Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
4 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Nie wiem co chlop ma na mysli piszac, ze wszystko pokazuje , ze wlaczozne. Wszystko tzn co? Takie gpuz pokazuje wylaczone pomimo iz SAM jest wlaczony i dziala.

Ja sugerowałem się tym, że raczej apki nie powinny pokazywać, że jest włączone, jeśli jest wyłączone oraz do jego płyty głównej są faktycznie biosy z resizable bar, więc raczej to nie problem z samym włączeniem. Co do poprawnego odczytu GPU-Z, jeśli chodzi o RX5xxx RX5600 to raczej trzeba czekać na aktualizację, bo najwyraźniej sama apka nie może w to uwierzyć, że SAM działa z tymi kartami 😉

W dniu 13.09.2021 o 18:34, Bodzi3k napisał:

Dziwne te sterowniki trochę :D albo to jakiś bug albo AMD odblokowało limity dla kart xD. Mój 6900xt był zabetonowany na 323w. Natomiast teraz mam peak nawet do 420w na OSD. HWInfo również to pokazuje :D

Instalowałeś sterowniki do chipsetu po updacie graficznych? Bo ponoć u niektórych naprawia to kwestię problemów z poborem energii na tych sterownikach.

"After installing the new Chipset Drivers, the CRU (custom resolution utility) works again, and the power draw Spikes seem to be fixed for some users (not for me though)" Ancient Gameplays - przypięty komentarz autora tego filmiku

Edytowane przez aka_rock

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, aka_rock napisał:

Co do poprawnego odczytu GPU-Z, jeśli chodzi o RX5xxx to raczej trzeba czekać na aktualizację, bo najwyraźniej sama apka nie może w to uwierzyć, że SAM działa z tymi kartami 😉

Nieprawda, u mnie gpu-z pokazuje, że sam działa. :P

sam.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, aka_rock napisał:

Ja sugerowałem się tym, że raczej apki nie powinny pokazywać, że jest włączone, jeśli jest wyłączone oraz do jego płyty głównej są faktycznie biosy z resizable bar, więc raczej to nie problem z samym włączeniem. Co do poprawnego odczytu GPU-Z, jeśli chodzi o RX5xxx to raczej trzeba czekać na aktualizację, bo najwyraźniej sama apka nie może w to uwierzyć, że SAM działa z tymi kartami 😉

Instalowałeś sterowniki do chipsetu po updacie graficznych? Bo ponoć u niektórych naprawia to kwestię problemów z poborem energii na tych sterownikach.

"After installing the new Chipset Drivers, the CRU (custom resolution utility) works again, and the power draw Spikes seem to be fixed for some users (not for me though)" Ancient Gameplays - przypięty komentarz autora tego filmiku

Ja mam intela, to wtedy też należy usuwać sterowniki chipsetu? Generalnie nie robię tego nigdy przy aktualizacji sterowników dla gpu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Bodzi3k napisał:

Ja mam intela, to wtedy też należy usuwać sterowniki chipsetu?

Nie. I co do magicznego wpływu sterów chipsetu AMD, gdzie głównym ich składnikiem są plany zasilania procesora, mam duże wątpliwości, że takie coś w ogóle jest możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, lion_cfs napisał:

Nieprawda, u mnie gpu-z pokazuje, że sam działa. :P

Bo wątpliwość jest dla modeli poniżej 5700XT z serii 5000.
Dla 5600XT jedna rzecz, to GPU-Z pokazuje, że "ni", a druga, że samo mapowanie pamięci w urządzeniach windy dla GPU pokazuje przestrzeń 1GB (a karta ma 6GB).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziwne te sterowniki, na pulpicie mam 30 wat użycia mimo zegara 6 MHz i 750mA, wcześniej przy tych wartościach miałem 8 wat. Do tego nie mogę ustawić chromy full RGB 4:4:4 przy 1440p, a wcześniej mogłem. Chyba, że to wina windy bo od nowa instalowałem, bo nowy dysk kupiłem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, majki84 napisał:

Dziwne te sterowniki, na pulpicie mam 30 wat użycia mimo zegara 6 MHz i 750mA, wcześniej przy tych wartościach miałem 8 wat. Do tego nie mogę ustawić chromy full RGB 4:4:4 przy 1440p, a wcześniej mogłem. Chyba, że to wina windy bo od nowa instalowałem, bo nowy dysk kupiłem. 

