Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po raz kolejny przymierzam się do zwodowania swojego sprzętu (Corsair 780T + i5 8600K + RTX 2080). I tutaj potrzebuję Waszej pomocy. Wstępny zestaw jaki złożyłem to:

Pompa – D5 NEXT

Rezerwuar – to dla mnie zagwozdka (chciałbym, żeby to był jeden moduł z pompą, ale nie wiem, które opcja jest funcjonalniejsza).

Blok – EK Supremacy EVO nickel / WaterCool HeatKiller IV Pro Nickel

Chłodnica - HW Labs GTS 360m

Węże – 16/10 XSPC/Primochill

Złączki – zagwozdka

Płyn – Aquacomputer DP Ultra

Wentylatory - Corsair ML Pro 120 czy Corsair LL120

 

Bloku na RTXa (ASUS ROG 2080) nie mogę znaleźć, więc chyba zostanę przy chłodzeniu CPU. Dodatkowo domyślam się, że do tego dojdą zawory upustowe, korki, uchwyty itp. Wolę na początek unikać elementów z plexi, bo znając mnie skończy się to kosztownie. Czy według Was jest sens to wodować bez bloku GPU, czy lepiej zostać na powietrzu? Wiem, że LC nie ma sensu finansowo (bo teraz siedzi Noctua NH-D15), ale tak trochę się napaliłem na LC :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najbliższym czasie EK wyda blok na tego Strixa :).

 

Możesz na chwilę obecną zwodować samo CPU, a potem bez problemu dołożyć sobie GPU, tylko chłodnica 360mm pod CPU i GPU po OC to trochę mało. Jaką masz obudowę? Pamiętaj, że musi być ona w miarę przewiewna, żeby LC dobrze działało. Ślepy jestem, teraz widzę 780T.

 

Co do pompy, to D5 NEXT jest super - możesz łożyć bez problemu combo z tą pompą - weź ten top i ten rez. Skręcasz wszystko i masz jedną jednostkę, która zajmie mniej miejsca niż osobny rez i pompa + nie musisz się męczyć z połączeniem wszystkiego razem przy pomocy złączek i węża.

 

Blok, chłodnica i płyn są ok.

 

Węże mogą być. Sam preferuje Mayhems Ultra Clear 10/16

 

Co do złącze, to potrzebujesz po 2 na każdy podzespół, więc w przypadku pętli na CPU + combo D5 + chłodnica wychodzi 6 szt., ale warto wziąć 1 szt. więcej, bo przyda się przy spuszczaniu płynu. Co do konkretnych złączek, to te od EK są ok, ewentualnie Barrow z tańszych, a bardzo fajnie wykonanych - Angela mam Barrowy, ale lepiej kupić na Ali, bo kosztują znacznie mniej. Do tego prawdopodobnie przyda się kilka złączek kątowych 90 stopni, ale to już zależy od layout pętli i tego co jak będzie połączone.

 

Co do zaworu, to potrzebujesz sam zawór + złączkę obrotową z gwintem male-male, żeby jakoś ten zawór przykręcić, trójnik oraz korek.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa to Corsair 780T, więc chyba jest dość przewiewna i pojemna. W konfiguratorze EK jest napisane, że blok na 2080 "coming soon", więc jak wyjdzie to zapewne dołożę blok i kolejną chłodnicę.

Jeszcze z pytań technicznych - w moim zestawie + części z odpowiedzi - wszystko będzie grało? Z tego co czytałem wszystko musi być albo miedziane albo aluminiowe, inaczej z czasem zaczną pojawiać się problemy. Uszczelki, oringi itp. już są w zestawie czy też trzeba oddzielnie zakupić ? Pytam, bo diabeł tkwi w szczegółach :P

 

edit: Wentylatory do chłodnicy jakie są polecane? Nie zależy mi bardzo na RGB, ale czasem chciałbym zmienić kolor ;) Te podane przeze mnie dadzą radę?

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy odrobinie pokombinowania do 780T wejdą dwie chłodnice 360mm, a taki zestaw pod CPU i GPU spokojnie wystarczy.

 

Wszystkie części, które masz to miedź lub niklowana miedź oraz mosiądz, więc pod tym względem wszystko będzie ok.

 

Zanim coś zamówisz, to rozrysuj sobie w paincie co gdzie chcesz umieścić i jak to połączyć, żeby miało sens + zmierz sobie czy wszystko wejdzie i nic o siebie nie będzie wadzić.

 

Oringi masz od razu na złączkach, nic nie musisz kupować.

 

Z przydatnych rzeczy weź sobie jeszcze butelkę do napełniania układu.

 

Edit: Co do wentylatorów to Noiseblocker B12-PS to moim zdaniem najlepszy wybór, ewentualnie Silent Wings 3, ale jak chcesz bling-bling RGB, to te Corsair są ok. Ewentualnie innym rozwiązaniem jest kupno ramek Phanteks Halos, które możesz nałożyć na dowolny wentylator zmieniając go w RGB. Osobiście wolę wentylatory bez podświetlenie, a kwestię oświetlenia w środku załatwiać takimi profilami z oświetleniem RGB.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RGB to nie priorytet, mogę bez tego żyć. W weekend biorę się za pomiary i jak wszystko przypasuje to wszystko zamówię i poskręcam. A szacowana pojemność takiego układu ile może wynieść? Litr płynu chyba będzie na styk? Wkręty do przykręcenia wentylatorów do chłodnicy rozumiem, że są w komplecie z nią czy wentylatory powinny je mieć?

