Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, GregM00 napisał:


1. jest metoda na obejście locka na taktowanie, zysk za darmo 10%
 

Na ASUS to nie przejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Na ASUS to nie przejdzie.

Sprawdzałeś betę RedBiosEditor? Tą, która zdejmuje locka z każdego (oryginalnego) VBIOSu?

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, GregM00 napisał:

Sprawdzałeś betę RedBiosEditor? Tą, która zdejmuje locka?

Nie da sie totalnie nic zrobic, edytowac czy wgrac. ASUS ma dodatkowe zabepieczenia.

Kazdy inny producent przejdzie tylko nie ASUS :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, GregM00 napisał:

Sprawdzałeś betę RedBiosEditor? Tą, która zdejmuje locka z każdego (oryginalnego) VBIOSu?

Ja próbowałem, nie odblokowuje to OC :P Niby odblokowałem tym BIOS, wgrałem inne SPPT z większymi limitami i po flashowaniu taki sam efekt jak normalnie przy podmianie SPPT, czyli sterownik się buntuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tomcug napisał:

Ja próbowałem, nie odblokowuje to OC :P Niby odblokowałem tym BIOS, wgrałem inne SPPT z większymi limitami i po flashowaniu taki sam efekt jak normalnie przy podmianie SPPT, czyli sterownik się buntuje.

Która karta dokładnie? Ustawiłeś w RBE na pierwszym screenie, że karta to 5700(XT) - bo tylko to pozwala obejść limity w sterowniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, GregM00 napisał:

Ustawiłeś w RBE na pierwszym screenie, że karta to 5700(XT) - bo tylko to pozwala obejść limity w sterowniku?

Jak tak ustawię, to mi karta nie wstaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, tomcug napisał:

Jak tak ustawię, to mi karta nie wstaje.

Jak nie ustawisz, to nie przeskoczysz sztywnego ograniczenia dla 5600XT w sterowniku.

Co do konkretnych nastaw w MPT, odsyłam do autora unlocka https://www.igorslab.de/community/threads/5600xt-bios-flashed-with-mod-from-red-bios-editor-there-is-an-issue.2417/page-7#post-100222

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, GregM00 napisał:

Jak nie ustawisz, to nie przeskoczysz sztywnego ograniczenia dla 5600XT w sterowniku.

Spoko, tylko jak ustawię, to karta w ogóle nie przejdzie POST i jaki z tego pożytek? :lol2: Nie wiem jak ASUS to robi, ale jak wgrasz BIOS z innym ID rdzenia niż oryginalnie, to karta nie wstanie i finito (brak obrazu, pod systemem kod 43). Dla celów "naukowych" próbowałem do 6800 XT TUF wgrać BIOS od 6800 lub 6900 XT. Czytałem na necie, że ludzie wgrywali do 6800 XT od 6900 XT i karty śmigały ok (choć korzyści z tego żadne), a moja oczywiście niet :E Nawet od 6800/6900 XT TUF (czyli model z tej samej serii) efekt bez zmian - karta nie wstaje.

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, tomcug napisał:

Nie wiem jak ASUS to robi, ale jak wgrasz BIOS z innym ID rdzenia niż oryginalnie, to karta nie wstanie i finito

Komentarze w tym wątku wskazują, że da się (no chyba że to fejki). To jeszcze było sprzed dostępności RBE z unlockiem, ktoś przerabiał BIOSy bardziej ręczną metodą: https://www.reddit.com/user/BITBY_RU/comments/k0sa7b/unlocked_bios_for_asus_rx_5600_xt_6_gb_tuf_3_evo/

Ogólnie na zdrowy rozum, nie ma innego miejsca ewentualnego "sprawdzenia" niż właśnie VBIOS. Czyli SKUTECZNE odblokowanie VBIOSu powinno dać efekt w postaci działania z dowolnym ID.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, GregM00 napisał:

Komentarze w tym wątku wskazują, że da się (no chyba że to fejki).

Tego nie wiem... mnie się nie udało i tyle :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta wstaje ale zadnego unloka nie zrobisz.Co innego w dół tj z 6900xt na 6800

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonale o tym wiem:

55 minut temu, tomcug napisał:

choć korzyści z tego żadne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no raczej ,ewentualnie jakieś niestabilności jak karta ledwo zipie np

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś ten rBAR dla RX5600XT jest wątpliwy w niektórych tytułach:
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/poj2w0/r7_3700x_rx_5600_xt_radeon_drivers_2191_this_is/

W BIOSie mam rBAR włączony od sporego czasu, sugerując się tym co piszą w przytoczonym wątku wyłączyłem to teraz i zrobiłem testy na tym, co pod ręką, padło na AC Odyssey.

