Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, SylwesterI. napisał:

skoro rosną zarobki wszystkim to i ceny idą w górę  , jeśli tobie podwyższą pensje o 100% to i rolnik będzie chciał 100% więcej za swoja pracę i piekarz i kierowca i sprzedawca na stacji paliw i robotnik w fabryce , w efekcie pensja wszystkich idzie do góry , to i ceny idą do góry , tak się dał omamić elektorat niziołka , myśleli że skrzat im da , a tu d...

Cała elektronika tanieje od początku swojego istnienia. Nie ma fizycznych przeszkód by RAM nadal taniał, SSD nadal taniały, karty nadal taniały (w sensie GB/pln, gigaflops/pln). Ale są zmowy cenowe, skalperzy, górnicy i dający się nabierać gracze. A im wyższe będą pensje, tym wcześniej będzie opłacało się wprowadzić automatyzację pracy. Kierowca TIRa chce podwyżki? A może lepiej opłaca się kopić nowego, który jeździ sam? Tak samo z pracownikami ładującymi palety do TIRów. A kontenerowce są coraz większe i przez to ekonomiczniejsze. Porty są coraz większe i przez to mogą przyjmować więcej kontenerowców w tym samym czasie. Inflacja oznacza, że może zamiast $500-600 GTX 580 masz $700 1080 Ti ale nie $2300 3080 Ti, które do tego ma tyle samo VRAM co poprzednicy.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Kynareth napisał:

Nie ma fizycznych przeszkód by RAM nadal taniał, SSD nadal taniały, karty nadal taniały

Szczerze mówiąc to jest jedna bardzo istotna: krzem się skończył. Nowe procesy techniczne są dużo trudniejsze w opracowaniu, wdrożeniu, ustabilizowaniu, produkcji. Z tym że to mogłoby tłumaczyć spowolnienie spadku cen, ale nie takie horrendalne podwyżki. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
19 minut temu, Pioy napisał:

Szczerze mówiąc to jest jedna bardzo istotna: krzem się skończył. Nowe procesy techniczne są dużo trudniejsze w opracowaniu, wdrożeniu, ustabilizowaniu, produkcji. Z tym że to mogłoby tłumaczyć spowolnienie spadku cen, ale nie takie horrendalne podwyżki. 

Ja już od czasów szkolnych powtarzam, żeby nie palić węgla tylko zostawić go na grafen i nanorurki węglowe. Kto by pomyślał, że tyle czasu zajmie wybudowanie w tym kraju elektrowni jądrowych. Kto broni by przejść na węgiel jak krzem już nie daje rady? A tak serio to krzem się jeszcze nie skończył. i9-12900HK ma tylko 24 MB Cache L3 (i7-2860QM miało 8 MB), a możliwość zmieszczenia programu lub danych w wielogigabajtowym Cache znacznie skróciłoby czas dostępu. Karty też mogłyby mieć wielogigabajtowy Cache. Nie ma fizycznych przeszkód by zwiększać rozmiary Cachów.

Zakładam, że working set (https://en.wikipedia.org/wiki/Working_set) będzie się zwiększać z czasem i, że już jest większy niż rozmiary Cachów.

Edytowane przez Kynareth

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Kynareth napisał:

Nie ma fizycznych przeszkód by zwiększać rozmiary Cachów.

Są właśnie ograniczenia fizyczne, cache jest taki szybki bo jest bardzo blisko CPU. Więc czas dostępu jest bardzo niski. Rozmiar cache też jest istotny, im więcej pamięci tym bardziej opóźnienia rosną Dlatego mamy najszybszy cache L1 i jest go najmniej, wolniejszy l2 itd. I każdy z nich jest dalej od rdzeni procesora. Koszty wytworzenia takiej pamięci też są dużo większe niż kości ddr

Edytowane przez wrobel_krk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W końcu kryptosyf leci na pysk. Ceny wrócą do normy i będzie można kupić RX6600 XT za około 2k.

• Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie tak szybko. Sklepiki chętnie ceny podnosiły, ale już z opuszczaniem będzie im szło wolniej. Ale idzie to w dobrą stronę. Albo inaczej - w lepszą stronę. Tylko znów gospodarka już raczej ma kierunek odwrotny. Inflacja się rozpędza, koszty życia i rachunki wzrastają. Może się okazać, że wielu chętnych na nowe gpu i tak ich nie kupi, jeśli na chlebek zabraknie. Ale na dziś takie średnie modele 6600xt po 2.5k schodziłyby ekspresowo. 

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, grzegorz1981 napisał:

W końcu kryptosyf leci na pysk. Ceny wrócą do normy i będzie można kupić RX6600 XT za około 2k.

Lekka odwilż a nie leci na pysk. Lecenie na pysk to BTC poniżej ~100k zł, ETH ~6k zł. Przed ATH wszystkie krypto też "poleciało na pysk". 

