Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie podbić pytania i dodatkowo dopytać o wspomniany tutaj Philips 43PUS6704 - jaka jest przewaga Momentum nad wspomnianym Philipsem?

 

Pierwszy raz od dziecięcych czasów z PSX będę miał konsolę, więc chcę z niej (i filmów na Netflixie ;) ) czerpać 100% przyjemności.

Ten Phlips to jeden z najbardziej podstawowych TV, 50Hz, IPS i zapewne niska jasność, a lokalne wygaszanie ma pewnie tylko w marketingu :E .

Moim zdaniem jak już ma się zmieniać TV to najlepiej dopłacić do XF9005 lub kupić używanego XE9305. Ewentualnie zostaje Panasonic GX8xx, ale nie ma już 120Hz matrycy, lokalnego wygaszania oraz wyższej jasności w HDR.

 

Już jest w LG C9 sam przymierzam się do dobrej okazji może w black friday zrobię upgrade :P

 

Ja olałem na razie HDMI 2.1, bo przydatne będzie dopiero za rok, a wtedy jest kolejny Black Friday ;) .

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukadd ale TY mi nie pisz o rozbrajaniu tylko odnieś się do porównania jakości obrazu na obu infografikach (ewidentnie widać na nich co jest tutaj nie tak). Nie przeszkadzało mi to tak długo jak siedziałem dalej i wydawało mi się, że tak ma być (że jest to normalne i że ten typ tak ma) ale jak zacząłem sprawdzać i siadałem tego dnia bliżej to wyszło na jaw, że coś nie gra. Zrozum, że na innym ekranie tej samej wielkość i z tej samej odległości obraz wyglądał dużo lepiej to nie jest normalne, że trzeba się tak daleko odsunąć od Momentum 436M6, żeby nie było widać tych artefaktów. To jest monitor a ma gorszą jakość obrazu z bliska niż TV który postawiłem obok do testu. Zamiatanie tematu pod dywan czy siadanie dalej to nie jest żadne rozwiązanie ten ekran z bliska powinien mieć lepszą ostrość i czytelność kolorów, poprawie są rednerowanie tylko czarne czcionki na białym tyle przy odcieniach kolorów robi się już sieczka z obrazu. Tutaj trzeba usiąść dalej nie z wygody tylko żeby oszukać oczy że problemu nie ma a z dalszej odległości wytraca się część detali którą normalnie byś widział na innym ekranie tej samej wielkości z bliższej odległości.

To co miałem napisać już napisałem.

 

A co do twojego tłumaczenia się to go nie akceptuję. Nie twojego. Nie osoby która miała na biurku kilkanaście albo i więcej monitorów. Osoby która w pierwszych dniach użytkowania monitora bada go pod lupą w poszukiwaniu przebarwień matrycy, paprochów, bad pixeli, sprawdza równomierność bieli, blb. Osoby która jest w stanie zauważyć i porównać poziom black crush pomiędzy różnymi monitorami. Osoby, która w pierwszych dniach wylapuje nieostre czcionki na Samsungu powodowane przez nietypową budowę pixela itd.

 

Mialeś 2 sztuki momentum 43". W drugiej sztuce po ~7 czy 8 miesiącach dopiero dopatrzyleś się uciążliwego dla ciebie ditheringu i artefaktów.

 

Nie realne. Jedyne co mi przychodzi na myśl to, że matryca w twoim monitorze uległa stopniowej degradacji, ześwirowało sterowanie czy co tam jeszcze mogło spowodować ponad normatywne artefakty związane z wyświetlaniem obrazu i dla tego dopiero po tak długim czasie zaczęło ci to zauważalnie przeszkadzać.

