Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze na reddicie sprawdzam jak tam opinie nt. nowych sterów i tym razem dam sobie spokój z szybkim instalowaniem dla testów. Jest kilka dość niepokojących postów:naughty::

Cytat

 

This drivers cause a windows repair boot loop for me. Thanksfully I always do a restore point before install so had to roll back to 11.2

I have tried it twice so far and not going to install these again tonight as I actually need to use the PC.

Win 10 22H2

 

Cytat

Same for me, BSOD 3 Times, then repair and system started and finished install. Hope it comes not again…

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja instalowałem z resetem do ustawień fabrycznych (tak domyślnie wyskoczyło) i na razie bez problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten nowy sterownik się zainstalował, nie powoduje problemów, ale sama instalacja była nieco dziwna. Zawsze wystarczał jeden reset, teraz po resecie system zgubił ustawienia, który ekran jest głównym, włączył się z aktywnym tylko drugim w dziwnej rozdzielczości, aby zaraz zresetować się drugi raz (instalator mignął na ułamek sekundy) i wówczas wszystko było już (i jest nadal) ok ? Mam wrażenie, że karta (rx6600) agresywniej zbija zegary pamięci w przy odtwarzaniu filmów, gdy są aktywne dwa ekrany.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Mastero100g napisał:

sama instalacja była nieco dziwna.

W tym sterowniku jest podczas instalacji domyślnie zaznaczona opcja resetu do ustawień fabrycznych, co efektywnie czyści wszystko (coś jak DDU). W tym trybie konieczne są 2 resety (1szy po wyczyszczeniu starego, 2gi po zainstalowaniu nowego). Przy okazji info jak ktoś nie wie, efekt dodatkowy takiego czyszczenia, znikają ustawienia z CRU i trzeba je zrobić na nowo (np. kopiując poprzedni profil który w CRU jest chyba oznaczony * ).

To co zauważyłem nowego, wykrywanie ekranów/trybów po resecie sterownika trwa wyraźnie dłużej, poprzednio to było 1-2s, teraz nawet 10s zanim wskoczy właściwa rozdzielczość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za krótko AMD pracowało przy tych sterach. Mogli je wydać za kolejne 3 miesiące. 

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te kłopoty co ludzie opisują, obstawiam że to efekt włączonego szybkiego uruchamiania w Windowsie.
Warto sprawdzić przed instalacją sterownika, czy ta funkcja jest na pewno wyłączona.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, GregM00 napisał:

W tym trybie konieczne są 2 resety (1szy po wyczyszczeniu starego, 2gi po zainstalowaniu nowego).

Nie zwróciłem uwagi, że ta opcja jest aktywna ? W każdym razie, dziwne było to, że system wstał na ekranie, który był nieaktywny/wyłączony. Testuje teraz teraz te nowe stery i potwierdzam moje poprzednie spostrzeżenie – karta dużo agresywniej zbija zegar pamięci przy oglądaniu wideo w necie i dwóch ekranach, zgłasza też minimalnie niższy pobór. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, GregM00 napisał:

Te kłopoty co ludzie opisują, obstawiam że to efekt włączonego szybkiego uruchamiania w Windowsie.
Warto sprawdzić przed instalacją sterownika, czy ta funkcja jest na pewno wyłączona.

Jak zwykle wina użytkownika/BIOSu, nie AMD :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, galakty napisał:

Jak zwykle wina użytkownika/BIOSu, nie AMD :E

Jak dla kogoś PC jest za trudny, to polecam konsole ?

Szybkie uruchamianie to mocno niefortunna funkcja Windowsa, jest powiązana z odtwarzaniem zapisanej starej konfiguracji w miejsce w pełni czystego (i dłużej trwającego) startu systemu. Potrafi robić problemy przy instalacji sterowników, kiedy w trakcie tego procesu konieczny jest restart. Opcja szybkiego uruchamiania w sumie dobra chyba tylko dla systemu w którym nic się nie zmienia, zero aktualizacji itp.
Jak dla mnie, należy ją z zasady wyłączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, GregM00 napisał:

Jak dla kogoś PC jest za trudny, to polecam konsole ?

Szybkie uruchamianie to mocno niefortunna funkcja Windowsa, jest powiązana z odtwarzaniem zapisanej starej konfiguracji w miejsce w pełni czystego (i dłużej trwającego) startu systemu. Potrafi robić problemy przy instalacji sterowników, kiedy w trakcie tego procesu konieczny jest restart. Opcja szybkiego uruchamiania w sumie dobra chyba tylko dla systemu w którym nic się nie zmienia, zero aktualizacji itp.
Jak dla mnie, należy ją z zasady wyłączyć.

Najwidoczniej PC jest za trudny dla programistów pracujących przy sterownikach dla kart AMD. Może powinni przerzucić się na konsole.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy odkąd mam Win10 tego nie wyłączałem i nigdy nie miałem żadnego problemu z żadnymi sterownikami czy aktualizacjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, widzę, że sporo przybyło tych zgłoszeń z problemami o których pisałem w nocy. Akurat szybkie uruchamianie mam off od dawna, ale w sumie nie chce mi się teraz babrać ewentualnie. W sumie i tak teraz kilka starszych gierek mam do pyknięcia, także nawet nie ma po co. 22.5.1 nadal najbezpieczniejsze, chociaż już leciwe stery ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, BlindObserver napisał:

Najwidoczniej PC jest za trudny dla programistów pracujących przy sterownikach dla kart AMD. Może powinni przerzucić się na konsole.

Może, niemniej jest jak jest. Adrenalin wymaga wyłączonego szybkiego uruchamiania dla poprawnego odtworzenia nastaw Wattmana i to jest stan od lat, jakby miało to się zmienić, to pewnie już by się zmieniło.

Poza tym nie ma nad czym płakać, w dobie dysków SSD to szybkie uruchamianie nie daje żadnych korzyści a tylko problemy, tony postów w necie, od problemów z antywirusami, do wolniejszej pracy Windowsa po prostu (bo system zamiast każdorazowo po uruchomieniu inicjalizować się od zera, odtwarza swój poprzedni stan z pliku hibernacji, razem ze wszystkim, co tam narosło - i tak w kółko, każde kolejne uruchomienie to trochę więcej śmiecia).
 

1 godzinę temu, bleidd napisał:

Nigdy odkąd mam Win10 tego nie wyłączałem i nigdy nie miałem żadnego problemu z żadnymi sterownikami czy aktualizacjami.

Microsoft twierdzi co innego ?

https://learn.microsoft.com/pl-PL/troubleshoot/windows-client/deployment/updates-not-install-with-fast-startup

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kelam napisał:

Nie no, widzę, że sporo przybyło tych zgłoszeń z problemami o których pisałem w nocy. Akurat szybkie uruchamianie mam off od dawna, ale w sumie nie chce mi się teraz babrać ewentualnie. W sumie i tak teraz kilka starszych gierek mam do pyknięcia, także nawet nie ma po co. 22.5.1 nadal najbezpieczniejsze, chociaż już leciwe stery ;).

Nie rozumiem po co ten pośpiech, jak wszystko działa to nawet za cenę kilku % lepszej wydajności lepiej pozostawić beta testy innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Florin also tested the performance within games such as Dying Light 2 where he initially got 59 FPS at 1440p with FSR2 enabled. With the latest drivers, the game saw a boost to 72 FPS using the same settings, PC configuration, and the same location too. This is an improvement of 22% however, this performance jump was already present in the older drivers (22.11.2) which launch in December 22.

 

https://wccftech.com/amd-radeon-rx-6000-rdna-2-gpus-40-percent-ray-tracing-performance-boost-3dmark-dxr-latest-drivers/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wczoraj chwilę na testowanie nowego sterownika (23.2.1), pierwsze wrażenia:
- coś się zmieniło w zależnościach (krzywej?) V/F i sterownik używa niższego napięcia (tak na oko o jakieś 20mV)
- w efekcie powyższego na moich dopasowanych nastawach UV wywalał się drugi test w Time Spy
- podobnie crash po kilku minutach w God of War
- wstępne zgrubne zredukowanie UV o te 20mV przywraca stabilność

Wygląda na to, że największą korzyść odczują osoby, które nie robią UV, albo robią w stopniu minimalnym. Prawdopodobnie z tej redukcji napięcia (~20mV) wynika wzrost FPS (nadal obowiązuje ograniczenie na Vmax, a przy niższym V boost wskoczy wyżej zanim zatrzyma się na Vmax). Podobnie, jeśli oporem był limit mocy.

[DODANE po kolejnych testach]
Te wywałki wyżej okazały się związane z moim OC Infinity Cache'a (FCLK), coś się musiało zmienić (na wcześniejszych sterownikach była stabilność). Na domyślnych ustawieniach FCLK nastawy UV są stabilne (w ramach tego, co testowałem).

Porównanie kilku minut kręcenia się w kółko w God of War (oba RTSSy zdjęte z tej samej sceny na koniec biegania po wcześniejszym obszarze):
95IEiBE.png

- niższe napięcie (moc/temp) i wyższy fps
- zastanawia mnie niższe wykorzystanie VRAM i CPU

Na innym forum ktoś napisał, że testował wcześniej na RDNA2 ostatni dedykowany sterownik dla RDNA3 (23.1.2), uzyskiwane cyfry były bardzo podobne do tego aktualnego. Jest prawdopodobne, że to jest tamten sterownik, który AMD przez kilka ostatnich tygodni dostosowywało do wcześniejszych GPU, bo sporo różnic w działaniu.

Osiągi w Time Spy niższe o jakieś ~200pkt względem poprzedniego.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maltos problemy z tymi nowymi sterownikami, bo widzialem artykuly w Polsce czy wpisy na reddicie ze nawet rozruch WIndowsa rozwalaja i wyskakuje blue screen. Bo u mnie normalnie dziala wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, mavachi napisał:

Maltos problemy z tymi nowymi sterownikami, bo widzialem artykuly w Polsce czy wpisy na reddicie ze nawet rozruch WIndowsa rozwalaja i wyskakuje blue screen. Bo u mnie normalnie dziala wszystko

AMD podmienilo juz sterowniki z nowym instalatorem ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...