Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Do rozdzielczości pomiędzy 4K, a FHD trzeba włączyć "Super rozdzielczość", jak Azgan wspomniał.

Nie wiem co to dokładnie robi, ale działa. Nie tak dobrze jak integer scalling, ale lepiej niż domyślne skalowanie.

 

Jeśli sugerować się tylko opisem w menu to poprawia nieostre lub niewyraźne obszary z myślą o poprawie ostrości obrazu.

 

dlM2Vdd.jpg

 

Prawdopodobnie procesor w TV (Alpha α7) obrabia obraz w locie.

 

I nie trzeba grać w FullHD bo można spokojnie grać np. w WQHD i 120k/s

 

ef1kqC4.jpg

 

gry konsolowe takie jak Uncharted 4 które są w 1440p też wyglądają lepiej po włączeniu "Super Rozdzielczości" (można sobie wybrać jeden z trzech trybów i dostosować do wybranej gry).

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

I nie trzeba grać w FullHD bo można spokojnie grać np. w WQHD i 120k/s

Trzeba, jeśli się chce mieć integer scalling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba, jeśli się chce mieć integer scalling.

 

Lepszy efekt daje wyższa rozdzielczość + scalling z poziomu OLED'a w dodatku do integer scalling wymagany jest RTX lub inny Turing.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni C8 od C9?

Szukam dla kolegi telewizora i dosyć sensowne C8 da się za 3k wyrwać.

 

Standardowa ewolucja, przy tej cenie za C8 to nie ma o czym dyskutować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena 3k pln zacna(pewnie za używkę?), ale to jak w C9 poradzili sobie z wyświetlaniem materiału o gorszej jakości to przepaść względem modeli 2018.

 

Od 1:55

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do integer scalling wymagany jest RTX lub inny Turing.

... albo AMD od Polaris w górę (wszelkie RX4xx i wyższe)

 

Ale do pracy z tekstem i neutralności dla oczu po 8h pracy TNki zawsze najlepiej wypadają.

Mamy w pracy IPS i TN i nie zauważyłem przewagi TN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD w końcu dodało integer scaling w swoich sterach ? Bo średnio obserwuję ten bajzel w ich sterownikach :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena 3k pln zacna(pewnie za używkę?), ale to jak w C9 poradzili sobie z wyświetlaniem materiału o gorszej jakości to przepaść względem modeli 2018.

 

2 generacja procesorów Alpha robi sporą różnicę i widać to gołym okiem. Nawet mnie zaskoczyło to jak wygląda jakość SD. Takiej łagodnej gradjacji to nikt wcześniej poza SONY nie oferował ale nie oszukujmy się bo ujowa jakość materiału nadal wygląda ujowo tylko oczy już tak nie krwawią :E. Odpadając filmy z Blu-Raya UHD jest przepaść nawet nie ma co się rozwodzić. HDR w Wiedźminie od Netflixa urywa suty z Dolby Vision :cool:. Warto też wspomnieć że modele z 2019 roku pokazują więcej detali w cieniach i black crush jest dosłownie minimalny ba radzą sobie nawet lepiej od QLED'ów Samsunga na VA a to już niemały wyczyn :thumbup:.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że fi..a nie urywa! :o:lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Mamy w pracy IPS i TN i nie zauważyłem przewagi TN.

 

Na Twojej TNce AOC 21.5" tekst Ci znika. Gdzie mi nie znikał na 27"TN. Tak samo nie znikał na 24" TN. Jak możesz widzieć jakaś przewagę takiej TNki za 300zl nad czymkolwiek?

 

Też mam w pracy 2x24" IPSa i podstawowa ich zaletą to znacznie lepsza reprodukcja kolorów pod kątem.

 

Do przesiadywania godzinami przed testem przyjemniejsze dla oczu są TNki.

 

Mam jeszcze VA i mimo flicker free nie jest to monitor eye frendly. Do pracy z tekstem chyba najgorszy.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze VA i mimo flicker free nie jest to monitor eye frendly. Do pracy z tekstem chyba najgorszy.

Na czym konkretnie polega problem na tej VA?

 

Bo średnio obserwuję ten bajzel w ich sterownikach :E

Na czym konkretnie polega "bajzel" sterowników AMD?

 

ps. tak, już dodano takie skalowanie w sterach AMD i działa nawet na 3-letnich kartach AMD, bo u nVidii słyszałem trzeba najnowszej generacji (na GTX10x0 nie działa)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Kyle, to już za dużo się rozpisywać, zagramaniczne fora czy chociażby nawet trochę nasze forum, problemy z np. freesync nadal po ponad pół roku po premierze NAVi, etc.

 

A z tego co zerknąłem AMD integer scaling wprowadziło zaledwie na ostatnich dniach, jeszcze chyba dwa tygodnie nie minęły. Jakby nie było plusik lepiej później niż nigdy.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czym konkretnie polega problem na tej VA?

 

To nie jest problem tej VA. W zasadzie TA konkretną VA i tak jest super, bo przynajmniej ma standardowy układ pixeli bez połówek na czcionkach.

 

Ale jak już ktoś wcześniej wapomnial, OLED nie jest najlepszy do zamienienia go w książkę. Tak samo VA ma w sobie ten porządny kontrast. Do filmów, zdjęć, kolorowych obrazków rewelacja, ale nie do czarnego na białym i odwrotnie. A tak niestety aktualnie świat IT serwuje nam papkę.

 

https://blocreator.pl/blog/6/dlaczego-nie-powinienes-korzystac-z-czystej-czerni-jako-kolor-czcionki-lub-tla/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED nie jest najlepszy do zamienienia go w książkę. Tak samo VA ma w sobie ten porządny kontrast.

OLED ma kontrast o dwa-trzy rzędy wielkości większy od matrycy VA (bez lokalnego wygaszania). Także nie stawiałbym VA obok OLED pod wzgl. kontrastu. Nie mniej jednak taki kontrast nie stanowi problemu, by "zamienić go w książkę", bo jak wspomniałem kontrast postrzegany można bez problemu zmniejszyć nie siedząc w ciemności.

 

w związku z czym, na monitorze z matową powłoką, w praktyce nie zachodzi zjawisko (

) jakiegoś super-kontrastu, przy oświetlonym choćby minimalnie pokoju.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć zadrukowana kartka białego papieru w słoneczny dzień to ma dopiero kontrast :)

 

Aczkolwiek światło odbite i rozproszone działa chyba nieco inaczej niż walący prosto w oczy OLED czy nawet rozproszone, ale jasne LED-y z krawędziówki... Przy czym ten ostatni na minimalnej jasności to chyba żaden problem, nawet na VA, tylko nie wolno czytać po ciemku, ja kto robi każdy nerd :E

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z książką to pod drzewo trzeba iść a nie na pełne słońce :D

 

W pełnym słońcu na kartę papieru to patrzy się oczyma mniejszymi niż chińczyka.

 

Jak ktoś ma ochotę, to może sobie kupić do pracy z tekstem nawet projektor, będzie tak samo sensowny jak OLED 55"..

 

Chociaż jak ktoś uzywa te milion okienek, to 4K 55" daje jakby 4 monitory FHD 27"... Może przeciągnięte okienka do

4 rogów dałyby radę tylko nie z białymi profilami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do przesiadywania godzinami przed testem przyjemniejsze dla oczu są TNki.

Po wczorajszym doświadczeniu zupełnie się z tym nie zgadzam. Pracowałem przez jakiś czas mając 21,5" IPS LED, skalibrowany do 6500K i obok TN chyba 17" 1280x1024 CCFL niekalibrowany. Pomimo, że TN CCFL był lekko pożółkły (niby do czytania powinno być lepiej, bo składowej niebieskiej mniej ... pewnie miał z 5500K), to mimo wszystko był jakoś bardziej męczący. Może nie był tak stabilny jak LED (nie sprawdzałem kamerą, ale gołym okiem niby nie było widać migania). Tak czy inaczej wyższość TN nad IPS do tekstu wkładam między bajki.

 

W zasadzie TA konkretną VA i tak jest super, bo przynajmniej ma standardowy układ pixeli bez połówek na czcionkach.

Chodzi Ci o specyficzne wygaszanie fragmentów subpiksela przy wyświetlaniu odcieni? Sądzę, że ma to duże znaczenie przy niskim PPI - przy jakimś 27" 4K-5K pewnie już by nie było tego widać. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale jak kupiłem 55 cali OLED do grania a nie czytania na nim e-booków ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszym doświadczeniu zupełnie się z tym nie zgadzam. Pracowałem przez jakiś czas mając 21,5" IPS LED, skalibrowany do 6500K i obok TN chyba 17" 1280x1024 CCFL niekalibrowany. Pomimo, że TN CCFL był lekko pożółkły (niby do czytania powinno być lepiej, bo składowej niebieskiej mniej ... pewnie miał z 5500K), to mimo wszystko był jakoś bardziej męczący. Może nie był tak stabilny jak LED (nie sprawdzałem kamerą, ale gołym okiem niby nie było widać migania). Tak czy inaczej wyższość TN nad IPS do tekstu wkładam między bajki

 

Daj spokój takim porównaniom. Wyszukujesz ten sprzęt na śmietniku chyba :D

 

Błagam koniec tematu jak nie widziałeś nigdy normalnej TNki na oczy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale jak kupiłem 55 cali OLED do grania a nie czytania na nim e-booków ;).

 

2 dni temu ktos pytał na forum o OLEDa do pracy z dużą ilością okienek.

 

Nie wiem co miał na myśli bo nie odpisał, jak pytałem czy chodzi o pracę czy może o przeglądanie pierdyliona zakładek w sieci i w zasadzie komp służył do przeglądania netu i głupich filmików z YT. Z gier miały być heros od might and magic 3. Czyli chyba sam śmietnik sieciowy i jedna kultowa gierka w 800x600? OLED do tego pasował jak pięść do oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błagam koniec tematu jak nie widziałeś nigdy normalnej TNki na oczy :D

Czyli normalna TN 21,5" 1920x1080 AOC, o której wspominałem wcześniej, podłączona przez DVI-D nie jest normalna bo: (i tutaj coś wpisz). Natomiast ten DELL TN też podłączony przez DVI-D też nie jest normalny z jakiego powodu? Bo stary?

 

Tak się składa, że reklamowałem z 3 lata temu jednego LG 21,5" IPS (kupiliśmy do firmy 11 sztuk i ten jeden padł po kilku godzinach), bo padła matryca (pionowe pasy) i serwis wstawił matrycę TN, postawiłem obok egzemplarza na IPS i jakoś nie widziałem tej przewagi TN ... wręcz przeciwnie. A raczej jakoś mocno starej TN nie wstawili. Oczywiście monitor pojechał na serwis ponownie, by wymienili matrycę na dobrą (IPS).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...