Skocz do zawartości
Krisol

V-Sync OFF bez tearingu!

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy ktoś o tym wcześniej pisał ale RTSS w wersji 7.2.0 posiada bardziej dokładną blokadę liczby FPS oraz nową metodę synchronizacji o nazwie "scanline sync".

Obie metody działają dużo lepiej niż zwykły v-sync, frame-pacing jest idealny(prawie jak na konsolach :E ), tearingu nie ma, stutteru właściwie też nie, scanline sync w efektach niczym nie rożni się od G-Sync/FreeSync, testowane w Metro 2033 Redux i działa elegancko, no ale jak to zwykle bywa są jakieś haczyki. :D

Dodatkowo można pokombinować z maksymalną liczbą wstępnie renderowanych klatek w ustawieniach 3D Nvidii - wartość 1 może zmniejszyć input lag ale może też zwiększyć stuttering, nie testowałem tego, mam ustawione na "użyj ustawień aplikacji 3D".

Dla obu metod liczba klatek na sekundę musi utrzymywać się na poziomie wartości odświeżania monitora lub jego połowie, no i w RTSS zamiast przecinków trzeba dawać kropki. ;)

 

I. Metoda scanline sync:

Ważne - wykorzystanie GPU w danej grze nie może przekraczać ~70%.

1. W RTSS dodaj profil dla danej gry(plik .exe)

2a. FPS na poziomie odświeżania obrazu -> ustaw "Scanline sync" na wartość z przedziału 1060-1120 dla monitora 1080p, dla innych rozdzielczości wartość -50.

2b. FPS na poziomie połowy odświeżania obrazu -> ustaw "Scanline sync x/2" na wartość z przedziału 1060-1120 dla monitora 1080p, dla innych rozdzielczości wartość -50.

* Jest jeszcze opcja "Scanline sync 2x" ale nie widzę w niej większego sensu.

3. Wyłącz v-sync w grze i w panelu sterowania sterowników oraz jakiekolwiek limity liczby klatek na sekundę.

 

II. Metoda z ograniczeniem liczby FPS:

1. W RTSS dodaj profil dla danej gry(plik .exe)

2. Wejdź tutaj https://www.testufo.com/refreshrate#background=000000&foreground=ffffff&digits=3 zaczekaj chwilę i sprawdź dokładną wartość odświeżania monitora.

3. W RTSS ustaw "Framerate limit" na wartość odświeżania monitora - 0,01, np. 60,002 Hz - 0,01 = 59,992.

4. Włącz klasyczny v-sync w grze lub w panelu sterowania sterowników.

 

III. Metoda z ograniczeniem liczby FPS na połowie wartości odświeżania monitora:

Ważne - działa tylko na kartach Nvidii lub w grach z opcją half v-sync/half adaptive v-sync.

1. W RTSS dodaj profil dla danej gry(plik .exe)

2. Wejdź tutaj https://www.testufo.com/refreshrate#background=000000&foreground=ffffff&digits=3 zaczekaj chwilę i sprawdź dokładną wartość odświeżania monitora.

3. W RTSS ustaw "Framerate limit" na połowie wartości odświeżania monitora - 0,01, np. 60,002 Hz / 2 - 0,01 = 29,991.

4. Włącz half v-sync/half adaptive v-sync w grze lub w panelu sterowania Nvidii.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego tutaj nie ma informacji o Fast Sync ktorego skutecznosc uzalezniona jest od liczby generowanych klatek i w przypadku gier/mocy karty generujacej 100+fps - input lag jest nieodczuwalny/nie wystepuje ?

 

A tak poza tym, dobra rozpiska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo Fast Sync powoduje microstuttering, u mnie działał dobrze tylko w CS: GO przy jakichś 300 FPS, więc do większości gier lepiej wykorzystać scanline sync.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

"FPS na poziomie odświeżania obrazu -> ustaw "Scanline sync" na wartość 1070-1080 dla monitora 1080p"

 

Można dać albo 1070 albo 1080.

 

 

 

U mnie w wielu grach jest pogorszenie płynności obrazu i gry lądują się 5x dłużej. Wywaliłem Rive Tuner i wróciłem do Adaptive Sync i Fast Sync.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie coś zrobiłeś źle, bo w najgorszym przypadku powinieneś mieć tearing jak z wyłączoną jakąkolwiek synchronizacją pionową.

Adaptive Sync i Fast Sync działają gorzej od metody II, przetestuj.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Krisol a na jakim systemie testowałeś Win 7 czy Win 10 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krisol a jak z input lagiem przy tej drugiej metodzie? bo skoro w grze włączamy vsync normalnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"FPS na poziomie odświeżania obrazu -> ustaw "Scanline sync" na wartość 1070-1080 dla monitora 1080p"

 

Można dać albo 1070 albo 1080.

 

 

 

U mnie w wielu grach jest pogorszenie płynności obrazu i gry lądują się 5x dłużej. Wywaliłem Rive Tuner i wróciłem do Adaptive Sync i Fast Sync.

 

 

COOOOOO???????????????

