Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Może faktycznie już te 5 czy 10 cd robi kolosalną różnicę, ale pamiętam recenzje i w sumie zapytałem tak przekornie, bo po prostu nie chce mi się wierzyć, żeby coś z tymi pomiarami nie było skopane. Bliżniaczy do mojego LG 32GK850 rzekomo przy 0% robi 67 cd, a przy 20% już 120 cd i jestem prawie pewien, że ten Momentum świecił na 0% dokładnie tak jasno jak LG przy 20%, no może przy 15%.

 

Wiem wiem, skoro podważam wyniki z jednej recenzji, to powinienem i z drugiej, no ale jedna z pcmonitors a druga z TFTcentral, i nie wiem, czy ci drudzy nie są lepsi :P

 

Ot, indywidualne preferencje, ale sporo ludzi w sieci pisało o Momentum, że wystarczająco ciemny... no nie dla mnie :) Trzeba jednak mieć nieźle oświetloną ścianę za monitorem, wtedy te 100-120 cd już nie przeszkadza.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pomijając błędy pomiarowe to każda sztuka tego samego monitora może mieć inna jasność. Oczywiście to kwestia różnic między paskami od podświetlenia stąd wynikają różnice.

 

Jasność to osobiste preferencje i dla mnie 100cd to nawet w dzień byłoby za dużo.

 

 

 

 

 

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie już te 5 czy 10 cd robi kolosalną różnicę, ale pamiętam recenzje i w sumie zapytałem tak przekornie, bo po prostu nie chce mi się wierzyć, żeby coś z tymi pomiarami nie było skopane. Bliżniaczy do mojego LG 32GK850 rzekomo przy 0% robi 67 cd, a przy 20% już 120 cd i jestem prawie pewien, że ten Momentum świecił dokładnie tak jasno jak LG przy 20%, no może przy 15%.

 

Wiem wiem, skoro podważam wyniki z jednej recenzji, to powinienem i z drugiej, no ale jedna z pcmonitors a druga z TFTcentral, i nie wiem, czy ci drudzy nie są lepsi :P

 

Ot, indywidualne preferencje, ale sporo ludzi w sieci pisało o Momentum, że wystarczająco ciemny... no nie dla mnie :) Trzeba jednak mieć nieźle oświetloną ścianę za monitorem, wtedy te 100-120 cd już nie przeszkadza.

 

 

 

Na pcmonitor mój philips ma 75 candeli a w recenzji na prad.de ma 74,5 candeli więc 2 różne recenzje i identyczna luminancja w normalnym trybie 75 candeli . Natomiast Smart Uniformity schodzi do 50 candeli co jest faktem gdyż u mnie ten tryb jeszcze bardziej wyświetla ciemniejszy obraz przy zachowaniu identycznego kontrastu i jasnosci RGB wiec moge smialo powiedzieć - TAK mój nowy Philips ma 50 candeli w Smart Uniformity i ma 75 candeli w normalnym trybie . Mam rowniez EIZO ktore na minimalnej jasnosci swieci podobnie jak SMART Uniformity .

 

Kwestia sztuki i masz te kilka candeli -+ , to samo tyczy sie rzetelności pomiarów .

Odnośnie oświetlenia ściany , oddany kilka dni temu jak wyżej pisałem Asus CG32UQ który miał 110 candeli i diody LED z tyłu niestety dla mnie był zdecydowanie za jasny, mimo białej ściany którą te diody LED oświetlały razem z lampką nocną czytanie tego forum wypalało mi oczy - tutaj z Philipsem tego nie mam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja do tej pory uważam, że na tą chwilę w kwestii monitorów nie kupi się niczego bardziej opłacalnego i uniwersalnego jak Momentu 32" (3 porty HDMI, HDR600, wyjście DTS robi robotę w grach, 4 porty USB). Kolejny upgrejd monitorowy to 4k 120hz, koniecznie HDMI 2.1 (ciekawe jak długo producenci gamingowych monitorów będą nam kazali na ten standard czekać :E) i dużo stref podświetlenia, ciekawe co z tymi panelami IPS Megazone co miały mieć 2 miliony stref scratchhead.gif

 

 

Do monitora polecam podpiąć na tył taśmy LED, efekt robi robotę, a zasilać można je bezpośrednio z portu USB monitora (mega wygodne)

 

 

IMG-20200219-221640.jpg IMG-20200219-220808.jpg

 

 

Oczywiście na żywo to światło jest mniej oczojebne i można pracować przy zgaszonym świetle nie męcząc przy tym wzroku. dodatkowo efekt BLB w ogóle nie istnieje w takim wypadku (na zdjęciu 0% jasności).

 

Monitorek przepracował póki co 1100h i żadnych wypalonych pikseli :)

Edytowane przez RENMEi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając błędy pomiarowe to każda sztuka tego samego monitora może mieć inna jasność. Oczywiście to kwestia różnic między paskami od podświetlenia stąd wynikają różnice.

 

Jasność to osobiste preferencje i dla mnie 100cd to nawet w dzień byłoby za dużo.

 

 

Zależy w jaki dzień , 100 candeli u mnie w bardzo jasny słoneczny dzień z oknem z boku nie oświetlającym oczywiscie monitora i 100 candeli jest ciemniejsza niż kartka papieru A4 trzymana w ręku więc wtedy 100 candeli to za mało . Stara zasada EIZO , warto dostosować jasność monitora i otoczenia aby biała czysta kartka papieru A4 była tak samo jasna jak na monitorze . Natomiast w zwykły dzień ( a tymbardziej jeśli ściany nie są białe) to 100 candeli w zupełności wystarcza . Wzroku również nie mozemy wytężac w drugą stronę jeśli obraz jest za ciemny .

 

Ja do tej pory uważam, że na tą chwilę w kwestii monitorów nie kupi się niczego bardziej opłacalnego i uniwersalnego jak Momentu 32" (3 porty HDMI, HDR600, wyjście DTS robi robotę w grach, 4 porty USB). Kolejny upgrejd monitorowy to 4k 120hz, koniecznie HDMI 2.1 (ciekawe jak długo producenci gamingowych monitorów będą nam kazali na ten standard czekać :E) i dużo stref podświetlenia, ciekawe co z tymi panelami IPS Megazone co miały mieć 2 miliony stref scratchhead.gif

 

 

Do monitora polecam podpiąć na tył taśmy LED, efekt robi robotę, a zasilać można je bezpośrednio z portu USB monitora (mega wygodne)

 

 

IMG-20200219-221640.jpg IMG-20200219-220808.jpg

 

 

Oczywiście na żywo to światło jest mniej oczojebne i można pracować przy zgaszonym świetle nie męcząc przy tym wzroku. dodatkowo efekt BLB w ogóle nie istnieje w takim wypadku (na zdjęciu 0% jasności).

 

Monitorek przepracował póki co 1100h i żadnych wypalonych pikseli :)

 

 

Dobra wiadomość z tym przebiegiem, co prawda 1100 godzin to bardzo mało, ale oby nam się te piksele nie pojawiły . Swojądrogą z którego miesiąca masz matrycę i jaką masz wersję oprogramowania ( jest podana w trybie serwisowym) . Czy pojawiły się moze nowsze wersje oprogramowania do wgrania poprzez USB ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory uważam, że na tą chwilę w kwestii monitorów nie kupi się niczego bardziej opłacalnego i uniwersalnego jak Momentu 32" (3 porty HDMI, HDR600, wyjście DTS robi robotę w grach, 4 porty USB). Kolejny upgrejd monitorowy to 4k 120hz,

 

Kupi - S3220DGF można wyrwać za ~1700zł 165hz Freesync2 tylko HDR400 a nie 600.

Momentum 32" 60hz sporo droższy, kosztuje 2.4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tylko, zę ten Dell jest zakrzywiony... :(

 

A co do jasności - nie wiem, może trafiłem jakąś felerną sztukę :lol2:

Ale mój obecny monitor z 65 cd na 0% to niebo a ziemia w porównaniu z Moemntum. Dość powiedzieć, że siedzę zwykle na 10-15% bo 0% jest za ciemne. W Momentum mogłem o czymś takim pomarzyć.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, zę ten Dell jest zakrzywiony... :(

 

To dobrze, do gier lepiej - 1800 to małe zakrzywienie przy 32", samsung daje 1000 do 27" :D

To nie TV siedząc i grając na wprost to zakrzywienie ma sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie się trzymał jak mój to będziesz miał już C12-13+ :E A B9 w ciągu najbliższych miesięcy wyjdą ze sklepów.

Bardzo go katujesz ? Długo go masz ? To będzie model z 2015, czy 2016 roku chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.3k to mała różnica?

 

Więcej jak 1k pln żal dopłacać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Matryca okazała się IDEALNA , podświetlenie jest lepsze od EIZO , czerń bardzo podobna jak EIZO , idealnie równomierne, żadnych rozjaśnionych kątów w nocy w teście czerni - Jestem totalnie zaskoczony ! W drugim poście pokazuje fotki , aparat wyłapał delikatne rozjaśnienia czerni lub delikatne przyciemnienia bieli , ale oko ludzkie niczego nie widzi - obraz jest wprost IDEALNY . Gamma 2.2 idealna równa ( bardziej równa niż na moim EIZO ) , 2.2 jest prawidłowa, przesunięcie 2.4 lub 2.0 pogarsza gammę a więc świetnie ją dobrali .

 

HDR 600 pieknie pracuje, 16 stref działa super w grze i filmach , w trybie serwisowym można wyłączyć logo i kilka innych ustawień choć należy uważać pod warunkiem że wie się co dana funkcja oznacza .

Monitor schodzi w normalnym trybie do 70 candeli co w końcu jest już dobre do pracy w nocy przy lampce nocnej , natomiast skalibrowany tryb Smart Uniformity schodzący do ok 50 candeli jest idealny w nocy przy jasności na min ( tak pracuję ) , nie trzeba się posiłkować kontrastem lub ustawieniami kolorów RGB .

Smuzenie jest bardzo ok , gdyby miał te 100 hz i wyżej byłby dla mnie monitorem kompletnym . Ale nic się nie dzieje .

Free Sync i G sync ustawione na 35-60 FPS działa .

 

Monitor EIZO schowałem już zapakowane na poddaszu , może przejść na spokojną zasłużoną emeryturę:) .

 

Jeśli komuś trafi się podobny egzemplarz monitora to bardzo POLECAM . Za takie male pieniądze można otrzymać świetną matrycę .

Teraz wypożycze kalibrator aby sobie go pomierzyć z ciekawości i poprawić co się jeszcze da .

Ponizej w drugim poście wczorajsze fotki w nocy . Przypominam aparat wyłapał to czego oko ludzkie nie widzi .

 

Trafiła Ci się bardzo dobra sztuka z tego co piszesz. Gratki udanego zakupu niech Ci dobrze służy :cool::thumbup:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, zę ten Dell jest zakrzywiony... :(

Przy 32" małe zakrzywienie jest nawet mile widziane bo to za duży obszar do ogarnięcia wzrokiem, a 1800R to zakrzywienie, którego prawie nie widać. Nie kupiłbym drugi raz flat 32".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet fajny ten 80 i ma hdmi 2.1

 

Skoro tak mówisz to pewnie tak ale czy na pewno :E?

 

 

Q80T i orżniętej powłoki kątów/odblasków. Albo Q70T i podświetlania krawędziowego zamiast pełnego tylnego 48stref.

Q90T/Q95T z tego co wiem ma teraz 48 Stref jak Q80R. Albo do Q90T i po prostu ukradzionego boxa z wtykami...

to ciężko jest zaprzeczyć, że LECĄ W KULKI.

 

 

Nie wiem czy ktoś jeszcze nadążą bo ja już się gubię..

 

 

Czyli jest LEPIEJ :D Przynajmniej w teorii i zakłamanego marketingu..

 

Ultra Viewing Angle w Q80T :E :E :E :E odpłynęli.. naawet sam samsung nie wie, jak ciulowy jest teraz Q80T

 

Jak się chcesz ODIN pchać w QLED to nie lepiej wybrać model z tamtego roku? Jak ja miałbym wybierać to wolałbym Q80R.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

2.3k to mała różnica?

 

Więcej jak 1k pln żal dopłacać ;)

 

Można to też przeliczać na dodatkowy zakup PS5 lub XSX :P

 

Akurat pod kątem wczorajszych wątpliwości ODIN'a co do wsparcia HDMI2.1 i gotowości na PS5 i XSX pojawił się nowy artykuł

 

3XVKIpE.jpg

 

https://hdtvpolska.com/lg-oled-b9-jest-w-pelni-gotowy-na-xbox-series-x-oraz-playstation-5-test-to-najtanszy-obecnie-telewizor-oled/

 

535 nitów na LG OLED B9 będzie dużo bardziej odczuwalne i będzie robić sporo większego wrażenie, niż taka sama wartość na telewizorze LCD, szczególnie z krawędziowym podświetleniem.

 

na telewizorze LG OLED B9, efekt HDR jest doskonale widoczny.

 

Posiadając więc LG OLED B9, będziemy mogli skorzystać z kilku bardzo ciekawych funkcji, na czele z 4K w 120Hz, który jest niemożliwy do osiągnięcia na telewizorach z HDMI 2.0.

 

Przykładem VRR w LG OLED B9 jest NVIDIA G-Sync. VRR będzie obsługiwany przez Xbox Series X oraz prawdopodobnie przez PlayStation 5. Obecnie działa także na Xbox One X.
Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 32" małe zakrzywienie jest nawet mile widziane bo to za duży obszar do ogarnięcia wzrokiem, a 1800R to zakrzywienie, którego prawie nie widać. Nie kupiłbym drugi raz flat 32".

W grach to nawet ja ogarniam 32" wzrokiem (są właśnie idealnie "na styk") a siedzę z racji wad wzroku na pewno bliżej niż wy. Za to zakrzywienie tylko zniekształcałoby obraz... No ale co kto lubi, chociaż faktycznie w tym Dellu jest jeszcze dosyć subtelne. Ale IMHO i tak niepraktyczne i do tego idiotycznie wygląda :E Niestety szeroki rynek znowu chyba uważa inaczej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A ma hdmi 2.1?

Q80R? Tak, ma chociaż nie do końca w pełnej wersji czegoś mu tam brakowało ale grach powinno wszystko pięknie śmigać.

 

EDIT:

 

Zakładam że w Q80R wygląda to podobnie

 

RJ8fEPi.jpg

 

Jak widać tylko jeden port ma "wsparcie" dla HDMI2.1* - na wypadek gdyby ktoś celował w dwie konsole + ewentualnie PC to czeka go zabawa z wypinaniem kabli

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bardzo go katujesz ? Długo go masz ? To będzie model z 2015, czy 2016 roku chyba.

Model z 2015. Ma już ~4.5 latek. Bardzo mocno katowany i grami i ogólnie filmami.

 

2.3k to mała różnica?

Nie wiem skąd ty wziąłeś te 2.3k

 

Modele 55" standardowe ceny bez promo 4800 vs 5500pln. 700pln różnicy.

Dodatkowe promocje się trafiają na jeden i drugi model.

 

Przy 65" gorzej bo C9 wypływają ze sklepów i różnice na poziomie ~1.5k pln, ale i wyjściowa cena wyższa za extra 10".

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Gaming monitor vs. TV | Should a 4K OLED be your next gaming monitor?

 

https://www.youtube.com/watch?v=SlU2QffaUbQ

 

Na filmiku Digital Trends tłumaczy dlaczego "Twój" następny "monitor" to powinien być OLED zwłaszcza dla gracza.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jaki dzień , 100 candeli u mnie w bardzo jasny słoneczny dzień z oknem z boku nie oświetlającym oczywiscie monitora i 100 candeli jest ciemniejsza niż kartka papieru A4 trzymana w ręku więc wtedy 100 candeli to za mało . Stara zasada EIZO , warto dostosować jasność monitora i otoczenia aby biała czysta kartka papieru A4 była tak samo jasna jak na monitorze . Natomiast w zwykły dzień ( a tymbardziej jeśli ściany nie są białe) to 100 candeli w zupełności wystarcza . Wzroku również nie mozemy wytężac w drugą stronę jeśli obraz jest za ciemny .

 

 

 

 

Dobra wiadomość z tym przebiegiem, co prawda 1100 godzin to bardzo mało, ale oby nam się te piksele nie pojawiły . Swojądrogą z którego miesiąca masz matrycę i jaką masz wersję oprogramowania ( jest podana w trybie serwisowym) . Czy pojawiły się moze nowsze wersje oprogramowania do wgrania poprzez USB ?

 

Monitor mam wyprodukowany na początku kwietnia 2019, a w trybie serwisowym mam coś takiego: 20190306 v1.00, nie wiem czy o to Ci chodziło z wersją oprogramowania, ale odnośnie tego, mój monitor ma jednego buga (właśnie zapewne softowego), jak w trybach SmartImage ustawie sobie inną ostrość niż domyślną (np. z 60 na 50) to jak się przełączam na ten tryb to mam totalne mydło na ekranie i pomaga tylko ręczne przestawianie ostrości z 50 na 60 i z powrotem na 50 i wtedy jest ok, dopóki znów profilu nie przełączę. Pisałem do Philipsa w tej sprawie, ale kontakt z nimi to jakaś męka, mój problem został przekazany do działu monitorowego i właśnie liczę na to, że podeślą mi może jakiś update softu monitora. Nie jest to problematyczne, bo i tak korzystam z jednej nastawy, ale problem istnieje i psychicznie mnie męczy, że "coś jest nie tak" :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

Przy 65" gorzej

 

Oni cały czas piszą o 65 calach już w pierwszym poście ODIN wyraźnie to podkreślił. Panasa też linkował 65 calowego. ODIN już od tamtego roku pisze że woli większy "gorszy" od mniejszego lepszego.

 

B9 65 był ostatnio za 5700.

 

Nie każdy lukadd dostał po 9K EURO od Niemieckiego rządu na walkę z wirusem/kryzysem w Polsce jest tylko 500+ :E

 

Znając życie i tak kupi QLED SAMSUNGA albo projektor Benq ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość z tym przebiegiem, co prawda 1100 godzin to bardzo mało, ale oby nam się te piksele nie pojawiły . Swojądrogą z którego miesiąca masz matrycę i jaką masz wersję oprogramowania ( jest podana w trybie serwisowym) . Czy pojawiły się moze nowsze wersje oprogramowania do wgrania poprzez USB ?

Mój ma już ponad 2700 godzin i problemów nie mam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Oni cały czas piszą o 65 calach już w pierwszym poście ODIN wyraźnie to podkreślił. Panasa też linkował 65 calowego.

 

 

 

Nie każdy lukadd dostał po 9K EURO od Niemieckiego rządu na walkę z wirusem/kryzysem w Polsce jest tylko 500+ :E

 

Znając życie i tak kupi QLED SAMSUNGA albo projektor Benq

No i różnica ani w przypadku 55 ani 65 nie wynosi 2.3k pln. Ludzie potrafią dopłacać 12k do 77" :E to jest dopiero faza za dodatkowe 12".

 

W Polsce dają 2k pln małym firmom. Zresztą nie wiem co to ma do ma do telewizorów. Nie wiem jak w Polsce, ale w Niemczech to są pieniądze dla wspomagania firmy/działalności w czasie kryzysu, nie da się niestety za to kupić telewizora i być krytym jeśli była by kontrola. Ale fakt takie dotacje pomagają w trudniejszym okresie kryzysu.

 

Qledy samsunga przynajmniej q90r co mają 480 stref nie chcą schodzić z cen i jeszcze droższe od C9

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

W Polsce dają 2k pln małym firmom.

 

W teorii, jeszcze nic nie dostałem a już jest tarcza 3.0. 500+ też nie pobieram jakby co :E. Gdyby PIS dawał każdemu kto na nich zagłosuje po OLED'zie to mieliby największe poparcie od lat i nawet wybory przestałby być problemem a tak nie ma hajsu na nowe zmywarki dla żon ;)

 

 

Qledy samsunga przynajmniej q90r co mają 480 stref nie chcą schodzić z cen i jeszcze droższe od C9

 

Żarówki kosztują jak ktoś lubi mieć ich dużo mi wystarczą LED'y na suficie i w PC. Przynajmniej niech ekran będzie samoemisyjny :P.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Odin

W czwartek było tak a w piątek jest inaczej. Promocje się pojawiają i znikają i na C9 i na B9.

Porównywanie ceny w promocji jednego modelu do innego bez promocji to bezsens.

 

W teorii, jeszcze nic nie dostałem a już jest tarcza 3.0. 500+ też nie pobieram jakby co :E. Gdyby PIS dawał każdemu kto na nich zagłosuje po OLED'zie to mieliby największe poparcie od lat i nawet wybory przestałby być problemem a tak nie ma hajsu na nowe zmywarki dla żon ;)

Dwa różne światy. Ale i tak co czytam po forum to nie jedna osoba w PL korzysta z stayhome i robi sobie remonty, zmienia wystrój, oledy też kupują nawet u nas na forum np. hennep itd. Więc nie jest tak źle.

PiS nie musi rozdawać Oledów. Wystarczy 500+ i mają murowany elektorat w kieszeni.

 

Ale nie gadajmy tutaj o polityce bo zaraz pójdziemy na kwarantannę 14 dni, ta działa bez granic :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...