Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jeszcze takie porównanie czerni oled vs q90 od brytyjskiego koksa :E

 

 

Już nie masakrujmy tak Szajsunga niech dalej sprzedają starą technologię w zaporowych cenach jakaś "konkurencja" musi być dzięki temu mamy tańsze OLED'y :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS4 Pro nie odtwarza takich płyt, tylko xbox S i xbox X. Nie wiem tylko czy odtworzą dolby vision i dolby atmos, chyba nie. Poza tym i tak ciut gorsza jakość i wygoda (włączanie osobno konsoli i sterowanie padem, zamiast wszystko jednym pilotem).

 

 

Czyli jak będę brać PS5 lub Xbox coś tam, to wpierw zapoznam sie ze specyfikacją. Myślałem, że obie konsole spokojnie radzą sobie z filmami na niebieskich krążkach.

 

Już nie masakrujmy tak Szajsunga niech dalej sprzedają starą technologię w zaporowych cenach jakaś "konkurencja" musi być dzięki temu mamy tańsze OLED'y :E

 

Do pokoju prześwietlonego słońcem Samsung lepszy. Wiec spokojnie takie też się przydają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie są kurde gwiazdy :exclam::question: :question: :E

Gwiazdki * to były pod naklejkami z reklamami że się QLED nie wypala :lol2:. Były bo od kiedy na sklepach można było spotkać powidoki to w magiczny sposób poznikały tak jak te gwiazdy.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Tutaj macie wadę OLEDa vs QLED.. niższa jasność i szklana powłoka robi masakrę nawet w niezbyt nasłonecznionym pokoju :P

 

Tak wiec dobrze, że jest wybór..

 

A tutaj koksu prawie spaceruje po ulicy żeby nie było że tylko na ciemnym jest nieciekawie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pokoju prześwietlonego słońcem Samsung lepszy. Wiec spokojnie takie też się przydają.

 

Od tego są rolety ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" odtwarzacz ultra hd lg ubk90 "

 

Czemu nie PS4 albo XboxS ? Pytam serio coś brakuje w konsolach? Bo ja bym wolał konsolę, która sprawdzi się jako odtwarzacz i konsola.

Ogólnie jak jesteś maniakiem kina to warto zaopatrzyć się w prawdziwy odtwarzacz. Ten z xboxa daję radę, ale w testach na necie można wyczytać, że jednak nie oddaję tak jak powinien barw z płyt bluray 4k czy podczas odtwarzania filmów z USB.

 

Np. hdtvpolska i na zagramanicznych.

https://hdtvpolska.com/xbox-one-x-test-najnowszej-konsoli-od-microsoft-gry-i-ultra-hd-blu-ray/?showfull=1

 

W tym przypadku, referencyjny odtwarzacz nie powinien generować żadnych przekłamań, ponieważ czyta źródłowy format płyt. Niestety tak nie jest w przypadku Xbox’a. Przekłamania barw aż o 4 wartości kodowe to w prawdzie coś, co raczej nie będzie widoczne na pierwszy rzut oka, jednak na pewno wpłynie na obraz w stopniu większym niż placebo. Z pewnością nie powinno coś takiego mieć miejsca w nowoczesnym odtwarzaczu.

 

Sprawdźmy jak z filmami z USB, które urządzenie podaje w formacie RGB. Jeśli chodzi o ocenę, to w w tym przypadku sytuacja ma się nieco inaczej. W przypadku testowych tablic z kolorem, dopuszczalny błąd wynosi 3 wartości kodowe. Przekształcenie RGB -> YCbCr już na poziomie post produkcji nie jest niestety bezstratne jeśli konwertujemy bez zwiększenia precyzji kodowania (np. 8 bitów -> 8 bitów). Niestety, jest tylko gorzej. Tutaj przekłamania wartości sięgają aż 6! Szczególnie intrygująco wygląda to dla bieli, która powinna mieć kod RGB {235,235,235}, zaś na wyjściu odtwarzacza jest {233,233,233}. Biel z Xbox’a jest więc o 2% ciemniejsza niż być powinna, a co za tym idzie i kontrast jest o tyle niższy. Jeśli zapytacie ponownie, czy jest to widoczny problem, to odpowiem, że najprawdopodobniej bez bezpośredniego porównania w ogóle nie. Dlaczego jednak u licha mielibyśmy tracić kontrast w filmach przez błędy odtwarzacza, nawet jeśli mówimy tylko o 2%?

