Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, aka_rock napisał:

Co do sterowników to co piszesz, to dla mnie lekkie zaskoczenie, chyba, że w obecnych czasach inaczej to wygląda. Kiedyś w przypadku karty z tej samej stajni to nie trzeba było nic kombinować (a przy zmianie obozu z zielonego na czerwony lub odwrotnie to DDU na wszelki wypadek i tyle ). Teraz to w sumie przy każdych sterach AMD jest opcja ala DDU, pewnie nie tak dobre jak DDU, ale nie trzeba wchodzić do trybu awaryjnego. Stery do netu/dźwięku pobieram ze strony mojej płyty głównej (czy umieszczają tam aktualne to nawet nie sprawdzam ) - w przypadku chipsetu to zaglądam na stronę AMD, bo mogą być nowsze. 

Podczas instalowania sterowników ta funkcja jest ukryta opcjach dodatkowych: Przywracanie ustawień fabrycznych, która wymaga ponownego uruchomienia komputera. Po ponownym uruchomieniu oraz zalogowaniu się do windowsa instalator sterownika amd powinien automatycznie uruchomić się. Aktualnie tego nie robi. Od co najmniej pół roku ta funkcja jest popsuta, trzeba ręcznie uruchomić plik instalacyjny setup.exe znajdujący się w C:\AMD\Radeon-Software-Adrenalin-2020\setup.exe

Warto wspomnieć o tym, że Amd od kilku lat udostępnia swój autorski program do odinstalowywania pozostałości po sterownikach: AMD Cleanup Utility to Remove AMD Driver Files.

image.jpg


Podobno przy instalacji nowego sterownika dla karty graficznej zalecane jest zainstalowanie najnowszych sterowników dla chipsetu.

Youtuber: https://www.youtube.com/c/AncientGameplays/videos

Sam o tym wspomina, jeśli nie zaktualizujemy sterowników chipsetu do najnowszego, niektóre funkcje w sterowniku amd przestają działać. np. CRU (custom resolution utility)

O czym wspomniał w przypiętym komentarzu pod filmem:

 

12 godzin temu, aka_rock napisał:

Jeśli się nie mylę, problem z wysokim poborem prądu w stanie bezczynności dotyczył głównie użytkowników 144hz monitorów, oraz osób które mają podłączone więcej niż jeden monitor do komputera.

Co do wysokiego taktowania pamięci w stanie spoczynku znalazł rozwiązanie które pokazał w poniższym filmie:

 

Nagrał też poradnik w którym wyjaśnia jak poprawnie odinstalować oraz zainstalować sterowniki.

Co ciekawe, na samym początku poleca zainstalować sterownik dla grafiki, później dla chipsetu. Podobno daje lepsze rezultaty niż na początku sterownik chipsetu, później sterownik dla karty graficznej.

Ale w pierwszej opcji przestawał mu działać prawidłowo freesync, co najśmieszniejsze.

 

12 godzin temu, aka_rock napisał:

Stery do netu/dźwięku pobieram ze strony mojej płyty głównej (czy umieszczają tam aktualne to nawet nie sprawdzam )

Ostatnio, ktoś w tym temacie wypominał, żeby nie instalować sterownika dla karty dźwiękowej, który jest dołączony do oprogramowania karty graficznej: Radeon Software Adrenalin. Tylko ręcznie pobrać dedykowany dla karty dźwiękowej z strony producenta płyty głównej.

Dlaczego, ten sterownik się nie nadaje? Nie działa poprawnie? Powoduje opóźnienia? Chętnie się dowiem.

 

 

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się komuś odpalić SAM na B450 i r5 3600?

Niby wszystko pokazuje mi, że jest włączone ale przyrosty mam żadne. Sprawdzałem w doom eternal gdzie różnice powinny być widoczne. Czy działanie SAM na RX 5xxx jest zarezerwowane tylko dla mobasów z B550? Próbowałem różnych biosów i efekt jest ten sam.

Płyta Gigaszrot B450 AORUS M i RX 5700 od MSI.

