Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Oldman.

i7 2600K (OC) + mocne GPU do 4K - czy to ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W związku z niedawną zmianą monitora (w wyniku awarii) z 27cali full hd na 43 cale 4k pojawił się problem z wydajnoscią karty w 4K ;)

 

a że obraz skalowany z FHD do takiej przekątnej jaką ma ten monitor nie wygląda dla mnie akceptowalnie pojawił się pomysł budżetowego upgrejdu (czyli wymiany samego GPU)

 

Pytanie do kolegów z forum czy do mojego procesora (i7 2600K 4,4GHz) kupno np GTX-a 1080 Ti jest dobrym wyborem ? Chcę uzywac tylko natywnej rozdzielczosci 4K (zadnych posrednich ), maniakiem duzych fpsów w niskiej rozdzielczosci tez nie jestem (dlatego też mój nowy monitor ma 60 Hz)

 

Znalazłem np taki wykres:

 

https://images.hardocp.com/images/articles/14958035970qy2jlakgl_11_1_l.png

 

Z tego wynika że tragedii nie ma (oczywiscie liczę sie z pewnym spadkiem wydajnosci w stosunku do nowych konfiguracji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma sens taki manewr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl glupi, a doradzanie jeszcze ze to dobry pomysl jeszcze glupszy :lol2:

 

Autor na podstawie jednego wykresiku chcesz opierac opinie czy sie cos nadaje czy nie :hmm:

 

Twoj procesor bedzie sporym botelneckiem dla tej karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie będzie, bo wymagania względem cpu są właściwie niezależne od rozdzielczości, z kolei 1080ti w 4k pewnie będzie miał wydajność 1060 w fhd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl glupi, a doradzanie jeszcze ze to dobry pomysl jeszcze glupszy :lol2:

 

Autor na podstawie jednego wykresiku chcesz opierac opinie czy sie cos nadaje czy nie :hmm:

 

Twoj procesor bedzie sporym botelneckiem dla tej karty.

https://m.hardocp.com/article/2017/05/26/definitive_amd_ryzen_7_realworld_gaming_guide/1

O ten test mu chodzilo.

Tania kosztem to nie jest taki gulpi pomysl.Proc nie jest just demonem szybkosci, ale ludzie laczyl 1600x z1080ti I nie nazwywano to glupota.Nie bedside to optimal exercise polaczenie

 

Nie, nie będzie, bo wymagania względem cpu są właściwie niezależne od rozdzielczości, z kolei 1080ti w 4k pewnie będzie miał wydajność 1060 w fhd.

Tech miejsc nizaleznych w grze policzysz na palcach reki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor oczywiście może trochę ograniczać tą kartę ale zależy w czym. Autor nie napisał do czego będzie wykorzystywał sprzęt. Nawet jeżeli tak będzie to przynajmniej będzie już miał kartę do kolejnego upgreadu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl glupi, a doradzanie jeszcze ze to dobry pomysl jeszcze glupszy :lol2:

 

Autor na podstawie jednego wykresiku chcesz opierac opinie czy sie cos nadaje czy nie :hmm:

 

Twoj procesor bedzie sporym botelneckiem dla tej karty.

 

przejrzałem sporo róznych wykresów to tylko jeden z nich, z tego co sie zorientowałem to jest spory impact do wydajnosci w niskich rozdzielczosciach na takiej karcie i tym procesorze ale im wyzej idziemy w rozdzielczosc tym różnica do nowych procesorów jest mniejsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dzieki za linka, więc patrząc po powyższym to tragedii nie ma (ponizej pare screenów przetłumaczonych z niemieckiego) oczywiscie i7 2600K na stockowym zegarze jest na końcu stawki ale po OC daje jeszcze radę

 

DrQhNeQ.jpg

 

JeMopEG.jpg

 

MPyXU5Y.jpg

 

ZIziHpz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teście Assassyna to niezły babol poszedł jak 7700k na stocku jest mocniejsze niż 8700k 5GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak i7 6700K na stocku uzyskuje więcej klatek niż podkręcony :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale to jest to co mówię, obciążenie cpu jest bardzo mało zależne od rozdzielczości. Słabszy cpu i extra GPU nie nadaje się do miliona fps w 1080, ale do 4k60 już dużo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Azakiel

 

Tylko zwróć uwagę na to, że ten kręcony 2600K sparowany jest z 2133Mhz RAM. Jaki masz ram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy doradzający patrzą chyba tylko pod swoim kątem lub chcą się pomądrzyć zamiast rzeczywiście pomóc.