 

Być może coś poprawili w sofcie z czasem, ale nie wiem, ogólnie dla przeciętnego kowalskiego taki odtwarzacz to i tak bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak będę brać PS5 lub Xbox coś tam, to wpierw zapoznam sie ze specyfikacją. Myślałem, że obie konsole spokojnie radzą sobie z filmami na niebieskich krążkach.

 

 

Nie no ps5 już powinien dawać radę, bo to już byłaby przesada. PS4 odtwarza co najwyżej zwykły bluray, a nie ultra hd bluray.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tego są rolety ;)

 

Jaskinia. Dziadki nie lubią.

 

W sumie w jaskini najlepiej sprawdza się projektor.. Chociaż jeszcze chwila i straci kompletnie sens, jak TV dobije do około 100". A większego ekranu niż 120" i tak nikt nigdy nie robi z projektora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmniejszyć (skalibrować) black crusha w C9/B9? Treść SDR? Podobno jest to bardzo łatwe to poprawy. Jakieś tipy?

 

bocieque uśmiecham się do Ciebie :D

 

FirmWare już zaktualizowany do najnowszej wersji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować gammą, kontrastem lub jasnością (nie podświetlenie oled, tylko jasność). Ta ostatnia opcja steruje czernią. U mnie ustawienie jej na 51 z domyślnych 50 sprawia, że czerń już nie jest idealna, ale możesz zobaczyć jak będzie u Ciebie, każda matryca jest inna. Jak nie da rady, to zostanie profesjonalna kalibracja ;p.

 

No i na jakim trybie oglądasz? Bo żywy i standardowy u mnie mają black crush, tryb żywy wręcz spory (ucina aż 4 paski szarości na materiale porównawczym, który wyżej wrzucałem)

Edytowane przez bocieque

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra w B9 jest też jednak "Płynna Gradacja" da się to ustawić na niskie, średnie i wysokie - dałem na wysokie.

 

bocieque a TruMotion w trybie do gry dawać czy to tylko do filmów?

 

Na ile masz u siebie ustawione podświetlanie (noc przy zgaszonym świetle)? Ręcznie czy automat z AI + sensor?

 

No i na jakim trybie oglądasz?

 

Dałem na tryb gry bo musi być niski InputLag (jako monitor)

 

No chyba że da się wymusić tryb gry na innych profilach? W Pasanie się dało :P.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz interpolować klatki do Input lag będzie na poziomie około 100ms. Raczej do grania słabo. Zwykły tryb gry bez upłynniaczy się ustawia pod monitor. Może obciąć dostęp do części opcji ustawień obrazu w trybie gry. Tak działa tryb gry, że TV przestaje częściowo marnować czas na modyfikacje obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

bocieque a TruMotion w trybie do gry dawać czy to tylko do filmów?

 

Na ile masz u siebie ustawione podświetlanie (noc przy zgaszonym świetle)? Ręcznie czy automat z AI + sensor?

 

 

Truemotion off do gier. Podświetlenie w sdr w isf dark mam na 60, w hdr oczywiście max 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się już nim pobawiłem ustawiając według wskazówek bocieque i dalej mam wrażenie, że kolory lepsze miał jednak Panas. Tu i tu matryca LG ale jednak różnice są widoczne gołym okiem. Tak czy siak B9 oraz C9 w tych cenach z ostatniej promocji to dosłownie mistrzostwo świata.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest opcja relatywnie niedużo dopłacić do C9 to na pewno warto.

