Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Igor_x

Sens wymiany platformy z i5-8400 na ryzena.

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z dosyć dużym wzrostem cen procesorów intela, zastanawiam się, czy jest sens odsprzedać to co mam obecnie.

Czyli:

i5-8400 box bez faktury/paragonu

pł. gł.gigabyte B360m HD3 z gwarancją komoputronik od lipca

pamięć goodram irdm 2x 4GB 2400 MHz gwarancja z lipca, komputronik

 

Zamienić to na ryzena.

Generalnie w lipcu chciałem ryzena, ale tu na forum doszukałem się info, że i5-8400 ma cichy wentylator box. Stąd cenowo wygrał intel.

Niestety okazało się, że box intela to kiszka dla mnie.

Dokupiłem fortis 3 v2 za 125zł.

Gdybym to wiedział wcześniej, i5 nie byłaby u mnie.

Wcześniej miałem i5 3470 z boxem. Miał miedziany rdzeń i był na tyle cichy, że na moje zastosowania mi nie przeszkadzał.

Niby błahy powód zdecydował o wyborze i5.

 

Proszę o sugestie.

Koszt dopłaty po odsprzedaży całej platfory to max 100zł.

Aktualnie ryzen 5 2600 jest z dostawą za na teraz 672 zł z dostawą.

Ryzen 7 2700 za 1107zł

Dziękuję za każdą wypowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmmm no i5 8400 jest porownywalny z r5 2600 w grach intel troszek szybszy. jakbys mial z370 i ramy jakies 3000 mhz to wtedy zmiane bym odradzal. Musisz wiedziec ze do ryzena to ramy 3000 mhz+ bo 2400 to ci zdusza wydajnosc tego 2600 gdyz ryzeny lubia i potrzebuja szybkiego ramu. Jesli zmieniac to ok ale sprzedajesz wszystko ram tez i kupujesz jakas plytke na b450 + pamieci minimum 3000 mhz wtedy to jako tako bedzie mialo sens. jesli nie zamierzasz zmieniac pamieci to zmiane odradzam bo bedzie zupelnie bez sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemal każde 2400 MHz pójdą na ponad 3000 MHz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze Ryzen 1700 za 717zł

Doczytałem, że ramy pójdą na 3000MHZ. Więc tylko procek i płyta na sprzedaż.

Trochę wcześniej jest temat z innym i5.

Tyle że za mojego mogę trochę więcej $ dostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zestaw jest do grania, to nie opłaca Ci się zmieniać i5-8400 na Ryzena.

 

Nie wiem kto Ci napisał że intelowski Box jest cichy- to zawsze było rozwiązanie tymczasowe lub dla osób nie dbających o kulturę pracy.

 

Za Fortisa może i musiałeś nieco zapłacić, ale to jednorazowy wydatek- przy każdej kolejnej wymianie procesora chłodzenie już masz.

 

Podkręcanie RAM przy R7 1700 to nie takie hop-siup.

 

Zostań na tym co masz- co najwyżej podciągnij taktowanie pamięci do 2666MHz (na tyle pozwoli i5-8400 w połączeniu z płytą B360) i ew. przyciaśnij timingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up problem z pokręcaniem pamięci z zestawem Ryzen to już przeszłość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to nie warto się przesiadać, w grach stracisz na wydajności, w aplikacjach zyskasz, pobór prądu będzie sporo większy.

Sens jakiekolwiek wymiany będzie w czasie, kiedy na rynku pojawią się 7nm procesory od AMD. Wtedy ceny Intela powinny wróci do normy, ceny pamięci spaść, a obecne procesory AMD też stracą na wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za i5-8400 płaciłem 720zł.

Na następny dzień w komputroniku z wysyłką wołali 750zł.

Płyta 295zł, pamięć351zł.

W sumie za procek+płyta+pamięć zapłaciłem 1366zł

Płyta i pamięci mam za 100zł według obecnych cen :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak jak pisalem wczesniej no sens przesiadki jest mocno watpliwy. Co cie tak kreci na tego ryzena? :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak jak pisalem wczesniej no sens przesiadki jest mocno watpliwy. Co cie tak kreci na tego ryzena? :Up_to_s:

Chęć powrotu do amd :P

Chyba odpuszczę.

