Skocz do zawartości
beniek

Freeze co 5-10 minut , Ram ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuje pomocy ! Wczoraj poskladalem kompa na nowych czesciach (plyta glowna, proc, ram). Przeinstalowalem windowsa ( w zasadzie juz dwa razy). Bawilem sie sterownikami, robilem update biosu jak i sterownikow. Caly czas dostaje blad z CLOCK-WATCHDOG-TIMEOUT albo freeze calego systemu po czym albo sam sie zresetuje albo ja musze. Co robic? Gdzies wyczytalem ze problemem jest sterownik usb. Jak to ogarnac? Juz troche zalamany jestem

Proc : Ryzen 2600

Mobo : Aourus B450 Pro

Ram : 2x 8 Gb (zaraz dopisze producenta z telefonu).

 

Pozdrawiam i blagam o pomoc :(

 

Ps. Zauwazylem ze w chrome przed resetem pojawia sie blad :Oczekiwania na pamiec podreczna.

Ps2. Bawie sie aktualnie timingami, czestotliwoscia. Z 3200 obnizylem na 2993 i jak narazie testuje.

 

Nie wiem czy to ram, ale tylko to mi przychodzi do glowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM ustaw na 2400mhz na poczatek i zobacz

Bardziej mnie zastanawia jaki masz dysk twardy bo nim smierdzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to pewnie problem z RAMem, na razie zresetuj ustawienia płyty zworką i sprawdź wtedy, czy na ustawieniach domyślnych (2133mhz)też będą problemy. RAM masz w slocie 2 i 4 licząc od CPU?

Jak zresetujesz BIOS, przeprowadź stres test w AIDA64 przez godzinkę, następnie na profilu XMP, zobacz czy będzie się wywalał + koniecznie napisz jaki masz RAM, najlepiej z nazwą kodową producenta, jeszcze lepiej by było gdybyś dał screenshot z programu taiphoon burner, to będzie od razu wiadomo co siedzi w RAMie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk twardy zaraz odlacze bo tez mi smierdzi wlasnie, raz sie wysypal przy odpalaniu steama na tym dysku a drugi raz podczas testu tego dysku - moze przypadek , moze nie.

 

Ramy mialem w 1 ; 2 slocie teraz mam w 3 ;4 .

Bios mialem najwnoszy F3 teraz mam F2 i jest to samo. Raz mam wsadzic w 2 i 4 ?

 

Jak nie pomoze zmiana miejsc ramu + odlaczenie dysku HDD to zaraz bede kombinowal z 2400 Mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzil na 2400 i tez dostalem freeze bez bsoda.

 

W zalaczniku zrzuty kosci (mam nadzieje ze dobry zrzut zrobilem).

 

Zaraz zrobie reset zworka na plycie.

 

Kosci zmienione na odpowiednie sloty , w cpu id pokazuje juz ze pracuja w dualu. Dysk HDD odlaczony.

post-155024-15460891787782_thumb.jpg

Edytowane przez beniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak RAM ma być tylko i wyłącznie w slocie 2 i 4 od CPU. Po resecie zapuść stres test.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienilem kosci.

Zapuscilem AIDE na stress test i temp cpu podskoczyla do okolo 90 stopni.

10 minut go przytrzymalem i wylaczylem , brak freza .

Wymienilem paste na CPU, zresetowalem bios zworka.

Odpalilem. Freeze.

Odpalilem. Odpalilem Aide, po 8 sekundach freeze.

 

Aktualnie ustawilem ram na 2133 Mhz. Testuje.

 

Sprobuje jeszcze raz stress odpalic.

 

Update :

Aida odpalona , max cpu temp 80 stopni obecnie po 3 minutach testu.

Stockowe chlodzenie. Bede zamawial mocowanie do silentiuma i powinny jeszcze spasc, ale zobaczymy czy sie nie wysypie.

Update 2:

Aida po 12 minutach wylaczona bo juz dawno by sie zwiesil. Testuje w systemie teraz

Edytowane przez beniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stres test powinien trwać przynajmniej godzinę, aby mieć dużą pewność, że jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaki jest sens? Ja potrafie dostac freeza po 5 minutach albo 10. Czasem w przegladarce, czasem w folderze. Jak aida poleci 60 minut i bedzie ok a potem po 5 minutach dostane freeze to bedzie ok ? Jest jakas jeszcze inna diagnostyka (program) ktory monitoruje prace podzespolow i wskaze winowajce) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios masz aktualny? wszystkie sterowniki do chipsetu wgrane?

 

Jak masz win10 to spróbuj odinstalować ostatnie aktualizacje zabezpieczeń

Edytowane przez dawidoxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios masz aktualny? wszystkie sterowniki do chipsetu wgrane?

 

Jak masz win10 to spróbuj odinstalować ostatnie aktualizacje zabezpieczeń

 

Bios mialem i najnowszy i wczesniejszy.

 

Mam win10 i mam kolejke aktualizacji. Tylko nie wiem jak wymusic na nim zeby zrobil je TERAZ. Zaraz posciagam z oficjalnej strony plyty wszystkie stery dla pewnosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze kolejny post zeby byly widoczne zmiany.

 

@ Zainstalowalem wszystkie windowsowe "updejty"

@ Pobawilem sie z ramem jeszcze chwile , ale sam dokladnie nawet nie wiem czy zrobilem cos innego niz wczesniej.

 

Sadze ze jakas poprawka windowsa ustabilizowala system.

 

Udalo sie sciagnac Fortnite ( ani jednej zwiechy :) ) .

 

Ale .

 

Gdy odpalam gre grafika sie "nie rusza" w sensie musze zrobic ALT + TAB zeby odswiezylo obraz. Ponadto dostalem blad jak w zalaczniku. :/ Zabieram sie za instalowanie najnowszych sterownikow graficznych ze strony AMD.

 

@ Sterowniki od graficznej zainstalowane. Nic nie dalo. Nadal obraz "zaciety".

post-155024-15461082483248_thumb.jpg

Edytowane przez beniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaki jest sens? Ja potrafie dostac freeza po 5 minutach albo 10. Czasem w przegladarce, czasem w folderze. Jak aida poleci 60 minut i bedzie ok a potem po 5 minutach dostane freeze to bedzie ok ? Jest jakas jeszcze inna diagnostyka (program) ktory monitoruje prace podzespolow i wskaze winowajce) ?

Jak w AIDA jest ok i w trakcie godzinnego testu nie wywala błędów, po prostu wykluczasz w ten sposób RAM i przyczyna frezów jest wtedy inna, typu np. dysk twardy/ssd.

 

Błąd z załącznika wskazuje IMO na RAM + to co pisałeś wyżej.

 

Możesz jeszcze w miarę szybko sprawdzić, czy problemem nie jest pojedyncza kość RAMu, po prostu zostaw 1 kość w 2 slocie od CPU i sprawdź najpierw 1 potem 2 kość.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wita, witam.

 

Juz ci pisze solucje co trzeba zrobic. Ogolnie to wina ram i procesora. Ryzeny sa problematyczne, zas ramy do ryśka malo kampatybilne. Ok zaczynamy:

 

1. system > zasilanie uspienie > po prawej stronie dodatkowe opcje zasilania > ustawiamy wysoka wydajnosc ( to wazne )

2. wysoka wydajnosc > zmien ustawienia planu > zmien zaawansowane ustawienia zasilania > dysk twardy > wylacz dysk twardy po > ustawienia (minuty ) ustawiamy wartosc "0" - nie wpisujemy tylko schodzimy strzaleczka az wysokoczy napis "nigdy" pozniej samo wskoczy na zero.

 

Te dwa zabiegi powinny juz pomoc.

 

3. opcje zasilania > po lewej stronie w kolumnie " wybierz dzialanie przyciskow zasilania " > Zmien ustawienia ktore obecnie sa niedostepne > odznacz wsparcie do szybkiego uruchomienia sytemu czy jakos tak. Pisze z pamieci.

4. Aktualizacja windowsa do najnowszej wersji.

 

Masz sam dysk ssd, czy hdd, a moze ssd + hdd? Tutaj tez moze byc problem z uszkodzonym ssd lub problem ze sterownikami.

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w AIDA jest ok i w trakcie godzinnego testu nie wywala błędów, po prostu wykluczasz w ten sposób RAM i przyczyna frezów jest wtedy inna, typu np. dysk twardy/ssd.

 

Błąd z załącznika wskazuje IMO na RAM + to co pisałeś wyżej.

 

Możesz jeszcze w miarę szybko sprawdzić, czy problemem nie jest pojedyncza kość RAMu, po prostu zostaw 1 kość w 2 slocie od CPU i sprawdź najpierw 1 potem 2 kość.

 

Zrobiłem wszystko według Twoich zaleceń, dziś/ jutro będę testował. Podpowiedź jeszcze jak ustawić ramy w biosie i czy przechodzić na najnowsza wersję biosu ? (nowy ages , cokolwiek to jest).

 

Posiadam 1 HDD (obecnie jest odlaczony) oraz dwa dyski SSD.

 

Zainstalowalem steama + cs go . Wszystko dziala znakomicie. Cos z fortnite wisi, posciagam jeszcze kilka gierek i zobacze czy tylko z fortnitem jest problem.

Edytowane przez beniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wszystko według Twoich zaleceń, dziś/ jutro będę testował. Podpowiedź jeszcze jak ustawić ramy w biosie i czy przechodzić na najnowsza wersję biosu ? (nowy ages , cokolwiek to jest).

 

Posiadam 1 HDD (obecnie jest odlaczony) oraz dwa dyski SSD.

 

Zainstalowalem steama + cs go . Wszystko dziala znakomicie. Cos z fortnite wisi, posciagam jeszcze kilka gierek i zobacze czy tylko z fortnitem jest problem.

Ale śmiga na jakich ustawieniach, po resecie BIOSu na domyślnych? BIOS najlepiej zaktualizuj do najnowszej wersji jeśli jest taka możliwość. RAM najpierw sprawdź, czy będzie działał z samego XMP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzialem to 2133 mhz, zrobilem wlasnie updejt biosu do wersji F3 - rowniez jest stabilnie :)

 

Ram posiadam : HX432C16PB3K2/16

 

XMP ? To sa chyba tylko profile tak ? Czy poprostu zaznaczyc jako aktywny XMP i potestowac? Wybacz ale na ram'ie wybitnie slabo sie znam, zawsze wkladalem i dzialaly :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak działa na ustawieniach domyślnych i nie ma freezów itd. to znaczy, ze definitywnie masz problem z RAM. Spróbuj teraz odpalić profil XMP dla 3200mhz i sprawdź, czy będą problemy jeszcze raz, te kości powinny śmigać na Ryzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedz, zrobilem chyba dobrze. Zerknij prosze.

Od 10 minut spoko.

 

Widocznie updejty windowsa cos naprawily - w to bym celowal :)

post-155024-15461727559738_thumb.jpg

Edytowane przez beniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Po roku zabrałem się za porządki i tym samym wróciły problemy z ramem.

 

Kombinowalem z 3200 , 3000 , 2400 ... wszedzie problemy w memtescie zero passow tylko same faile.

 

zrzut

Robiłem według powyższego. Tam gdzie kropeczka to zmiana w biosie ktora udalo mi sie naniesc.

(Gigabyte B450 aourus elite)

Co robić ?

 

Losowe freezy mnie dobijaja.

Podpowiem jeszcze ze w grach praktycznie zero problemow. Tylko windows/przegladarka.

Edytowane przez beniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ram masz luźny albo chłodzenie procesora nie dolega. Zakładam że ram w dobrych slotach masz. Spróbuj zrobić CMOS i ustawić ręcznie wszystko na nowo w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ram masz luźny albo chłodzenie procesora nie dolega. Zakładam że ram w dobrych slotach masz. Spróbuj zrobić CMOS i ustawić ręcznie wszystko na nowo w biosie.

 

2 i 4 slot. jutro przeloze . Docisniete mam na 100% :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ten RAM gryzie się z płytą, albo jest po prostu uszkodzony. Byłoby fajnie gdybyś zamiast kombinować z testami, dał jakiś inny na podmiankę. Nawet jeśli kości są w nieodpowiednich slotach to chyba jednak nie powinny dawać freezów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja W10? Czy może "urok" platformy AMD? :crash2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Czy może "urok" platformy AMD? :crash2:

 

Czy może ktoś krótko wyjasnic mnie laikowi co autor miał na myśli? Ryzeny są takie wybredne jak chodzi o RAM, czy idzie o coś innego?

 

Już od jakiegoś czasu zbieram się na wymianę komputera. W grę wchodzą trzy opcje.

 

1. Długo byłem zdecydowany na coś na Intelu I5 9400F.

 

2. Coś na Ryzen 5 3600.

 

3. Poczekać do premiery Intela 10 generacji, ale nie wiem czy warto. Nie pili mnie w sumie aż tak bardzo na nową maszynę. To nie musi być już teraz. Ktoś ma jakieś info jakie będą te nowe Intele na desktopy? Jakaś króciutka

 

charakterystyka?

 

Wiem, że zbaczamy z tematu. ;)

 

W kontekście punktu 2 chętnie poznałbym wady i zalety platformy AMD. Od zawsze miałem Intela. No ale on też ma swoje wady. Z tych zacytowanych słów

 

można wysnuć wniosek, że i tak żle i tak niedobrze. ;)

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...