 

https://www.youtube.com/watch?v=MzmKsPwoe_w

 

I ja się z tym absolutnie zgadzam, jak trafi się jeszcze taka okazja i będzie niewielka dopłata to warto brać C9 zwłaszcza jak komuś wisi dodatkowa gwarancja na wypalenia :D.

 

Do grania jako monitor z czystym sumieniem mogę wstępnie zarekomendować B9 to potężny ekran dla gracza i kawał solidnego sprzętu. Odpaliłem na Notebooku G-SYNC i potwierdzam, działa jak złoto.

 

Cieszy mnie pełne wsparcie i technologiczne zaplecze dla nowych konsol lub PC z nowymi GPU ale szkoda że nie udało się połączyć kolorów z Panasa i tymi wszystkimi dobrodziejstwami od LG no ale to jest już takie czepianie się szczegółów bo obraz jest TOP'owy i rozkłada na łopatki każdego LCD'ka jakiego widziałem wliczając w to Momentum Philipsa oraz inne QLED'y Samsunga.

 

Black Crush w SDR udało mi się zredukować praktycznie do minimum, czytelność detali w cieniach jest dobra.

 

Moje ustawienia:

 

Tryb gra (niski InputLag)

 

Podświetlanie OLED 10-20

Kontrast 70

Jasność 70

Gamma 2.2

Temperatura kolorów i balans bieli - Ciepły 2

Paleta kolorów - Szeroka

Łagodna Gradjacja - Wysoka

 

Tryb HDR jeszcze nie skalibrowany dopiero dzisiaj będę się nim bawić.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Black piątek kupowałem TV. Nawet na forum pisałem to nic nie zbliżało się na 4500z OLEDow. Kompletne zero. Nawet B9 nie było takich. Baaa B8 też nie było..

Potwierdzam. Była ostra walka o te C9 z promki, B9 zresztą też ekspresowo poznikały. Nie wiem gdzie ODIN tak często je widuje w takich cenach ale fakt że kiedyś podesłał mi jedną ofertę z pepera za 4800PLN z tym że zanim ją przeklikałem to było już po ptakach :E.

 

EDIT:

 

Coś tam jednak można trafić :P

 

Z HDTVPolska

 

Pod koniec ubiegłego roku aż do teraz ceny telewizorów tego typu osiągnęły naprawdę niskie poziomy i model OLED55B8 do nabycia był poniżej 4 000zł! 
Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na HDTVPolska jest ciekawy artykuł o nowym AI w OLED'ach LG

 

Gdyby ktoś był zainteresowany to szukajcie pod

 

Sztuczna inteligencja a telewizor. Jak to działa? Co nam daje?
Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Temperatura kolorów i balans bieli - Ciepły 2

 

 

Na Rtings ustawienia ciepły 2 pokazuje ogromne przekłamania i dostał tylko ~5/10 punktów za ustawienie domyślne. Sprawdź inne ustawienia barw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Rtings ustawienia ciepły 2 pokazuje ogromne przekłamania i dostał tylko ~5/10 punktów za ustawienie domyślne. Sprawdź inne ustawienia barw.

Dzięki, sprawdzę to jeszcze właśnie czytam sobie jego test https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/b9-oled

Coś może być na rzeczy bo biel ma delikatną zielonkawą barwę. Generalnie kolory nie są już tak dobre jak u Panasa wszystko jest bardziej "rozbiegane" i wymaga dłubania.

 

Tutaj są ich zalecane ustawienia https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/b9-oled/settings

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepłe2 są najbliżej referencji. Każda matryca jest inna, jedna będzie bardziej rozjechana, a druga będzie bliżej ideału. Profesjonalna kalibracja (750 zł za wszystkie 3 tryby sdr, hdr, dolby vision) i masz kolory lepsze jak w Panasonic, chyba że ten też jest po kalibracji, to wtedy różnice między nimi będą nie do odróżnienia dla ludzkiego oka.

