Skocz do zawartości
Anczi

Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Ostatnio bardzo dużo mówi się o tym całym smogu i pyłkach i ogólnie o tym całym złym powietrzu w Polsce. Chciałabym nieco zadbać o siebie i bliskich, dlatego zastanawiam się nad takim urządzeniem jak oczyszczacz powietrza.

 

Problem polega na tym, że urządzeń jest za dużo. :D

 

Ktoś z Was korzysta? Co o takich rzeczach myślicie? Może coś polecicie od siebie?

Miłego dnia wszystkim! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz temat na ten temat:

http://forum.pclab.pl/topic/1242969-Oczyszczacze-powietrza/

 

Sam mam Xiaomi Air Purifier 2 - kupiony za 90$ na promce. Za tą cenę według mnie jest ok.

Jeśli chodzi o oczyszczacze to bardzo dobre robi Sharp, ale trzeba wybulić już od 1500 zł w górę. Z tańszych kuzyn ma Klarta Forste 2 i też jest zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, produkty Sharpa są ok, ale to wszystko zależy od preferencji.

Oczyszczacze Sharpa to trochę takie zabawki, mają dużo ciekawych rozwiązań, ale pod względem samego czyszczenia powietrza są lepsi - przykładowo taka LIFAair 352, w której aktywnego węgla jest aż 1,5kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz stronę gdzie co miesiąc są aktualizowane oczyszczacze. Możesz filtrować według opłacalności lub możliwości.

Są recenzje oczyszczacze (plusy / minusy).

Ważne jest aby dobrać oczyszczacz do wymiaru pokoju. I najważniejsza zasada - jeden oczyszczacz na jeden pokój. Powietrze tak łatwo się nie miesza między pokojami (korytarz, kuchnia etc.)

https://ranking-oczyszczaczy.pl/ *

 

* nie jest to moja strona, nic nie mam z wstawiania linku do strony. Po prostu dodaje, bo jest łatwe i proste zestawienie oczyszczaczy z recenzjami i plusami i minusami danego modelu.

 

Ktoś z Was korzysta? Co o takich rzeczach myślicie? Może coś polecicie od siebie?

Ponad 2 tygodnie korzystam z XIAOMI AIR PURIFIER 2S. Nie mam wpływu na powietrze na zewnątrz, oprócz działań z mojej strony (rower, autobus etc.), ale mam wpływ na powietrze we wnętrzu mieszkania.

Różnice?

- czuć inne powietrze, nie wiem jak to nazwać. Najprościej przychodzi mi na myśl porównanie jak ktoś kiedyś wdychał czyste powietrze. Jest inne. Oczywiście nie jest to to samo, ale dobry przykład na różnice odczucia chemicznego; powonienia.

- lepiej mi się zasypia i mam lepszy sen. Może to i "placebo" że ma to wpływ na sen, ale faktycznie lepiej mi się zasypia i śpi.

 

Trochę poczytałam i jedyne co mi się bardzo nie podoba w tych Xiaomi to częsta wymiana filtrów - jak to u Was wygląda? Jak często należy zakupić nowy?

Używam od 22 października i do dzisiaj (07 listopada) pokazuje mi oczyszczacz 97% filtra pozostało. A używam dość intensywnie w dzień i nocy (Śląsk, więc smog jest). Więc w 16 dni zeszły 3 procenty. Utrzymując jego dotychczasowe obliczenia, to filtr powinien wskazać wymianę za... 464 dni :E więc, spokojnie - widzę że jeden sezon (1 rok) bez problemu wystarczy.

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale pod względem samego czyszczenia powietrza są lepsi - przykładowo taka LIFAair 352, w której aktywnego węgla jest aż 1,5kg.

50 groszy za wpis reklamowy wpadło? To dobrze, bo filtr węglowy nie czyści powietrza z pyłków i zanieczyszczeń a z zapachów.

Edytowane przez overcloked

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Winix Hr1000 i polecam cichy, oszczędny, ładny, dobry stosunek jakości do ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 groszy za wpis reklamowy wpadło? To dobrze, bo filtr węglowy nie czyści powietrza z pyłków i zanieczyszczeń a z zapachów.

 

Acha. :D Piszę z własnego doświadczenia, ale widzę, że kolega znawca. Co do Twojego wyjaśnienia odnośnie zapachów - to jest tylko dodatek. Węgiel aktywny ma głównie za zadanie usuwać z powietrza benzen, formaldehyd, ksylen i benzoapiren.

 

Dodatkowo w tej lifie jest zeolit, który oczyszcza również powietrze z tlenków azotu i siarki. Powietrze to nie tylko pyłki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz stronę gdzie co miesiąc są aktualizowane oczyszczacze. Możesz filtrować według opłacalności lub możliwości.