Najprościej, wróć do 21.8.2 i sprawdź.
Jak dla mnie 21.9.1 są podejrzane :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie również pojawił się problem z taktowaniem pamięci, którego wcześniej nie było. Ciągle leci na maksymalnej częstotliwości gdy używam normalnego odświeżania ekranu - 240 hz. Jak zszedłem na 85 hz (na 144 i 120 dalej był problem) to się uspokoiło. Na sterownikach UWP 240 hz normalnie schodziło z taktowaniem pamięci. Trochę kapa, bo sprawdzałem SAM w kilku grach (głównie za pomocą wbudowanych benchmarków) i w takim RDR2 czy AC:Valhalla wzrost wydajności był powtarzalny.

A GPU-z chyba jakoś na sztywno podchodzi do resizable bar i stąd wprowadza w błąd. Inne programy już na wersjach UWP pokazywały obsługę tej funkcji na Navi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 17.09.2021 o 22:10, tomcug napisał:

I co do magicznego wpływu sterów chipsetu AMD, gdzie głównym ich składnikiem są plany zasilania procesora, mam duże wątpliwości, że takie coś w ogóle jest możliwe.

Możliwe, że ten youtuber się pomylił, ale jak ktoś ma problemy, to zawsze warto sprawdzić, bo to kosztuje niewiele czasu (parę minut, no chyba, że komuś komp po resecie wolno się włącza ). Czemu plany zasilania są głównym składnikiem (szczególnie, że się nie instalują dla serii 5xxx )? W każdym bądź razie drivery mają dużo więcej składników, choćby te sprzed około 25dni miały wprowadzoną łatkę chroniącą przed jedną luką umożliwiającą wyciek danych. Wgrywając dzisiaj najnowsze, też coś mi się rzuciło w oczy, że jest w tym driver PCI, a na chłopski rozum kwestie obsługi linii PCI/slotu karty graficznej mogą być związane z poborem energii karty grafiki. Zaś AMD nowe stery robi pewnie pod najnowsze sterowniki chipsetu, więc w przypadku starszych wersji kto wie, czy nie wyjdą jakieś niesnaski niekiedy.

Edytowane przez aka_rock

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, aka_rock napisał:

Czemu plany zasilania są głównym składnikiem (szczególnie, że się nie instalują dla serii 5xxx )?

Na serii 5000 plany co prawda nie instalują się bezpośrednio, ale w dalszym ciągu modyfikowane są plany zasilania wbudowane w Windows.

choćby te sprzed około 25dni miały wprowadzoną łatkę chroniącą przed jedną luką umożliwiającą wyciek danych

Tak, ale w dalszym ciągu z kartą graficzną nie ma to nic wspólnego, bo to jest sterownik PSP.

Wgrywając dzisiaj najnowsze, też coś mi się rzuciło w oczy, że jest w tym driver PCI, a na chłopski rozum kwestie obsługi linii PCI/slotu karty graficznej mogą być związane z poborem energii karty grafiki.

Nie nie, to zupełnie inny sterownik niż dla PCIe ;) To ostatnie leci niezmiennie na sterach od Microsoftu, a tego "PCI" możesz w ogóle nie mieć zainstalowanego i nawet tego nie odczujesz.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na 21.9.2 dalej vram wariuje na moim PC. na drugim mającym identyczną kartę błędu nie ma xD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie też ciągle 31 wat na pulpicie i nie nadal nie mogę ustawić RGB 4:4:4 przy 1440p @ 120Hz. Może to wina, że system jest świeży i czegoś mu jeszcze brakuje, co się z pierwszą lepszą grą doinstaluje. Nie wiem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wróciłęm do UWP i... wsyzstko powyżej 120 hz wywala w górę taktowanie pamięci. można powiedzieć, że jest postęp bo 21.9.1 limit był w okolicach 85 Hz (120 Hz już wyrzucało taktowanie w kosmos). Jednocześnie nie wiem jakim cudem przed instalacją 21.9.1 wszystko hulało świetnie na 240 Hz.