 

@azgan jasność masz na 70? U mnie na 60 jest szarość jak na lcd zamiast czerni, na 70 nawet nie wiem jak to może wyglądać ;p. 51 i już widzę, że nie mam idealnej czerni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W TV najlepiej wybrać odpowiedni profil koloru i więcej nie dłubać przy barwach, bo masz kilka ustawień tego samego z trzech koloru, a jeszcze dochodzi gamma.

 

Ustawienia kalibracja ze stron dotyczące kolorów można zignorować, bo ich sztuka może przekłamywać w inną stronę od twojego tv.

Na rtings ustawienia domyśle to dla nich chyba te po wyjęciu z pudełka, a wystarczy parę rzeczy zmienić i od razu jest lepiej. Test 436m6 był pod tym względem absurdalny u nich :E.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poświęciłem dzisiaj trochę więcej czasu, żeby go lepiej skalibrować i powiem Wam, że im dłużej się gapie na tego LG'ka tym coraz bardziej mi się podoba :D. Jak się dobrze go poustawia to obraz syci oczy (każda gra wygląda na nim fantastycznie). Jednym słowem Big Screen Monitor wart każdej wydanej złotówki :thumbup:. Jak będę mógł jeszcze przetestować HDMI2.1 i wszystko będzie banglać prawidłowo tak jak G-SYNC to wtedy napiszę, że jestem w pełni zadowolony :P. Jeśli ktoś się waha lub zastanawia nad zakupem B9 lub C9 to z ręką na sercu gorąco polecam i gwarantuje, że będzie usatysfakcjonowany (sprzęcik pierwsza klasa zadowoli nawet największe marudy takie jak ja ;))

 

PS> Jeśli trafi się okazja to nie zwlekajcie i nie wahajcie się tylko brać, póki będą osiągalne w korzystnej cenie :cool:.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up

 

I gdzie ta okazja Luqart? U mnie jest komunikat

 

Ta okazja jest obecnie sprawdzana, wróci niebawem

 

i nic nie pokazuje po kliknięciu w link

 

Jak ma gwarancję, HDMI 2.1 ze 120FPS dla 4K to łykać jak reksio szynkę.

 

Gdyby ktoś był zainteresowany to oprócz tego co już wcześniej zostało powiedziane tutaj jest więcej o różnicach w specyfice obu modeli (B9 oraz C9).

 

Czym się różnią modele B9 oraz C9 między sobą?

 

Dwa bliźniacze modele, które na papierze różnią się procesorem. W serii C9 jest to procesor α (Alpha) 9 drugiej generacji ze sztuczną inteligencją a w serii B9 α (Alpha) 7 ze sztuczną inteligencją. Jednak w realnym użytkowaniu ciężko dostrzec by telewizory jakoś specjalnie się różniły pod względem uzyskiwanej jakości obrazu. Jedyna i główna różnica, którą może dostrzec wprawne oko to niższy poziom jasności HDR w B9, który wynosi między 500 a 600 nitów ale zazwyczaj trzyma się bliżej tej pierwszej wartości. Jest to jednak wynik nadal gwarantujący bardzo dobre doznania podczas oglądania filmów czy grania w gry w 4K Ultra HD. Także wygląd dwóch ekranów jak widać po zdjęciu jest nieco inny. B9 posiada wąską podstawę a C9 szeroką.