 

 

Przecież 1080p to jest rozdzielczość-natywna monitora(1920:1080) a nie jego częstotliwość odświeżania która jest podana w HZ i będzie wynosić 60 lub 75 lub 120 HZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie czaje. wyl vsync i wszelkie ograniczenia fps i ustawilem w bf1 scaline sync na 60 to mi blokowalo klatki na 90. Jak ustawilem na scaline sync na 30 to mialem 60 fps ale tearing byl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krisol a na jakim systemie testowałeś Win 7 czy Win 10 ?

Windows 10, GTX 970, sterowniki 416.64, monitor 72 Hz.

Krisol a jak z input lagiem przy tej drugiej metodzie? bo skoro w grze włączamy vsync normalnie...

Dużo mniejszy niż przy v-sync bez żadnej blokady FPS, czasami jednak v-sync w grze blokuje FPS do wartości 60, chyba lepiej używać tego w sterownikach Nvidii, wydaje się dokładniejszy.

nie czaje. wyl vsync i wszelkie ograniczenia fps i ustawilem w bf1 scaline sync na 60 to mi blokowalo klatki na 90. Jak ustawilem na scaline sync na 30 to mialem 60 fps ale tearing byl

Miałeś ustawić na wartość od 1060 do 1120, wtedy linia synchronizacji nie jest widoczna, bo jest poza obrazem monitora, przy wartości 30 czy 60 linia ta będzie na samej górze ekranu, a GPU będzie się męczył żeby generować wystarczającą ilość klatek dla tych kilkunastu linii.

FPS będzie zablokowany na poziomie odświeżania monitora, na jego połowie lub jego dwukrotności, zależnie od trybu który wybierzesz.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo Fast Sync powoduje microstuttering, u mnie działał dobrze tylko w CS: GO przy jakichś 300 FPS, więc do większości gier lepiej wykorzystać scanline sync.

 

Blad - fast sync sam w sobie nie powoduje microstutteringu. Problem moze lezec gdzies indziej w tym przypadku

 

Osobiscie uzywam Fast Sync wszedzie gdzie mam min 80fps (bardziej jako test) i ... problemow zadnych, input lag praktycznie zerowy

 

I opisujac metody synchronizacji - powinienes opisac Fast Sync bo tak naprawde, przy wysokim fpsie - jest prosty do uruchomienia i przede wszystkim skutenczy

 

Bo jesli gdzies mialby pojawiac sie stuttering itd. to predzej adaptive v-sync

 

Nalezy rowniez wspomniec, ze przy monitorach z wysokim odswiezaniem gdzie przewyzszenie liczby fps nad odswiezanie - jest trudne albo niemozliwe - zabawy z synchronizacja sa w gruncie rzeczy zbedne

 

I na koniec dodam, ze kazda Twoja opcja opiera sie na RTSS a nie wiem czy wiesz - zdarzaja sie gry ktore albo RTSS jest nieobslugiwany/blokowany albo sprawia problemy. Dodatkowo niekiedy trzeba kombinowac z trybami kompatybilnoscia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoduje, bo to działa jak potrójna synchronizacja, masz 3 bufory, więc jeżeli nie wyciągasz stałej liczby klatek na poziomie dwukrotności odświeżania monitora, to co jakiś czas będziesz miał stutter, bo zabraknie klatek do utrzymania ciągłości w buforach.

Jeżeli ktoś ma monitor 120 czy 144 Hz to może sobie ustawić połowiczny scanline sync i wtedy wystarczy utrzymać 60 czy 72 FPS, bez jakiejkolwiek synchronizacji będzie tearing.

Jeżeli ktoś utrzymuje liczbę FPS na poziomie odświeżania monitora, to adaptive v-sync niczym nie różni się od zwykłego v-sync, wtedy lepiej użyć metodę II, bo jest dużo niższy input lag.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie ale ten haczyk...70% uzycia gpu... mysle ze ta opcja sie rozwinie fajnie by bylo i bedzie dobrze dzialac przy 99% uzycia gpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Krisol może coś robię źle ale u mnie najpłynniejszy obraz jest właśnie tylko na Windows 10 i przy Fast Vsync lub Adaptive Vsync. A Input Laga ja nie widzę bo klikam i od razu jest wystrzał.

Edytowane przez RMS_84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jaka wartość powinienem ustawić jak mam monitor 240hz 1080P?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2a. FPS na poziomie odświeżania obrazu -> ustaw "Scanline sync" na wartość z przedziału 1060-1120 dla monitora 1080p, dla innych rozdzielczości wartość -50.

2b. FPS na poziomie połowy odświeżania obrazu -> ustaw "Scanline sync x/2" na wartość z przedziału 1060-1120 dla monitora 1080p, dla innych rozdzielczości wartość -50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co ten przedział ? Muszę znaleźć odpowiednią wartość z tego przedziału ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przedział jest po to, ponieważ jak dla mnie wszystkie działały tak samo, ale nie wiem czy jest tak dla wszystkich.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 1000-1020 najczęściej najlepiej, ale to kwestia gry i czasem trzeba było schodzić na 9xx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Uzywam fast sync i swietnie sie spisuje, laga nie czuc i nie trzeba miec 120fps bo gram nawet przy 70fps bez problemu. Bardzo niedoceniana technika.