 

Ta matryca jest nietypowa np. Ten monitor ma pixel orbiting jak w oledach, technologia służąca zapobieganiu wypalaniu. Kij wie czy te matrycę przy święceniu 1000nit z czasem nie ulegają degradacji. U mnie narazie wszystko ok.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi na myśl to, że matryca w twoim monitorze uległa stopniowej degradacji, ześwirowało sterowanie czy co tam jeszcze mogło spowodować ponad normatywne artefakty związane z wyświetlaniem obrazu i dla tego dopiero po tak długim czasie zaczęło ci to zauważalnie przeszkadzać.

 

Tak też mogło być o tym nie pomyślałem z drugiej strony to dobre też nie jest jeśli w tak krótkim czasie elektronika siada i jakość obrazu ulega degradacji

 

Zdjęcie ekranu przedstawiające widoczne artefakty:

 

Tutaj coś co mogło by potwierdzać Twoją hipotezę

 

(wygląda to fatalnie jak wydruk kiepskiej jakości a nie żyleta obraz 4K)

 

bft9HXH.jpg

 

Z drugiej jednak strony można też wyczytać coś takiego

 

2S5MT5w.jpg

 

tłumaczenie

 

Niestety monitor zawsze używa matrycy ditheringowej 2x2, dzięki czemu jednolite kolory mają kratkę. Jest to szczególnie widoczne na gradientach (szczególnie w odcieniach niebieskich) i na zdjęciach.

W szczególności podczas ditheringu monitor często używa dwóch kolorów o wysokim kontraście, co w rzeczywistości nie ma to sensu. Aby zwiększyć rozdzielczość kolorów, wystarczy użyć sąsiednich kolorów do roztrząsania.

 

Dzieje się tak, nawet jeśli monitor jest kontrolowany przez port wyświetlacza z RGB. W sterowniku Nvidia dithering jest wyłączony. (Moje inne monitory 4k (od LG) wiszące na tej samej karcie graficznej nie pokazują ditheringu, parametry transmisji itp. W narzędziu NVidia są takie same, w szczególności dithering strony Nvidii jest wyłączony)

 

Szkoda, ponieważ sam monitor zapewnia bardzo przyjemne światło, które wspiera niemęczącą pracę.

Ale dithering jest dość niepokojący.

 

Dithering jest niewidoczny tylko w odległości, w której efektywnie widzisz tylko połowę rozdzielczości.

Obraz wygląda naprawdę dobrze. Bardzo mocne kolory itp.

 

P.S .: Tekst na białym tle jest wyświetlany normalnie bez ditheringu.

 

i foty osoby która to pisała

 

kBwRzWv.jpg

 

dAibmrO.jpg

 

Czyli moje obserwacje pokrywają się z tą opinią i słusznie. Nie jest rzeczą normalną by trzeba było tak daleko siadać od ekranu a siadając dalej widzisz tylko połowę rozdzielczości w detalach koloru i dlatego dithering nie rzuca się tak w oczy. Na prawidłowo wykonanym panelu nie powinno być takich problemów nawet jak siądziesz bliżej.

 

Masz tutaj niemal identyczną sytuację o której wspomina Maciej Koper w teście TLC.

 

Tak dla przypomnienia

 

Przede wszystkim gorsza czytelność detali obrazu. Obraz traci rozdzielczość na kolorowych obiektach.

 

Dalej nie widzisz podobieństwa :E ?

 

Ta matryca jest nietypowa np. Ten monitor ma pixel orbiting jak w oledach, technologia służąca zapobieganiu wypalaniu. Kij wie czy te matrycę przy święceniu 1000nit z czasem nie ulegają degradacji. U mnie narazie wszystko ok.

 

Opinie o wypaleniu w tym modelu też można znaleźć więc czort jeden wie jak to naprawdę z tym jest. To jest LCD więc nie powinno się tak dziać i powinno to być trwalsze od OLED'a.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podbić pytania i dodatkowo dopytać o wspomniany tutaj Philips 43PUS6704 - jaka jest przewaga Momentum nad wspomnianym Philipsem?

