Skocz do zawartości
ijij2000

Którą dystrybucję linuksa najlepiej wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy się zaczyna przygodę z linuksem to która dystrybucja jest najlepsza? Podobno Gentoo jest dla twardzieli. Czy da się w szybki sposób go opanować? Dlatego o nim myśle ponieważ można go na samym etapie instalacji całkowicie dostosować.

Najwygodniejszy jest pulpit KDE czy inny?

Chciałbym znać polecenia żeby zamiast wchodzić na pulpit to wpisywać polecenia tak jak w linuksie slackware.

Czy da się programy Adobe na przykład Photoshop dostosować do linuksa. W grach jest tak że wszystkie foldery z muzyką i teksturami są takie jak w Windowsie tylko na nieoficjalnych forach tworzą specjalny plik wykonywalny dla linuksa i jakieś inne biblioteki graficzne.

Czy da się w linuksie kompresować dane do formatu rar. Rozpakowywać się da ale tworzyć archiwa rar.

Są inne formaty tar 7z i wiele różnych ale ja akurat chcę w formacie rar w wersji 5

Czy są do linuksa jakie polskie syntezatory mowy?

Jak można ustawić w linuksie automatyzacje żeby o określonym czasie się sytem wyłączył?

Czy jest program "chomikbox"

https://chomikuj.pl/chomikbox]/code] dla linuksa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie siedziałeś nigdy przy linuksie - zacznij od Ubuntu.

Jest sporo programów zgodnych (lub podobnych ) z Windowsem za pośrednictwem aplikacji Wine.

 

Najlepiej ściągnąć LiveCD i wypróbować czy podpasuje Tobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Definitywnie zacznij od Ubuntu. Windows różni się bardzo od Linuxow, a i same rozne dystrybucję Linuxa różnią się od siebie. Im mniej popularny system tym więcej będziesz musiał kombinowac.

 

Wątpię żebyś odpalił Photoshopa na linuxie, ale są alternatywy jak bezpłatny GIMP.

 

Pulpit musiałbyś wypróbować.

 

W grach masz też biblioteki, ktore ciężko zmusić do działania. Steam niedawno wypuscil narzędzie Proton które bazuje na Wine. Wiele gier odpala, ale wątpię żeby gry stricte internetowe odpalały bez problemów. No i nie wróżę temu nic dobrego. Linux raczej nie zyskuje na popularności, raczej jest używany do innych zastosowan niż granie.

 

Da się kompresować rar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kwestia jaki masz sprzęt. Jak masz np. kartę graficzną AMD to są problemy ze sterownikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz sie zniechecic to Gentoo jest idealne :-)

 

Jak koledzy powyzej polecam wystartowac od LinuxMint albo Ubuntu. Mint to Ubuntu z kilkoma dodatkami juz zaladowanymi, jak niektore zamkniete sterowniki i kodeki.

Naprawde tona tutoriali na Youtube i ogolnie w sieci jak cos zrobic na Ubuntu.

 

Steam proton polecam jezeli chodzi o granie, z tym ze cudow nie oczekuj. Nadal Linux jest raczej do pracy/ internetu niz do zabawy.

jako stanowisko robocze i internetowe, to rewelacyjny system. Grac sie da, ale ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kwestia jaki masz sprzęt. Jak masz np. kartę graficzną AMD to są problemy ze sterownikami.

 

Nie jest tak źle :) Wiesiek 3 na RX560d @ 1024sp i te 40+ fps w full-hd jest (średnie bez AA).

RX570 to już 60+ na średnio-wysokich z AA.

 

Ogólnie to faktycznie działa to nieco wolniej niż na Windowsie, ale różnice nie są jakieś ogromne. Śmiało mogę napisać że od jakiegoś czasu Linux, a przynajmniej te popularne dystrybucje, w końcu stał się używalnym systemem 'domowym' - pograć można, wszystkie multimedia działają, starszy sprzęt także (Win10 jest kapryśny przy obsłudze starszego lasera OKI, nie widzi też aparatu cyfrowego - siedem i osiem normalnie go obsługują).

 

 

scr6mknz.png

 

 

- - -

 

Odnośnie pytań autora wątku:

 

* Gdy się zaczyna przygodę z linuksem to która dystrybucja jest najlepsza?

 

Ubuntu / Mint.

 

* Najwygodniejszy jest pulpit KDE czy inny?

 

Nie da się odpowiedzieć :) Różne środowiska, różne menedżery okien (ja korzystam z MATE).

 

* Chciałbym znać polecenia żeby zamiast wchodzić na pulpit to wpisywać polecenia tak jak w linuksie slackware

 

Uruchamiasz terminal/konsolę (jak zwał tak zwał) i wpisujesz - możesz to zrobić w każdej dystrybucji.

 

* Czy da się programy Adobe na przykład Photoshop dostosować do linuksa.

 

Nie wiem czy Photoshop działa poprawnie pod pingwinem. Jednak jest alternatywa - GIMP.

 

* W grach jest tak że wszystkie foldery z muzyką i teksturami są takie jak w Windowsie tylko na nieoficjalnych forach tworzą specjalny plik wykonywalny dla linuksa i jakieś inne biblioteki graficzne.

