Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tupac-Shakur

Wymiana i7 930

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Po nieprzyzwoicie długiej nieobecności na labku wracam z pytaniem. Po 8latach nadszedł czas na wymianę i7 930. Nadmienię, że mam aktualnie 1050Ti i do końca nie wiem czy aktualny procesor nie wstrzymuje minimalnie tej karty. Czy warto zmienić na jakiś aktualny i5? Ile mnie to będzie kosztowało? Czy firmowy wiatrak daje radę? ( aktualnie używam Noctua NH-C14 - chyba nie będę mógł użyć z nowym socketem? ). Obudowa typu desktop. Bardzo proszę o dorzucenie propozycji płyty głównej, kompletnie nie wiem jaki chipset jest teraz ok. Może być ATX ale jeśli mniejsza nie zabierze funkcjonalności to może być mniejsza. Jeśli kręcenie to tylko w granicach rozsądku. Z góry dzięki, zawsze można było na Was liczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X5650/60 lub coś podobnego będzie pan zadowolony

 

Ja nie skreślam, ale zmieniać procesor z 2010r na ten z 2010r? Pytam bo nie znam się ale po prostu nie rozumiem tego wyboru.

Proszę o jakieś inne pomysły bo to wybór procesora używanego a to zawsze jakieś ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś napisał w co grasz/chcesz grać i ile jesteś gotów wydać to by było łatwiej coś doradzić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś napisał w co grasz/chcesz grać i ile jesteś gotów wydać to by było łatwiej coś doradzić :)

 

Jak wspomniałem mam 1050Ti, trudno mi ocenić jak dobra jest to karta ale nie zamierzam jej zmieniać. Dostosowuje więc tytuły do tej karty i jej możliwości. Zatrzymałem się na grach sprzed 4 lat i widzę, że niektóre tytuły nadal potrzebują więcej zasobów.Chce podejść do tego cena/wydajność, po pierwsze gry to już nie jest jakiś priorytet, po drugie jest to komputer trochę do wszystkiego. Jeśli cena/wydajność teraz za płytę i procesor to 1,5k to niech będzie 1,5k , ale jeśli może być mniej to niech będzie mniej bo muszę jeszcze chyba zmienić pamięci ( aktualnie ddr3 6x2gb:) )

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lepiej brać x5650/x5660/5670 za kilkadziesiąt zł + jakaś fajna karta za 1500zł(używka 1070ti z gwarancją pewnie się znajdzie). Ale jak nie tylko do gier to Ryzen i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre mobo, dobre chłodzenie - bardzo opłaca się kupić tego Xeona X5670 za 100zł do tego oc na 4,4GHZ na szynie 200 i GTX za 1000zł, i za małe pieniądz taki :thumbup: sprzęcior ! Przykładowy GTX 1070 https://allegro.pl/oferta/gigabyte-gtx-1070-windforce-oc-8gb-14mcy-gwarancji-7748202803 , https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-1070-mini-8gb-7748414610 , https://allegro.pl/oferta/msi-geforce-gtx-1070-armor-oc-gwarancja-19-04-2020-7756930536 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W spisie obsługiwanych CPU przez tą płytę nie ma X5670, ale nie wydaje mi się aby nie był obsługiwany, skoro inne płyty na X58 go obsługują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej mobo też w specyfikacji nie ma jakoby nie obsługiwał Xeona x3440, a obsługuje ! Z takimi serwerowymi CPU co najwyżej mogą mieć problemy jakieś totalne oemowe moba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Możecie mi wytłumaczyć zalety tego procesora względem i7 930? 930 na pewno jest gorący, na pewno pradożerny. Co zyskam dzieki Xeonowi, bo to przecież ten sam proces produkcyjny. Czy nie będzie blokował możliwości 1050ti oraz ewentualnie 1070Ti. Czy będzie szybszy w programach graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

930 to 45nm x5650 to 32nm 6 rdzeni 12 wątków, czyli tyle ile obecnie jest już pożądanym standardem. Sam mam 920 i nie zmienię na nic innego jak na x5650 w najbliższych latach. Nawet jak zamarzy mi się gra na 1080ti, to nie będzie to przeszkodą, jeżeli zwiększę też rozdzielczość do 4k. Jedynie w najnowsze gry nie pograsz w 144Hz.

 

Co do prądożerności to pewnie racja jeżeli chodzi o spoczynek, ale pod obciążeniem różnice się zacierają. Teraz procesory mają TDP 90W, wtedy 120W, ale x5650 też ma chyba tylko 90W. W każdym razie koszt wymiany procesora jest śmiesznie niski, a energię elektryczną masz w ratach i nie musisz na nią przeznaczać jednorazowo astronomicznej kwoty.

 

Na twoim miejscu zostałbym na tym sockecie, bo masz dobrą płytę obsługującą SATA III i USB 3.0, a przykładowa nowość NVMe nic więcej ci nie zaproponuje w kwestii wydajności przy domowym wykorzystaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy kiedykolwiek wcześniej - a mówię tutaj o ostatnich 3 dekadach - byłem świadkiem sytuacji, że po 9 latach od zakupu sprzętu komputerowego dostaję informację, że tak naprawdę to nie warto nic zmieniać ( nawet patrząc na kilka kolejnych lat ) a wystarczy zmiana na procesor, który kosztuje 100-200pln i jest droższy od obecnie używanego o 50-100pln. Niech mnie ktoś uszczypnie bo brzmi to wszystko jak sen :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz drożej i trochę bardziej przyszłościowo to pewnie R5 2600 + jakaś płytka B450 + DDR4 minimum 3000mhz będzie rozsądną opcją do tej karty.

Ciężko wywnioskować na czym dokładnie Ci zależy, bo można iść w stronę zmiany na Xeona i wymiany karty na lepszą a można iść i w taką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pomiędzy tym Ryzenem 5 który to za tą kasę jest EXTRA ! Będzie nieduża różnica w wydajności pomiędzy nim a X5670 oc W GRACH , ale w wydanej kasie DUŻA ! Nawet się nie zastanawiaj tylko bięż tego X5670 za 100 zł oc do 4,4GHz oraz GTX 1070 za tałzena i masz EXTRA sprzęt za dołożenie 600zł [ Po sprzedaży GTX 1050Ti za 500zł ] !!! Popatrz na testy tego CPU na GTX 1080Ti [ i7-990X oc = X5670 oc ] 1. https://ithardware.pl/testyirecenzje/retro_test_procesorow_intel_core_i7_975_oraz_i7_990x_lga1366_wiecznie_zywe-5021-17.html 2. https://ithardware.pl/testyirecenzje/retro_test_procesorow_intel_core_i7_975_oraz_i7_990x_lga1366_wiecznie_zywe-5021-19.html 3. https://ithardware.pl/testyirecenzje/retro_test_procesorow_intel_core_i7_975_oraz_i7_990x_lga1366_wiecznie_zywe-5021-20.html . A propo ile masz ramu, i jakiego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pomiędzy tym Ryzenem który to za tą kasę jest EXTRA ! Będzie nieduża różnica w wydajności pomiędzy nim a X5670 oc, ale w wydanej kasie DUŻA !

 

Solidny kandydat na zlote usta pclaba 2019 juz czwartego stycznia :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku LGA1366 sytuacja jest specyficzna. Używane procesory kosztują grosze, ale dobre płyty główne są trudno dostępne i trzymają cenę. Skoro masz przyzwoitą płytę na X58 to faktycznie nie warto wymieniać całej platformy, lepiej skorzystać z tej specyficznej sytuacji kupując za grosze 6-rdzeniowy procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to tylko tu zostawię:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solidny kandydat na zlote usta pclaba 2019 juz czwartego stycznia :E

Chodziło mi o relacja CENA-WYDAJNOŚĆ ! Mając na względzie podlinkowane prze zemnie testy w grach Ryzen 5 1600 oc 3.9GHz a i7-990X [ X5670 ] oc 4,5Ghz ! PANIE SZANOWNY WIELCE MODERATORZE :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podlinkowanym wyżej teście podkręcony X5660 dogania czasami ryzena 5 2600, nieźle.

Mając dobrą płytę raczej bym się nie zastanawiał i wpakował tam zamiast i7 930 takiego xeona, upgrade na inną platformę niż najnowszą intela jest nieopłacalny pod względem osiągnięcia lepszej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:thumbup: I to z GTX 1080Ti, podejrzewam że z proponowanym GTX 1070 będą możliwe że minimalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym podlinkowanym teście jest 2080Ti a nie 1080Ti. I tak jak przedmówcy, wymieniłbym na tego Xeona i jeszcze przesiedział na tej platformie rok-dwa. W tym czasie na pewno wyjdzie już DDR5, nowsze procesory od Intela na nowej architekturze, PCI E 4.0. Jak już zmieniać sprzęt to konkretnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...