Edytowane przez krzysiek9920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Pawcioo10 napisał:

Podczas instalowania sterowników ta funkcja jest ukryta opcjach dodatkowych: Przywracanie ustawień fabrycznych, która wymaga ponownego uruchomienia komputera. Po ponownym uruchomieniu oraz zalogowaniu się do windowsa instalator sterownika amd powinien automatycznie uruchomić się. Aktualnie tego nie robi. Od co najmniej pół roku ta funkcja jest popsuta, trzeba ręcznie uruchomić plik instalacyjny setup.exe znajdujący się w C:\AMD\Radeon-Software-Adrenalin-2020\setup.exe

Warto wspomnieć o tym, że Amd od kilku lat udostępnia swój autorski program do odinstalowywania pozostałości po sterownikach: AMD Cleanup Utility to Remove AMD Driver Files.

No to właśnie mi o tą funkcję chodziło, jak instalowałem stery do 6600xt to tego użyłem, choć nie pamiętam już czy to resetowało komp i trzeba było ponownie uruchomić instalkę. W każdym bądź razie stery nie chciały się zainstalować po tym, DDU nie pomogło - ale raczej to była wina za starej wersji win10, chyba, że ten oczyszczacz AMD to taka psuja systemu :D 

Ten AMD Cleanup Utility to jest to samo co przy instalce (oczywiście bez sterowników Radeona ) jeśli się nie mylę.

1 godzinę temu, Pawcioo10 napisał:

Co do wysokiego taktowania pamięci w stanie spoczynku znalazł rozwiązanie które pokazał w poniższym filmie:

Tak, ja też o tym pisałem niedawno, że on znalazł w necie rozwiązanie i zrobił filmik, ale forumowicze piszą (strona 515 i też 514 pod linux ), że lepiej robić przez vblank, bo nie trzeba żyłować monitora:

 

1 godzinę temu, Pawcioo10 napisał:

Podobno przy instalacji nowego sterownika dla karty graficznej zalecane jest zainstalowanie najnowszych sterowników dla chipsetu.

Youtuber: https://www.youtube.com/c/AncientGameplays/videos

Sam o tym wspomina, jeśli nie zaktualizujemy sterowników chipsetu do najnowszego, niektóre funkcje w sterowniku amd przestają działać. np. CRU (custom resolution utility)

Dobrze wiedzieć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, krzysiek9920 napisał:

Udało się komuś odpalić SAM na B450 i r5 3600?

Niby wszystko pokazuje mi, że jest włączone ale przyrosty mam żadne. Sprawdzałem w doom eternal gdzie różnice powinny być widoczne. Czy działanie SAM na RX 5xxx jest zarezerwowane tylko dla mobasów z B550? Próbowałem różnych biosów i efekt jest ten sam.

Płyta Gigaszrot B450 AORUS M i RX 5700 od MSI.

Hmm raczej to nie ma znaczenia jaka płyta, jaśli w biosie jest resizable bar włączone. Swoją drogą to zazdroszczę, że gigabyte ma więcej niż jeden bios z tym. Na b450 tomahawk jest tylko 1 beta bios z dodaną tą funkcją. Jednak bios ten nie lubi się z moją konfiguracją i wita mnie czarnym ekranem. Imo lepiej, żebyś sprawdził większą ilość gier (i też pomierzyć czymś, bo na oko samym licznikiem fps może być ciężko wyłapać różnice ): 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, krzysiek9920 napisał:

Udało się komuś odpalić SAM na B450 i r5 3600?

 

Generalnie to plyty z serii 500, ale jesli jakis producent sie wychylil i dal obslugujacy bios to powinno dzialac. Nie napisales czy masz ta opcje w bios, a to da ci jasna odpowiedz czy twoja plyta z danym biosem to obsluguje.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, aka_rock napisał:

@Phoenixsuple Skoro mu pisze wszędzie, że SAM włączone to wydaje się, że w biosie musi być włączone.

Nie wiem co chlop ma na mysli piszac, ze wszystko pokazuje , ze wlaczozne. Wszystko tzn co? Takie gpuz pokazuje wylaczone pomimo iz SAM jest wlaczony i dziala.

Do testu trzeba brac gry, gdzie AMD reklamuje przy nich najwiekesze wzrosty tak jak ja to zrobilem chociazby W Forza Horizon 4 a nie testowac tam gdzie mzoe ich nie byc. Do tego im slabsze gpu tym wzrosty mniejsze a i miejscowka jest tez zapewne wazna.

