edytowane przez kudlatypawelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, kudlatypawelek napisał:

zajrzyj do wątku o ACO - tam dzisiaj napisałem, że co ciekawe przy oryginalnym pliku .exe wszystko elegancko działa, a jak dodałem witaminkę bez Denuvo gra natychmiast się wylączała zaraz po starcie, nawet nie pokazał się pierwszy ekran. Liczyłem, że tym "lżejszym" execkiem odciążę nieco proca, ale d...a :/

Jaka wersja gry jest dokładnie, ponieważ ostatnia witamina jest do bodajże 1.5.1. Przy próbie uruchomienia dałeś tryb offline? Ja kiedyś grałem z witaminą i to było zbawienie dla mojego Haswell 4/4, stutter zminimalizował się i troszkę fps podskoczyło. 

Ma ktoś gpu nv i może zrobić porównanie na vulkanie? Bo niby w takim RDR2 gra śmiga o wiele lepiej na vulkanie przy karcie nv. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unofficial .exe bez DXVK działa w miare OK - problem zauważyłem jeden - niezależnie jaki język interfejsu bym ustawił po włączeniu od nowa przestawia mi z powrotem na polski, co jest wkurzające. I tak jak pisałem DXVK nie współpracuje z tym plikiem wykonywalnym. Może ktoś z Was porobi eksperymenty i coś ustali :D  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AndrzejTrg napisał:

Ma ktoś gpu nv i może zrobić porównanie na vulkanie? Bo niby w takim RDR2 gra śmiga o wiele lepiej na vulkanie przy karcie nv. 

RDR2 używa DX12, to być może na NV jest sens odpalać na Vulkanie.

AC: Origins to DX11, w tym sterowniki NV będą moim zdaniem lepsze od Vulkana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zszedłem z taktowaniem procka do 4.2Ghz i zwiększyłem ujemny offset, bo jednak przy 4.5Ghz i 1.336-1.354 w peaku przekraczał 65st, a i tak mam zielone wyniki benchmarka ACO (72XX do 73XX punktów z trzech prób) na ustawieniach Very High i zmienionym AA na Low. Wiem, ze w trakcie grania będzie gorzej, ale wychodzi na to, że ta gra aż tak nie wymaga wysoko taktowanego proca?

BTW - jeśli Wam robie śmietnik moim Polarisem w wątki o Navi to dajcie znać - przestanę :D

Edytowane przez kudlatypawelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kudlatypawelek napisał:

[...] ale wychodzi na to, że ta gra aż tak nie wymaga wysoko taktowanego proca?

To nie jest prosta odpowiedź. Gra to nie jest jedyny element układanki. Pomiędzy silnikiem gry, a GPU siedzi sterownik graficzny, którego zadaniem jest przełożyć zlecenie graficzne od silnika gry na język GPU. I to jest przy tysiącach zleceń graficznych spore obciążenie dla CPU. Ponadto silnik gry w przypadku DX11 może generować zlecenia graficzne z dowolnych rdzeni CPU, samo przerzucanie się sterownika między obsługą tych zleceń generuje też narzut (tutaj jest największa różnica między DX11 w AMD i NV, w przypadku tego ostatniego sterownik jest rozproszony i część pracy wykonywana jest równolegle). Mam mocne przeświadczenie, że to właśnie jest bolączką w AC: Origins na DX11 w AMD.

W przypadku Vulkana, jak patrzę w dokumentację, to API radzi sobie dużo lepiej z obsługą zleceń generowanych na wielu rdzeniach - myślę, że stąd jest efekt w postaci wyższych fps'ów.

Rzecz jasna sam wrapper nie zmienia magicznie DX11 na Vulkan w grze, bo same odwołania z silnika gry są robione po API DX11, a dopiero następnie DXVK zamienia je na odwołania do Vulkana. Na pewno o jakimś optymalnym wykorzystaniu Vulkana można zapomnieć, wypada to prawdopodobnie kiepsko, w porównaniu do sytuacji, gdyby silnik gry bezpośrednio korzystał z Vulkana. Ale jak widać, i tak jest sporo lepiej w AC: Origins. Tak jak napisałem, stawiam, że clue jest w radzeniu sobie z generacją zleceń graficznych ze wszystkich rdzeni, z czym sterownik DX11 od AMD sobie kiepsko radzi. Warto też wziąć pod uwagę, że DX11 powstawał kiedy jeszcze standardem były procesory 1-rdzeniowe i samo to API kiepsko nadaje się do rozpraszania zleceń graficznych na wszystkie rdzenie. Vulkan od razu uwzględnia multithreading i ma mechanizmy zbierania zleceń ze wszystkich rdzeni, które działają o wiele lepiej.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś się wreszcie ruszyło w cenach low endu.

Gigabyte Radeon RX 5500 XT OC 4GB GDDR6 w 3 dużych sklepach dziś już za 669zł (Xkom, Morele i Proline).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ta karta nie oferuje dobrej wydajności w grach, jeśli ręcznie nie ograniczysz fpsów do 60 przez włączenie vsynca, bez tego ograniczenia pojawiają się chwilowe lagi zacięcia gry na ułamek sekundy.

Po ustawieniu grafiki na wysoko - średnie w nowych grach. Dopiero po obniżeniu ustawień na nisko - średnie problem częściowo jest naprawiony, bo karta przesyła mniej danych za pomocą szyny pcie oraz wczytuje lżejsze tekstury z dysku. Przyczyna? Problemy z alokacją pamięci

Cytat

Warto przypomnieć o tym, że montując tą kartę do płyty głównej z złączem PCI-E x16 3.0 prędkość przesyłu danych zostaje ograniczona do 50%, bo karta korzysta z interfejsu PCIE 4.0x8 !! W przypadku podłączenia do płyty głównej z pcie 3.0 x16, będzie wykorzystywane tylko x8 linii.
Minusy: Szyna pamięci 128-bit, tylko 4GB pamięci vram.

Zbyt mała ilość pamięci vram: tylko 4 gb, jeśli tego było by mało to amd ograniczyło przepustowość szyny pcie z 4.0 x16 oraz 3.0 x16 do x4.0 x8 / x3.0 x8, przez którą karta może przesłać mniej danych, co dławi 4gb wersję. W nowych grach przewaga 8gb wersji sięga 20%, bo karta nie musi co chwile wczytywać kolejnych tekstur z dysku, które podczas dłuższej rozrywki przekraczają 4gb.

Ciekawe, przez jaki okres czasu będzie można kupić rx 5500 xt 4gb, poniżej 700zł.

Gdyby amd zdecydowało się na obniżenie ceny 8gb wersji do 750 to faktycznie ta karta miała by sens jako alternatywa dla gtx 1650 super 4gb.

Z moich obserwacji cena rxa 570 przez ostatnie dwa lata utrzymywała się w okolicy +/- 650zł, i żaden z sklepów nie odważył się sprzedać tej karty poniżej 600zł.

Nie licząc pojedynczych przypadków np. ubiegłorocznej promocji na amazonie: sapphire pulse rx 570 4gb za 500zł, która była jak dotąd najniższą ceną.

https://www.pepper.pl/promocje/karta-graficzna-sapphire-pulse-radeon-rx-570-4gd5-4gb-164073

Rx5500xt4gb od sapphirepulse, można było kupić w lutym za 759zł: https://www.pepper.pl/promocje/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-5500-xt-pulse-4gb-gddr6-237764

Podsumowując: Kartę można kupić tylko 100zł taniej, żadna okazja lub rewelacja cenowa. Mając na uwadze powyższe problemy, które występują w 4gb wersji.

Prędzej rx 5600 6gb za 900zł miał by większy sens w zakupie, biorąc pod uwagę wymagania gier, które w najbliższym półroczu będą miały swoją premierę np. Polskiego cyberpunka2077.

 

 

 

image.jpg

Edytowane przez Pawcioo10
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawcio łał, szacun za obszerną i rzeczową informację.

Czyli Rx5500xt w wersji 4Gb nawet w cenie 600zł nie będzie okazją.

Trochę lepiej w takim razie wygląda wersja Gigabyte 8Gb za 799zł (też w 2 dużych sklepach). Ale biorąc pod uwagę, że Gtx1660super pojawiają się już w okolicach 900zł to i tak lepszy wybór Nvidii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem najnowsze steroniki oraz zaktualizowałem sterowniki chipsetu.

Znów obecne są mikroprzycięcia, fps jest stały jednak czasem lekko przytnie.

Mam już tego dosyć, unikać Zen+ i Navi. Niech się pospieszą z Zen3 bo nie wytrzymam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na R5 2600 cały czas miałem takie przycięcia z 2080Ti w 3440x1440, dopiero z R5 3600 zniknęły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...