 

Obecnie to sporo gier typowo pod windowsa działa poprawnie. Nie trzeba tworzyć żadnych innych specjalnych plików czy bibliotek.

 

* Czy da się w linuksie kompresować dane do formatu rar. Rozpakowywać się da ale tworzyć archiwa rar.

 

Tak.

 

* Czy są do linuksa jakie polskie syntezatory mowy?

 

Nigdy się tym nie interesowałem - nie wiem.

 

* Jak można ustawić w linuksie automatyzacje żeby o określonym czasie się sytem wyłączył?

 

Hasło kluczowe - cron

(taka 'usługa' do robienia czegoś o określonej porze dnia, konkretnym dniu, co określony czas, itp)

 

* Czy jest program "chomikbox" dla linuksa?

 

Jest, ale nie testowałem (chomika nie używam), więc nie wiem jak działa i czy różni się czymś od wersji windowsowej.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdy się zaczyna przygodę z linuksem to która dystrybucja jest najlepsza?

Jesli wczesniej korzystales z Windowsa to polecam Kubuntu. Jest to Ubuntu wyglądające jak Windows (KDE). Bardzo dobrze działa. Sam pracuję tylko na kubuntu od 14 lat. Super środowisko.

 

Najwygodniejszy jest pulpit KDE czy inny?

Jak wyżej.

 

 

Chciałbym znać polecenia żeby zamiast wchodzić na pulpit to wpisywać polecenia tak jak w linuksie slackware.

Ech kolego, to sie da w każdym linuxie ;-P

Albo uruchamiasz console/kconsole/terminal/xterminal itp w środowisku graficznym, albo klikasz ALT+CTRL+F1..F5 i przelaczas sie na konsole w trybie tekstowym.

 

Czy da się programy Adobe na przykład Photoshop dostosować do linuksa.

Pod linuxem masz gimp'a. Za darmo i legalnie.

 

W grach jest tak że wszystkie foldery z muzyką i teksturami są takie jak w Windowsie tylko na nieoficjalnych forach tworzą specjalny plik wykonywalny dla linuksa i jakieś inne biblioteki graficzne.

Ja gram w gry ze steama os. Smigaja super. Glownie w L4D 2 grywam.

 

Czy da się w linuksie kompresować dane do formatu rar.

o jej.. no jasne, ze sie da. Linux to w pelni funkcjonalny system. Co wiecej, jak zainstalujesz kubuntu, czy ubuntu, czy inną prostą dystrybucję, to bedziesz miał wszytko out of the box. Zero instalowania kodeków, pdf'ów, przegladarek, odtwarzaczy itp.

 

 

Czy są do linuksa jakie polskie syntezatory mowy?

są takie co mówią. dzialaja/brzmią dosc hm.. metalicznie

 

Czy jest program "chomikbox"

https://chomikuj.pl/chomikbox]/code] dla linuksa? 

No na to pytanie o chomiku to Ci nie odpowiem z premedytacją :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to dobry pomysł przy wyborze dystrybucji linuksa kierować się rankingiem?

https://distrowatch.com

5944544800_1549152660_thumb.jpg

 

Przy tworzeniu maszyny wirtualnej dla na Vmware Workstation 15 dla linuksa Manjaro brakuje tam typu systemu Manjaro i pisze na stronie

https://distrowatch.com/table.php?distribution=manjaro

że jest oparty na Archu linusie ale tego też brakuje do wybury w Vmware Workstaion 15

7371473800_1549152771_thumb.jpg 6137658300_1549152771_thumb.jpg

6697059200_1549152812_thumb.jpg

 

Czy jest jeszcze jakiś system operacyjny do komputerów inny niż Windows MacOS Linux?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zostań przy Ubuntu/Mint, tudzież przy jednej z ich edycji (jak np. wspomniany wcześniej Kubuntu). Manjaro jako system oparty o Archa może być kapryśny jeśli coś pójdzie nie tak.

 

Z innych systemów są jeszcze różnorakie BSD, Solaris, RedStarOS, MenuetOS, TempleOS, ReactOS, BeOS i jeszcze masa innych, ale dla przeciętnego użytkownika będą one raczej bezużyteczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dlaczego najwyżej jest oceniany manrajo?

To jest ranking popularności gdy wchodzisz na Distrowatch i klikasz któryś system podnosisz jego pozycję w rankingu.

Jeżeli chcesz odejść od komercyjnych systemów Windows/Macos to właściwie tylko Linux. No ja wiem że ktoś przyjdzie i powie jak to u niego OpenBSD ładnie hula jednak do zwykłego użytkowania Linux.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja wiem że ktoś przyjdzie i powie jak to u niego OpenBSD ładnie hula jednak do zwykłego użytkowania Linux.

 

i to są mądre słowa. Kurcze.

 

swoją drogą najprzyjemniejszy w użyciu dla początkującego, posiadający największe wsparcie w necie jest linux opierający się na debianie. Czy to ubuntu, kubuntu, czy mint.

