Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko jest powiązane. Kluczowy jest czas przełączania pstates przez kartę (fizycznie, nie wiem czy robi to kontroler pamięci, chociaż przypuszczam, że jest jakiś PMU wysyłający żądania do kontrolera). AMD wykorzystuje przerwę VBlank do przełączania pstates (w prehistorii ta przerwa była wykorzystywana na powrót promienia do położenia początkowego). Przegrzebałem źródła amdgpu, znalazłem co trzeba (z pomocą google oczywiście), usunąłem blokadę, przekompilowałem i miałem tak, że zrzucał zegar niezależnie od długości vblank. Wszystko pięknie, tylko nawet na pulpicie efekty w nowoczesnych systemach (cienie, przesuwanie okien z zawartością, płynne przewijanie w przeglądarce, wysuwane menu) są wspomagane przez gpu, i nawet szybszy ruch myszką powoduje zmianę MCLK, co po zdjęciu blokady wywołuje okrutne migotanie/utratę synchronizacji ekranu przez chwilę. Potem powrót do najniższego pstate i znów "dyskoteka".

Ergo, moim zdaniem problemu programowo od strony sterownika czy biosu karty rozwiązać się nie da. AMD coś spieprzył 'by design' i pozostaje albo z tym żyć (tak jak np. z pikami napięcia na ryśkach), zmieniać modelines (przez CRU czy w inny sposób), przeprogramować EDID w monitorze, albo zmienić GPU.

BTW. Nie wiem po co mieszacie w to certyfikację FreeSync. Przecież nawet gdyby AMD zażyczyłoby sobie ścisłej długości VBlank, to certyfikacja dotyczy chyba tylko VRR, a problem występuje niezależnie od tego, czy synchronizacja jest "stała" czy "zmienna". Już abstrahuję od tego, że VRR wykorzystuje się w zasadzie tam, gdzie zegarki karty i tak biją w sufit ;)

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na starszych kartach jest dokładnie to samo co opisujesz tylko dało się całkowicie zablokować clockblockerem na starszych sterownikach w Win7.

Aero, akceleracja video itd....... całkowity lock można było zrobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sideband napisał:

Na starszych kartach jest dokładnie to samo co opisujesz tylko dało się całkowicie zablokować clockblockerem na starszych sterownikach w Win7.

Aero, akceleracja video itd....... całkowity lock można było zrobić. 

Pod linuksem 'to se ne da' (czytaj - jak Ci brakuje to sobie napisz). Musiałbym wyłączyć "kompozytora" w ustawieniach pulpitu zostawiając tylko akcelerację 2D. Na szczęście 6900XT nie jest kartą półpasywną więc o temperatury VRAM się nie martwię. Na Red Devilu 5700XT lepiej było przełączyć BIOS na Performance bo miał agresywniej ustawioną krzywą wentylatorów, ewentualnie ustawić sobie po swojemu, żeby wentylatory się nie zatrzymywały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jenot napisał:

BTW. Nie wiem po co mieszacie w to certyfikację FreeSync. Przecież nawet gdyby AMD zażyczyłoby sobie ścisłej długości VBlank, to certyfikacja dotyczy chyba tylko VRR, a problem występuje niezależnie od tego, czy synchronizacja jest "stała" czy "zmienna". Już abstrahuję od tego, że VRR wykorzystuje się w zasadzie tam, gdzie zegarki karty i tak biją w sufit

Kojarzę taki slajd z prezentacji NV (gdzie podawali liczbę odrzuconych monitorów), gdzie stało wyraźnie, że oprócz VRR sprawdzają jeszcze "jakość obrazu i inne kwestie". Wystarczyłoby gdyby AMD, znając swoje minima, wprowadziło coś podobnego, obejmując tym timingi monitora.

Kłopot jest czysto biznesowy, obraz na monitorze składa się z linii widocznych i tych poza obszarem wyświetlania. Jeśli producent monitora dla skrajnej częstotliwości obetnie większość tych niewidocznych linii, to może zastosować niższy pixel clock. A to jest kasa. Nie wiem, być może AMD było po drodze zgodzić się na coś takiego jak jest, żeby wypromować swój standard.

Co do samego rozwiązania (przełączania stanów podczas vblanka) to raczej nie ma innego sposobu. Nie wiem, czy zablokowanie taktowania na niskim poziomie poza trybami 3D nie ograniczyłoby jakichś rzeczy graficznych w desktopie (z jakiegoś powodu to niskie taktowanie czasami wzrasta).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, DjXbeat napisał:

Jeżeli przy tym samym monitorze karta zrzuca bez problemu taktowanie na nV a na AMD nie to gdzie leży problem? 

Nie każdy jest głupi by dać sobie wmówić usprawiedliwienie AMD ;)

Miałem jeden z topowych monitorów Asusa i na rx580 taktowanie spadało w idle a na RX 5700XT już nie. Wina monitora? :E

No widzisz, a mi i na RX580 i na RX5700 nie zrzucało na AOC a na Aorusie zrzucało . Ale to prawdopodobnie nigdy się nie zmieni . 

Dla mnie na nvidi póki co są bardzie frustrujące problemy niż na amd a miała być taka sielanka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Dario+ napisał:

Dla mnie na nvidi póki co są bardzie frustrujące problemy niż na amd a miała być taka sielanka ?

Jest takie zjawisko społeczne, że jak ktoś ma źle, to się trochę lepiej czuje, kiedy nie jestem w tym sam. Zawsze jak tutaj pojawiają się osoby, które w sposób absurdalny propagują miłość do Nv, zastanawiam się, czy to altruiści chcący pomagać nawet tym, którzy takiej pomocy nie potrzebują, czy może chodzi o to co w pierwszym zdaniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, GregM00 napisał:

Jest takie zjawisko społeczne, że jak ktoś ma źle, to się trochę lepiej czuje, kiedy nie jestem w tym sam. Zawsze jak tutaj pojawiają się osoby, które w sposób absurdalny propagują miłość do Nv, zastanawiam się, czy to altruiści chcący pomagać nawet tym, którzy takiej pomocy nie potrzebują, czy może chodzi o to co w pierwszym zdaniu :)

Sęk w tym, że Dario jest z tej drugiej strony barykady i to wielokrotnie udowadniał ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, DjXbeat napisał:

Sęk w tym, że Dario jest z tej drugiej strony barykady i to wielokrotnie udowadniał ;) 

Kojarzę Daria i kojarzę, że pisał o swoich doświadczeniach. Dla mnie spora różnica jest między pisaniem o faktach, z którymi ktoś się sam zetknął, a generalizowaniem. Pierwsze czemuś służy - wymianie doświadczeń, czy sposobów radzenia sobie. Drugie można spokojnie spuścić w toalecie :)bo merytorycznie nie mają wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Dario+ napisał:

No widzisz, a mi i na RX580 i na RX5700 nie zrzucało na AOC a na Aorusie zrzucało . 

Mi również na AOC 24G2U nie zrzucało taktowania na całej linii Navi bo miałem większość kart po za 5500X. Na nV wszystko działa wzorowo a miałem kilka sztuk począwszy od Pascala a kończąc na Ampere. 

Na Asusie MG279Q miałem podłączone kilka sztuk RX 480 i RX 580 - pamięci zrzucały taktowanie a podłączyłem RX 5600XT, 5700 i 5700XT i na żadnej nie zrzucało taktowania. 

Zdaniem AMD wina monitora tylko czemu na części produktów wszystko jest ok. :E 

3 minuty temu, GregM00 napisał:

Kojarzę Daria i kojarzę, że pisał o swoich doświadczeniach.

Ja też kojarzę i każde jego doświadczenie z AMD brzmiało tak "Mi działa ok" :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, DjXbeat napisał:

Zdaniem AMD wina monitora tylko czemu na części produktów wszystko jest ok. :E 

Zdaniem AMD to jest norma (stałe trzymanie wysokich taktów), a nie wina monitora. To, że "wina monitora" (z przymróżeniem oka, bo jak dla mnie to efekt przyjętej polityki przez AMD w jak mi się wydaje porozumieniu z producentami monitorów) wyszło w praniu, kiedy modyfikacją timingów monitora można to zrzucanie taktów uruchomić, na pojedynczym i na dwóch podłączonych monitorach.
Co do konkretnych produktów, dlaczego uważasz, że miałoby być tak samo na wszystkich?

5 minut temu, DjXbeat napisał:

Ja też kojarzę i każde jego doświadczenie z AMD brzmiało tak "Mi działa ok" :E

Jeśli ktoś ma problem, a u kogoś innego z daną rzeczą problemu nie ma, to jest bardzo cenna informacja przy diagnozowaniu przyczyny. Nie każdy ma drugiego kompa w chacie z dostępem do zamienników wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, GregM00 napisał:

Zdaniem AMD to jest norma (stałe trzymanie wysokich taktów), a nie wina monitora.

