Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Q60 jest równy, szybki, z niskim lagiem i dobrymi kolorami.

Błagam Cię to jest mega podstawowy TV tam nawet nie ma namiastki wygaszania krawędziowego a HDR nie istnieje. To jest odpowiednik serii NU7000 z tamtego roku. Słabizna no ale jak chcesz głosować na to badziewie to spoko dla mnie to się nie łapie do segmentu Premium.

 

Q80 to już cena OLEDa. Dla mnie lipa, jak już chcemy LCD w cenie OLEDa to śmiało można Q90 brać.

 

Bo szajsung ma śmieszne ceny tych LCD ale Q80R jest wyraźnie tańszy a oferuje podobną jakość co Q90R a brak one connect można przeżyć. W tym przedziale to i tak lepiej brać OLED jak nie oglądasz TV na plaży :E .

 

No teraz to katorga pójście do kina jak ma się dobry ekran 4k hdr w domu.

Rzadko się zgadzamy ale tutaj masz w 100% rację przynajmniej jeśli chodzi o jakość kina w naszym kraju.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No teraz to katorga pójście do kina jak ma się dobry ekran 4k hdr w domu.

Nawet jak ma się słaby 4k z HDR to katorga iść do kina. W typowym sieciowym kinie zobaczysz tylko mydło na ekranie :E.

 

Tak na prawdę hi-end obraz zapewniają jedynie kina Dolby cinema jest ich raptem 19 w europie, żadnego w Polsce, oni jako jedyni korzystają z projektorów "Dual 4K laser DLP projectors" Dla przykładu najlepsze kina IMAX korzystają z Dual 2K w Polsce jest chyba z 5 sal kinowych tego typu :E

 

Sam jeszcze nie byłem w Dolby Cinema, ale muszę się kiedyś wybrać do tego dochodzi jeszcze mega udźwiękowienie w dolby cinema.

 

PS. W razie czego to podwójny obiektyw nie podwaja w kinie rozdzielczości, po prostu zmniejsza pixeliozę i poprawia jasność obrazu.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung RU8000 / RU8002 najtańszy 120hz VA 4k.

Samsung Q6xR najtańszy quantum dot.

 

Wyróżnienie w kategorii cena jakość przy budżetowych pudłach często branych pod konsole.

 

Chociaż dzisiaj z zakupami pod konsole wstrzymalbym się do noworocznych ekranów, bo HDMI 2.1 powinno zalać rynek TV tych z matrycami 4k 100-120Hz.

 

LCD premium od Samsunga zabijają cena i brakiem HDMI2.1.

 

No Q90 ma obsługę 4k i 120Hz ale z dwiema gwiazdkami:

8-bit

YUV 4:2:0

 

Czyli takie "premium" jeśli chodzi o granie na PC i konsoli.

 

I jak zauważyłeś to po prostu dobry TV do oglądania filmów na plaży. A nie do kompa, konsoli..

 

Jest też szansa że Samsung wymieni w q90 skrzynki na takie z HDMI 2.1. Za jakaś "niewielka" opłata w przyszłym roku.. z Q70-q80 nie zrobią nic.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

LCD premium od Samsunga zabijają cena i brakiem HDMI2.1.

 

No Q90 ma obsługę 4k i 120Hz ale z dwiema gwiazdkami:

8-bit

YUV 4:2:0

 

Czyli takie "premium" jeśli chodzi o granie na PC i konsoli.

 

Wszystko się zgadza i ja o tym doskonale wiem dlatego polecam brać B9 albo OLED już na pełnym wypasie czyli C9 i masz wszystko w dobrej cenie. Sam się teraz zastanawiam czy polować na promocję i brać 65 cali C9 do salonu czy czekać na C10 zapowiadane na 2020 które powinny być tak samo dobre jak nie lepsze. Jestem mega zadowolony że zbyt długo się nie zastanawiałam i brałem B9 w promocji - Big Screen Monitor wart każdej wydanej złotówki. Teraz jak poogarniałem ustawienia to podoba mi się nawet bardziej od Panasa zwłaszcza webOS który bije na głowę Androida i Tizena. Na 100% nowy TV do salonu to będzie też OLED LG. Nie dziwi mnie że C9 został okrzyknięty najlepszym TV na rynku w 2019 roku i referencja jest w pełni zasłużona. Widoczność detali w czerniach i szarościach jest wyśmienita jestem zaskoczony jak nowy OLED pięknie sobie z tym radzi i absolutnie nie ma mowy o znikaniu detali np. gwiazd na niebie jak w Samsungach wliczając w to topowego Q90R. Doskonale widać to na tym filmiku

 

OLED vs QLED - With a Microscope! - What is the best TV?

 

https://www.youtube.com/watch?v=226kWMOVGGc

 

OLED LG ma mniejszego Black Crusha od VA Samsunga gdzie jeszcze niedawno lepsza widoczność cieni była mocną stroną LCD.

 

W grach to jest też masakra najtańszy OLED LG B9 i masz 4K UHD Premium, 10bit, 120Hz, 1ms response time (GtoG), 13ms InputLag, HDR Dolby Vision, Dolby Atmos, HDMI 2.1, G-SYNC, Variable Refresh Rate, ALLM + AI ThinQ z deep learning i to na 55 calach w cenie 49 calowego Q70R z 60Hz matrycą :lol2: .

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1ms response time gtg na OLED to tyle samo co chyba Samsung będzie podawał do swojej VA? :)

Warto dodać że realnie wygląda to tak:

 

LG B9:

80% Response Time : 0.2 ms

100% Response Time : 1.6 ms

 

Q90R:

80% Response Time : 3.7 ms

100% Response Time : 9.6 ms

 

Ja już nie mogę się doczekać właśnie z tego powodu wymiany na oleda. Mimo, że mój monitorek ma pseudo 4ms G2G :lol2:

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra nie chce mi się czytać całych 200 stron.

 

Do tej pory miałem 43 calowego Philips BDM4350UC/00, który jest monitorem. A raczej był, bo kot go zrzucił i się potłukł :E

Myślałem, sobie dobra kupie teraz ten odpowiednik od Della.

Aczkolwiek naszła mnie myśl, że może po prostu kupić jakiś TV OLED - bo OLED jest mega, ale monitorów po prostu nie ma.

Ogólnie używam monitora do pracy z dużą ilością otwartych okienek, oglądania ze serwisów streamingowych + grania na xbox. (nie gram w ogóle na kompie, chyba że w Morrowinda albo Herosów 3)

Obecnie monitor podłączony był do laptopa przez USB C (TB) do HDMI 2.0 + osobno dźwięk cyfrowo do ampitunera.

 

Pytania:

Czy przy moich zastosowaniach tracę cokolwiek zamieniając monitor na tv?

Ile muszę wydać na OLEDa żeby to miało sens? Myślę, że 50 cali jest dla mnie spoko nie potrzebuje więcej.

Edytowane przez Dziku1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED nie nadaje się jako monitor i to wcale nie ze względu, że się wypala.

Znaczy wypala, ale oczy :D

 

OLED to technologia do multimediów, jak granie czy filmy.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio nawet teraz jak czytam Pclaba z trybem ciemnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra nie chce mi się czytać całych 200 stron.

 

Do tej pory miałem 43 calowego Philips BDM4350UC/00, który jest monitorem. A raczej był, bo kot go zrzucił i się potłukł :E

Myślałem, sobie dobra kupie teraz ten odpowiednik od Della.

Aczkolwiek naszła mnie myśl, że może po prostu kupić jakiś TV OLED - bo OLED jest mega, ale monitorów po prostu nie ma.

Ogólnie używam monitora do pracy z dużą ilością otwartych okienek, oglądania ze serwisów streamingowych + grania na xbox. (nie gram w ogóle na kompie, chyba że w Morrowinda albo Herosów 3)

Obecnie monitor podłączony był do laptopa przez USB C (TB) do HDMI 2.0 + osobno dźwięk cyfrowo do ampitunera.

 

Pytania:

Czy przy moich zastosowaniach tracę cokolwiek zamieniając monitor na tv?

Ile muszę wydać na OLEDa żeby to miało sens? Myślę, że 50 cali jest dla mnie spoko nie potrzebuje więcej.

Przy takim czymś na 100% się wypali, ale w sumie LG wymienia wypalone matryce na gwarancji także żadna strata :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio nawet teraz jak czytam Pclaba z trybem ciemnym?

Do pclaba to kupuj :D

Ale jeśli pracujesz z tekstem długie godziny to nie warto.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm myślałem, że właśnie biały/szary tekst na czarnym tle przy OLED to będzie fajna opcja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED nie nadaje się jako monitor i to wcale nie ze względu, że się wypala.

Znaczy wypala, ale oczy :D

 

Te nowe B9 i C9 są łagodniejsze dla oczu i mają nawet odpowiednie opcje które o to dbają. Tegoroczne modele od LG zostały mocno usparawnione pod tym względem a o nasze oczy dba nawet AI. Z roku na rok robią coraz lepszelepsze te OLED'y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do textu to TNkę najlepiej brać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim czymś na 100% się wypali, ale w sumie LG wymienia wypalone matryce na gwarancji także żadna strata :P

Szybciej go wymienisz na nowszy model z dodatkowymi bajerami niż trwale wypalisz matrycę ale fakt LG w razie czego wymiania matrycę na nową i to na miejscu w domu.

 

do textu to TNkę najlepiej brać :D

Zgadzam się do pracy z edycją tekstu OLEDA nie polecam ale do obróbki wiedo, gier i reszty multimediów jak najbardziej.

 

Hmm myślałem, że właśnie biały/szary tekst na czarnym tle przy OLED to będzie fajna opcja :(

Wysoki kontrast może męczyć bardziej oczy przy pracy z tekstem kiedy skupiasz wzrok na samej czerni i bieli.

 

OLED to technologia do multimediów, jak granie czy filmy.

Trudno się z tym nie zgodzić.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybciej go wymienisz na nowszy model z dodatkowymi bajerami niż trwale wypalisz matrycę ale ...

 

Kot tego przypilnuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pclaba to kupuj :D

Ale jeśli pracujesz z tekstem długie godziny to nie warto.

Tutaj też się zgadzam tylko po co kupować ekran takiej klasy do przeglądania Laba :E ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do textu to TNkę najlepiej brać :D

... i szarawy tekst, na szarawym tle niewidoczny pod pewnymi (nadal występującymi przy patrzeniu na wprost) kątami. Moim zdaniem do tekstu wszystko tylko nie TN.,

 

Wysoki kontrast może męczyć bardziej oczy przy pracy z tekstem kiedy skupiasz wzrok na samej czerni i bieli.

Obniżasz jasność i nie męczy, bo kontrast postrzegany, przy jakiejś lampce z boku spada. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę jak w czytnikach ebooków? Szary text, szarawe tło, niski kontrast. Taki najwygodniejszy do siedzenia z textem całymi dniami. Najlepiej jeszcze z żółtawym filtrem redukcji niebieskiego światła, niska jasność minimalna (50-80cd) i brak migotania (FlickerFree).

 

Znikający text to nie wiem na jakiej klasy TNce. Coś chyba między śmietnikiem, muzeum a złomowiskiem?

 

I takie wypierd może stać gdzieś tam obok OLEDa, który służyłby czerpaniu przyjemności :)

https://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2316w/#specyfikacja

 

 

Ewentualnie 2-3 IPSy jak DO PRACY. Ale tutaj już IPSy właśnie z powodów słabych kątów.

 

Chociaż te pytanie to tak wygląda, jak CHROME z pierdylionem zakładek śmieci internetowych a nie praca przy komputerze :D A wtedy kupiłbym po prostu OLEDa :D Tylko do oglądania gównianego materiału w gównianej jakości na YT wypadałoby brać C9 zamiast B9, bo ma ten lepszy procesor naprawiania gównianej jakości gównianych treści :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znikający text to nie wiem na jakiej klasy TNce. Coś chyba między śmietnikiem, muzeum a złomowiskiem?

Jakieś AOC TN 21,5" 1920x1080 z pracy.

 

I takie wypierd może stać gdzieś tam obok OLEDa, który służyłby czerpaniu przyjemności :)

https://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2316w/#specyfikacja

Tańszy LG na IPS niszczy ten złom. :) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jejku, tak czytając ten wątek człowiek tak ma ochotę sobie OLEDa kupić, że łojeju :D.

 

Na mnie to cały czas robi ogromne wrażenie i od dawna powtarzam że nie ma nic lepszego. OLED to zupełnie nowa jakość obrazu i taki sam przeskok jak z SDR na HDR. OLED przy LCD to jak jakaś kosmiczna technologia z innej planety i żadne FALD'y sraldy z swoją śmieszną ilością stref, poświatą halo i ucinaniem detali w czerniach nie są w stanie ich przebić. Od kiedy się jeszcze okazało że QLED też miewa problemy z powidokami to stracił dla mnie ostatni koronny argument zresztą jak nie to, to mogą wyskoczyć inne plamy na matrycy i też trzeba będzie ją wymieniać. Miałem już LCD które robiły po 1000 nitów w HDR a tak naprawdę to mogę napisać że ten prawdziwy HDR poczułem dopiero na OLED z Dolby Vision (zarówno w filmach jak i grach). Za każdym razem kiedy odpalam OLED'owy Big Screen Monitor "banan" nie schodzi mi z twarzy i jest efekt "ŁAŁ ale to wygląda".

 

Może w przyszłym roku, chodzą plotki ze LGD ma uruchomić produkcje paneli 49 i 43 calowych.

 

Oby tylko nie okazało się że będą okrojone względem tych 55 calowych. LG ma zero konkurencji i totalny monopol na ograniczne wyświetlacze a wystarczy zobaczyć co wyczynia SAMSUNG na rynku LCD - wszystkie ich panele poniżej 55 cali mają 60Hz i weź teraz kup sobie takiego Q70R w 49 calach to oczy będą krwawić a cena jak za 120Hz OLED :E.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłbym po prostu OLEDa :D Tylko do oglądania gównianego materiału w gównianej jakości na YT wypadałoby brać C9 zamiast B9, bo ma ten lepszy procesor naprawiania gównianej jakości gównianych treści :E

 

Oczywiście też jestem zdania że warto dopłacić do C9 ale nie koniecznie ze względu na lepszy procesor poprawiający jakość mocno skompresowanych materiałów słabej jakości z YouTube bo te na 55 calowym B9 wyglądają i tak 100 razy lepiej niż to co widziałem na 43 calowym Momentum. W C9 warto dopłacić do lepszych efektów HDR bo 200 nitów więcej to już sporo zwłaszcza jak na OLED i tutaj jest tak naprawdę największą różnica między tymi dwoma modelami. Wszystko co będzie w lepszej jakości czyli Netflix lub filmy z Blu-ray to szukanie różnic z lupą a w grach to już całkowicie bez znaczenia za to lepszy HDR wprawne oko wyłapie od razu i za to płacisz więcej w C9 ;).

 

Wracając jeszcze do kwestii żywotności matrycy

 

Żywotność

 

Osoby, które nadal martwią się o trwałość panelu organicznego powinny zapamiętać następujący komunikat: W sprawie trwałości matryc organicznych, producent matryc oświadczył, że panele z 2017/16 roku mogą przepracować aż 100 000 godzin. Po tym czasie jasność może spaść o 50%. Myślę, że ta informacja raz na zawsze pogrzebie mit o problemach z trwałością OLED’ów. Mit, który powtarzany jest jak mantra przez niektóre osoby. Deklarowana trwałość jest w rzeczywistości znacznie dłuższa niż większości paneli LCD. 

 

Źródło: HDTVPolska

 

Jak dla kogoś to mało to przypominam że w razie czego serwisant z LG przyjeżdża do domu i wymienia matrycę na nową w ramach gwarancji i to nawet tej podstawowej.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś AOC TN 21,5" 1920x1080 z pracy.

 

Tańszy LG na IPS niszczy ten złom. :)

 

Możliwe że pod względem jakości obrazu do multimediów. Ale do pracy z tekstem i neutralności dla oczu po 8h pracy TNki zawsze najlepiej wypadają. No dobra eBooki są jeszcze lepsze :D

 

 

 

Oby tylko nie okazało się że będą okrojone względem tych 55 calowych. LG ma zero konkurencji i totalny monopol na ograniczne wyświetlacze a wystarczy zobaczyć co wyczynia SAMSUNG na rynku LCD - wszystkie ich panele poniżej 55 cali mają 60Hz i weź teraz kup sobie takiego Q70R w 49 calach to oczy będą krwawić a cena jak za 120Hz OLED :E.

Też się o to martwię, że z małych w innej technologii wyjdzie gówno.. ale i tak nie mam źródła z HDMI 2.1 to mogę czekać.

 

 

Sprawdzili tacie na 55" OLED jak działa WQHD lub coś podobnego dopasowanego do szerokości w pixelach ale mniejszej w pionie ilości.

 

Mój target to FPSy i nieraz może będzie trzeba zejść w dół z pixelami niestety..

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzili tacie na 55" OLED jak działa WQHD lub coś podobnego dopasowanego do szerokości w pixelach ale mniejszej w pionie ilości.

 

Mój target to FPSy i nieraz może będzie trzeba zejść w dół z pixelami niestety..

Te nowe OLED'y LG mają bardzo fajny bajer w postaci kompensacji rozdzielczości więc odpalasz sobie np. 1440p albo 1800p + w opcjach TV coś co nazywa się "Super Rozdzielczość" i obraz w grach ładnieje :cool::thumbup:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój target to FPSy i nieraz może będzie trzeba zejść w dół z pixelami niestety..

RTX, integer scalling do FHD i będzie dużo fpsów.

Do rozdzielczości pomiędzy 4K, a FHD trzeba włączyć "Super rozdzielczość", jak Azgan wspomniał.

Nie wiem co to dokładnie robi, ale działa. Nie tak dobrze jak integer scalling, ale lepiej niż domyślne skalowanie.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...