Jednak jeśli ktoś da mi 1500zł za mobo, procka i ramy, oddam i przesiądę się na ryzena 1700 bez gluta :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to szkoda zachodu. W codziennym użytku i tak 8400 minimalnie szybszy, ryzen jedynie bardziej przyszłościowy, ale jak już kupiłeś tego i5 to nie ma sensu zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wcześniej, dlaczego nie brałem ryzena.

Teraz ceny są inne, więc można coś pokombinować.

Pozostaje tylko kwestia opłacalności vs wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Igor_x a widziałeś temperatury na boxie intela? fortis to dobry zakup jeśli ktoś siedzi na intelu. Gluta miałeś w i5-3470 i wątpię żeby tobie przeszkadzało w użytku i tak samo będzie z glutem w i5-8400. Zmiana byle by był amd to że tak powiem szkoda zachodu. Przeczekałbym i zobaczyłbym odpowiedź amd jaka będzie - zen 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem to samo i zostałem przy i5 8400. Dlatego że siedzę w photoshopie i czasami dojdzie montaż wideo, a intele w przeciwieństwie do amd mają igpu przez co mogę korzystać z quick sync przez co render mi wyjdzie szybciej od ryzenów. Box jak to box intelowski jest głośny(cóż, nie wiem czemu się trzymają tej konstrukcji od czasów pentiuma 4, może schłodzi tanią jednostkę ale nie 6 rdzeniowe cpu). Obecnie trzymam CNPS10X Performę od Zalmana w pół-pasywie i daje radę.

Polecam tym pamięciom dać 2666mhz + command rate na 1 i pobawić się z tRFC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzisz z założenia, że ktoś ci kupi obecny procesor po tych chorych cenach.

Jest to założenie bardzo naiwne.

Nikt normalny teraz nie poleca nic innego niż ryzeny.

 

Co do innych kwestii poruszanych w wątku...

BOXy intela to zawsze była :zadek: Ja tam mam swoje słuchawki, więc mnie rybkają doznania akustyczne sąsiadów, ale kto pisał o kulturze pracy intelowskiego boxa, ten fantasta. Z drugiej strony, pykam teraz w civ6 i temperatury nie przekraczają 40 stopni. Trudno narzekać.

 

Jeśli chodzi o wydajność, czyli sensowność wymiany, dla mnie by to była strata czasu. Nowe chłodzenie już kupione, więc po co kombinować? Cisza jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Po OC i5 8400 konkuruje z 6700k/7700k/8600k więc jak wymienisz na Ryzena to nic nie zyskasz na wydajności w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki.

Temat do zamknięcia.

Teraz zastanawiam się nad wymianą mojej nv ti 1050 4GB na Sapphire Pulse AMD Radeon RX 580 4GB.

Karta na teraz w cenie 750zł

Ale to inny dział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to nie warto się przesiadać, w grach stracisz na wydajności, w aplikacjach zyskasz, pobór prądu będzie sporo większy.

Sens jakiekolwiek wymiany będzie w czasie, kiedy na rynku pojawią się 7nm procesory od AMD. Wtedy ceny Intela powinny wróci do normy, ceny pamięci spaść, a obecne procesory AMD też stracą na wartości.

 

O jakim sporo większym poborze prądu Ty piszesz ??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po OC i5 8400 konkuruje z 6700k/7700k/8600k więc jak wymienisz na Ryzena to nic nie zyskasz na wydajności w grach.

 

OC 8400 i zbliżona wydajność do 8600K, poniosło kolegę szczerbaty.gif

 

 

@igor_x pamięci możesz podkręcić spokojnie na 3000/3200 MHz

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy matrycy 60hz, nie ma większego znaczenia czy będzie to r7 1700 czy i5 8400, większe obawy mam co do i7 6700k lub i7 7700k, które było nie było mają 4 rdzenie wspomagane HT, które raz daje 20% a raz 5%...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakim sporo większym poborze prądu Ty piszesz ??? 

 

Zacznij czytać testy, to zrozumiesz o czym napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij czytać testy, to zrozumiesz o czym napisałem.

 

Przeczytałem wiele testów, może czas żebyś Ty zaczął czytać testy, zanim zaczniesz pisać o znacznie większym poborze prądu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...