Czasem roznica na tak mocnych kartach jak 6800 potrafi wynies 2-5fps :E Nie nakrecalbym sie na magiczne wzrosty ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Nie wiem co chlop ma na mysli piszac, ze wszystko pokazuje , ze wlaczozne. Wszystko tzn co? Takie gpuz pokazuje wylaczone pomimo iz SAM jest wlaczony i dziala.

Ja sugerowałem się tym, że raczej apki nie powinny pokazywać, że jest włączone, jeśli jest wyłączone oraz do jego płyty głównej są faktycznie biosy z resizable bar, więc raczej to nie problem z samym włączeniem. Co do poprawnego odczytu GPU-Z, jeśli chodzi o RX5xxx RX5600 to raczej trzeba czekać na aktualizację, bo najwyraźniej sama apka nie może w to uwierzyć, że SAM działa z tymi kartami ?

W dniu 13.09.2021 o 18:34, Bodzi3k napisał:

Dziwne te sterowniki trochę :D albo to jakiś bug albo AMD odblokowało limity dla kart xD. Mój 6900xt był zabetonowany na 323w. Natomiast teraz mam peak nawet do 420w na OSD. HWInfo również to pokazuje :D

Instalowałeś sterowniki do chipsetu po updacie graficznych? Bo ponoć u niektórych naprawia to kwestię problemów z poborem energii na tych sterownikach.

"After installing the new Chipset Drivers, the CRU (custom resolution utility) works again, and the power draw Spikes seem to be fixed for some users (not for me though)" Ancient Gameplays - przypięty komentarz autora tego filmiku

Edytowane przez aka_rock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, aka_rock napisał:

Co do poprawnego odczytu GPU-Z, jeśli chodzi o RX5xxx to raczej trzeba czekać na aktualizację, bo najwyraźniej sama apka nie może w to uwierzyć, że SAM działa z tymi kartami ?

Nieprawda, u mnie gpu-z pokazuje, że sam działa. :P

 

sam.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, aka_rock napisał:

Ja sugerowałem się tym, że raczej apki nie powinny pokazywać, że jest włączone, jeśli jest wyłączone oraz do jego płyty głównej są faktycznie biosy z resizable bar, więc raczej to nie problem z samym włączeniem. Co do poprawnego odczytu GPU-Z, jeśli chodzi o RX5xxx to raczej trzeba czekać na aktualizację, bo najwyraźniej sama apka nie może w to uwierzyć, że SAM działa z tymi kartami ?

Instalowałeś sterowniki do chipsetu po updacie graficznych? Bo ponoć u niektórych naprawia to kwestię problemów z poborem energii na tych sterownikach.

"After installing the new Chipset Drivers, the CRU (custom resolution utility) works again, and the power draw Spikes seem to be fixed for some users (not for me though)" Ancient Gameplays - przypięty komentarz autora tego filmiku

Ja mam intela, to wtedy też należy usuwać sterowniki chipsetu? Generalnie nie robię tego nigdy przy aktualizacji sterowników dla gpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bodzi3k napisał:

Ja mam intela, to wtedy też należy usuwać sterowniki chipsetu?

Nie. I co do magicznego wpływu sterów chipsetu AMD, gdzie głównym ich składnikiem są plany zasilania procesora, mam duże wątpliwości, że takie coś w ogóle jest możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lion_cfs napisał:

Nieprawda, u mnie gpu-z pokazuje, że sam działa. :P

 

Bo wątpliwość jest dla modeli poniżej 5700XT z serii 5000.
Dla 5600XT jedna rzecz, to GPU-Z pokazuje, że "ni", a druga, że samo mapowanie pamięci w urządzeniach windy dla GPU pokazuje przestrzeń 1GB (a karta ma 6GB).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne te sterowniki, na pulpicie mam 30 wat użycia mimo zegara 6 MHz i 750mA, wcześniej przy tych wartościach miałem 8 wat. Do tego nie mogę ustawić chromy full RGB 4:4:4 przy 1440p, a wcześniej mogłem. Chyba, że to wina windy bo od nowa instalowałem, bo nowy dysk kupiłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, majki84 napisał:

Dziwne te sterowniki, na pulpicie mam 30 wat użycia mimo zegara 6 MHz i 750mA, wcześniej przy tych wartościach miałem 8 wat. Do tego nie mogę ustawić chromy full RGB 4:4:4 przy 1440p, a wcześniej mogłem. Chyba, że to wina windy bo od nowa instalowałem, bo nowy dysk kupiłem. 