Z włączonym rBAR, na sterownikach wcześniejszych i na 21.9.1 bez różnicy, na moich prawie max ustawieniach dla FHD: DX11 ~59fps, Vulkan (przez DXVK) ~62fps (Vulkan daje prawie 100% obciążenie GPU i mniejsze spadki)

Z wyłączonym rBAR stery 21.8.2: DX11 ~70fps, Vulkan ~67fps
Grubo. Ostatnio @Phoenixsuple wrzucał swoje osiągi z tej gierki i się dziwiłem, jak on wyciąga powyżej 70fps, gdzie u mnie na 60 nie może wskoczyć. To teraz już wiem dlaczego.


 

 

Edytowane przez GregM00
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Valhalla to byla ;)

Nie :)

obraz.png.d5372f3f65bb61834e1b7e1850a73250.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale napisales, ze wrzucilem z tej gierki ale ja nie wrzucalem z Odyssey z SAM:D

Czyli starsze stery lepszy wynik w Odyssey??

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Czyli starsze stery lepszy wynik w Odyssey??

Nawet nie tyle starsze stery, ale samo włączenie w BIOS płyty rBAR daje grube spadki w Odyssey (nawet jak sterownik nie ma działającego SAM). Nie wiem jakim cudem, ale o tym ludki właśnie pisały na reddicie, dlatego trzeba uważać.
Ja tak jak zmieniałem gdzieś na początku roku BIOS w płycie na nowszy, to włączyłem rBAR od razu i tak na tym jechałem, bo nie wymyśliłem, że samo zwiększenie okna do VRAM może dawać jakiś negatywny efekt.
Może kłopotem jest ta dziwna organizacja pamięci w 5600XT i w efekcie szerszego okna i wielodostępu, GPU jest ograniczane w dostępie do VRAM?

Co ciekawe ta prawidłowość jest zarówno dla DX11, gdzie GPU ~70% a CPU dobija do 80% jak i dla renderowania w Vulkanie, gdzie GPU ~99% a CPU jakieś 30-40%.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najnowszych sterownikach poprawili zegar pamięci vram dla radeona rx 5500 xt?

Czy dalej gpuz pokazuje niższe zegary?

Testował ktoś?

Radeon™ Software Adrenalin 21.9.1 https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-21-9-1

Fixed Issues:

Cytat

On Radeon™ RX 5500 XT Graphics, higher than expected memory clock speed and power consumption may be experienced when idle and the display’s resolution and refresh rate are set to specific values such as 1080p @ 60Hz.

 

Sterownik z 2021r. vs 2020r.:

DpbQa1Q.jpg

 

Dlaczego na nowszych sterownikach z 2021 roku np. 21.4.1 oraz 21.6.1, program gpuz 2.41.0  nie pokazuje żadnych wartości przy UVD Clock, Memory temperature?

Sprawdziłem na nowszych i ten sam efekt:

image.jpg

 

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobawione wiec trzeba sie pochwalic :D

Podziekowanie dla @GregM00 za pomoc w odblokowaniu karty oraz @tomcugza rowniez pomocne rady. Karta lata teraz jak dobry 5700 :D

Udalo sie wbic Nr2 w TS na Swiecie oraz Nr1 w TS w Polsce.

https://www.3dmark.com/compare/spy/22869545/spy/22867534

ISEbFYh.png

UH4iWoi.png

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny wynik :cool:

9 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Karta lata teraz jak dobry 5700 :D

Dlatego była zablokowana :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawcioo10

U mnie naprawiono, zegary zbija, gpu power spada, jest w pytkę. Dwie* strony wcześniej screen wrzucałem. 

O odczyty o które pytasz - u mnie ich chyba nigdy nie było. Memki zawsze 0*C.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ustawieniu nizszym napiecia i mhz do 24/7 w FH4 +10fps w 1440p. Zegar 1995Mhz.

SAM+OC i ladnie doszly fpsy!

bUBLVAp.png

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, smilehunter napisał:

U mnie naprawiono, zegary zbija, gpu power spada, jest w pytkę. Dwie* strony wcześniej screen wrzucałem.

U mnie prawidłowo zbija zegary.

 Na 21.6.1:  3W.

Może dlatego, że używam zwykłego monitora fullhd: 1080p 60Hz.

Jeśli się nie mylę, problem z wysokim poborem prądu w stanie bezczynności dotyczył głównie użytkowników 144hz monitorów, oraz osób które mają podłączone więcej niż jeden monitor do komputera.

U mnie są widoczne tylko 3 waty w trybie bezczynności:

image.jpg

 

7 godzin temu, smilehunter napisał:

O odczyty o które pytasz - u mnie ich chyba nigdy nie było. Memki zawsze 0*C.

 

Chodzi mi o te odczyty z programu gpuz.

Po zainstalowaniu najnowszych sterowników 21.9.1 nie zauważyłem zmiany na plus.

Temperatura pamięci vram dla karty graficznej nie jest wykrywana: 0 stopni.

To samo dotyczy UVD Clock: 0MHz.

Memory Clock dalej zatrzymuje się na 1736MHz. Powinno być 1750MHz:

 

image.jpg


Po odinstalowaniu sterownika z czerwca 2021 sprawdziłem, czy wszystkie brakujące parametry są wykrywane na domyślnym sterowniku (z czerwca 2020) zainstalowanym przez windows update.

Efekt?

Program gpuz wykrył poprawnie temperaturę pamięci vram oraz zegar Memory Clock osiąga stabilne 1750Mhz, natomiast w dalszym ciągu brakuje UVD Clock.

image.jpg

 

Podsumowując: już się ucieszyłem, że firma amd wzięła się na poważnie za poprawę błędów wykrytych w amd rx 5500 XT

Niestety, błędów które pojawiły się w premierowych sterownikach rx 6600, do dziś nie naprawiono, bo jak inaczej wytłumaczyć, że te brakujące parametry są poprawnie wyświetlane po zainstalowaniu starszych sterowników z 2020 roku. np. 20.9.1 (z września 2020) oraz domyślnych microsoftu pobranych automatycznie przez windows update ( z datą: czerwiec 2020)

Wygląda na to, że amd olało 1,5 rocznych posiadaczy radeonów rx 5000. Stare dobrze znane błędy są do dziś nie naprawione.

-------------------------------------

Przy okazji zapytam się, czy instalujecie zawsze najnowszy sterownik chipsetu, gdy zmieniacie sterowniki dla karty graficznej na nowszy?

Ja na samym początku odłączam kabel sieciowy rj45 od internetu ---> odinstalowuje sterowniki od karty graficznej oraz chipsetu ---> restart komputera ---> Uruchomienie komputera w trybie awaryjnym ---> Odinstalowanie pozostałości przy użyciu programu display driver uninstaller (DDU) ---> restart komputera --->  instaluje od chipsetu --->  restart komputera ---> dopiero na samym końcu instaluje od karty graficznej, gdy od chipsetu są zainstalowane. ---> ponowne uruchomienie komputera.

Czy znacie inny sposób? , bo mój może być błędny nie prawidłowy (kolejność instalowania)

Sterowniki dla karty sieciowej oraz dźwiękowej pobieracie z strony producenta? W moim przypadku producentem obu układów jest firma realtek.

Podzielcie się swoimi sugestiami, spostrzeżeniami.

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.09.2021 o 20:06, Pawcioo10 napisał:

Jeśli się nie mylę, problem z wysokim poborem prądu w stanie bezczynności dotyczył głównie użytkowników 144hz monitorów, oraz osób które mają podłączone więcej niż jeden monitor do komputera.

 

Przy okazji zapytam się, czy instalujecie zawsze najnowszy sterownik chipsetu, gdy zmieniacie sterowniki dla karty graficznej na nowszy?

Chyba stałe taktowanie vram nie jest uznawane za błąd przy więcej niż jednym monitorze, ale w wielu przypadkach nie jest koniecznie i można to ogarnąć (np. przez vblank, o którym niedawno w tym temacie była mowa i dobrze zostało opisane ) lub z tego co widziałem, mając podłączony jeden monitor przez HDMI, a drugi przez DP to czasem zmiana na HDMI rozwiązuje sprawę (o ile monitory mają podobne parametry i nie mają zbyt wysokiego odświeżania/rozdzielczości tj. przy 1080@60hz szansa jest, że zadziała, a wyżej to nie mam pojęcia ). 

Co do sterowników to co piszesz, to dla mnie lekkie zaskoczenie, chyba, że w obecnych czasach inaczej to wygląda. Kiedyś w przypadku karty z tej samej stajni to nie trzeba było nic kombinować (a przy zmianie obozu z zielonego na czerwony lub odwrotnie to DDU na wszelki wypadek i tyle ). Teraz to w sumie przy każdych sterach AMD jest opcja ala DDU, pewnie nie tak dobre jak DDU, ale nie trzeba wchodzić do trybu awaryjnego. Stery do netu/dźwięku pobieram ze strony mojej płyty głównej (czy umieszczają tam aktualne to nawet nie sprawdzam ) - w przypadku chipsetu to zaglądam na stronę AMD, bo mogą być nowsze. 

Edytowane przez aka_rock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...