 

Ja nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że procesor jest bottleneckiem, skoro w sporej części gier potrafi wygenerować tyle klatek, żeby w pełni obciążyć kartę graficzną. Przypomnę, że autor tematu określił, że chce grać w rozdzielczości 4K.

 

Azakiel, według mnie wszystko zależy głównie od dwóch rzeczy, mianowicie w jakie gry chcesz grać i oczywiście ile chcesz mieć FPS. Skoro wybrałeś rozdzielczość 4K to zakładam, że będzie to 60 FPS.

 

Ja mogę ci opisać jak działa kilka gier na moim, słabszym od twojego i bez HT, procesorze (czyli Intel Core i5-4570, zmieniam go na nowszy jednak nie ze względu na gry) i RTX 2070. Ja nie posiadam monitora 4K jednak wszystkie gry sprawdzałem w tej rozdzielczości za pomocą DSR.

Wiedźmin 3, dodatek Krew i Wino - w znalezionym przeze mnie graficznie wymagającym miejscu miałem około 50 FPS i ograniczeniem było GPU a nie procesor.

Shadow of the Tomb Raider - generalnie tylko w kilku miejscach (Kuwak Yaku, Ukryte Miasto, finałowa walka) miałem spadki poniżej 60 FPS spowodowane zbyt słabym procesorem.

Forza Horizon 4 - procesor daje radę wygenerować sporo ponad 60 FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałeś trzy przykłady gier o dość niskich wymaganiach ze strony CPU to raz, a dwa HSW to potrafi być nawet 35% szybszy w grach od SB wink.gif

 

Autor nikogo nie musi słuchać może we własnym zakresie sprawdzić czy obecna platforma starcza czy nie. Wystarczy wbić niską rozdzielczość i przetestować gry w które zamierza grać. Jeżeli ilość klatek i płynność jest zadowalająca to teraz może w łatwy sposób wyznaczyć ile dodatkowej mocy potrzebuje względem obecnego GPU do 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałeś trzy przykłady gier o dość niskich wymaganiach ze strony CPU to raz, a dwa HSW to potrafi być nawet 35% szybszy w grach od SB wink.gif

 

Autor nikogo nie musi słuchać może we własnym zakresie sprawdzić czy obecna platforma starcza czy nie. Wystarczy wbić niską rozdzielczość i przetestować gry w które zamierza grać. Jeżeli ilość klatek i płynność jest zadowalająca to teraz może w łatwy sposób wyznaczyć ile dodatkowej mocy potrzebuje względem obecnego GPU do 4k.

Zobaczymy w jakie gry Azakiel będzie chciał grać.

 

Jego procesor jest sporo szybszy od mojego i5-4570, pomimo starszej architektury. W niektórych testach nawet o 33%. Dodatkowo on może go jeszcze podkręcić.

Porównanie wydajności.

 

Masz rację, wyższa rozdzielczość nie powoduje większego obciążenia procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Azakiel

 

Tylko zwróć uwagę na to, że ten kręcony 2600K sparowany jest z 2133Mhz RAM. Jaki masz ram?

 

niestety mój ram jest dosyć standardowy , nie wiem na ile różnica ta wpłynie na wyniki. Jeśli zas chodzi o gry to lubię FPP, TPP , TURÓWKI (w stylu X-com czy Mutant Year Zero) wiec czesc z nich bedzie dosyc wymagająca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak dziś karta będzie za szybka to za rok będzie to już zestaw zrównoważony, a za dwa lata karta będzie już nie nadążać za procesorem w 4K.

Pozatym nadchodzą Ryzeny 2, które znowu zwiększą ilość rdzeni (oprócz oczywiście wzrostu IPC i częstotliwości), więc za kilka miesięcy autor może niedrogo wymienić tego 2600K na 8/16 AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup kartę i zbieraj na wymianę reszty platformy w przyszłości, kiedy wyjdą nowe CPU i DDR5. Sam możesz sprawdzić czy procesor wystarczy ci do gier w które grasz, zrób tak jak napisał sideband.

 

Sam kupiłem całego peceta tylko i wyłącznie dlatego, że miałem dobrą okazję, żeby sprzedać poprzedniego, inaczej kupiłbym sobie tą 2080 do 4690k i czekał na lepsze czasy. Do 4K naprawdę nie trzeba nic więcej, bo dropy poniżej 60 i tak mogą się zdarzyć - i CPU nie będzie tutaj przyczyną. wink.gif

Nie ma co popadać w paranoję kupowania wszystkiego co najnowsze, najlepiej samemu przetestować tym bardziej że ma się dobrą okazję. Tak więc odpal gry w które grasz najczęściej na najmniejszej rozdzielczości jaką się da ustawić. Możesz też pogrzebać przy detalach, chociaż to może lekko przekłamać wyniki. Najlepiej ruszyć samą rozdzielczość. Jeśli fpsy będą zadowalające, to śmiało kupuj samą kartę.

 

Pozdrawiam. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być 4K Ultra w każdej grze, to procesor prawie nigdzie nie będzie stanowił wąskiego gardła.

 

Trochę inaczej sprawa wygląda jeżeli ma to być 4K 60fps, gdzie dla utrzymania płynności część suwaków zjedżdża na high.

Tutaj już znajdzie się kilka tytułów w których i7-2600k nie utrzyma stałych 60fps.

Ale generalnie powinno być dobrze, chyba że jesteś fanem gier od Ubisoftu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłem zdecydowany na kupno uzywanej 1080Ti ale po przejrzeniu opisów aukcji i poczytaniu różnych "przypadków" z internetu zdecydowalem ze nie bede ryzykował i kupie nową kartę, tylko jak wiadomo nowa 1080Ti to te same pieniądze co 2080RTX gdzie "w gratisie" ;-) dostajemy RT (byle jakie ale zawsze jakies) i troche nowszą architekture ktora w pewnych przypadkach juz pokazuje mozliwosci (np. Wolfenstein, Battlefield 1). Kupiłem więc RTX-a 2080, a konkretnie model Gigabyte GeForce RTX 2080 Gaming OC . Co ciekawe po zwyklej wymianie karty komputer (a dokladniej system ) nie chcial sie podniesc, nie pomagalo odinstalowanie sterowników, dopiero nowa swieza instalacja systemu pomogla i system wstaje z nową kartą. Jak porobie testy to cos wiecej napisze. Jak juz wczesniej wspomnialem bede uzywał karty tylko do natywnego 4K bo taki mam monitor (4K, 43 cale)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej więć miałem chwile czasu i zrobiłem na razie parę prostszych do wykonania testów i na mojej konfuguracji:

 

procesor: INTEL Core i7-2600K 4.4 GHz

płyta: AsRock P67 Extreme 6 (B3)

pamięć: 24 GB DDR3 (1333)

karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 2080 Gaming OC

zasilacz: Seasonic X-Series SS-660 660W 80Plus Platinum

monitor: Monitor LG 43UD79-B 43cale Ultra HD 4K

 

wygląda to następująco:

 

FINAL FANTASY XV BENCHMARK - 4K HIGH

 

Punkty: 4669 (a innym razem np 4681 albo 4704 bo demo nie jest identyczne za kazdym razem)

 

https://i.imgur.com/ITVyURF.jpg

 

w porównaniu do testu z internetu

 

https://www.purepc.pl/image/news/2018/09/17_karty_geforce_rtx_2080_i_2080_ti_przetestowane_w_final_fantasy_xv_2.jpg

 

ASSASIN ODYSSEY BENCHMARK - 4K ULTRA

 

Średnie FPS - 41

 

https://i.imgur.com/KUFo011.jpg

 

w porównaniu do testu z internetu:

 

https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/mozimek/2018/pazdziernik/aco/pc/gpu/3840x2160Ultra.png

 

SHADOW OF THE TOMB RAIDER - HIGHEST

 

Średnie FPS - 45

 

https://i.imgur.com/lGoLpka.jpg

 

w porównaniu do testu z internetu:

 

https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/stilgarus/2018/wrzesien/rtx/wykresy/sotr_4k_2.png

 

 

Wiadomo że powyższe gry nie są demonami prędkosci (silnik Frostbite z BF-a 1 i silnik IdTech 5/6 z Wolfensteina na Vulcanie są bardziej wydajne), ale biorąc na to poprawke to powyzsze wyniki w porównaniu do wyników z testów internetowych na droższych konfigach nie wypada to zle (myslalem ze będzie gorzej ze względu na procesor i zwykłą pamięć) wiec w sumie miłe zaskoczenie (Oby tylko karta nie padła zbyt szybko :lol2: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem- w 4K ultra nie będzie różnic w stosunku do nowszych procesorów, bo to karta będzie zawsze limitowała wydajność.

 

Inaczej sprawa może wyglądać gdybyś chciał uzyskać wszędzie stałe 60 fps obniżając poziom detali.

Nie wiem jak w AC Odyssey, ale w Origins w miastach prawdopodobnie miałbyś z tym problem.

 

BTW. RAM w układzie 3x8GB (flex mode) potrafi obniżyć wydajność w miejscach CPU w stosunku do 2x8GB (natywne dual-channel).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jeszcze meczę 2600k@5GHz (Ryzen 3 na oku) z RTX 2070. Do utrzymania 60fps FullHD, bądź czasami 30fps na TV w 4k, sprawdza się rewelacyjnie :). A to już taki dziadek, że ho ho ho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tak, tylko do dzisiaj naukowcy nie mogą zlokalizować bardzo dużej erupcji wulkanu z okolic 1463 roku (początkowo szacowano 1540, ale odnaleziono jakieś szczątkowe informacje na ten temat, stąd dokładniejsza data). Erupcja ta mogła wywołać ochłodzenie i ulewy pod koniec XV wieku. Stąd po latach zimnych i ulewnych mogły nastąpić lata ekstremalnie suche. To samo z resztą miało miejsce kilka dekad później bo pod koniec XVI wieku znów było trochę erupcji wulkanów, które przyczynił się do tak zwanej "małej epoki lodowcowej" która nawiedziła Europę. Pisałem już wielokrotnie, że to wszystko do bardzo złożony mechanizm i od układu i zbiegu wielu czynników zależą pewne zjawiska. Nie zawsze jest tak, że jak kiedyś wybuch wulkanu przyczynił się do powstania czegoś, to tak będzie za każdym razem. Nie, bo to zależy od układu innych zjawisk jakie były w tym czasie.  Tylko wtedy były to tylko konsekwencje zjawisk przyrodniczych. Obecnie działalność człowieka również wpływa na ten mechanizm i to jest główny problem, którego niektórzy tutaj nie rozumieją. Tak jak tutaj, dalej mylona jest pogoda z klimatem... Tak, bywało, ale to nie były aż tak regularne zjawiska jakie zaczynają być obecnie. Do tego dochodzi regularny okresowy wzrost średniomiesięcznych temperatur. 
    • pytanie o ilość w kolejnych transzach...  
    • Coś w tym jest. a) W HDR Game kalibrator Windows pokazuje 465 nitów, a w HDR default można ustawić w Win 1000+.  ALE b) jak mierzę światłomierzem z telefonu (okienko 1%), to w HDR default mam 800 luxów, w HDR Game 1750 luxów.     @PiPoLiNiO Zmierz oczami  to okienko w HDR i HDR Game z tego filmu. Bez problemu widać, że jest jaśniejsze w HDR Game.   Dodane: Tylko jest efekt uboczny, razem z jasnością są trochę podniesione szarości i czernie. 
    • @galakty co ty będziesz że  handel ze wschodem nie istnieje https://www.tirsped.com.pl/blog/polska-wymiana-handlowa-z-innymi-krajami/ Skąd najwięcej importuje Polska? Dane narastająco od początku roku  Niemcy – wartość: 222,1 mld PLN – 21,9% udziału Chiny – 146,6 mld PLN – 14,4% Włochy – 52,2 mld PLN – 5,1% Rosja – 45,1 mld PLN – 4,4% Holandia – 40,4 mld PLN – 4% Francja – 35 mld PLN – 3,5% Czechy – 32,3 mld PLN – 3,2% USA – 24,3 mld PLN – 3,1% Korea Południowa – 24,3 mld PLN – 2,4% Belgia – 23,2 mld PLN – 2,3% @Camis mentzen wolnościowiec który mówi o przymusie , dzięki za link @Spl97 po co to pisanie o kucach i debilne ogólniki ? Nie lepiej przekonywać konkretnymi  argumentami do pozostania w UE ? Tak się naśmiewasz z PiSu i jego elektoratu a sam robisz to samo co oni @lukadd do dziś ludzie myślą że Polska jest krajem suwerennym, mamy największą wymianę handlową z Niemcami więc narazie musimy pozostać w UE nawet jak ktoś tego nie chce , trzeba tylko przekonywać rządzących UE że likwidacja pieca gazowego itd nie jest dobrym pomysłem , z pozycji wasala ciężko coś ugrać   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...