Skocz do zawartości
zong15

Win10 Komputer się freezuje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przejdę od razu do sedna sprawy.

Opis problemu: Komputer zawiesza się w losowym momencie, nie zależnie czy jest obciążony czy po prostu uruchomiony. Zauważyłem że podczas zawieszenia się dioda na obudowie od HDD w ogóle się nie świeci, przycisk reset nie reaguje. W momencie gry komputer się zawieszał a wcześniej grała muzyka z głośników wydobywał się taki głośny i dziwny dźwięk. Czasami problem nie występuje przez tydzień, a czasami nawet 2 razy w ciągu dnia. Myślałem wcześniej, że to wina dysku HDD wiec zakupiłem SSD i cały system przeniosłem na SSD, zaś HDD nadal mam podłączony jako magazyn danych, lecz problem nadal występuje.

Podzespoły komputera:

* Windows 10 Enterprise x64bit

* Pamięć GoodRam DDR3, 2x4GB, 1333MHz, CL9

* Procesor Intel Core i5 2500K 3,3GHz LGA 1155 BOX

* Płyta główna ASRock P67 PRO3 (B3)

* Karta graficzna GeForce GTX 1050TI 4GB

* Zasilacz OCZ ZS 550W 135, 80Plus Bronze

* Dysk HDD Samsung HD502HJ 500GB

* Dysk SSD ADATA SU800 256GB SATA3

Testy które przeprowadziłem:

*HDTune

KNAND4.jpg

mETKwl.jpg

2rTNvt.jpg

Jitify.jpg

2vgdrF.jpg

*HWMonitor

Swobodna praca:

xOcYV8.jpg

Yx3rox.jpg

Praca podczas odpalonej gry:

PIytvq.jpg

Ij0gmr.jpg

* Memtest86

EFZ51i.jpg

Czy po tych testach idzie wywnioskować jaka jest przyczyna i co za to odpowiada? Zależy mi na wyeliminowaniu tego zachowania komputera, ponieważ zamierzam dokupić chłodzenie do procesora i go trochę podkręcić, lecz zanim to zrobię chcę aby cała reszta była sprawna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zacznij od wymiany kabelka od dysku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można, ale niekoniecznie tak musi być.

Odepnij GPU i pobaw się trochę na integrze.

Wepnij jedną kość zamiast dwóch.

Jeśli CPU po OC, to przywrócić stock.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obecnie zaktualizowałem UEFI (Bios) i czekam na rezultaty. Jeśli to nie pomoże to będę stosował powyższe metody.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Freezy jakie miałem u siebie np.były spowodowane sterami graficznymi,trzeba było odinstalować przy użyciu DDU i zainstalować na czysto i wtedy pomogło bo przeważnie pomimo użycia owego programu to nie używałem czystej instalacji ot taka przyczyna też może być.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mialem identyczny problem i u mnie okazalo sie, ze plyta glowna sie skonczyla :)

Natomiast co do resetu - jestes pewny, ze wpiety do plyty glownej ? Bo skoro sprsetowy reset nie dziala to na grubo sie dzieje i obstawialbym w tym momencie plyte glowna

W wielu przypadkach, jesli zwiecha jest taka, iz nawet reset nie dziala - winna bywa sama plyta glowna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziwne że reset nie działa bo to oznacza że coś nie tak z płyta główną. Upgrade UEFI dobry ruch.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po aktualizacji UEFI jak narazie cisza i spokój juz 2 dzień nic wiec zobaczymy jak będzie dalej. Obecnie trochę pobawiłem się OC ale wszystko wyglada na stabilne :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do tej pory było dobrze do czasu az dokupiłem dodatkowe dwie kości RAM 2x4GB. Teraz komputer znowu się freezuje czy to płyta główna się kończy,? Freezy występują głównie podczas gry. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

odkopuję temat i podaje rozwiązanie. Miałem freezy ponad rok i dopiero sposób z filmiku pomógł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
54 minuty temu, klepto71 napisał:

odkopuję temat i podaje rozwiązanie. Miałem freezy ponad rok i dopiero sposób z filmiku pomógł

Ten filmik to żadne odkrycie !

Takich samych porad jest mnóstwo w sieci i to 2-3 lata wcześniejszych niż ten filmik.

To jest przydatne tylko dla tych co zainstalowali i używają AHCI Link Power Management.

Ja tego nie mam i pierdyliard innych useruff też tego nie mają bo to nie jest niezbędny element do prawidłowego funkcjonowania komputera.  :glaszcze:

Nie mam AHCI Link Power Management i frizuff nie mam ! Tak mam !  :banan:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi