Forum PCLab.pl: PCLab: niezależność, publikacje, finansowanie - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty
 • (9 Stron)
 • +
 • 1
 • 2
 • 3
 • Ostania »
 • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
 • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

PCLab: niezależność, publikacje, finansowanie W odpowiedzi na liczne zapytania, uwagi Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   sVVistak 

 • Małomówny
 • Ikona
 • Grupa: Admini
 • Postów: 4
 • Dołączył: Wt, 09 Lut 16

Napisany 08 Listopad 2018 - 10:38

Cześć, Czuje się w obowiązku odpisać na Wasze komentarze, wątpliwości, a w szczególności oskarżenia rzucane w stronę serwisu, autorów. Przykro mi czytać ten wątek (zamknięty: Cenzura i skandaliczne zachowania redakcji na PcLab), bo wiem, że większość Was mija się z prawdą lub dopowiada sobie zbyt wiele. Postaram się wyjaśnić jak działa PCLab, jak jest faktycznie z niezależnością, jak powstają publikacje i w jaki sposób finansowany jest serwis. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu zrozumiecie, co tak naprawdę się dzieje.

1. Niezależność to bardzo często poruszany przez was wątek. To prawda, że jesteśmy częścią dużego wydawnictwa. Mamy jedną dużą redakcję, w skład której wchodzą PClab, Komputer Świat, Gamezilla, Onetowe Technologie, verdykt.pl. Finansowo jesteśmy zależni od wydawnictwa, czyli od dużej firmy. Jak to w rzeczywistości przekłada się na nasze działanie? Tak, że co roku mamy jakiś budżet do zrealizowania - żeby się utrzymać i przynieść wydawnictwu zysk. Normalny biznes. Mogę Was natomiast zapewnić, że nie ma, i nie było wpływu na tematykę podejmowaną w serwisie, nie było również sugestii, o których firmach pisać, a o których nie. Co więcej, polityka wydawnictwa kończy się na dyrektorze wydawniczym, który nie przeszkadza nam w pracy, raczej wspomaga, bo tak jak wszyscy w redakcji jest fanem nowych technologii. Natomiast wydawnictwo zapewnia nam wygodne, klimatyzowane biuro (może to standard, ale sprawdźcie, które redakcje testujące sprzęt je mają – teraz sami pomyślcie o testach procesorów/GPU w różnych warunkach), sprzęt do pracy, kasę na inwestycję w sprzęt, w razie potrzeby opiekę prawną (pewnie to ważniejsze w wypadku innych dziedzin w dziennikarstwie), fajną atmosferę i spokój.
Niezależność to również kwestia pojawiania się artykułów sponsorowanych. To również chciałbym Wam wyjaśnić. Mamy trzy typy publikacji: redakcyjna, artykuł sponsorowany oraz artykuł, który powstał we współpracy z firmą X. Publikacja redakcyjna na PCLab.pl jest podpisana imieniem i nazwiskiem autora, dwie pozostałe mają przytoczony wcześniej opis. Jednoznacznie chciałbym tutaj oświadczyć, że na redakcyjną publikację nie ma wpływu nikt spoza redakcji. Nigdy nie udostępnialiśmy napisanego artykułu osobom trzecim/firmom przed opublikowaniem. Tego się trzymaliśmy i będziemy trzymać. Dwie pozostałe publikacje są naszą ofertą reklamową, która przewiduje możliwość opublikowania, przygotowanego wcześniej przez reklamodawcę tekstu (artykuł sponsorowany) lub zlecenie redakcji napisania płatnego tekstu (materiał powstały we współpracy). Jeśli nie chcecie wiec czytać tekstów sponsorowanych – omijajcie oba typy materiałów. Jak je poznać? Wystarczy zerknąć na stosowne oznaczenie.

2. Finansowanie serwisu: dotychczas serwisy utrzymywały się z reklam lub tekstów sponsorowanych (wymienionych powyżej), my natomiast idziemy nieco inną drogą. Postawiliśmy na materiały z linkami afiliacyjnymi. Przy ruchu o odpowiednim natężeniu zarabiamy na tym, że kupujecie polecony przez nas sprzęt, że oglądacie go w serwisie Skapiec.pl i dalej w sklepach. Reguły są proste, użytkownik nic za to nie płaci, my natomiast dostajemy grosze w ujęciu jednostkowym, ale w rozrachunku ogólnym to ważne dla nas kwoty. Tutaj chciałbym nawiązać do niezależności. Wydaje się, że nie ma lepszej metody niż tak, aby być niezależnym od reklamodawców. W naszym interesie jest polecić Wam najlepszy możliwy sprzęt, nieważne jakiego producenta lub z jakiego sklepu (zwykle polecamy najtańszy). Strasznie smuci mnie ciągłe gadanie o tym, że znów sprawdzamy najniższe ceny itd. Przygotowujemy dla Was testy, czasochłonne materiały, nie musicie w żaden sposób za nie płacić, skąd to narzekanie? Ekipa Laboratorium wkłada dużo serca w testy, wykonujemy je najlepiej jak potrafimy. Uwierzcie mi, że od czasu do czasu po serii uwag człowiekowi, który włożył w swą pracę duszę, ręce opadają. Trudno mu wytłumaczyć, że w internecie jest modne trollowanie. Proszę Was zatem o odrobinę wyrozumiałości, o akceptację naszego modelu biznesowego. To jedyny sposób na niezależność na tym rynku. Mogę Was zapewnić, że nie ma na rynku blogera, youtubera z branży IT (chodzi osoby, które swoją działalność traktują już jak biznes a nie realizację swojej pasji po godzinach), który jest niezależny. Bądźcie czujni i zwróćcie uwagę na publikacje w konkurencyjnych nam serwisach – czy test 3 chłodzeń jednego producenta, test 3 płyt głównych jednego producenta, przegląd matryc w monitorach jednego producenta przy umieszczeniu na wykresach tylko tych 3 produktów jest niezależny. To sponsorowany i całkiem nieoznaczony materiał, wprawne oko powinno to wyłapać. W naszych standardach (moralnych i standardach dużej firmy-wydawnictwa) tego typu praktyki są niedopuszczalne oraz oczywiście niezgodne z prawem.
Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. W teście CPU, GPU wszystkie pomiary za każdym razem przeprowadzamy jeszcze raz, na nowych sterownikach, nowych wersjach gier, programów. Zwróćcie uwagę na inne serwisy, zdarza się, że autorzy w komentarzach przyznają się do używania archiwalnych wyników testów.