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1l do takiego układu wystarczy. Jak zamontujesz drugą chłodnicę, to może być potrzebna dodatkowa butelka.

 

Śruby masz razem z chłodnicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój link tu masz symaptyczny topic z fotkami jak to w Twojej budzie wygląda

 

360 najlepiej od razu daj na górę, a drugą (240/360) dołożysz na front razem z blokiem na VGA, ew. od razu daj dwie jak masz kasę. Na samej jednej 360, nawet jeśli to GTS, to może być średnio - pewnie byś miał temp OK, ale raczej na wysokich obrotach. A tak przy 2 chłodnicach spokojnie utrzymasz sobie 1200-1400 RPM, a z tym pod obciążeniem da się żyć. Chociaż w sumie jak ostro kręcisz nie będziesz, to może by i nawet jedna starczyła - no ale to trochę spekulacja.

 

Płyn - 1 literek DP Ultra spoko starczy. Zawsze można dolać trochę demineralizowanej - ponad rok temu pierwsze zalanie miałem, teraz w połowie początku stycznia drugie (dokładałem chłodnicę z okazji Vegi) i dopiero teraz się skończyła.

 

Węża weź od razu 2 m. Mam tego Mayhemsa właśnie, b fajnie się układa, dobrze gra z złączkami EK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki jest plan. Najpierw pętla dla CPU, a potem jak już blok na GPU będzie to dodatkową chłodnicę zamontuję. Zapewne 240 mm, bo nie mam dostępu i zdolności do takiego wycięcia (najchętniej pozbyłbym się całego koszyka na napędy i tacki na HDD). Póki co zamontuję jedną i będę się modlił, żeby wszystko szczelne było :hmm: . Rozumiem, że po złożeniu pompki, rezerwuaru i topa wszystko ma jakieś uchwyty żeby przymocować to do obudowy? Czy trzeba rzeźbić dodatkowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiertarka do ręki, rozwierć nity trzymające koszyki i po sprawie. 10 minut roboty i masz front obudowy pusty :).

 

Zestaw montażowy (uchwyt) masz dodany do topu, który Ci podlinkowałem, ale tak czy siak będziesz musiał wywiercić dziury w obudowie, żeby jakoś go do niej przymocować.

 

Dobra rada - skręć całe combo czyli D5 + top + rez, podłącz sobie kawałek węża z portu wylotowego do wlotowego, zalej combo i odpal, żeby sprawdzić czy jest szczelne zanim wsadzisz je do obudowy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z chłodnicą dostaniesz długie śruby do chwycenia chłodnicy + wentylatorów, musisz jedynie odpowiednią długość dobrać bo zazwyczaj są 2-3 różne długości w zestawie

 

pompka/res - są różne mocowania dostępne, ja np. korzystam tylko z "pionowego", przykręconego do pleców budy - ale domyślnie się je przykręca do pionowej chłodnicy, ma rozstaw pod 120 i 140 mm - Mój link; albo jest jeszcze takie bardziej uniwersalne - Mój link; albo możesz do podłogi pompkę przykręcić, ale to też wtedy lepiej za pomocą tego mojego, tylko ułożonego poziomo; a uchwyt typu obejma jest w zestawie z rezem

 

jak będziesz mierzył, to pamiętaj o długości karty z blokiem - u Ciebie będzie to (licząc w środku budy, bez śledzia) 282 mm - tzn sama karta ma 266, blok też 266 ale EK ostatnio dodało światełka na końcu i robi się wtedy 282 mm (choć można je wykręcić w cholere) - u mnie pomiędzy kartą / blokiem a rezem jest 1 mm (jeden!) luzu :E no tylko że ja mam malutką budę - Mój link

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko kolega kupuje D5 NEXT od Aquacomputer, które nie będzie pasować do tych bracketów od EK - pionowego ze względu na inny top, a poziomego, bo D5 NEXT wystaje niżej ze względu na moduł z wyświetlaczem. W przypadku Aquacomputer tak wygląda standardowe mocowanie, które dostajesz razem z topem. Ewentualnie możesz sobie kupić taką wersję (jest też na Angeli) pod montaż na chłodnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie części już przyszły, ale pojawił się zgrzyt i nie wiem jak to wstawić na domyślnych mocowaniach :hmm: Koszyki na HDD usunięte, koszyk na napędy 5.25 też idzie do śmietnika, ale montaż do tacki mobo nie wchodzi w grę z uwagi na długość karty. Jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się montaż w miejscu wentylatora 120 mm na przodzie. I tutaj z odsieczą przychodzi EKWB, bo w poniedziałek wypuszczają nowy blok dla Strixa 2080. I tutaj moje pytanie - czy chłodnica 360 mm będzie dla tej karty wystarczająca? Myślałem o dokupieniu kolejnej GTS 360m i wstawieniu jej na przód razem z montażem dla pompki, ale z tego co widziałem w różnych buildach to dla GPU ludzie stosują raczej grubsze chłodnice.