 

Bo Fast Sync powoduje microstuttering, u mnie działał dobrze tylko w CS: GO przy jakichś 300 FPS, więc do większości gier lepiej wykorzystać scanline sync.

A ja uzywam do kazdej gry, nawet do wieska przy 70fps i dziala wysmienicie, brak tearingu i lag nieodczuwalny oraz brak rzekomego microstuterignu. Praktycznie nie widze roznicy miedzy -gsync compatible a fast sync, ktorego uzywam obecnie. Wysoki fps to tez jakies bajki ze tylko przy nim dobrze dziala. Nawet sama nvidia nigdzie nie pisze ze trzeba miec 150fps zeby to dobrze dzialalo ;)

 

dlaczego tutaj nie ma informacji o Fast Sync ktorego skutecznosc uzalezniona jest od liczby generowanych klatek i w przypadku gier/mocy karty generujacej 100+fps - input lag jest nieodczuwalny/nie wystepuje ?

 

A tak poza tym, dobra rozpiska

A gdzie jest napisane ze skutecznosc jest uzalezniona od ilosci klatek?? jedynie zgodze sie z tym ze im wiecej klatek tym lag mniejszy ale w codziennym uzytkowaniu tego nie odczucjesz bo w wiesku nie potrzebujesz 140fps a w grach typu bf5 i tak da sie wyciagnac na srednim sprzecie lekko 100fps.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortnite 100Hz i FastSync 200FPS+ gra sie wyśmienicie. 190FPS i jest tragedia.

 

Tak sie kończy przejście na FastSync pod CS:GO i zapominalstwo z cofnięciem ustawień. Za to zablokowane około 100FPS w CS:GO to lipa totalna, coś tam jest spaprane i ta gra bez FPSów zamula jak żadna inna.

 

Wszelkie przycięcia od niskiego FPSa na FastSync powinny miej doskwierać przy wysokim odświeżaniu. Ale będą na pewno bo tak to po prostu działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up

Potwierdzam że w go z fastsync grać się nie da, z resztą z żadną synchronizacją, silnik jest specyficzny im więcej fps nawet na monitorze 60hz tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Uzywam fast sync i swietnie sie spisuje, laga nie czuc i nie trzeba miec 120fps bo gram nawet przy 70fps bez problemu. Bardzo niedoceniana technika.

 

 

A ja uzywam do kazdej gry, nawet do wieska przy 70fps i dziala wysmienicie, brak tearingu i lag nieodczuwalny oraz brak rzekomego microstuterignu. Praktycznie nie widze roznicy miedzy -gsync compatible a fast sync, ktorego uzywam obecnie. Wysoki fps to tez jakies bajki ze tylko przy nim dobrze dziala. Nawet sama nvidia nigdzie nie pisze ze trzeba miec 150fps zeby to dobrze dzialalo ;)

 

 

A gdzie jest napisane ze skutecznosc jest uzalezniona od ilosci klatek?? jedynie zgodze sie z tym ze im wiecej klatek tym lag mniejszy ale w codziennym uzytkowaniu tego nie odczucjesz bo w wiesku nie potrzebujesz 140fps a w grach typu bf5 i tak da sie wyciagnac na srednim sprzecie lekko 100fps.

 

Bo wg. mnie - skutecznosc wiaze sie bezposrednio z input lagiem. Im mniejszy, tym wiekszy komfort korzystania z synchronizacji. Innaczej - V-Sync bylby domyslnie wlaczony, nawet na stale i mieliby gdzies to, ze gracze narzekaja na input lag

 

Dla innych, wszelkie Synci ktore niweluja tearing - moga byc skuteczne. Dla mnie skutecznosc to brak tearingu + nieodczuwalny (nieprzeszkadzajacy) input lag ;)

 

Fortnite 100Hz i FastSync 200FPS+ gra sie wyśmienicie. 190FPS i jest tragedia.

 

Tak sie kończy przejście na FastSync pod CS:GO i zapominalstwo z cofnięciem ustawień. Za to zablokowane około 100FPS w CS:GO to lipa totalna, coś tam jest spaprane i ta gra bez FPSów zamula jak żadna inna.

 

Wszelkie przycięcia od niskiego FPSa na FastSync powinny miej doskwierać przy wysokim odświeżaniu. Ale będą na pewno bo tak to po prostu działa.

 

Ale przy wysokim fpsie, wg. mnie - tearing juz nie jest tak dokuczliwy a nawet - trzeba niezle sie naszukac, przypatrzec aby go zauwazyc

Edytowane przez eNeSik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fast sync to u mnie momentami plynnosc a chwilami gra wpada w takie zwolnienia i stutering. Do dupy to jest. Gsync compatible tez jest w pewnym sensie do dupy bo nie wszedzie dziala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zauważyłem , że fast sync działa u mnie idealnie jak mam 2x więcej fps niż odświeżanie mojego monitora (60hz), czyli jak w jakiejś grze jest ponad 120 kl/s to bajka, nawet we wspomnianym CS GO jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...