 

Technologia - więcej informacji o nowościach w serii B9

 

Telewizor wyposażony w drugiej generacji procesor obrazu α7 Gen 2 oraz m.in w port HDMI 2.1 (pełne 48 Gbps)(eARC). Jego benefity będą szczególnie odczuwalne dla fanów gier i sportu. Nowy protokół HDMI obsługuje bowiem 4K przy 120 FPS / Hz. Inną technologią, w którą wyposażono B9 to Variable Refresh Rate (VRR). Jest to nic innego jak system kompensacji spadków FPS w grach oraz redukcji input lagu. Jeśli dany tytuł nie wyciąga stałych 60 klatek, lecz np. oscyluje w granicach 45-50, to dzięki VRR nie powinniśmy odczuć żadnego szarpania animacji, ani rozrywania ramek obrazu. Dopełnieniem tych gamingowych funkcji jest ALLM, czyli Auto Low Latency Mode. Jest to tryb automatycznego włączania trybu gry przy przełączeniu na sygnał z konsoli. HDMI 2.1 zapewnia także eARC, czyli poszerzoną wersję Audio Return Channel, upraszczającego korzystanie ze dodatkowego sprzętu (np. amplitunerów czy soundbarów Dolby Atmos) podłączonych do telewizora.

 

A tutaj wyjaśniają czemu HDR wygląda lepiej na OLED

 

Jakość efektu HDR na OLED TV

 

Na początek warto wytłumaczyć sobie dlaczego HDR w OLED mimo niższych wartości niż w przypadku topowych LCD robi duże wrażenie i potrafi przyćmić obraz z HDR na LCD, który posiada np. taką samą lub nieco wyższą średnią wartość jasności jak na OLED. Od początku testów produktów Ultra HD w tym pomiarów średnich wartości HDR na naszym portalu ustaliliśmy, że granica 500 nitów to moment kiedy możemy podziwiać obraz znacznie różniący się od tego w SDR Full HD. Powyżej 500 nitów czujemy już dość wyraźnie, że obcujemy z nową jakością obrazu. Telewizorów na rynku, które przekraczają średnią wartość 500 nitów nie ma wcale aż tak wiele. Wartości takie, nadal są zarezerwowane dla produktów z wyższej półki cenowej. Co ciekawe, każdy telewizor w technologii OLED posiada średni HDR, który jest zdecydowanie wyższy od 500 nitów. W przypadku LCD są to telewizory z wyższej półki oraz flagowce. Okazuje się jednak, że odbiór jakości HDR przez widza nie sprowadza się tylko do suchych pomiarów i wyników ale zależy także od samej technologii w jakiej wykonany jest telewizor.

 

Źródło: hdtvpolska

 

Są też wyniki najlepszych dużych ekranów w 2019 roku

 

2019 "Blinded" TV Shootout Results:

 

Individual category breakdown (winner and runner up)

 

Blacks & Shadow Detail: LG C9 (4.69 points); Panasonic GZ2000 (4.31 points)

 

Color accuracy: LG C9 (4.47 points); Panasonic GZ2000 (4.36 points)

 

Tone-Mapping: Panasonic GZ2000 (4.32 points); LG C9 (4.11 points)

 

Motion: Sony AG9 (4.15 points); Panasonic GZ2000 (4.12 points)

 

Video Processing: Panasonic GZ2000 (3.92 points); Sony AG9 (3.85 points)

 

Uniformity: Panasonic GZ2000 (4.25 points); Sony AG9 (3.96 points)

 

Bright-room performance: Samsung Q90R (4.37 points); LG C9 (3.75 points)

 

Gaming: LG C9 (4.67 points); Panasonic GZ2000 (3.92 points).

 

Awards

 

Best Home Theatre TV: Panasonic GZ2000 (20.84 points); runner-up LG C9 (20.81 points)

 

Best Living Room TV: Panasonic GZ2000 (23.73 points); runner-up Samsung Q90R (23.44 points)

 

Best Gaming TV: LG C9 (4.67 points); Panasonic GZ2000 (3.92 points)

 

Best HDR TV: LG C9 (17.34 points); Panasonic GZ2000 (16.81 points)

 

Best TV of 2019: LG C9 (33.16 points); Panasonic GZ2000 (32.90 points)

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...