 

Pierwszy raz od dziecięcych czasów z PSX będę miał konsolę, więc chcę z niej (i filmów na Netflixie ;) ) czerpać 100% przyjemności.

 

Moim zdaniem pod psa bez Freesync jest rozsądniejszym zakupem niż Montezuma :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planowana konsola to Xbox One X, ktory wykorzystuje 4K oraz HDR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś alternatywa dla Philips Momentum 436M6VBPAB aktualnie? szukam monitora 43 cale 4k VA do 2500zł, po przeczytaniu wątku byłem już pewien wyboru, ale jak zaczęliście straszyć tym ziarnem to mam obawy... zwykle patrzę na monitor z odległości 80-90cm.

 

Co powiecie o Samsungu 32" UJ590 ? cena 1299zł wydaje się kusząca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja patrzę z odległości około 70cm i 32" wersja Philipsa jest idealna, a przy tym nie ma tych problemów z pikselami. Filmy oglądam z odległości ~1.5 metra i też jest git.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera... Używam tego Momentum już jakiś czas i ciągle jestem zachwycony... Siedzę w odległości 1 metra. Leci na nim Xbox One X i Netflix. Nawet teraz potrafię rozdziawić mordę na widok jakiegoś tam obrazu... W World of Tanks łapię się na tym, ze zatrzymuje się i podziwiam jakieś elementy krajobrazu czy szukam słońca żeby nacieszyć oczka HDRem...Odkąd temat wypłynął jestem poza domem. Pewnie po powrocie zacznę szukać problemu... Odpale ślicznego Tomb Raidera i będę gapił się w obraz przelanczajac źródło pomiędzy 4K i FHD szukając czegoś...

Powiem Wam, ze gdybym teraz zastanawiał się nad kupnem tego monitora to po przeczytaniu ostatnich postów pewnie bym spasował... I wiecie co? Głupio bym zrobił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to jeszcze inaczej.. a może warto iść w IPS? Mozę te nowe IPS wcale nie sa takie fatalne jak stare? Mój Dell ma osiem lat, cos się zmieniło w kwestii srebżenia?

 

Bo co do LG, to na forum pcmonitors piszą, że to słaby produkt podobny do AOC U3277PWQU, Philips 328P6VUBREB... tzn niby da się ustawić gammę i kolor, a imput lag.... no jest, choc czy to takie ważne... tylko chyba jednak faktycznie te nie 400 zł nawet, a 300 zł oszczędności są nie warte takich kompromisów. https://forum.pcmonitors.info/topic/lg-32uk550-b-vs-lg-27uk650-w-need-expert-input/

 

Inna sprawa, że jak patrzę na screeny w recenzji tego 32" Momentum, to tam tego BLB nie widać. W internetach raczej piszą, że monitor fajny i BLB nie ma. :hmm: Niski imput lag, podświetlenie w tej cenie i klasie bardzo równomierne, do tego regulowana wysokość, stopka dająca miejsce na biurku, o bonusach typu ambiglow nie wspomnę... jedyna wada to raczej ta koszmarna błyszcząca ramka... Jakąś taśmą to obkleić czy co... :E

Chyba będę polował na tego Momentum w jakiejś promocji albo i bez, bo faktycznie nic lepszego na rynku nie ma... Boję się tylko ewentualnej awaryjności, ale i tak mniej niż w Szajsungu...

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku grudnia w PL mamy mieć już do kupienia Acera CG437KP

 

https://www.tabletow...raczy-w-polsce/

 

Cena nawet znośna jak na 43" 4k HDR1000, 144Hz DCI-P3 90% (no tu mogło być więcej) i kurcze HDMI 2.0 tylko. Ciekawe tylko ile będzie miał stref bo nigdzie się tym nie chwalą.

 

Ale 4999zł uważam za nie przesadzoną cenę, czekam na recki, zobaczymy jaka tam matryca siedzi, RGB czy BGR, a może jeszcze inne cuda :E.

Edytowane przez RENMEi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejne gówno.. 4K DHR1000 144Hz i chroma do komletu bo kabel gówno.. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z dwoma kablami DP? Bo tutaj niby można na dwa kable Up_to_something.gif. Korzystał ktoś kiedyś z takiego rozwiązania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez kompresji chyba 98Hz max wyjdzie? A na dwóch kablach nie będzie synchronizacji.

 

Problem rozwiązują nowe standardy, których tu nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to grubo.

Oddałeś już koledze pieniądze?

Ja bym nie mogł spać gdybym komuś sprzedał coś tak wybrakowanego :kwasny:

 

One wszystkie są takie to nie jest kwestia tego egzemplarza winę ponosi producent więc co ja mam do tego? Sprzedałem odpowiednio taniej, pełny zestaw (komplet), sprzęt jest sprawny i na gwarancji zakupiony 07 marca 2019. Twój też ma takie badziewie a jesteś zadowolony więc widocznie osobie, która go kupiła to nie przeszkadza.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie mam bo gram z odległości 1m.

 

Na wszystkich 436M6 to jest, oglądałem jeszcze inny egzemplarz z ekspozycji i też to miał więc nie da się tego reklamować na RMA. To jest cecha tego produktu wynikająca z jego konstrukcji i właściwości matrycy. Jak tego nie widzisz to się ciesz przynajmniej nie będzie Ci to przeszkadzać podczas użytkowania. Brudnej szarości i DSE też nie widziałeś dopóki Ci nie wystałem planszy testowej z odpowiednim odcieniem na której była ciemna plama (sam byś na to nie zwrócił pewnie uwagi) ;)

 

To nie jest wina egzemplarza, bo wklejam nawet opinie z tłumaczeniem, gdzie zostało wyjaśnione jak to działa i skąd się to bierze. Każda jedna sztuka to ma.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku grudnia w PL mamy mieć już do kupienia Acera CG437KP

 

https://www.tabletow...raczy-w-polsce/

 

Cena nawet znośna jak na 43" 4k HDR1000, 144Hz DCI-P3 90% (no tu mogło być więcej) i kurcze HDMI 2.0 tylko. Ciekawe tylko ile będzie miał stref bo nigdzie się tym nie chwalą.

 

Ale 4999zł uważam za nie przesadzoną cenę, czekam na recki, zobaczymy jaka tam matryca siedzi, RGB czy BGR, a może jeszcze inne cuda :E.

Po mojemu na 98% będzie ta sama matryca co w Asus Strix XG438Q czyli BGR.

Cena też podobna do Asusa czyli ~5kpln. Strefami się nie chwalą więc pewnie będzie jak w Asusie 8 stref, ewentualnie porwą się na max 16 lub 32.

 

HDMI 2.0 to dla mnie bez sens inwestować 5 koła w taki sprzęt. Za rok nowe konsolki, nowe GPU i standardem będzie HDMI 2.1

 

Totalne zacofanie i kosmiczne ceny w monitorach. Dalej nic się nie zmienia.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry to nie jednokolorowe plansze więc nie mam z tym problemu.

 

Upadły zakon na Philipsie z hdrem to coś pięknego. Masa detali wpływająca na nasz odbiór gry.

 

Na jednokolorowej planszy to wyskoczył Ci DSE (efekt zabrudzonego ekranu) a na kolorach widać inny defekt Panie kolego

 

2S5MT5w.jpg

 

tłumaczenie

 

Niestety monitor zawsze używa matrycy ditheringowej 2x2, dzięki czemu jednolite kolory mają kratkę. Jest to szczególnie widoczne na gradientach (szczególnie w odcieniach niebieskich) i na zdjęciach.

W szczególności podczas ditheringu monitor często używa dwóch kolorów o wysokim kontraście, co w rzeczywistości nie ma to sensu. Aby zwiększyć rozdzielczość kolorów, wystarczy użyć sąsiednich kolorów do roztrząsania.

 

Dzieje się tak, nawet jeśli monitor jest kontrolowany przez port wyświetlacza z RGB. W sterowniku Nvidia dithering jest wyłączony. (Moje inne monitory 4k (od LG) wiszące na tej samej karcie graficznej nie pokazują ditheringu, parametry transmisji itp. W narzędziu NVidia są takie same, w szczególności dithering strony Nvidii jest wyłączony)

 

Szkoda, ponieważ sam monitor zapewnia bardzo przyjemne światło, które wspiera niemęczącą pracę.

Ale dithering jest dość niepokojący.

 

Dithering jest niewidoczny tylko w odległości, w której efektywnie widzisz tylko połowę rozdzielczości.

Obraz wygląda naprawdę dobrze. Bardzo mocne kolory itp.

 

P.S .: Tekst na białym tle jest wyświetlany normalnie bez ditheringu.

 

"szachownica" lub jak wolisz brak pełnej rozdzielczości dla kolorów

 

O tym właśnie pisał Maciej Koper w teście TLC.

 

jego cytat

 

Przede wszystkim gorsza czytelność detali obrazu. Obraz traci rozdzielczość na kolorowych obiektach.

 

w rezultacie brak gładkości na kolorach i takie jakby dziury (odstępy) między pixelami

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech LG tak jak miało w planach na 2020 rok w końcu daję te oledy w przedziale 40-49” i sprawa rozwiązana z monitorem. Jeśli tylko będą schodzić odpowiednio z jasnością.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze przestrzegam, żeby uważać na inne monitory 43 calowe na matrycy VA od AU Optronics ponieważ mogą mieć identyczne problemy co Philips 436M6. O ile podczas grania na konsoli z padem w rękach problem nie jest taki bolesny to w przypadku korzystania z m+k i bliższych odległości może to być uciążliwe. Trudno mi powiedzieć kto zawinił czy Philips czy AUO ale obstawiam, że raczej producent matrycy dał znowu d… bo to nie pierwsza wpadka tego podmiotu.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widział ktoś jakieś newsy/przecieki o tych nowych LG OLED ~40" na 2020? Bo ja nic nowego nie mogę znaleźć, a niższego PPI jak ~100 już nie przetrawię w monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech LG tak jak miało w planach na 2020 rok w końcu daję te oledy w przedziale 40-49” i sprawa rozwiązana z monitorem. Jeśli tylko będą schodzić odpowiednio z jasnością.

 

O tak poproszę 48,5 cala OLED z HDMI 2.1 bo 55 calowy klocek podczas korzystania z m+k to trochę za dużo a nie zawsze gram na padzie.

 

Oczywiście na nowych matrycach poproszę o lepszą widoczność w cieniach i ciemnych scenach tak jak poradził sobie z tym Panasonic w modelach z tego roku

 

OLED Black Crush to straszna lipa

 

https://www.youtube.com/watch?v=AeibN0xb0bE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED Black Crush to straszna lipa

Od dawna pisałem.

Tam gdzie na KS7000 są widoczne detale na czarnych obraniach, na B8 jest czarna plama.

 

Najgorzej, ze tak na prawdę bez bezpośredniego porównania z LEDem ciężko black crush zauważyć (bo może tak ma być na filmie).

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie optimum to 40" ze względu na jeszcze dość dobre PPI i jeszcze spoko wielkość do mychy i klawy. 49" 4k to już totalna ostateczność bo wtedy ppi już leci zdecydowanie poniżej tego co mamy w 1440p 27", bardziej poziom jak w 24" 1080p :E Nie chce do tego wracać.

 

A nad black crush trochę popracowali już w modelach OLED TV na 2019 rok. Tylko liczyć na to, że modele na 2020 jeszcze bardziej będą ogarniały ten temat. Bo to jest jednak zmora gdy tracimy tą masę detali w ciemnych scenach, czy ciemnych elementach sceny.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...