Są recenzje oczyszczacze (plusy / minusy).

Ważne jest aby dobrać oczyszczacz do wymiaru pokoju. I najważniejsza zasada - jeden oczyszczacz na jeden pokój. Powietrze tak łatwo się nie miesza między pokojami (korytarz, kuchnia etc.)

https://ranking-oczyszczaczy.pl/ *

 

* nie jest to moja strona, nic nie mam z wstawiania linku do strony. Po prostu dodaje, bo jest łatwe i proste zestawienie oczyszczaczy z recenzjami i plusami i minusami danego modelu.

 

 

Ponad 2 tygodnie korzystam z XIAOMI AIR PURIFIER 2S. Nie mam wpływu na powietrze na zewnątrz, oprócz działań z mojej strony (rower, autobus etc.), ale mam wpływ na powietrze we wnętrzu mieszkania.

Różnice?

- czuć inne powietrze, nie wiem jak to nazwać. Najprościej przychodzi mi na myśl porównanie jak ktoś kiedyś wdychał czyste powietrze. Jest inne. Oczywiście nie jest to to samo, ale dobry przykład na różnice odczucia chemicznego; powonienia.

- lepiej mi się zasypia i mam lepszy sen. Może to i "placebo" że ma to wpływ na sen, ale faktycznie lepiej mi się zasypia i śpi.

 

 

Używam od 22 października i do dzisiaj (07 listopada) pokazuje mi oczyszczacz 97% filtra pozostało. A używam dość intensywnie w dzień i nocy (Śląsk, więc smog jest). Więc w 16 dni zeszły 3 procenty. Utrzymując jego dotychczasowe obliczenia, to filtr powinien wskazać wymianę za... 464 dni :E więc, spokojnie - widzę że jeden sezon (1 rok) bez problemu wystarczy.

 

 

Właśnie patrzę na ten sam model - https://loveair.pl/oczyszczacz/xiaomi-air-purifier-2s ale tutaj jest niedostępny. Co prawda oczyszczacz planuję kupić początkiem grudnia, więc może jeszcze coś innego znajdę. Może jakieś inne strony, gdzie ceny będą trochę bardziej korzystne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawiałem z chin.

Wersja 2S według mnie nie ma większego sensu bo się dopłaca dużo kasy za wyświetlacz i ciut lepszy sensor zanieczyszczeń. Skuteczność filtracji jest identyczna.

Do tego dochodzą względnie drogie filtry które wypada wymieniać co pół roku.

 

Zobacz czy 11.11 nie będzie jakiejś promocji na Gearbest.com. Ja stamtąd zamawiałem za 90$ i według mnie tyle można dać.

Za 800 zł lepiej kupić taką Klartę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawiałem z chin.

Wersja 2S według mnie nie ma większego sensu bo się dopłaca dużo kasy za wyświetlacz i ciut lepszy sensor zanieczyszczeń. Skuteczność filtracji jest identyczna.

Do tego dochodzą względnie drogie filtry które wypada wymieniać co pół roku.

 

Zobacz czy 11.11 nie będzie jakiejś promocji na Gearbest.com. Ja stamtąd zamawiałem za 90$ i według mnie tyle można dać.

Za 800 zł lepiej kupić taką Klartę.

 

Super, dziękuję bardzo za informacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 groszy za wpis reklamowy wpadło? To dobrze, bo filtr węglowy nie czyści powietrza z pyłków i zanieczyszczeń a z zapachów.

Nie tylko zapachy: tlenki azotu, benzen, benzopireny - to są szkodliwe substancje. Z tym, że to bardziej z Diesli niż kopcących kotłów. Ale jak ktoś ma okna na ulicę....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie patrzę na ten sam model - https://loveair.pl/oczyszczacz/xiaomi-air-purifier-2s ale tutaj jest niedostępny. Co prawda oczyszczacz planuję kupić początkiem grudnia, więc może jeszcze coś innego znajdę. Może jakieś inne strony, gdzie ceny będą trochę bardziej korzystne?

poluj aż będzie dostępny na oficjalnej stronie mi-home.pl - 599 zł. Taniej nie przypominam sobie nigdzie na rynku PL.

Wiadomo że taniej będzie z chin. Jedynka i dwójka ma sensor na podczerwień który bada tylko wielkość pyłu / mały / średni / duży. W 2S i PRO jest znacznie lepszy czujnik laserowy Sharpa który jest fabrycznie kalibrowany aby wykrywał mniejsze cząsteczki i mniej więcej pokazuje zakres 0.3 - 2.5

 

Ja zamawiałem z chin.

Wersja 2S według mnie nie ma większego sensu bo się dopłaca dużo kasy za wyświetlacz i ciut lepszy sensor zanieczyszczeń. Skuteczność filtracji jest identyczna.

A dla mnie wręcz odwrotnie. Wyświetlacz to wygoda, wszystko widzę na bieżąco - poziom pm 2.5, temperaturę, wilgotność, poziom działania etc. Nie muszę robić tego w telefonie. Dla mnie to duża wygoda.

Dużo lepszy sensor to też "+".

 

Do tego dochodzą względnie drogie filtry które wypada wymieniać co pół roku.

Tutaj zależy kto jak bierze pod uwagę "drogie" filtry. Za 129 zł bez problemu da się kupić oryginał, nawet na mi-home.pl

Ja jak w/w mam filtr od 22 października i do dzisiaj nadal 97%. Więc obliczając taki filtr wystarczy na pełen sezon (od jesieni do jesieni).

Czytałem na forach i użytkownicy zwykłej 2-ki też potwierdzają że na 1 rok im filtr starcza.

Patrząc na inne filtry do innych oczyszczaczy to też są podobne ceny od 130 do 200 zł i są na 1 lub 2 lata. Chociaż z tymi 2 latami mam wątpliwość. Logiczne by było wymieniać co roku - przed sezonem na jesień.

Klara 2 też zalecana przez producenta wymiana raz na rok (patrz niżej).

 

Zobacz czy 11.11 nie będzie jakiejś promocji na Gearbest.com. Ja stamtąd zamawiałem za 90$ i według mnie tyle można dać.

Za 800 zł lepiej kupić taką Klartę.

Też rozważałem mocno Klarę 2, ale zrezygnowałem na rzecz xiaomi z 5 powodów dla mnie:

1. dużo wyższy poziom poboru prądu - 25W (Pobór mocy w W Sleep: 25, Slow: 36, Fast: 48, Max 65)

2. producent też zaleca wymianę filtra co roku. (Wymiana filtra HEPA do 12 miesięcy - 79 zł. Wymiana filtra węglowego do 12 miesięcy - 69 zł. Komplet filtrów 139 zł. Koszt roczny od 139 zł.).

3. zakup filtrów tylko na stronie producenta. Nie lubię jak jest monopol / możliwość zakupu w jednym miejscu. Łatwo producent może podnieść cenę filtrów + brak alternatywy gdyby producent nagle zakończył sprzedaż filtrów.

4. Wysoka wydajność w trybie Sleep okupiona jest słyszalnym poziomem głośności. Mogło by mi to mocno przeszkadzać.

5. subiektywnie - nie podoba mi się wygląd w ogóle Klara 2. Niby nic to nie znaczy jako oczyszczacz, ale jednak.

Dlatego wybrałem X 2S.

 

Do autora, dobra rada od iwanme; poluj na 11.11 gearbest.com na jakąś fajną promocję. Może coś będzie.

Albo jak chcesz na początku grudnia, to już zamawiaj z chin i przyjdzie pod koniec listopada, lub w najgorszy przypadku na początku grudnia.

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak w/w mam filtr od 22 października i do dzisiaj nadal 97%. Więc obliczając taki filtr wystarczy na pełen sezon (od jesieni do jesieni).

Czytałem na forach i użytkownicy zwykłej 2-ki też potwierdzają że na 1 rok im filtr starcza.

Patrząc na inne filtry do innych oczyszczaczy to też są podobne ceny od 130 do 200 zł i są na 1 lub 2 lata. Chociaż z tymi 2 latami mam wątpliwość. Logiczne by było wymieniać co roku - przed sezonem na jesień.

 

To już zależy od tego ile go używasz. Mając Philipsa 2887 któremu filtr HEPA powinien starczyć na 2 lata po 3 tygodniach używania (24/7 prędkość najczęściej 2 czasami 3, rzadko 4. (w 5 stopniowej skali)) filtr HEPA wygląda tak:

 

GhMGfCF.jpg:E

 

 

Także boje się pomyśleć jak ma wyglądać za rok czy dwa lata, ale to już tak jak mówię zależy od intensywności używania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od tego ile go używasz. Mając Philipsa 2887 któremu filtr HEPA powinien starczyć na 2 lata po 3 tygodniach używania (24/7 prędkość najczęściej 2 czasami 3, rzadko 4. (w 5 stopniowej skali)) filtr HEPA wygląda tak:

 

GhMGfCF.jpg:E

 

 

Także boje się pomyśleć jak ma wyglądać za rok czy dwa lata, ale to już tak jak mówię zależy od intensywności używania.

Dlatego piszę że dane producenta np.:

- xiaomi na 3 do 6 miesięcy, lub

- inny producent 2 lata lub 3 lata.

Są względne. Da się bez sztucznego przeciągania, normalnie dociągnąć z filtrami xiaomi jeden sezon i wymiana.

A jak sam pokazałeś, potwierdziłeś moje przypuszczenia że w żadnym oczyszczaczu bym nie używał filtra 2 lata lub 3 lata nawet jak producent tak deklaruje. Coś ala jak auto - niby wymiana oleju co np. 50 tys KM, ale lepiej co roku wymieniać niezależnie od przebiegu.

Tak samo filtry w oczyszczaczu, przypuszczam że lepiej co roku na nowy sezon dać nowy filtr.

 

Też jest dobre pytanie jak Philips przewiduje 2 lata, to przy jakiej intensywności - ile godzin średnio na dobę liczą. Bo jak widać u Ciebie 24/7 to po 2 latach masz czarną wersję, jak na TV OLED czerń :E

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie zgadzam się, po drugie oczyszczacz z nawilżaczem nigdy nie pójdą w parze

 

Rodzice mają Sharpa KC-930-EUW i są zadowoleni. Pożyczyłem im mojego Xiaomi do porównania, żeby można było zobaczyć ile dokładnie jednostek PM2.5 maja w domu i Xiaomi puszczone na minimum przy Sharpie na automatycznym pokazuje, że wilgotność rośnie a poziom PM2.5 spada, wiec obie te rzeczy działają bez problemu. Do tego oczyszczacz Sharpa reaguje na zapachy, a Xiaomi tylko na PM2.5 i teraz sam się zastanawiam czy nie sprzedać Xiaomi i nie kupić sobie jakiegoś Sharpa, ale sterowanie aplikacją to jednak fajna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzice mają Sharpa KC-930-EUW i są zadowoleni. Pożyczyłem im mojego Xiaomi do porównania, żeby można było zobaczyć ile dokładnie jednostek PM2.5 maja w domu i Xiaomi puszczone na minimum przy Sharpie na automatycznym pokazuje, że wilgotność rośnie a poziom PM2.5 spada, wiec obie te rzeczy działają bez problemu. Do tego oczyszczacz Sharpa reaguje na zapachy, a Xiaomi tylko na PM2.5 i teraz sam się zastanawiam czy nie sprzedać Xiaomi i nie kupić sobie jakiegoś Sharpa, ale sterowanie aplikacją to jednak fajna sprawa.

 

Tylko weź pod uwagę że Xiaomi bazuje na tym, co nas najbardziej interesujące, czyli PM2.5.

Sharp 930 ma w sobie tylko czujnik zapachu, więc co to za tryb automatyczny, który reaguje na moje bąki, zamiast na pyłki... Kompletnie bez sensu.

 

Xiaomi jako jedna z tańszych opcji wypada bardzo dobrze i trudno znaleźć jakiś sensowny zamiennik. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sharpa kc 930 euw nie mam. Co do oczyszczacza jaki wybrać to najlepiej tak by pasował do danej powierzchni. Ja np mam oczyszczacz z sharpa kcd 40 euw- oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Bardzo dobrze dziala, a w okresie grzewczym jest jak zbawienie, bo wtedy powietrze jest dobrze nawilżone. poza tym jeszcze jaki oczyszczacz powietrza wybrać fajnie tez opisuje ten artykuł https://goodair.pl/blog/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sharpa kc 930 euw nie mam. Co do oczyszczacza jaki wybrać to najlepiej tak by pasował do danej powierzchni. Ja np mam oczyszczacz z sharpa kcd 40 euw- oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Bardzo dobrze dziala, a w okresie grzewczym jest jak zbawienie, bo wtedy powietrze jest dobrze nawilżone. poza tym jeszcze jaki oczyszczacz powietrza wybrać fajnie tez opisuje ten artykuł https://goodair.pl/blog/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac

 

Dzięki, za parę groszy opłaca się coś takiego wstawiać po forach? xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Xiaomi jako jedna z tańszych opcji wypada bardzo dobrze i trudno znaleźć jakiś sensowny zamiennik. ;)

 

 

Tania opcja i to trochę mąci w głowach bo nie drąży się tematu dalej. A potem sie okazuje że my w Polsce nawet serwisu nie mamy i jak coś do naprawy to cudotwórcy szukać trzeba. A i kwestia filtrów dochodzi , co parę miesięcy trzeba zmieniać a one najtańsze nie są. Wiesz, nie neguję decyzji, ale jeśli patrzysz perspektywicznie to uważam że Coway wypada lepiej. Cena jest co prawda wyższa, ale sprzęt wyższej klasy i w ogólnym rozrachunku taniej wychodzi bo rzadko się zmienia filtry. No i z serwisem nie ma problemu, a sama gwarancja 5 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...