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

360mm na CPU i GPU uznałbym za kompletne minimum. Dodatkowe 360mm by się przydało. Grubość nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem wszystko do kupy i uruchomiłem. Napełniłem wszystko wodą demineralizowaną i włączyłem. Jak długo wszystko ma działać, żeby sprawdzić czy nie ma żadnych wycieków? Papierowe ręczniki pod chłodnicą, CPU i pompą są suche po 1h pracy. Zostawić wszystko na noc czy tyle czasu wystarczy do sprawdzenia?

Z góry przepraszam za błędy, ale piszę z telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii najlepiej zostawić na 24h, ale w praktyce jeśli coś ma ciec, to cieknie od razu.

 

Woda demineralizowana nie jest dobrym płynem na stałe - potrzebujesz jakiś inhibitor korozji oraz coś przeciw wzrostowi glonów i alg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam DP Ultra "pomarańczowy", ale chciałem sprawdzić szczelność na wodzie. Póki co nic nie cieknie, więc chyba mi się udało :P

Sądzę, że nie ma tez sensu wlewać DP, skoro przymierzam się do GPU. Ten tydzień lub dwa chyba może na wodzie pochodzić :hmm: ? Chyba, że użyty płyn będę mógł spuścić i użyć ponownie przy dodaniu GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz zlać płyn i użyć go ponownie. Ewentualnie przepuść go przez filtr do kawy, żeby wyłapać jakieś drobne zanieczyszczenia, ale jeśli wszystko było płukane przed składaniem, to nie powinno być syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie dopiero teraz się płucze :E ale skoro można użyć płynu ponownie to rano przetestuję korek spustowy i zaleję czymś porządnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wszystko założone, napełnione, odpowietrzone i działa. Jednak mam mały problem z pompką, bo po włożeniu wszystkiego do obudowy całość zaczęła wpadać w nieprzyjemne wibracje przy 10%-30% mocy. Gdy podnosi się obroty zaczyna pojawiać się odgłos, coś jakby głowica dysku pracowała. Wczoraj rozebrałem wszystko jeszcze raz, sprawdziłem wirnik, przepłukałem układ wodą destylowaną i ponownie napełniłem. Niestety bez zmian, bo odkręciłem pompke, top i rezerwuar od obudowy i w ręce podobne odgłosy wydaje. Przy 10% to nawet określiłbym to jako rzężenie, bo wszystko się trzęsie.

Jedynym rozsądnym ustawieniem jest 100%, ale to zdecydowanie za dużo jak na ten układ. Pompka do reklamacji, czy sprawdzić jeszcze rezerwuar? Wylot płynu z pompki podłączony jest do topu, a wlot wody z chłodnicy do wejścia rezerwuaru. Dziś jeszcze spróbuję podłączyć wszystko do topa, ale nie jestem dobrej myśli :hmm:

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No D5 nie ma prawa tak charczeć :( A już na pewno <30% musi działać jedwabiście smooooooth i cichutko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie kłopot dla Ciebie to czy mógłbyś mi podać, jaka jest całkowita długość całego combo (od początku pompy do końca Reza) skręconego razem, czyli pompa d5 next + top + rez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dobra,

 

Pompa wróciła od producenta, który nie stwierdził żadnych anomalii w jej pracy. Doszedł blok na GPU i druga chłodnica 360 mm, ale pompka nadal pracuje tak samo :E Rozmontowałem WSZYSTKO i przepłukałem kilka razy destylką. Przy zalewniu układu płynem zauważyłem, że przy od 0% do 30% pompka jakby nie miała siły tłoczyć płynu. Dopiero powyżej 40% obrotów coś wraca do reza.

Z racji tego, że producent twierdzi, że wszystko jest git to wychodzi, że ja coś spartoliłem przy montażu. Wrzucam plik ze zdjęciem jak wygląda pętla i czekam na sugestie co w niej zmienić. Kolejność w jakiej aktualnie układ pracuje to rez > pompka > GPU > chłodnica > CPU > chłodnica > rez. Poradźcie co zrobiłem źle, bo zostaje tylko moja wina. Odwrócić obieg płynu? :hmm:

post-528594-15573822344378_thumb.jpg

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to górny otwór w w tym rezie służył tylko do napełniania.

Nie powinna nim wracać ciecz.

 

Do tego służył otwór, który jest w dolnej części reza, zaraz nad topem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie rez na górze ma 4 otwory - jeden centralny z którego leci ten "fountain effect" a 3 wokół niego używałem do napełniania. Tylko żeby osiągnąć efekt tej fontanny to nie wiem jakie ciśnienie musi być (ale to nie jest najważniejsze), podłączyłem powrót bezpośrednio do otworu do napełniania i ciśnienie wydawało się takie samo. Do tego doszedł odgłos kapiącej wody, więc podłączyłem pod ten centralny na rezie. Mogę w weekend podłączyć pod ten dolny otwór reza, ale już powoli ciasno się w obudowie robi :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...