3. Sprzęt testowy i jego dobór:
Pojawił się komentarz sugerujący nam, że testujemy tylko sprzęt firm, które nam płacą. Nie jest to prawdą. Niech przykładem będzie test notebooków. Producenci nie chcą wypożyczać tanich notebooków, ich konfiguracje bardzo często są drogie i mało opłacalne w zakupie. Mają jeden cel – być na szczycie słupków na wykresie. Jak sobie radzimy ? Pożyczamy sprzęt ze sklepów, nieważne czy to Dell, Acer, Asus, HP czy Lenovo. Wybieramy najciekawsze dostępne konfiguracje i wypożyczamy. W zamian odnośniki do sklepu – oczywiście w formie linków afiliacyjnych. W idealnym wypadku artykuł powinien na siebie zarobić, oczywiście sklep również.
Co z innymi sprzętami? Na każdą premierę (prawie �� ) GPU dostajemy sprzęt od producentów chipsetów, procesory wypożyczane są nam również przez AMD, Intel. Pytanie co z płytą. Tutaj nie jest ona istotna, czasem bywa w zestawie z CPU, czasem po prostu mamy w redakcji testową płytę, a czasem musimy wypożyczyć coś od którejś z firm. Jak przebiega selekcja? Prosto, głównie bazujemy na doświadczeniu autorów/testerów. Mogę Wam z góry napisać, że wiem, że na każdą premierę nowej podstawki, nowego chipsetu, płyty Asusa będą najlepiej przygotowane. Z wielkim prawdopodobieństwem mogę też Wam napisać, że szukając najszybszej karty graficznej na rynku z danym GPU sięgnąłbym po Zotac’a. Taki dobór sprzętu pozbawia nas problemów podczas testów i zapewnia naszym zdaniem optymalne warunki. Oczywiście to tylko przykład, zdarza się, że odstępujemy od niego i testujemy procesory na płycie MSI czy z kartą Asusa. Dobór sprzętu uzasadniamy merytorycznie.
Sprzęt po testach odsyłamy do producentów, mamy też urządzenia w platformach testowych, które są wypożyczone. Są wpisane do bazy danych z określeniem miejsca i opiekuna. Reguły są jasne i przejrzyste. Piszę Wam o tym, żebyście wiedzieli, że reguły te nie są oczywiste, nie są nawet czymś naturalnym dla blogerów/youtuberów/innych serwisów. To, że jesteśmy dużą firmą obliguje nas do zachowania zasad i działania zgodnie z prawem i zasadami moralnymi.

5. Dobór tematów
Tematy dobieramy zwykle w gronie osób pracujących w labie i na kolegium. Bierzemy pod uwagę premiery, czasem niektóre są zasugerowane własnymi potrzebami lub trendami. Widziałem komentarz, w którym zarzucano nam brak testowanie telefonów Xiaomi – nie jest to prawdą. Sprawa jest prostsza niż Wam się wydaje. Przyjąłem, że w serwisie PCLab.pl będą pojawiać się tylko testy flagowców, natomiast testy tańszych smartfonów będą publikowane na łamach KŚ. Zbyt dużo jest na rynku sprzętu, żeby przygotować pełne, obszerne publikacje dla każdego nowego urządzenia. Ostatni flagowiec Xiaomi jest przetestowany.
Macie pomysły na ciekawe artykuły? Zgłaszajcie proszę, czy to do mnie, czy w tym wątku. Oczywiście nie mogę obiecać, że wszystkie zrealizuję, na pewno będę wybierać najciekawsze. Zdarzają się przerwy pomiędzy premierami sprzętowymi, gier, wtedy mamy właśnie na to czas. Zwróćcie też uwagę na to co robimy, na testowane przez nas gry na konsole, na przygotowane wykresy czasowe, na pomiary prądu, czasu reakcji matrycy, czy input lag’a w wyświetlaczach. Zapewne pojawią się uwagi o braku temperatur w testach procesorów, pisaliśmy o tym wielokrotnie, a w ostatnim teście zamieściliśmy nawet wykresy czasowe. To temat na oddzielny artykuł, postaramy się go poruszyć.

4. Hejtowanie, trolowanie itd.
Internet to wolność wypowiedzi, nie może być jednak mowy o anarchii. Jako redakcja nigdy nie używaliśmy czarnego marketingu/pr. Nie wpisujemy złośliwych komentarzy u konkurencji, staramy się działać fair. Co z tego mamy? Masę hejtu, część źródeł znamy. Czasem krytyka jest konstruktywna, wtedy odpowiadamy na komentarz, a czasem to zwykle trollowanie. Trochę zaniedbaliśmy komentarze na stronie głównej oraz wpisy na forum, to prawda, Musimy ich przypilnować i zadbać, aby wróciła kultura i merytoryczne podejście. Za to zadanie odpowiedzialny jest Kain, czyli nasz redakcyjny kolega Wojtek. Wojtek posługuje się jasno określonymi zasadami, proszę Was więc o wyrozumiałość dla niego, w pełni popieram jego działania. Jeśli chodzi o linki afiliacyjne użytkowników na forum, to jesteśmy w trakcie szukania recepty na to.
Chciałbym Was również przeprosić za brak wcześniejszej informacji o ciszy przedwyborczej. Powinna być, wiem też, że wyświetloną przez nas informację blokowały adblocki. Powód jest prosty, nie chcieliśmy olbrzymich kar za łamanie ciszy przedwyborczej. Nie możemy odpowiadać za userów forum.

5. Przyszłość
Działamy, testujemy, patrzymy na ręce producentom, staramy się być fair wobec Was. PCLab to największy na rynku serwis technologiczny dla zaawansowanych użytkowników, przewaga względem konkurencji jest duża – zerknijcie na badanie Gemius/PBI udostępniane czasem przez serwis wirtualnemedia.
Mogę również uchylić rąbka tajemnicy, że niebawem czeka nas relaunch. Wiem ��, ze obiecane było to już wielokrotnie, ale jesteśmy na finiszu. Wraz z tym trochę nowości. Zachęcam do kontaktu ze mną (arkadiusz.swiostek@pclab.pl), z autorami (maile wg. wzoru), proponujcie tematy, zgłaszajcie uwagi. Cała redakcja jest do Waszej dyspozycji.

Ten post był edytowany przez sVVistak dnia: 08 Listopad 2018 - 13:38


#2 Użytkownik jest niedostępny   Gobli 

 • Dismay
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 8186
 • Dołączył: So, 26 Sie 06

Napisany 08 Listopad 2018 - 10:51

Cytuj

Mamy trzy typy publikacji: redakcyjna, artykuł sponsorowany oraz artykuł, który powstał we współpracy z firmą X. Publikacja redakcyjna na PCLab.pl jest podpisana imieniem i nazwiskiem autora, dwie pozostałe mają przytoczony wcześniej opis. Jednoznacznie chciałbym tutaj oświadczyć, że na redakcyjną publikację nie ma wpływu nikt spoza redakcji. Nigdy nie udostępnialiśmy napisanego artykułu osobom trzecim/firmom przed opublikowaniem. Tego się trzymaliśmy i będziemy trzymać. Dwie pozostałe publikacje są naszą ofertą reklamową, która przewiduje możliwość opublikowania, przygotowanego wcześniej przez reklamodawcę tekstu (artykuł sponsorowany) lub zlecenie redakcji napisania płatnego tekstu (materiał powstały we współpracy). Jeśli nie chcecie wiec czytać tekstów sponsorowanych – omijajcie oba typy materiałów. Jak je poznać? Wystarczy zerknąć na stosowne oznaczenie.


Mam tylko jedno "ale": oznaczenie o sponsorowaniu/współpracy powinno być już w zajawce na stronie głównej, a nie dopiero po kliknięciu w link do tekstu. To by pewnie zaoszczędziło nerwów tym, którzy najbardziej się na te teksty wściekają ;)

Ten post był edytowany przez Gobli dnia: 08 Listopad 2018 - 10:52


#3 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

 • Złote, a skromne
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 35476
 • Dołączył: Nd, 19 Lis 06

Napisany 08 Listopad 2018 - 11:12

naprawdę
nieważne
(ortografia)

Szczerze mówiąc, jesteś 237 osobą w ostatnich 10 latach z redakcji, która się tłumaczy z tego, co się dzieje. Tym razem to jest urocze z lekką nutką bezbarwności.

Ten post był edytowany przez jagular dnia: 08 Listopad 2018 - 11:13


#4 Użytkownik jest niedostępny   Mar_S 

 • 以前はKarolとして知&#
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 2074
 • Dołączył: Pn, 22 Cze 15

Napisany 08 Listopad 2018 - 11:17

Tłumaczy się winny więc moim zdaniem tekst kompletnie niepotrzebny. :E
Co do Laba to najbardziej wkurzające ostatnio było wyłączanie forum z powodu wyborów, rzecz kompletnie bez sensu szczególnie że inne fora jakoś działały i nikt z tym problemu nie miał. Faktycznie wystarczyłoby wyłączyć po prostu wątki polityczne, bo nikt raczej nie będzie agitował politycznie w temacie o Ryzenie, a nawet jakby to od tego są moderatorzy...czy też powinni być.

No i skoro przy moderatorach jesteśmy...nie rozumiem kompletnie nagonki na Wojtka który jest jednym z raptem kilku aktywnych moderatorów ( i może dlatego skupia na sobie uwagę) i robi naprawdę niezłą robotę, nie zauważyłem żeby jakoś strasznie się wyżywał na użyszkodnikach a problem z Nim mają chyba tylko ci którym się słusznie oberwało.

Pisałem już o tym w innym temacie, nie zwalajcie wszystkiego na Wojtka tylko wywalcie te martwe dusze ze spisów moderatorów bo większość jest nieaktywna od miesięcy albo nawet lat i weźcie nowych ludzi.

Przykład:

pedro40: ostatnio widziany w 2016 roku, może żyje może nie, w każdym razie forum olał.
Uboot0: tak samo, 2016
Agnes: nie wiem ale ostatnio widziałem ją w temacie o ciszy wyborczej, aktywnie czyszczącej forum nie widziałem od dawna
=-Mav-=: ostatnio 1 listopada, jak ktoś nie wchodzi minimum raz dziennie to słaby z niego mod

I to są tylko globalni moderatorzy, a dokładniej ci z nich którzy sprytnie nie uczynili swojej aktywności prywatną, w takiej sytuacji nie dziwota że Wojtek zbiera cięgi za to że innym się po prostu odechciało.

Co do doboru sprzętu to interesują mnie głównie podzespoły i swoje uwagi zgłaszałem jak była okazja, teraz czekam na testy najnowszych SSD od Adata bo chcę sobie RAID z nich zrobić.
Telefony mało mnie interesują, Xiaomi to dla mnie marka która prawie cały czas autoplagiatuje, a wcześniej całość zerżnęli od Apple i Samsunga, także szkoda czasu. Poza tym są serwisu głównie skupione na telefonach.
To jak organizujecie sprzęt nie ma dla mnie znaczenia, szkoda tylko że nie testujecie więcej będąc jakby nie patrzeć największym tego typu serwisem w Polsce.
To tyle.

#5 Użytkownik jest niedostępny   kain 

 • Aller Funkverkehr ist Landesverrat.
 • Ikona
 • Grupa: Moderatorzy
 • Postów: 4620
 • Dołączył: Wed, 19 Gru 07

Napisany 08 Listopad 2018 - 12:41

Zobacz postMar_S, o 08 Listopad 2018 - 11:17, napisał(a):

Tłumaczy się winny więc moim zdaniem tekst kompletnie niepotrzebny. :E


W pewnym stopniu chodzi tez o to zebym odpowiadajac na ciagle powtarzajace sie (a bezpodstawne) zarzuty mogl odpowiedziec krotko linkiem do Arka posta :) Wiec mnie na pewno potrzebny ;-)

Cytuj

No i skoro przy moderatorach jesteśmy...nie rozumiem kompletnie nagonki na Wojtka który jest jednym z raptem kilku aktywnych moderatorów ( i może dlatego skupia na sobie uwagę) i robi naprawdę niezłą robotę, nie zauważyłem żeby jakoś strasznie się wyżywał na użyszkodnikach a problem z Nim mają chyba tylko ci którym się słusznie oberwało.
(...)


Dziekuje :)
Co do braku/nieaktywnosci moderatorow to pelna zgoda. Jako, ze zostalem oficjalnie 'opiekunem forum' to sprobuje ten problem rozwiazac :)

#6 Użytkownik jest niedostępny   Stjepan 

 • Hostis humani generis
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 12777
 • Dołączył: Wed, 10 Maj 06

Napisany 08 Listopad 2018 - 14:51

Zobacz postkain, o 08 Listopad 2018 - 12:41, napisał(a):


Co do braku/nieaktywnosci moderatorow to pelna zgoda. Jako, ze zostalem oficjalnie 'opiekunem forum' to sprobuje ten problem rozwiazac :)

A nowy silnik responsywny działające w mobile taki jak mają zachodnie fora będzie? No i główną zmienić bo już ostro trąci myszką dzisiaj. :E, aha i dodać "o autorze" jak można na innych portalach krótkie infoo autorze newsa czy artykułu poczytać. :)

#7 Użytkownik jest niedostępny   RyszardGTS 

 • Nie wylewający za kołnierz...
 • Ikona
 • Grupa: Moderatorzy
 • Postów: 16844
 • Dołączył: Cz, 01 Wrz 05

Napisany 08 Listopad 2018 - 23:13

Zobacz postMar_S, o 08 Listopad 2018 - 11:17, napisał(a):

pedro40: ostatnio widziany w 2016 roku, może żyje może nie, w każdym razie forum olał.
Uboot0: tak samo, 2016

To są fake, zapasowe, do celów marketingowych, innych celów - konta ludzi z onetu/pclabu.

Cytuj

Agnes: nie wiem ale ostatnio widziałem ją w temacie o ciszy wyborczej, aktywnie czyszczącej forum nie widziałem od dawna
=-Mav-=: ostatnio 1 listopada, jak ktoś nie wchodzi minimum raz dziennie to słaby z niego mod

I Agnes i Mav są regularnie na forum. Regularnie nie znaczy że muszą być codziennie, ale Anges jest praktycznie codziennie, tak samo Mav. Co do zaangażowania Agnes to najpierw niech "pclab/onet na kolanach z bukietem kwiatów" podziękuje Agnes za Jej ogromne zaangażowanie przez tyle lat, a później podniesiemy kwestię Jej dzisiejszego zaangażowania czy jest duże czy małe.

#8 Użytkownik jest niedostępny   Mar_S 

 • 以前はKarolとして知&#
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 2074
 • Dołączył: Pn, 22 Cze 15

Napisany 09 Listopad 2018 - 08:29

1. Ok, zakładałem że to może być coś w tym rodzaju, ale już nie chciałem edytować.

2.No ale moderator ma "moderować" dyskusję prawda? Czy wpadać raz na tydzień, dać dwa bany żeby zaznaczyć obecność i zniknąć na kolejny tydzień-dwa ? Bo to chyba trochę podważa sensowność istnienia tej funkcji.
Oczywiście "Towarzystwo Wzajemnej Adoracji i Popieractwa Moderacji" zawsze tutaj było bardzo silne, wystarczyło że jeden "niebieski" przegrywał (kulturalną) dyskusję a zaraz pojawiał się drugi i dawał delikwentowi bana, ale zostawmy przeszłość, część mam nadzieję wyrosła z tego, a pozostali wylądowali na śmietniku historii. :E
Co do kwiatów to wątpię Rysiu czy wierchuszka Onetu zdaje sobie sprawę z faktu posiadania tego forum, o fakt świadomości istnienia Agnes raczej już bym nawet ich nie podejrzewał, także na jej miejscu nie wstrzymywałbym oddechu w oczekiwaniu. :)

Ps. bardzo słabe było też to otwieranie sobie tematu o ciszy wyborczej żeby się dopisać, takie trochę śmianie się użytkownikom w twarz "patrzajta jaki ważny jestem, mogie se otworzyć i się dopisać, nie to co plebs".

Ten post był edytowany przez Mar_S dnia: 09 Listopad 2018 - 08:32


#9 Użytkownik jest niedostępny   hazhell 

 • Uzależniony od forum
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 1595
 • Dołączył: Wed, 11 Lip 12

Napisany 09 Listopad 2018 - 08:55

Zobacz postsVVistak, o 08 Listopad 2018 - 10:38, napisał(a):

Internet to wolność wypowiedzi

Chyba tę wolność odbieracie na tej zasadzie, że wy jako serwis i autorzy tekstów możecie napisać wszystko, nawet o unijnych szmatach czy o tym, że Optane to najlepsze co wymyślono, a każda krytyka to jest dla was mowa nienawiści.

Zobacz postsVVistak, o 08 Listopad 2018 - 10:38, napisał(a):

nie może być jednak mowy o anarchii.

Stawianie wolności słowa obok anarchii :lol2: , czyli mów co chcesz, póki nam to pasuje, to wtedy jest wolność słowa, napiszesz coś co nam nie pasuje, no przecież nie może być anarchii... ban. Nie piszcie o żadnej wolności, skoro na tym portalu omijacie temat ACTA. Nie używajcie górnolotnych haseł, skoro wasze standardy są zupełnie inne.

Zobacz postsVVistak, o 08 Listopad 2018 - 10:38, napisał(a):

Chciałbym Was również przeprosić za brak wcześniejszej informacji o ciszy przedwyborczej.

Przecież było wiadomo od samego początku, bo już wiele razy tak było, że na chwilę przed ciszą wyborczą media wypuszczą jakiegoś fake newsa, a potem zaprzyjaźnione serwisy zamkną możliwość dyskusji. Już nie róbcie z ludzi idiotów, że nagle wasz pracodawca martwi się karami.

#10 Użytkownik jest niedostępny   Bono[UG] 

 • Wiecznie niewyspany...
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 20661
 • Dołączył: Pt, 27 Wrz 02

Napisany 09 Listopad 2018 - 10:05

Zobacz postMar_S, o 09 Listopad 2018 - 08:29, napisał(a):

Co do kwiatów to wątpię Rysiu czy wierchuszka Onetu zdaje sobie sprawę z faktu posiadania tego forum, o fakt świadomości istnienia Agnes raczej już bym nawet ich nie podejrzewał, także na jej miejscu nie wstrzymywałbym oddechu w oczekiwaniu. :)

Ps. bardzo słabe było też to otwieranie sobie tematu o ciszy wyborczej żeby się dopisać, takie trochę śmianie się użytkownikom w twarz "patrzajta jaki ważny jestem, mogie se otworzyć i się dopisać, nie to co plebs".

Wątpię, żeby ktoś jeszcze czekał, zwłaszcza na kogoś z górnych warstw Onetu. Ale lokalna Labowa administracja powinna doskonale wiedzieć jakich ma moderatorów, w końcu sami dawali uprawnienia i zapraszali do współpracy. Agnes jest z grupy pierwszych moderatorów, to czasy gdzie na forum panowała wręcz rodzinna atmosfera w relacjach z administracją. Za samą historię i włożoną pracę w forum należy się jej takie wyróżnienie i decyzja o rezygnacji z uprawnień powinna być przede wszystkim po jej stronie. Możesz tego nie rozumieć, bo jesteś na forum od 3 lat (no chyba że to nie pierwsze konto :Up_to_s: ), dla mnie takie docinki po co Agnes ma moderatora są nie na miejscu.
Odnośnie jeszcze kwiatów, to przez te niecałe 9 lat moderowania nie kojarzę, żeby ktoś z administracji powiedział nam w kąciku czy publicznie prostego dziękuję.

Słabe to są twoje komentarze o plebsie.
Przede wszystkim administratorzy i moderatorzy nie muszą otwierać tematów, żeby się dopisać.
Dzięki temu mogłeś dowiedzieć się dlaczego forum "nie działa". A że trochę pospamowali przy okazji, daj żyć, moderator też człowiek i odreagować musi. Większość mniej lub bardziej znam i ostatnie o co bym podejrzewał, to wywyższanie się, że mogą w tej sytuacji pisać. Wyśmiali sytuację i tyle.

#11 Użytkownik jest niedostępny   Mar_S 

 • 以前はKarolとして知&#
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 2074
 • Dołączył: Pn, 22 Cze 15

Napisany 09 Listopad 2018 - 15:03

Zobacz postBono[UG], o 09 Listopad 2018 - 10:05, napisał(a):

Ale lokalna Labowa administracja powinna doskonale wiedzieć jakich ma moderatorów, w końcu sami dawali uprawnienia i zapraszali do współpracy.

Czyli czas coś pozmieniać bo ostało się trzech modów na krzyż i kilku "zasłużonych" ale nieobecnych, a ten co coś faktycznie robi jest ciągle krytykowany.

Cytuj

Agnes jest z grupy pierwszych moderatorów, to czasy gdzie na forum panowała wręcz rodzinna atmosfera w relacjach z administracją. Za samą historię i włożoną pracę w forum należy się jej takie wyróżnienie i decyzja o rezygnacji z uprawnień powinna być przede wszystkim po jej stronie.

Nie zgadzam się z tą opinią ale mniejsza o to.

Cytuj

Możesz tego nie rozumieć, bo jesteś na forum od 3 lat (no chyba że to nie pierwsze konto :Up_to_s: ), dla mnie takie docinki po co Agnes ma moderatora są nie na miejscu.

Pierwsze konto powstało jak uzyskałem dostęp do Neostrady w 2003 roku.

Zobacz postBono[UG], o 09 Listopad 2018 - 10:05, napisał(a):

Słabe to są twoje komentarze o plebsie.
Przede wszystkim administratorzy i moderatorzy nie muszą otwierać tematów, żeby się dopisać.
Dzięki temu mogłeś dowiedzieć się dlaczego forum "nie działa". A że trochę pospamowali przy okazji, daj żyć, moderator też człowiek i odreagować musi. Większość mniej lub bardziej znam i ostatnie o co bym podejrzewał, to wywyższanie się, że mogą w tej sytuacji pisać. Wyśmiali sytuację i tyle.

Ok, szczegół techniczny tórego nie wiedziałem.
Ale nie zmienia to moim zdanie ogólnego wrażenia, żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi nie jest potrzebne 10 wpisów od moderatorów.

#12 Użytkownik jest niedostępny   Bono[UG] 

 • Wiecznie niewyspany...
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 20661
 • Dołączył: Pt, 27 Wrz 02

Napisany 09 Listopad 2018 - 17:03

O tym że trzeba zmian gada się od lat wielu, tylko nic z tego nie wynika. Wystarczy wspomnieć, że ostatnia aktualizacja nie została skończona, błędy zgłoszone wtedy w 2010 są do dzisiaj (np. prawidłowe przekierowanie do postu w tematach z ukrytymi wypowiedziami); dodatkowe skórki forum przypominające te ze starej wersji nie zostały w pełni wdrożone (np. brakowało części narzędzi moderatorskich), zostało to zrobione na szybko i na odwal, byle było bo ludzie się burzyli.
Obecna aktualizacja...

Sprawa martwych dusz moderatorskich ciągnie się przynajmniej od 2014, gdzie już wtedy kilku nie logowało się od kilku lat (np. boro666). Dopiero w tym roku lista została przeczyszczona.
Zmienić trzeba przede wszystkim podejście administracji, bo kilkoma kliknięciami w panelu administratora, żeby wymienić moderatorów nie naprawi się tego co zostało zniszczone przez lata.


Poprzednie konto(a) skasowane, zapomniane czy zbanowane? :Up_to_s:
Czyżby ślady macek jeszcze piekły? ;)

#13 Użytkownik jest niedostępny   lukadd 

 • there is a near zero risk
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 17308
 • Dołączył: Wt, 24 Kwi 12

Napisany 09 Listopad 2018 - 17:27

Jaka to niezależność? Gdy pracownicy redakcji dowiadują się o planach zamknięcia forum na czas wyborów o godzinie w którym zostało ono zablokowane i sami są mocno zaskoczeni tym faktem :E

Ktoś mi to wyjaśni?

Praca w takiej firmie to jakiś żart, gdy decyzję są podejmowane odgórnie bez żadnej konsultacji z ekipą i wcześniejszym powiadomieniem społeczności tysięcy użytkowników forum. Bardzo samolubne w stylu korpo zachowanie. Nie liczymy się z nikim, prezes powiedział i tak ma być :E

Ten post był edytowany przez lukadd dnia: 09 Listopad 2018 - 17:28


#14 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

 • Jednak wracam :D
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 7337
 • Dołączył: Wed, 23 Gru 09

Napisany 09 Listopad 2018 - 18:42

Składam wniosek formalny o dobrą zmianę.

Bono wraca do moderatorów.

+10 do zajebistości forum.

Dziękuję.

#15 Użytkownik jest niedostępny   Mar_S 

 • 以前はKarolとして知&#
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 2074
 • Dołączył: Pn, 22 Cze 15

Napisany 09 Listopad 2018 - 19:19

Zobacz postBono[UG], o 09 Listopad 2018 - 17:03, napisał(a):

Zmienić trzeba przede wszystkim podejście administracji, bo kilkoma kliknięciami w panelu administratora, żeby wymienić moderatorów nie naprawi się tego co zostało zniszczone przez lata.
Poprzednie konto(a) skasowane, zapomniane czy zbanowane? :Up_to_s:
Czyżby ślady macek jeszcze piekły? ;)

Głównie zapomniane, ale kiedyś chyba nawet udało mi się skasować tutaj konto, chociaż może mi się przyśniło.

Zobacz postPrimoGhost, o 09 Listopad 2018 - 18:42, napisał(a):

...
Bono wraca do moderatorów.
...

Składam wniosek formalny o przerwę...

#16 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

 • Jednak wracam :D
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 7337
 • Dołączył: Wed, 23 Gru 09

Napisany 09 Listopad 2018 - 19:21

Na przerwę musisz poczekać do kolejnych wyborów Dodaj obrazek

#17 Użytkownik jest niedostępny   Pitt_34 

 • BF3 EliteSquadSoldiers
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 2111
 • Dołączył: Wt, 11 Paź 11

Napisany 09 Listopad 2018 - 19:47

Zobacz posthazhell, o 09 Listopad 2018 - 08:55, napisał(a):

Chyba tę wolność odbieracie na tej zasadzie, że wy jako serwis i autorzy tekstów możecie napisać wszystko, nawet o unijnych szmatach czy o tym, że Optane to najlepsze co wymyślono, a każda krytyka to jest dla was mowa nienawiści.

Stawianie wolności słowa obok anarchii :lol2: , czyli mów co chcesz, póki nam to pasuje, to wtedy jest wolność słowa, napiszesz coś co nam nie pasuje, no przecież nie może być anarchii... ban. Nie piszcie o żadnej wolności, skoro na tym portalu omijacie temat ACTA. Nie używajcie górnolotnych haseł, skoro wasze standardy są zupełnie inne.

Przecież było wiadomo od samego początku, bo już wiele razy tak było, że na chwilę przed ciszą wyborczą media wypuszczą jakiegoś fake newsa, a potem zaprzyjaźnione serwisy zamkną możliwość dyskusji. Już nie róbcie z ludzi idiotów, że nagle wasz pracodawca martwi się karami.


Krótko i na temat Dodaj obrazek

#18 Użytkownik jest niedostępny   Bono[UG] 

 • Wiecznie niewyspany...
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 20661
 • Dołączył: Pt, 27 Wrz 02

Napisany 09 Listopad 2018 - 22:00

Zobacz postPrimoGhost, o 09 Listopad 2018 - 18:42, napisał(a):

Składam wniosek formalny o dobrą zmianę.

Bono wraca do moderatorów.

+10 do zajebistości forum.

Dziękuję.

Zgłaszam wniosek o nie podkładanie mi świni ;)

Schlebiają mi takie propozycje, nie raz też palec świerzbił, a narzędzi brak ale na razie nie chcę wracać do tego samego burdelu. Muszę widzieć że coś się ruszyło w pozytywną stronę i będą jakieś normalne warunki i relacje z administracją, że nie skończy się jak zwykle na zapowiedziach.

#19 Użytkownik jest niedostępny   heat 

 • *
 • PipPipPipPipPip
 • Grupa: Forumowicze
 • Postów: 3216
 • Dołączył: Wt, 19 Cze 12

Napisany 09 Listopad 2018 - 22:46

Zobacz postlukadd, o 09 Listopad 2018 - 17:27, napisał(a):

Jaka to niezależność? Gdy pracownicy redakcji dowiadują się o planach zamknięcia forum na czas wyborów o godzinie w którym zostało ono zablokowane i sami są mocno zaskoczeni tym faktem :E

Ktoś mi to wyjaśni?

Praca w takiej firmie to jakiś żart, gdy decyzję są podejmowane odgórnie bez żadnej konsultacji z ekipą i wcześniejszym powiadomieniem społeczności tysięcy użytkowników forum. Bardzo samolubne w stylu korpo zachowanie. Nie liczymy się z nikim, prezes powiedział i tak ma być :E


Nie chcę tutaj nikogo "wybielać" ale... RASP to jedna z większych grup mediowych w Polsce, posiadających w swoim portfolio tytuły, z których duża część delikatnie mówiąc... nie zawsze egzystuje w zgodzie z (aktualnie) panującym rządem.
Co za tym idzie? Każde puszczenie bąka w towarzystwie (zamiast np. kulturalnie, w toalecie) skutkuje sporą radością tej drugiej strony, która ochoczo przypierdziela regulaminowe kary za tego typu działania (często te z najwyższej półki)
PcLab jest częścią tej grupy, jednym z większych o ile nie największym tego typu serwisem dla pro-userów w tej tematyce, ale w skali całej grupy "jednym z wielu średnio-mniejszych"

I teraz do sedna: skoro w całej grupie zostaje wyłączona możliwość komentowania (tak, dokładnie w całej, nawet w Onecie z 3mln RU/dzień, największym portalu horyzontalnym) to hurtowo dzieje się tak również na Pclabie, bo dlaczego miałoby tak nie być skoro te same zasady zostają wprowadzone w Forbes, Newsweeku, Nk.pl czy innych, większych od Laba serwisach grupy RASP?
Cała grupa ma ponad 20mln RU miesięcznie docierając do 75% polskich internautów i ma zrobić wyjątek dla niszowego serwisu, stanowiącego kilka procent użytkowników całej grupy, z ryzykiem, że przez takie działanie narazi się na przypierdzielenie (w najlepszym wypadku) kilkaset tysięcznej kary PLN? :)

Osobiście ubolewam nad faktem, że takie info nie zostało wcześniej przekazane użytkownikom. Z pewnością wyglądałoby to lepiej... ale tak szczerze - czy coś by to zmieniło? Przecież i tak wiadro pomyj zostałoby wylane na całą redakcję/moderację i cholera wie kogo jeszcze, dokładnie tak samo jak dzieje się to w tym momencie :)
Nie da się zapanować nad wszystkimi komentarzami, moderatorzy nie otrzymują wynagrodzenia i nie da im się "nakazać" żeby pilnowali 24h/dobę tego syfu, dlatego taka decyzja w mojej opinii i z punktu czysto finansowego jest jak najbardziej zrozumiała. A te dwa dni bez PcLaba? No ludzie... :) naprawdę nie dało się bez tego wytrzymać weekendu? ;)

Co do neutralności redakcji... to akurat mogę sporo w tym temacie powiedzieć, bo często mam z nią kontakt i niejednokrotnie jestem "przedstawicielem" klienta, który zgłasza się po reckę do chłopaków (tak jestem jedną z tych osób, przez które musicie "uważać" żeby przypadkiem nie przeczytać "artykułów powstałych przy współpracy z..." lub co gorsza "sponsorowanych"... sorry)
I wiecie jaką za każdym razem dostaję odpowiedź? Bez względu na wydatki klienta w całej grupie, za każdym razem taką samą: "chcesz żeby klient pokazał siebie nieskazitelnie, to sprzedaj mu artykuł sponsorowany, ale jak ma być w pełni rzetelnie i na zasadach panujących w redakcji, to niech klient ma świadomość, że za reckę nie zapłaci, ale pokażemy wszystkie wady"

I tak to wygląda w rzeczywistości. Niejednokrotnie klient miał do mnie pretensje, bo przecież wysłał "za darmo" sprzęt do testów i dał nam "content" a ktoś w redakcji śmiał wskazać wadę, która w oczach klienta była nieistotna, wręcz "do wykasowania" a redakcja pozostawała nieugięta.
I można się wkurzać, bo przecież klient wydaje gruby hajs na inne kampanie w grupie i często powstaje ryzyko, że przestanie wydawać, a mimo tego nie ma opcji wpłynięcia na jakikolwiek wynik tekstu w 100% redakcyjnego. Co najlepsze, nawet Ci klienci, którzy uważali się za najbardziej poszkodowanych, dalej współpracują z redakcją, bo dzięki temu mają poczucie, że redakcja nie jest stronnicza i jeżeli wyciąga jakieś wady ich produktu, to najwyraźniej te wady istnieją.

Nie bez powodu każdy materiał ma swój opis, ponieważ jakiekolwiek odstępstwa od tego są należycie "premiowane" i jeżeli ktoś uważa, że można zrobić płatny artykuł w grupie RASP lub jakiejkolwiek innej tej wielkości grupie, regularnie audytowanej, to pozostaje pozazdrościć frywolnego podejścia do życia.

"Artykuł sponsorowany" Tak, tutaj klient ma pełną dowolność i może łowić każdego, kto złapał przynętę i nie przeczytał informacji na początku, że to sponsorowany materiał.
"Test redakcyjny, podpisany przez autora" W 100% materiał przygotowany przez chłopaków z redakcji, w żaden sposób niefinansowany, w którym bez względu na wagę klienta zostaną pokazane wszelkie wady produktu.
"Materiał powstał przy współpracy z..." Artykuł natywny, pisany przez redakcję przy współpracy z klientem, poruszający jakąś kwestię, ale nie odwołujący się do konkurencji etc. Nie wprowadzający w błąd, niejednokrotnie bardzo wartościowy dla czytelnika - jeden z aktualnych trendów reklamy online na całym świecie, gdzie know-how redakcji łączy się z ofertą klienta i może stanowić naprawdę fajną wartość dla czytelnika. Niejednokrotnie połączony z ref-linkami, z których redakcja również czerpie korzyści, ale przy tym nie jest szkodliwa dla użytkownika i olaboga, na której redakcja zarabia - nikt nie zmusza do czytania i wiem, że większość z Was, pro-userów podchodzi do tych artykułów bardzo zachowawczo i dobrze, bo one nie mają Was przekonać do zakupu, bo najlepiej wiecie sami co kupić, ale dla innych "mniej zaawansowanych" mogą być czymś interesującym i w większości przypadków - dobrym wyborem.

To tyle ode mnie, BONO na prezydenta... tzn. na moderatora ;)

#20 Użytkownik jest niedostępny   RyszardGTS 

 • Nie wylewający za kołnierz...
 • Ikona
 • Grupa: Moderatorzy
 • Postów: 16844
 • Dołączył: Cz, 01 Wrz 05

Napisany 09 Listopad 2018 - 23:11

O, Bono :)

Gdy Bono sam zrezygnował z funkcji moderatora to na stronie głównej nie otrzymał najmniejszych podziękowań od pclabu/onetu. Nie umniejszając zasług innych osób ze "starej gwardii moderatorów pclaba" to Bono ma chyba największe zasługi wśród wszystkich moderatorów którzy moderowali forum pclab. Podziękowania należały mu się jak "przysłowiowa buda psu", a tu nie było nic, cisza, zero wzmianki że największy tytan odchodzi na emeryturę.

Bono tak się przysłużył onetowi (pclab jest własnością onetu więc to onet jest głównym beneficjentem działań Bono) że parafrazując klasyczne zdanie, news o tym że Bono przechodzi w stan spoczynku powinien posiadać tytuł "Bono! ran twoich moderatorskich nie godniśmy całować!"

 • (9 Stron)
 • +
 • 1
 • 2
 • 3
 • Ostania »
 • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
 • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

1 Użytkowników czyta ten temat
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych