Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Ale po co, skoro moja karta gier w tylu klatkach nie uciągnie, ani obecna, ani przyszła, bo nie kupię 2080 Super :E

Jeśli bym wymienił, to tylko dla wielkości ekranu plus małej plamki, z dobrymi kolorami i bez smużenia/bleedingu. Nie dla FreeSync/G-Sync, 120/144 Hz, HDR itp...

 

Luqart - no ale bleeding to jednak słaba rzecz. Z drugiej strony LG ponoć smuży. Chociaż czy ja to zobaczę? Prędzej ten bleeding będę widział...

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieniasz monitor jak rękawiczki to bez znaczenia, a jeżeli będzie na lata to wyższe odświeżanie docenisz prędzej czy później.

60fps przy 120hz wygląda lepiej niż 60fps/60hz. Nawet jak nie będziesz bawił się w takie kombinacje to na tym monitorze będzie działać LFC tak czy inaczej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieniasz monitor jak rękawiczki to bez znaczenia, a jeżeli będzie na lata to wyższe odświeżanie docenisz prędzej czy później.

60fps przy 120hz wygląda lepiej niż 60fps/60hz. Nawet jak nie będziesz bawił się w takie kombinacje to na tym monitorze będzie działać LFC tak czy inaczej.

Ale czy warto dopłacać ponad 1k do tego?

Ten Philips 4k@120hz ma kosztować w najbardziej optymistycznej wersji trochę ponad 3k pln.

Philips 4k@60 kosztuje 2200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po testach będzie wiadomo czy warto.

Każdy Ci powie, że jak spróbujesz coś więcej jak 60hz na dobrej matrycy to nie ma powrotu do 60hz.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 cali.

Z dwóch metrów jest ogromny, a myślałem że będzie wydawał się mniejszy od 27 cali z 80 cm :lol2: .

 

z 2 metrów ogromne 55 cali ???

WTF ??

chyba w okularach MOCNO powiększających ziom :D

z tego dystansu to tylko 75 cali minimum.

Wtedy masz idealnie optymalny przy tym kąt widzenia co do szerokości telewizora wynoszący 45 stopni.

W ogóle to nie ma to jak przepłacać za bardziewnego soniaka.

Może inaczej:

te japończyki nie robią najgorszych TV ale w ich cenie zawsze znajdzie się coś lepszego, większego z podobnymi lub lepszymi parametrami.

 

Miałem 55 cali to po tygodniu go sprzedałem bo był za mały a siedziałem 2,1 metra od niego ...

(spokojnie, nie mam okularów minusowych ... :P)

 

Szkoda że nie robią TV w formacie 21:9

drapnąłbym takiego Vizio 70 cali wyprodukowaneego w 2012.

I żadne HDR-y, REC-i kur..a nie dorastają do pięt takiemu TV...

16:9 to wąski format no ale cóż począć ?

Edytowane przez misionv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell ma osiem lat, to raczej jak rękawiczki nie zmieniam. :E

 

Obawiam się tylko, że "Philips" tyle nie przetrwa, zresztą żadna inna marka też gwarancji nie daje.

Dlatego piszę, na czym mi zależy i do czego ewentualnie mogę dopłacić, do innych rzeczy dopłacać nie zamierzam, bo przy obecnej jakości elektroniki dopłacanie do zbyt wielu rzeczy może się okazać ryzykowne.

 

Poza Philips 326M6VJRMB zostają chyba jeszcze tylko takie w cenie poniżej 3k...

Samsung UJ590

AOC Q3277Pqu / AOC U3277FWQ / AOC U3277PWQU

LG 32UD59-B / LG 32UK550-B

BenQ EW3270U

iiyama XB3288UHSU-B1

Samsung LU32H850UMUXEN

 

Chyab nic. A czy którykolwiek wart jest polecenia?

 

BTW - może w ogóle jestem w błędzie... Integer Scaling działa też w Windows? Rozumiem, że przez DP też lezą dane RGB/YUV444/YUV422 i nie musiałbym używać HDMI?

 

Edit - teraz gdzieś czytam, ze ten bleeding to głównie z HDR się ujawnia? :hmm:

Ten LG też niby chwalony, no ale do Philipsa na papierze nie ma startu...

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Integer scaling działa pod Windowsem, ale tylko z Turingami, więc twój 1060 nie ma tej opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, pisałem, że o monitorze myślę tylko razem z zakupem RTX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagadka statycznego ditheringu w Momentum 436M6 został rozwiązana mamy odp. na nurtujące nas pytania które uwaga, uwaga wypłynęły przypadkiem w teście nowego TV TLC EC78 - korzysta też z tego rozwiązania podobnie jak monitor Philipsa

 

cD307QV.jpg

 

PS> Problem nie dotyczy posiadaczy 32 calowej wersji Momentum takie jaja są jedynie na 43 calach

Edytowane przez azgan
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega ciekawe. Ja na szczęście korzystam z niego tylko do grania w gierki i oglądania tv "z poziomu kanapy" więc szczerze mówiąc nawet tego nie zauważyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z tego monitora do wszystkiego ok 8 miesięcy i wydaje mi się że już chyba była o tym mowa, że dużo zależy od sztuki monitora. Na początku tematu gdzieś wkleiłem zdjęcie z odległości ok 30cm i nie było tego widać ale z tego co pamiętam u tych co gorzej trafili nawet z odległości ok 70 cm to zjawisko było bardzo widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gdybym kupował, to i tak 32," aczkolwiek Philips wychodzi 400 zł drożnej niż ten LG, i oczywiście m prawdziwy HDR itp, ale 400 zł to już lepiej do GPU dołożyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się okazuje producenci już wcześniej kombinowali z matrycami i oszukanym 4K (nietypowy układ pixeli)

 

SVbLHmp.jpg

 

Żyjemy w naprawdę "ciekawych" czasach :kwasny:

 

https://www.youtube.com/watch?v=hfIn5O-4hJU

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mój TCL 55P607 miał coś podobnego co zauważyli w jego teście na RTINGS.com przez co dali 9.5 za skalowanie/wyświetlanie 4K zamiast standardowej dychy. Należy zaznaczyć, że modele RGBW z matrycami LG wyglądają pod tym względem duuuuuuużo gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gdybym kupował, to i tak 32," aczkolwiek Philips wychodzi 400 zł drożnej niż ten LG, i oczywiście m prawdziwy HDR itp, ale 400 zł to już lepiej do GPU dołożyć...

A ja nie.

Zdecydowanie wolę wyraźnie lepszy ekran niż lepsza kartę graficzną.

Korzystam z tego monitora do wszystkiego ok 8 miesięcy i wydaje mi się że już chyba była o tym mowa, że dużo zależy od sztuki monitora. Na początku tematu gdzieś wkleiłem zdjęcie z odległości ok 30cm i nie było tego widać ale z tego co pamiętam u tych co gorzej trafili nawet z odległości ok 70 cm to zjawisko było bardzo widoczne.

Nie, to nie zależy od sztuki, bo to fizyczna cecha matrycy.

Dokładnie ten sam problem miały tablety Samsunga czy telefony z tego co pamiętam.

A i niektóre matryce 4K laptopów.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luqart czytanie ze zrozumieniem się kłania. Nie zaprzeczam że to jest cecha matrycy po prostu na niektórych sztukach to zjawisko jest mniej bądź bardziej widocznie. W początkowych stronach tego tematu ten wątek byl juz poruszany tylko jeszcze nikt tego fachowo niezdoagnozował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to ta rozmowa o strukturze pixeli była z 10 x wałkowana w tym temacie z wieloma przykładami screenami, opisami itd. Każdy chyba kto czytał testy to wiedział jaka jest struktura pixela na momentum 43. W prawie każdym teście to opisują, a jest ich na prawdę wiele. Zresztą te wszystkie testy były tutaj wałkowane wiele razy, aż do znudzenia przez ~rok czasu :E

 

Wiele razy również pojawiały się opinie użytkowników na temat struktury subpixeli i statycznego ditheringu. Mi nie chce się kolejny nie wiem czy dziesiąty czy już kilkunasty raz :E tego wałkować. Więc, krótko monitor za tą kasę jest bardzo dobry wręcz w wielu aspektach bardzo dobry, a nawet bezkonkurencyjny w tej cenie, a nawet i wyższej. Jak ktoś nie siedzi 60-70cm przy 43" to dithering raczej na pewno będzie mu przeszkadzać, Monitor ma 4k, ma certyfikat i spełnia wymogi UHD https://alliance.experienceuhd.com/ odnośnie 4k. Na rynku mamy wiele matryc o różnej strukturze subpixela.

 

Pcmonitors

 

Another issue that is important to highlight is the rather peculiar subpixel illumination arrangement when the monitor is displaying certain shades. The subpixels are split into two sections each, a top and a bottom segment. These two segments aren’t always anywhere close to the same luminance. Similarly, the monitor will often illuminate only alternate subpixels. This is essentially a form of static dithering. It gives many shades a dithered magazine print appearance, with a checkerboard pattern rather than a solid shade visible. It’s not uncommon for large VA panels, especially those intended to be viewed from a distance (TVs and this sort of monitor), to have this sort of illumination pattern. You can see this in the images below. The first second image shows a zoomed in crop of the first image, focussing on a section that shows this variable subpixel illumination. For reference, it’s the chameleon wallpaper that we use in some of our review photography and videos.

 

436M6-zoomed-out.jpg

436M6-zoomed-in.jpg

 

itd. itd. nie wiem ile razy już to wałkowaliśmy.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luqart czytanie ze zrozumieniem się kłania. Nie zaprzeczam że to jest cecha matrycy po prostu na niektórych sztukach to zjawisko jest mniej bądź bardziej widocznie. W początkowych stronach tego tematu ten wątek byl juz poruszany tylko jeszcze nikt tego fachowo niezdoagnozował.

Jakie czytanie ze zrozumieniem. Kompletnie nietrafione zdanie.

Czego nie zrozumiałem?

 

Wiele zależy od tego co oglądamy. Jest to cecha matrycy i w każdym modelu będzie podobnie.

Na jednej treści dithering będzie mało widoczny z 30 cm, a na innej bardziej z 70.

 

Z drugiej strony, na prawdę ktoś siedzi 60 cm od 43 calowego monitora? Nie szkoda wam oczu?

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyjemy w naprawdę "ciekawych" czasach :kwasny:

 

 

Z CRT było też wiele struktur budowy pixela. Nic tu się nie zmieniło.

 

Szkoda, że nie ma tu BGR dla porównania, oled wypada dalej bardzo słabo względem RGB.

 

 

Ale jakby nie patrzeć to wszystko tylko imituje kolory/obrazy, jak nie siedzimy z nosem w ekranie to liczy się końcowy efekt jaki odbieramy przez nasze zmysły. I to najważniejsze :D.

 

RDR2 na momentum wygląda przepięknie. Do tego do woli można się bawić z ustawieniami obrazu i tak sobie gram w panoramie 21:9 3840x1440. Mam kilka monitorów w jednym.

 

No i freesync/gsync świetnie sobie radzi, synchronizacja miodzio. Już dzisiaj bez tego nie był bym wstanie grać.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukadd wszystko wyjaśnił ja od siebie nie ma nic więcej do dodania ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu dodawać gdy dzisiejsze monitory/TV XXI wieku :E mają dalej masę wad i to znacznie poważniejszych od struktury pixela. W części bardzo ważnych apektów stare pudła CRT były lepsze od dzisiejszych qledów, oledów, VA, IPSów za które dzisiaj nieraz dajemy grube tysiące złotówek itd.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukadd to że temat był wałkowany nie znaczy że został wyjaśniony - wcześniej jedynie sygnalizowano jakieś problemy z tym związane.

 

Nikt wcześniej nie napisał wprost, dopiero teraz wypłynęło na jaw co tak naprawdę się pod tym kryje i co ma na celu taki zabieg.

 

Nie ma co udawać że wyczystko jest cacy i zamiatać sprawy pod dywan.

 

Wiele osób z jakimi rozmawiam aktualnie na PM jest zdziwiona że coś takiego odwalili wszyscy myśleli a przynajmniej byli przekonani że dithering ogranicza się tutaj jedynie do sposobu mieszania kolorów co ma miejsce też często w TV i to światowej klasy producentów takich jak Sony czy Samsung i absolutnie nikt nie spodział się ucinana rozdzielczość kolorów.

 

Nie po to kupuje się monitor 4K i renderuje obraz dla wyższej rozdzielczości żeby ekran wyświetlał ją w gorszej jakości (kopanie się w czoło).

 

Już Ci pisał na PM że gdybym wcześniej o tym wiedział i recenzenci napisali wprost to na co odważyli się w testach na HDTVPolska (szacun za nazywanie rzeczy po imieniu) to w życiu bym tego Philipsa nie kupił ani żadnego innego ekranu który ma tego typu "atrakcje". Jest to tragiczne rozwiązanie i już chyba faktycznie wolałbym tego 32 calowego Mommentum nawet gdyby trochę bardziej rogi świeciły niż taką kaszę na całym ekranie.

 

Gdyby Philips był O.K wobec konsumentów to daliby do poszerzenia kątów widzenia specjalną powłokę pod dyfuzorem jak robi to Sony czy Samsung a nie walili kombinację z strukturą pixeli.

 

Teraz to wszystko zaczyna się układać w logiczną całość i pokazuje jak bardzo trzeba oglądać sprzęt z każdej strony i uważnie go analizując nawet po przeglądaniu testów.

 

PS> Jak te nowo zapowiedziane Momentum 32 i 55 cali też mają kontynuować taką politykę (a podobno tak właśnie jest) to nawet nie ma co sobie nimi głowy zawracać i już lepiej kupić TV Sony jak zrobił to musichunter1x (dał 3500 zł na 75 stref i 55 cali). Pokazuje to też jednocześnie że w monitorach jak była bieda tak nadal jest.

 

ODIN mi podesłał tanio (niecałe 5K) C9 więc pewnie zrobię Upgrade pod nowe konsole i HDMI2.1 ale muszę to jeszcze przemyśleć.

 

Gdybym kupował teraz monitor 32 cale to miałbym mega problem co wybrać (totalna posucha)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież wszytko było wyjaśnione. W każdym jednym teście opisywali jaka to matryca i jak działają na niej subpixele, nawet wyżej dałem cytat z opisu. Ja kupiłem ten monitor z pełną świadomością.

 

Ostrość obrazu jaką odbierają moje zmysły jest taka sama jak przy 55" RGB z 1.4m jak na momentum 43" z ~1.2m

 

Jak siądę 70cm z nosem w ekranie tak nie jest tak jak być powinno, ale na 55" RGB też nie jest bo już ppi jest słabe.

 

Zresztą sam miałeś momentum chyba ponad rok czasu i dopiero jak bliżej siadłeś i zacząłeś się przypatrywać z lupą to zobaczyłeś dithering. Ja go widziałem od pierwszego odpalenia monitora, ale siadając w odpowiedniej odległości jest git, nie widzę ditheringu, nie widzę straty ostrości w porównaniu do RGB.

 

Monitorek kosztował niewiele ponad 2k pln, ma "g-sync", "dobry" HDR, a jak na standardy monitorowe to wręcz rewelacyjny. Świetne kolorki, display port itd.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym jednym teście opisywali jaka to matryca i jak działają na niej subpixele, nawet wyżej dałem cytat z opisu. Ja kupiłem ten monitor z pełną świadomością.

 

Nie, nie zgodzę się nigdzie nie było napisane wprost, że ucina rozdzielczość kolorów, że skutkuje to gorszą ostrością i że taki ekran nie do końca może być nazywany 4K. Było pierololo z tym związane, ale nikt dosadnie w łopatologiczny sposób nie odważył się wyjaśnić tego zagadnienia, dla osób które nie siedzą w tym tak głęboko przyznam uczciwie, że nawet mnie to zaskoczyło, mimo że staram się siedzieć w temacie. Teraz już wiem czemu na HDTVPolska poświęcają tyle uwagi na badanie matrycy pod kątem struktury pixeli i ostrości obrazu. Nikt też nie wyjaśnił co taki zabieg ma na celu a teraz jest to oczywiste - chcieli poprawić w ten sposób słabe katy niestety z katastrofalnym skutkiem. Wolałbym już dopłacić do normalnej matrycy z dodatkową powłoką pod dyfuzorem niż jakieś alpejskie kombinacje. Na start przypominam że wołali 3600 PLN a szybki spadek ceny musiał być czymś podyktowany prawda?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz przecież zmierzone pokrycie kolorów, gdzie i co ci ucina. Mmentum ma porównywalne kolory jak mój samsung quantum dot, stawiałem jeden obok drugiego. Jakość obrazu ostrość niemal to samo dla oka.

 

Sam wyżej linkowałeś filmik porównujący oleda z RGB. Oled też ma lipną strukturę subpixela i jak siądziesz z lupą to będziesz to widział. Ale jak siądziesz normalnie to jest złudzenie i efekt.

 

Edit. Niem mam już czasu, więc zmykam. Kolacja i RDR2 czeka :E, który swoją drogą pięknie działa na momentum z g-sync super płynność i zero rwania, super ostrość i fajne kolorki. Jakby się tak w to wszystko do przesady zagłębiać to najlepiej wywalić te wszystkie OLEDy, VA itd. za okno i wyjść na dwór tam tylko mamy nie oszukane 4k, pełne kolory i obraz ostry na ile nasz wzrok tylko pozwoli.

 

EOT.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...