Szokuje mnie również to, że bardzo długo tego błędu u siebie nie doświadczałem, a tu nagle psikus. Zgłosiłem błąd do AMD, ale jakoś nie mam większych nadziei na naprawę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-6600-non-xt-with-1792-stream-processors-launches-mid-october

Godzinę temu, majki84 napisał:

U mnie też ciągle 31 wat na pulpicie i nie nadal nie mogę ustawić RGB 4:4:4 przy 1440p @ 120Hz. Może to wina, że system jest świeży i czegoś mu jeszcze brakuje, co się z pierwszą lepszą grą doinstaluje. Nie wiem. 

Na ktory wskaznik w hwinfo patrzysz??

7 minut temu, Putout napisał:

Wróciłęm do UWP i... wsyzstko powyżej 120 hz wywala w górę taktowanie pamięci. można powiedzieć, że jest postęp bo 21.9.1 limit był w okolicach 85 Hz (120 Hz już wyrzucało taktowanie w kosmos). Jednocześnie nie wiem jakim cudem przed instalacją 21.9.1 wszystko hulało świetnie na 240 Hz.

Szokuje mnie również to, że bardzo długo tego błędu u siebie nie doświadczałem, a tu nagle psikus. Zgłosiłem błąd do AMD, ale jakoś nie mam większych nadziei na naprawę.

Ja mialem problem na 165Hz, zmienilem monitor na 144Hz i vram 200Mhz w idle w koncu :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie na 21.9.2 nadal 2 monitory trzymają wysokie taktowanie VRAM, nawet jak na obu ustawię bazowe 60Hz i dodatkowo testowo 2-krotnie wydłużę VBLANK. Coś tam grubo zmienili, wracam do 21.8.2.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

21.8.1/2 to dobre stery, nawet coś tam poprawili pod kątem RT i np. w Control są spore wzrosty na 6800 XT. Ogólnie AMD niestety ma w zwyczaju psuć w nowszych wersjach to, co akurat udało im się poprawić wcześniej :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
32 minuty temu, tomcug napisał:

Ogólnie AMD niestety ma w zwyczaju psuć w nowszych wersjach to, co akurat udało im się poprawić wcześniej :E

Lata mijają, a to się nie zmienia :szczerbaty: Pomimo, że tam pracują inni ludzie od softu :szczerbaty:

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, sideband napisał:

Pomimo, że tam pracują inni ludzie od softu :szczerbaty:

Widać szkolili ich poprzedni ludzie od softu.  :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, GregM00 napisał:

U mnie na 21.9.2 nadal 2 monitory trzymają wysokie taktowanie VRAM

A moze tak ma być ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, jurekk napisał:

A moze tak ma być ?

No cóż, jest taka możliwość, że w 21.9.1 zaszły jakieś grube zmiany odnośnie taktowania VRAM, które spowodowały problem w wersji 2 monitory. Ale logika nie znajduje jakoś na to uzasadnienia, bo wydaje się, że wystarczy jeśli oba monitory będą ze sobą zsynchronizowane, żeby VBLANKi w obu zaczęły się pokrywać (np. przy takich samych ustawieniach na obu). Bo jakoś nie widzę korzyści z braku takiej synchronizacji. A jeśli korzyści nie ma, a działało wcześniej, no to wygląda na niedopatrzenie czyli normalny babol :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tym ramem to jest od kiedy pamietam ale to moze tak chca zeby było w radeonach a ze nie nie potrafią

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, GregM00 napisał:

U mnie na 21.9.2 nadal 2 monitory trzymają wysokie taktowanie VRAM, nawet jak na obu ustawię bazowe 60Hz i dodatkowo testowo 2-krotnie wydłużę VBLANK. Coś tam grubo zmienili, wracam do 21.8.2.

Z ciekawości. Czy wysokie taktowanie VRAMu masz również w momencie gdy masz drugi monitor wyłączony?

U mnie w RX5500XT przy 3 monitorach 60hz niestety VRAM również bije wysoko i to w sytuacji gdy używam tylko środkowego. Jedynie odpięcie wtyczek z GPU od tych nieużywanych powoduje zmniejszenie taktowania VRAM.
Używam tej karty prawie rok i nie przypominam sobie aby jakakolwiek wcześniejsza wersja sterowników eliminowała ten problem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Heh, RT w mesie nie działa dobrze nawet na RDNA2 (wiem co piszę, próbowałem), to nie wiem czego się spodziewać po starszych kartach. Jeśli ktoś chce pograć z RT na linuksie to tylko z amdgpu-pro.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi