Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bubi888

niekonwencjonalne chłodzenie laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moja koleżanka posiada laptopa lenovo g585, który obecnie dość słabo chodzi, a ona niewiele z niego korzysta, a jeżeli już to do prostych czynności: fejs, word, internet. Żeby przyspieszyć i tak wolno działający komp zmieniłem win 8 na win7 32 bity, teraz kupujemy dysk ssd 120 gb zamiast standardowego hdd, natomiast widać, że problem jest także wtedy kiedy na fejsie leci w tle filmik, a procesor skacze na 85-90 stopni przy 100% wydajności procesora. Stąd chciałbym spytać jak zbić temperaturę do normalnych wartości?

 

Pomysły mam następujące

 

1. Wyjęcie baterii, napędu cd/dvd, zdjęcie pokrywy, zrobienie jak największych wylotów i dziur w laptopie

2. Podkładka, która będzie ułożona głównie w miejscu procesora (PYTANIE JAKĄ KUPIĆ?)

3. Myślałem czy rurki miedziane od radiatora nie przedłużyć w jakiś sposób tak żeby to ciepło bardziej się rozchodziło i ewentualnie na tą miedź jeszcze załatwić jakieś chłodzenie.

 

Jeszcze jakieś pomysły? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasta zmieniona? Laptop przeczyszczony? można się pokusić o undervolting

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zainstalować windows 10 -> (sterowniki, video po gpu i ogólnie lepiej będzie działać szczególnie na ssd niż win7)

zmienić pastę termoprzewodzącą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie i wymiana pasty na pewno pomoże, choć obciążenie (przy filmiku w tle) procesora na 100% nie za dobrze mówi o jego wydajności.

Jak to jest wersja na E1 to nawet do dzisiejszych stron internetowych się nie nadaje bo będzie przycinał od nadmiaru kodu.

Poza tym win 8.1 działa lepiej od 7 tylko te kafelki ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn ja obecnie kupiłem sobie dysk ssd 120gb do kompa i akurat tak się złożyło, że chciałem sprawdzić ten dysk mój na jej kompie i odczyt na jej lapku i zapis był niestety troche mniejszy bo u mnie potrafi być na poziomie 540/500, a u niej odczyt i zapis rysował się na poziomie 450/460, ale windows 7 odpalał się w 16 sekund. NATOMIAST podłączyłem mój dysk stary ssd, na którym niedawno jeszcze pracowałem i u mnie odpalał się system win10 w 19s, a u niej AŻ 45 SEKUND i system chodził tragicznie. U niej czysty system win 8 i 8.1 chodził tragicznie. Poza tym laptop dysponuje 2x1,8ghz i 4gb pamięci ramu, według mnie win10 na takim sprzęcie tylko go zajedzie.

 

Powiem wam tak, nie wydaje się, żeby laptop miał kurz, bowiem jest rzadko używany i trzymany w szufladzie, ponadto może z rok temu był na serwisie czyszczony, poza tym konstrukcja tego laptopa jest tragiczna, de facto trzeba wymontować całą płytę główną, żeby dostać się do radiatora, co nawet w moim 10 letnim laptopie wystarczyło wykręcić śrubki i wyjąć klawiaturę, bez wyciągania wszystkich komponentów, a akurat jest filmik z czyszczenia takiego laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurz jak jest to tam, gdzie bez rozkręcania go raczej nie zobaczysz, między wentylatorem a radiatorem.

Win 10 jest jeszcze szybszy od 7 i 8.1, sęk w tym że na takim starociu sterowniki mogą być robione od picu, albo będą braki.

Ja bym się w tym wypadku zainteresował chrome os-em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn ja obecnie kupiłem sobie dysk ssd 120gb do kompa i akurat tak się złożyło, że chciałem sprawdzić ten dysk mój na jej kompie i odczyt na jej lapku i zapis był niestety troche mniejszy bo u mnie potrafi być na poziomie 540/500, a u niej odczyt i zapis rysował się na poziomie 450/460, ale windows 7 odpalał się w 16 sekund. NATOMIAST podłączyłem mój dysk stary ssd, na którym niedawno jeszcze pracowałem i u mnie odpalał się system win10 w 19s, a u niej AŻ 45 SEKUND i system chodził tragicznie. U niej czysty system win 8 i 8.1 chodził tragicznie. Poza tym laptop dysponuje 2x1,8ghz i 4gb pamięci ramu, według mnie win10 na takim sprzęcie tylko go zajedzie.

 

Powiem wam tak, nie wydaje się, żeby laptop miał kurz, bowiem jest rzadko używany i trzymany w szufladzie, ponadto może z rok temu był na serwisie czyszczony, poza tym konstrukcja tego laptopa jest tragiczna, de facto trzeba wymontować całą płytę główną, żeby dostać się do radiatora, co nawet w moim 10 letnim laptopie wystarczyło wykręcić śrubki i wyjąć klawiaturę, bez wyciągania wszystkich komponentów, a akurat jest filmik z czyszczenia takiego laptopa.

Kurz wlezie wszędzie i bez czyszczenia, zmiany pasty, nic nie osiągniesz. Do tego mała ilość Ramu, brak SSD, to nie może działać dobrze. Co do Windowsa? Win 10 ma takie same wymagania jak Win7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym ramem to bym nie szalał, bo jak oglądałem zużycie pamięci to nigdy nie było sytuacji przy jej użytkowaniu żeby zabierała całą, czy nawet żeby zbliżała się do granicy zużycia pamięci. Z tym win10 to pomyślę, bo w sumie to dość ciekawy system z racji tego, że całe życie musiałem, do swojego kompa instalować sterowniki pod kartę graficzną zintegrowaną, teraz dziwnym cudem sama się instaluje, więc może u niej też same się pobiorą i ten obraz nie będzie też tak rwał przy fejsie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym ramem to bym nie szalał, bo jak oglądałem zużycie pamięci to nigdy nie było sytuacji przy jej użytkowaniu żeby zabierała całą, czy nawet żeby zbliżała się do granicy zużycia pamięci. Z tym win10 to pomyślę, bo w sumie to dość ciekawy system z racji tego, że całe życie musiałem, do swojego kompa instalować sterowniki pod kartę graficzną zintegrowaną, teraz dziwnym cudem sama się instaluje, więc może u niej też same się pobiorą i ten obraz nie będzie też tak rwał przy fejsie

Dobrze mi się wydaje ze ten lapek ma tylko 4GB pamięci? którą w dodatku musi dzielić z kartą graficzną. To ze nie widziałeś by użycie wskakiwało na 100%, nie znaczy ta ilość jest wystarczająca i zapewni komfortowe korzystanie z laptopa. Mała ilość pamieci ram + brak SSD, w dodatku przegrzewający się nienowy już procek i oglądasz efekty. (BTW mamy 2018 rok, smartfony mają więcej pamięci)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale trudno, żeby win7 + otwarcie przeglądarki zżerało 4gb ramu XD przecież zżeranie pamięci ramu to głównie ilość aplikacji działających w tle, a skoro ona nie korzysta z dodatkowych aplikacji pozasystemowych co nawet wynika z wykazu ilości procesów w tle to jak może być 4gb ramu za mało? Mój tata ma kompa z prockiem 2 rdzeniowym, na win7 i 2gb pamięci ram i lepiej mu chodzi komputer stacjonarny przy otwieraniu fejsa niż jej laptop :D Tu jest wina procesora i ewentualnie coś z systemem, przecież analogiczną sytuacje mamy w macbookach na IOS lub iphone mają często dużo mniejsze parametry niż smartfony na adroidzie czy laptopy na windowsie. Macbook pro na którym można spokojnie montować i robić już bardziej profesjonalne rzeczy ma 8gb ramu, kiedy obstawiam, że na windowsie żeby coś pomontować to wypada mieć te 16gb ramu. Jak się dobrze wszystko zoptymalizuje to te 4gb ramu jeszcze spokojnie wystarcza, przecież nie każdy odpala laptopa i otwiera 15 kart, kilka aplikacji typu gg, skype w tle i jeszcze sobie ogląda film.

 

Ale być może masz racje, a ja czegoś po prostu nie wiem, to też jest jakieś rozwiązanie :D Natomiast ten win10 to może być mimo wszystko jakiś pomysł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bierzesz pod uwagę faktu, ze karta graficzna w tym laptopie tez korzysta z pamięci Ram. Ile jej zabiera? to musiał byś sprawdzić w BIOSsie, Poza tym nie chodzi mi tylko o samą pamięć, Ram to jak już pisałem, jeden z elementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym laptopie postawienie win10 bez dodania kolejnych 4GB tylko pogorszy sytuacje. Cudów nie ma co oczekiwać na tym laptopie bo siedzi tam AMD E1-1200 APU with Radeon HD Graphics 2rdzenie 1.4Ghz :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym laptopie postawienie win10 bez dodania kolejnych 4GB tylko pogorszy sytuacje. Cudów nie ma co oczekiwać na tym laptopie bo siedzi tam AMD E1-1200 APU with Radeon HD Graphics 2rdzenie 1.4Ghz :(.

Akurat jeśli chodzi o wymagania pamięci, to Windows 10 wymaga jej dokładnie tyle samo co win 7, czyli 1GB dla wersji 32 bitowej i 2GB dla 64 bitowej, W ogóle moim zdaniem jest szybszy niż 7ka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio próbowałem wskrzesić trochę życia w mój stary komputer Scaleo P2 MS 7293VP z Core2Duo E4300 1.8GHz. Chciałem go dać córce. Miał zainstalowany win10 64Bit, ssd, ale tylko 4GB ram z czego płyta głowna tylko widziała 3.5GB, na zainstalowanie więcej pamięci nawet nie pozwalała, max 2 sloty po 2GB. Nie dało się na tym pracować więc poszedł na złom :). Dlatego piszę z autopsji, że 4GB na win10 to za mało :). To że system win10 zainstalujesz mając tylko 4GB to jedna sprawa, a to aby komfortowo na nim pracować to druga sprawa.

Z tym laptopem na dobrą sprawę nic wielkiego nie da się zrobić i cudów bym nie oczekiwał. Można by spróbować zainstalować jakieś stare distro linuxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 10 nie jest moim pierwszym OS, przerabiałem wszystkie od 3.11 Na drugim kompie mam obecnie właśnie Win 7 i choć co prawda nie bardzo pamiętam jak to jest mieć mniej niż 8GB pamięci to różnicy w szybkości działania win7 i 10 w zasadzie nie widzę, mam wręcz wrażenie ze 10tka jest szybsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 10 nie jest moim pierwszym OS, przerabiałem wszystkie od 3.11 Na drugim kompie mam obecnie właśnie Win 7 i choć co prawda nie bardzo pamiętam jak to jest mieć mniej niż 8GB pamięci to różnicy w szybkości działania win7 i 10 w zasadzie nie widzę, mam wręcz wrażenie ze 10tka jest szybsza

To ja ci mogę powiedzieć, że komfortu pracy na win7 lub win10 z tylko 4GB ramu na tak starych sprzętach nie ma. Sprawę lekko poprawia jak już tu było wspomniane dołożenie/wymiana dysku na ssd i postawienie na nim systemu. Ale i tak tylko 2 rdzenie w dzisiejszych czasach do netu to już za mało, a tym bardziej na tak budżetowych procesorach jaki jest w tym laptopie co kolega założył temat , a i tym co ja miałem w tym swoim starym komputerze czyli Core2Duo E4300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wgraliśmy jeszcze microsoft visual c++ 2010, chyba udało nam się ściągnąć sterowniki do karty graficznej i nagle nic nie zacina mimo, że to hdd, co prawda mocno wydłużył się rozruch komputera to temperatury nagle 40 stopni i wszystko chodzi płynnie, czy to chwilowa kwestia czy jednak trzeba szukać gdzie indziej przyczyny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio próbowałem wskrzesić trochę życia w mój stary komputer Scaleo P2 MS 7293VP z Core2Duo E4300 1.8GHz. Chciałem go dać córce. Miał zainstalowany win10 64Bit, ssd, ale tylko 4GB ram z czego płyta głowna tylko widziała 3.5GB, na zainstalowanie więcej pamięci nawet nie pozwalała, max 2 sloty po 2GB. Nie dało się na tym pracować więc poszedł na złom :). Dlatego piszę z autopsji, że 4GB na win10 to za mało :). To że system win10 zainstalujesz mając tylko 4GB to jedna sprawa, a to aby komfortowo na nim pracować to druga sprawa.

Z tym laptopem na dobrą sprawę nic wielkiego nie da się zrobić i cudów bym nie oczekiwał. Można by spróbować zainstalować jakieś stare distro linuxa.

Jak by się dało wrzucić E8400 za 5 złotych, to komfort pracy byłby taki jak na dzisiejszych ultrabookach, bo ma podobną wydajność jednego wątku (ala i3 6100U) :lol2:

A 4gb na win 10 to spokojnie wystarczająca ilość do kilku kart nawet w chrome, który bierze b. dużo ramu. Sam mam w domu rodziców maszynkę na win 10 64 bit z 4gb pamięci, e8400, pasywnym 10-letnim radeonem z dyskiem ssd i komputer śmiga jak głupi.

 

Up, to raczej kwestia tych sterowników do karty, bez nich nie miało prawa działać dobrze. Najlepiej byłoby zainstalować wszystkie możliwe sterowniki, w win 10 to co trzeba zainstalować pojawi się w windows update, w 7 trzeba sobie samemu ściągnąć i zainstalować z strony producenta laptopa/osprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jedna kwestia ja mam pirata win10, zawsze wyłączam windows update, bo to jak z aktualizacją androida, kolejne aktualizacje bardziej spowalniają telefon niż coś naprawiają i przyspieszają i z windowsem mam podobne odczucia ale, sam sobie wgrałem win10 kilka dni temu i patrzę a tu: intel graphic hd 4600- sterowniki ściągnięte z chwilą podłączenia systemu do

wifi, zawsze przy win7 musiałem je dodatkowo ściągać z strony producenta. PYTANIE: obecnie win10 sam ściąga wszystkie sterowniki potrzebne? bo nawet wifi nie musiałem dogrywać.

 

 

Dzisiaj zainstalowaliśmy wstępnie win7 na dysku ssd BX300, natomiast wczoraj jeszcze na hdd instalowaliśmy sterowniki do karty graficznej i mocno to spowolniło włączanie się systemu, na dysku ssd zaś windows włącza się koło 24-27sekund co jest dużo patrząc, że mój dużo gorszy stary dysk ssd sprzed 4 lat potrafił win7 odpalić w 15 sekund i to z zainstalowanymi aplikacjami. Myślicie, że te sterowniki coś są kiepskiego typu? Swoją drogą temperatury dzisiaj przy stanie spoczynku koło 50, w stresie do 65 stopni, ogólnie problem zacinania filmików zniknął. Odczyt dysku ssd nowego u niej to 550 mb/s i 470 mb/s zapis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...