To nie problem kart amd.Jest wysoko w mhz i tyle.działa dalej.

Problemem kart amd to dropy fps oraz narzut sterownika ewentualnie black scren i przez te 3 rzeczy część ludzi pozbyło sie radona

 

Dla mnie powinni wrócić do korzeni.3 zegary gpu i dwa vram a dla kart z paździerzom chłodzeniem i vrm 4 zegary gpu i 2 vram i problemów z boostem by nie było.narobili kilkaset kombinacji i tylko problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DjXbeat napisał:

Ja też kojarzę i każde jego doświadczenie z AMD brzmiało tak "Mi działa ok" :E

No ale co mam napisać jak mi działa ? ? Ktoś piszę że ma BS a ja nie mam to mam napisać że mam szczęście czy ktoś ma pecha ?

Dla mnie zazwyczaj szklanka do połowy jest pełna nie pusta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, DjXbeat napisał:

Sęk w tym, że Dario jest z tej drugiej strony barykady i to wielokrotnie udowadniał ;) 

Nie jestem po żadnej stronie barykady , tylko śmieszą mnie ludzie którzy wiedzą lepiej ode mnie jak ta moja karta jest zła ?.Miałem kilka kart nvidii , kilka amd , teraz mam znowu nvidie i jak ktoś ciągle pisze że sterowniki amd są nic nie warte a nvidia co cud, to jest po prostu zwykłym oszołomem. Oczywiście amd miało swój słaby okres z problemem black screenów który też mnie dotknął może ze 3 razy .

Ale obiektywnie patrząc na RX5700 mocno podkręconym prawie wszystkie gry jakie mam zainstalowane działały idealnie, po zmianie na RTX3060Ti  w każdej coś było nie tak . Nie są to rzeczy jakoś uniemożliwiające rozgrywkę albo mocno ją psującą ale po prostu na sterownikach amd działały lepiej ?

Wiedzmin 3 - RTX glicze w ekwipunku.

Cod Warzone - nie działa wyostrzanie , a po użyciu NV Ansel działa wyostrzanie ale zabiera 20-30 FPS gdzie na amd 1FPS .

Gwint - na AMD VSR, mogłem zmieniać rozdzielczość w samej grze na RTX i DSR muszę zmienić najpierw rozdzielczość pulpitu żeby zmieniła się w samej grze .

WoT - dziwne przycinki na RTX, na AMD nie przypominam sobie takiego zachowania .

Resident Evil 3 remake - na RTX miałem dziwne niskie użycie gpu ale sobie już z tym poradziłem ustawiając plan zasilania na wydajność. Na AMD miałem cały czas dziwne przycinki w konkretnych miejscach, nie udało mi się nigdy tego pozbyć . Na RTX niby też są tylko na wykresie ms, ale nie odczuwalnie podczas grania , dziwne ale lepiej jakoś to działa na RTX. Może dlatego że po prostu na RTX mam dużo wyższy fps i nie odczuwa się tego a nie jest to wina sterników tylko samego silnika gry . Na RE2 remake nie miałem takiej przypadłości. 

Aplikacja GOG Galaxy , RTX gliczowało się graficznie okno aplikacji , na ostaniach sterownikach już jest ok ;)

Edytowane przez Dario+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha nazwa red devil nabiera nowego znaczenia. Będzie piekło xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:o.

Ciekawe jakie piki poboru beda na tym diable, skoro 5700xt potrafilo miec pik do 300w :). Pewnie z 550w w piku, czyli minimum zasilacz 850w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze rtx 3080 czy  rx 6800xt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos robił unloka rx 6800?czy na stałe blokniete jak w rx 5700?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, jurekk napisał:

Co lepsze rtx 3080 czy  rx 6800xt?

Jak w cenie tej samej to lepsze 3080.

Jak tańsze z 600zl to można się już zastanawiać nad RX.

Jak ważne RT to tylko NVIDIA.

Edytowane przez McKay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Dario+ napisał:

Ciekawe jaka cena będzie... 

Adekwatna a w gratisie zerowa dostępność

Edytowane przez ci4stek
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy tak slabych konsolach moj 6800 starczy na bardzo dlugo do qhd nic wiecej nie potrzeba do tego karta po UV bierze ponizej 180w max przy 2400 na rdzeniu 

Edytowane przez tactical_retreat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...