Wszystkie te dystrybucję są w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tworzeniu maszyny wirtualnej dla na Vmware Workstation 15 dla linuksa Manjaro brakuje tam typu systemu Manjaro...

 

Czy jest jeszcze jakiś system operacyjny do komputerów inny niż Windows MacOS Linux?

 

Wszystko chyba zostalo powiedziane.

Co do pytania dlaczego manjaro jest na pierwszym miejscu? Pewnie dlatego ze ludzie ktorzy juz troche siedza na linuxie sprawdzaja tez inne systemy. Arch linux jest inny niz Ubuntu, nie lepszy, nie gorszy, po prostu inny. A manjaro to najpopularniejsza wersja z wieloma srodowiskami graficznymi dla Arch. Mi osobiscie bardziej pasuje Arch niz Ubuntu, ale ja tez mam inne wymagania pewnie :D

VMware Ci nie widzi bo ma tylko najpopularniejsze. Wybierasz po prostu Linux x64 z najwyzszym numerkiem kernela jaki masz w Workstation. bedzie dzialac.

 

Czy jest cos innego niz Windows, MacOS, Linux?

calkiem sporo :-) BSD (kilka roznych), HPux, AIX, OpenVMS. I zaden z nich nie jest systemem do domu/ buira. No moze poza BSD, ale do tego trzeba miec zaciecie i naprawde lubic BSD :-) Mozna postawic deskopa na tym, nawet fajnie chodzi, ale po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą najprzyjemniejszy w użyciu dla początkującego, posiadający największe wsparcie w necie jest linux opierający się na debianie. Czy to ubuntu, kubuntu, czy mint.

Wszystkie te dystrybucję są w porządku.

 

jest też dużo łopatologicznych poradników do debian-based. arch i manjaro są fajnie udokumentowane ale jeśli chodzi o łopatologiczność to zdecydowanie buntu i minty.

sam zawsze polecam lubuntu bo ejst lekkie i skromne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Pytanie jaka wersja dla początkującego pod stację roboczą :

 

12core Intel lub Threadripper 1950xramu od 64GB ddr4mobo X99 lub amd.dysk aktualnie SSD Sata3 ,czy linux poradzi sobie bezproblemowopo zmianie z sata3 na NVME i czy wszystkie funkcje są wykorzystywane ?grafika RX580 8GB.dysków w sumie z 6szt.

 

Jakieś porady ,wersja raczej instalacja na stałe zainstalowana.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bierz cokolwiek, byle było z w miarę najnowszym jądrem. Dlatego proponuję Fedorę lub OpenSUSE Tumbletweed.

 

Jeśli nie wiesz jakie środowiska graficzne są dostępne w linuksie to poszukaj informacji o:

- Gnome Shell

- KDE Plasma

- Mate

- Xfce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznij od ubuntu badz suse.

jesli twoj sprzet nie jest jakis super nowy to bierz ubuntu lts 18.04 badz Suse Leap.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zamierzam przesiąść się z Windowsa na Linuxa i moje pytanie jest takie który z dwójki Ubuntu czy Mint ma więcej aplikacji poinstalowanych i na którym łatwiej instalować aplikacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zamierzam przesiąść się z Windowsa na Linuxa i moje pytanie jest takie który z dwójki Ubuntu czy Mint ma więcej aplikacji poinstalowanych i na którym łatwiej instalować aplikacje.

 

Który ma więcej programów do końca nie wiem, ale instalacja pakietów przebiega tak samo, (sudo apt install xxxxxx), lub przez synaptic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, prosto z pudelka to wiecej na starcie ma Mint. Ale Ubuntu nie uzywalem juz jakis czas wiec cos sie moglo zmienic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cinamon,MATE,Xfce co to znaczy i czym to się różni ?

 

Linux nie ma jak windows tylko jednego strodowiska graficznego (okienek, pulpitu, itd) ktory mozesz uzywac.

Te powyzsze to po prostu nazwy niektorych z nich jakie mozna wybrac podczas instalacji.Niektore roznia sie bardziej inne mniej od winodwsa wizualnie.

Proponuje potestowac.

Chcesz wiedziec wiecej - Google nie boli zazwyczaj. Znajdziesz sporo informacji razem z screenami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jeszcze jedno pytanie gdy już wybrałem wersję to czym mogę nagrać go na płytę lub na pendrive?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jeszcze jedno pytanie gdy już wybrałem wersję to czym mogę nagrać go na płytę lub na pendrive?

 

tak, mozesz.

proponuje zaprzyjaznic sie z googlem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz sie zniechecic to Gentoo jest idealne :-) ...

 

Dlaczego zniechęcić? Nauczyć cierpliwości chyba. Gentoo jest piękne i zawsze będę go bronił. Nie uważam się za żadnego "madafake-hakiera" bo codziennie się uczę i jeszcze nie wszystko działa ale jak po godzinie kompilacji na 4-jajach wystartują X-y to jeszcze 20minut i cieszymy się Firefoxem. W ogóle jak coś w Gentoo działa sprawia radość. Przynajmniej ja tak mam :D Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...