Najprościej, wróć do 21.8.2 i sprawdź.
Jak dla mnie 21.9.1 są podejrzane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie również pojawił się problem z taktowaniem pamięci, którego wcześniej nie było. Ciągle leci na maksymalnej częstotliwości gdy używam normalnego odświeżania ekranu - 240 hz. Jak zszedłem na 85 hz (na 144 i 120 dalej był problem) to się uspokoiło. Na sterownikach UWP 240 hz normalnie schodziło z taktowaniem pamięci. Trochę kapa, bo sprawdzałem SAM w kilku grach (głównie za pomocą wbudowanych benchmarków) i w takim RDR2 czy AC:Valhalla wzrost wydajności był powtarzalny.

A GPU-z chyba jakoś na sztywno podchodzi do resizable bar i stąd wprowadza w błąd. Inne programy już na wersjach UWP pokazywały obsługę tej funkcji na Navi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.09.2021 o 22:10, tomcug napisał:

I co do magicznego wpływu sterów chipsetu AMD, gdzie głównym ich składnikiem są plany zasilania procesora, mam duże wątpliwości, że takie coś w ogóle jest możliwe.

Możliwe, że ten youtuber się pomylił, ale jak ktoś ma problemy, to zawsze warto sprawdzić, bo to kosztuje niewiele czasu (parę minut, no chyba, że komuś komp po resecie wolno się włącza ). Czemu plany zasilania są głównym składnikiem (szczególnie, że się nie instalują dla serii 5xxx )? W każdym bądź razie drivery mają dużo więcej składników, choćby te sprzed około 25dni miały wprowadzoną łatkę chroniącą przed jedną luką umożliwiającą wyciek danych. Wgrywając dzisiaj najnowsze, też coś mi się rzuciło w oczy, że jest w tym driver PCI, a na chłopski rozum kwestie obsługi linii PCI/slotu karty graficznej mogą być związane z poborem energii karty grafiki. Zaś AMD nowe stery robi pewnie pod najnowsze sterowniki chipsetu, więc w przypadku starszych wersji kto wie, czy nie wyjdą jakieś niesnaski niekiedy.

Edytowane przez aka_rock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, aka_rock napisał:

Czemu plany zasilania są głównym składnikiem (szczególnie, że się nie instalują dla serii 5xxx )?

Na serii 5000 plany co prawda nie instalują się bezpośrednio, ale w dalszym ciągu modyfikowane są plany zasilania wbudowane w Windows.

2 godziny temu, aka_rock napisał:

choćby te sprzed około 25dni miały wprowadzoną łatkę chroniącą przed jedną luką umożliwiającą wyciek danych

Tak, ale w dalszym ciągu z kartą graficzną nie ma to nic wspólnego, bo to jest sterownik PSP.

2 godziny temu, aka_rock napisał:

Wgrywając dzisiaj najnowsze, też coś mi się rzuciło w oczy, że jest w tym driver PCI, a na chłopski rozum kwestie obsługi linii PCI/slotu karty graficznej mogą być związane z poborem energii karty grafiki.

Nie nie, to zupełnie inny sterownik niż dla PCIe ;) To ostatnie leci niezmiennie na sterach od Microsoftu, a tego "PCI" możesz w ogóle nie mieć zainstalowanego i nawet tego nie odczujesz.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 21.9.2 dalej vram wariuje na moim PC. na drugim mającym identyczną kartę błędu nie ma xD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też ciągle 31 wat na pulpicie i nie nadal nie mogę ustawić RGB 4:4:4 przy 1440p @ 120Hz. Może to wina, że system jest świeży i czegoś mu jeszcze brakuje, co się z pierwszą lepszą grą doinstaluje. Nie wiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłęm do UWP i... wsyzstko powyżej 120 hz wywala w górę taktowanie pamięci. można powiedzieć, że jest postęp bo 21.9.1 limit był w okolicach 85 Hz (120 Hz już wyrzucało taktowanie w kosmos). Jednocześnie nie wiem jakim cudem przed instalacją 21.9.1 wszystko hulało świetnie na 240 Hz.

Szokuje mnie również to, że bardzo długo tego błędu u siebie nie doświadczałem, a tu nagle psikus. Zgłosiłem błąd do AMD, ale jakoś nie mam większych nadziei na naprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-6600-non-xt-with-1792-stream-processors-launches-mid-october

Godzinę temu, majki84 napisał:

U mnie też ciągle 31 wat na pulpicie i nie nadal nie mogę ustawić RGB 4:4:4 przy 1440p @ 120Hz. Może to wina, że system jest świeży i czegoś mu jeszcze brakuje, co się z pierwszą lepszą grą doinstaluje. Nie wiem. 

Na ktory wskaznik w hwinfo patrzysz??

7 minut temu, Putout napisał:

Wróciłęm do UWP i... wsyzstko powyżej 120 hz wywala w górę taktowanie pamięci. można powiedzieć, że jest postęp bo 21.9.1 limit był w okolicach 85 Hz (120 Hz już wyrzucało taktowanie w kosmos). Jednocześnie nie wiem jakim cudem przed instalacją 21.9.1 wszystko hulało świetnie na 240 Hz.

Szokuje mnie również to, że bardzo długo tego błędu u siebie nie doświadczałem, a tu nagle psikus. Zgłosiłem błąd do AMD, ale jakoś nie mam większych nadziei na naprawę.

Ja mialem problem na 165Hz, zmienilem monitor na 144Hz i vram 200Mhz w idle w koncu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 21.9.2 nadal 2 monitory trzymają wysokie taktowanie VRAM, nawet jak na obu ustawię bazowe 60Hz i dodatkowo testowo 2-krotnie wydłużę VBLANK. Coś tam grubo zmienili, wracam do 21.8.2.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21.8.1/2 to dobre stery, nawet coś tam poprawili pod kątem RT i np. w Control są spore wzrosty na 6800 XT. Ogólnie AMD niestety ma w zwyczaju psuć w nowszych wersjach to, co akurat udało im się poprawić wcześniej :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, tomcug napisał:

Ogólnie AMD niestety ma w zwyczaju psuć w nowszych wersjach to, co akurat udało im się poprawić wcześniej :E

Lata mijają, a to się nie zmienia :szczerbaty: Pomimo, że tam pracują inni ludzie od softu :szczerbaty:

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To zobacz która karta jest najchętniej kupowana i nie patrz na forum gdzie masz jednak miłośników sprzętu z zasobnym portfelem  
    • nieprawda - także, i w późniejszym okresie nawet głównie, żeby mieć rynki zbytu - np GB w 19 wieku produkowała już tyle tkanin, głównie bawełnianych, że rynek europejski i amerykański był dla nich zbyt ciasny, i głównym rynkiem zbytu stały się Indie - i w zasadzie zniszczyły głównie chałupniczy przemysł tekstylny w Indiach, za pomocą ceł, ale i samych cen, bo ręczni tkacze w Indiach nie byli w stanie konkurować z  fabrycznym przemysłem w GB - jest o tym mnóstwo materiałów, a niejaki Marks napisał np że równiny Bengalu pokryły się kośćmi zmarłych z głodu tkaczy indyjskich (o ile pamiętam w artykule z 1857) - raczej przesada, ale w zasadzie zgodne z rozwojem historycznym; dodam, że bawełna na tkaniny z GB pochodziła z USA, choć Indie same były wielkim producentem bawełny, i że Indie już wtedy liczyły ponad  200 mln ludności, gdy np USA ok 50 - więc nie rabowanie z bogactw, których Indie zresztą dużo nie miały (głównym importem z Indii do GB była herbata), było decydującym bodźcem rozwoju krajów przemysłowych, tylko pozyskiwanie dużych rynków zbytu i wykorzystywanie przewagi produkcji maszynowej nad ręczną; czyli potęgi gospodarcze dorobiły się na postępie technicznym, tzn produkcji maszynowej, nie ręcznej, a rabowanie tzw bogactw, które wtedy z reguły były produktami rolniczymi, odgrywało drugorzędną rolę; jeśli już rabowanie, to przede wszystkim niewolników z Afryki do produkcji bawełny w USA i cukru w Brazylii i na Karaibach, bo oba te produkty stały się podstawą masowej konsumpcji w Europie, która napędzała wzrost i umaszynowienie produkcji, itd
    • Właśnie jestem w tym kotle Skończę go i zapoluję na alfę. Dz.
    • Ostre dymy w internecie. Mam nadzieję, że strimery i reszta ludzi wymusi na nich jakieś zmiany bo to jest bicie poniżej pasa ludzi, którzy kupili EOD.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...