3 godziny temu, Kelam napisał:

Nie tak szybko. Sklepiki chętnie ceny podnosiły, ale już z opuszczaniem będzie im szło wolniej. Ale idzie to w dobrą stronę. Albo inaczej - w lepszą stronę. Tylko znów gospodarka już raczej ma kierunek odwrotny. Inflacja się rozpędza, koszty życia i rachunki wzrastają. Może się okazać, że wielu chętnych na nowe gpu i tak ich nie kupi, jeśli na chlebek zabraknie. Ale na dziś takie średnie modele 6600xt po 2.5k schodziłyby ekspresowo. 

Promocje dopiero będą jak rynek zareaguje i ceny krypto się ustabilizują przynajmniej przez jeden albo dwa dni. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziwi mnie, że ludzie dziwią się jak słaby jest 6500 XT. To było totalnie do przewidzenia. Trzeba było się buntować, gdy przedstawili ceny RX 590, a potem 5700 i 5700 XT, a nie teraz. Teraz jest późno. Mid-range zwykł kosztować $200, 5700 XT podniósł cenę do $400, a 6700 XT do $500. Low-end zwykł kosztować $80 ale jeśli mid-range jest 2.5x droższy niż zwykł być, to low-end też jest 2.5x droższy, czyli kosztuje $200. RX 480 był kartą średniego segmentu, 6500 XT jest kartą najniższego segmentu. 6700 XT jest następcą RX 480, 580 i 590. Wykres się wypłaszcza, bo wydajność rośnie proporcjonalnie do ceny. 2.5x szybciej - 2.5x drożej, a ludzie kupują. Zwykło być 2.5x szybciej, a cena taka sama, dlatego wykres szedł w górę (Radeon 380X vs Radeon RX 480). AMD w przyszłości może podnieść ceny średniego segmentu do $700, więc ceny niskiego też wzrosną proporcjonalnie. Tak więc "tanie" karty mogą zaczynać się od $280. Gdy średni segment zdrożeje do $1000 (a to może nastąpić), to niski zaczynać będzie się od $400. 6500 XT to odpowiednik RX 550 i jest od niego znacząco lepszy.

wydajno-w-grach-kart-Radeon-w-popularnym

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bawią mnie te twoje wykresy , a raczej artystyczna tfórczość , bo nijak ma się to do rzeczywistości , porównujesz karty średniego segmentu do następców z low endu , i to jest naturalne , że wydajność którą otrzymywaliśmy w mid end , z czasem przechodzi do low end , wzrost wydajności jest wyraźny , natomiast problemem jest sytuacja na rynku krypto walut , która wywindowała ceny

Drugą , bardziej istotną sprawą , są bzdurne twierdzenia że to 590 , czy 5700 wywindował ceny , od kiedy to ogon macha psem ? przecież to nvidia ma większość udziałów na rynku i to nvidia dyktuje ceny , piszesz o 5700 xt za 400$ , a przecież to była odpowiedź czerwonych na rtx 2070 z mrsp 499$ , wykres się nie wypłaszcza , tylko twój dobór kart go wypłaszcza , jak byś w miejsce 5500xt wstawił 5700xt , a w miejsce 6500xt wstawił 6700xt/6800 to wykres był by w porządku , a tak mamy demagogię w czasie kryzysu krypto walutowego , zrób taką tfórczość dla kart nv a zobaczysz że jeszcze nie było takich problemów z krypto walutami , a nv z nowym podatkiem od nowości -"rtx" podbiła znacząco ceny kart w poszczególnych przedziałach

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Postęp to wzrost wydajności do ceny i wydajności do poboru energii. Seria Radeonów 6X00 nie poprawiła właściwie znacząco ani jednego ani drugiego, tak jak seria 30X0. 6500 XT pobiera energii jak 1060, z wydajnością 1060.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

o czym ty piszesz w czasie kryzysu krypto walutowego ? jojczysz byle jojczyć

czego nie poprawiła seria rx 6x00 czy RTX30X0 ? poprawiła wydajność w stosunku do ceny ? poprawiła , a to że nie ma kart w sklepach w cenie MRSP to nie wina AMD czy NV  , odnośnie zużycia energii , nie każda architektura skaluje się dobrze z cięciami które producent stosuje ,  aby uzyskać niższe modele i w obrębie danej architektury można zauważyć wzrost efektywności energetycznej , jak i jej teoretyczny spadek , przykładowo 3060Ti jest równie wydajny jak 2080 a mniej żre watów , podobnie 3070 vs 2080ti , a karty serii 3080/3080ti/3090 odlatują z poborem energii , podobnie jest u AMD , tak samo jest z niskimi modelami , raz się udaje lepiej , raz gorzej

nie rozumiem tego jojczenia , skoro w  stosunku do 1060 nie masz wzrostu , to powinieneś się cieszyć bo nie masz po co wymieniać karty , tyle i tylko tyle

a jak chcesz więcej to podziękuj górnikom za wykup na pniu wszystkiego co się pojawia w "rozsądnej" (rozsądnej i opłacalnej dla nich , nie dla reszty) cenie .

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, SylwesterI. napisał:

o czym ty piszesz w czasie kryzysu krypto walutowego ? jojczysz byle jojczyć

Daj spokój, niektórzy do dnia dzisiejszego nie ogarnęli, że rynek się diametralnie zmienił. Oni wiedzą lepiej, nie przegadasz :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, tomcug napisał:

Daj spokój, niektórzy do dnia dzisiejszego nie ogarnęli, że rynek się diametralnie zmienił. Oni wiedzą lepiej, nie przegadasz :E

no kurde jak widzę tę wesołą tfórczośc  co 2 stronę , to przed oczami mam górniakową + szczepionki

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odpalał ktoś Crysisa Remastered na radkach 6xxx?
Takie coś mi wywala przy odpalaniu i tak jak komunikatów mówi, wsparcie sprzętowe rt nie działa, bo przy włączonym rt mam 17 fps :E

Jak wrzuciłem nowsze sterowniki, to 2.0.3.6 zmieniło sie na 2.0.3.12, ale komunikat pozostał.
image.png.8106d62f4bfdb6e35c40515b88767194.png

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, marjanoos napisał:

Odpalał ktoś Crysisa Remastered na radkach 6xxx?
Takie coś mi wywala przy odpalaniu i tak jak komunikatów mówi, wsparcie sprzętowe rt nie działa, bo przy włączonym rt mam 17 fps :E

Jak wrzuciłem nowsze sterowniki, to 2.0.3.6 zmieniło sie na 2.0.3.12, ale komunikat pozostał.
image.png.8106d62f4bfdb6e35c40515b88767194.png

Mam to samo na W11.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 22.01.2022 o 15:34, grzegorz1981 napisał:

Właśnie rzucili do sklepów RTX 3050 za 2-2,5 tys zł. Akurat na ten model na pewno nie rzucili się kopacze, a rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Skoro ludzie są w stanie zapłacić tyle za takie karty, to te lepsze tym bardziej tak szybko nie stanieją.

Edytowane przez ShadowMan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.01.2022 o 06:09, ShadowMan napisał:

Właśnie rzucili do sklepów RTX 3050 za 2-2,5 tys zł. Akurat na ten model na pewno nie rzucili się kopacze, a rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Skoro ludzie są w stanie zapłacić tyle za takie karty, to te lepsze tym bardziej tak szybko nie stanieją.

Dziwi mnie, że posiadaczy 950, 960, 1050 czy 1050 Ti stać na taki zakup. Ja czekam z moim 1060, a szkoda, bo chciałbym nowe GPU w rozsądnej cenie, najlepiej od AMD. W tym roku będą Radeony 7000 ale znowu może być tak, że skupią się na wyższych modelach dla desktopów. Laptopiarze mają lepiej, oni dostaną efektywniejsze energetycznie i Zen 3+ na 6nm. Desktopy zostaną dla entuzjastów kupujących droższe karty. Ale z drugiej strony są te tańsze Alder Lake 12100 i 12400, więc nie wiem.

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyżby AMD szykowało swojego DLSS ? bo po co im taki chip? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Co myślicie o takim undervoltingu w 6600 XT ?  w power limicie ma ustawione (-6%) ? 

nvm, gościu w komentarzu dopisał że fan speed 100%... 

Edytowane przez psiak91

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uv w tych radkach, to bardziej offset, to nie to samo co na kartach nv. Same uv mnie nie interesuje zbytnio, ale optymalizacja tak. Bawiłem się moim radkiem po premierze i imo warto zacząć od nieruszania zegarów (a jak już to, były gdzieś testy, że zegar stabilniej trzyma przy ustawieniach min i max frequency bliżej siebie typu 2600 i 2700, ale imo szkoda czasu na to). Zjechać trochę z mV - na start warto ustawić na 1100 mv jako punkt wyjściowy i powolutku badać temat. Podbić z miejsca pamięci na 2100-2120, bo to pójdzie z palca. Przy opóźnieniach w sterach amd zwanych synchronizacją pamięci nic nie ruszać. PL na max, bo niby czemu nie, potem dostosowanie krzywej wentyli pod siebie i tyle. Testować warto w solidnie obciążających i weryfikujących stabilność gierkach (i w odpowiednich miejscówkach, które gniotą gpu) jak metro exodus czy wiedźmin 3. Mi się ogólnie udało urwać 20-25w poboru przy mocnym obciążeniu gpu w stosunku do def przy takiej samej wydajności. Temperatury też wiadomo nieco lepsze. Ale tak szczerze, to jest sztuka dla sztuki, bo akurat te 6600xt ani jakoś pożerające waty, nie są:szczerbaty: ani też się nie grzeją mocno. Ale jak można, to czemu nie.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi