Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

O tak poproszę 48,5 cala OLED z HDMI 2.1 bo 55 calowy klocek podczas korzystania z m+k to trochę za dużo a nie zawsze gram na padzie.

 

Oczywiście na nowych matrycach poproszę o lepszą widoczność w cieniach i ciemnych scenach tak jak poradził sobie z tym Panasonic w modelach z tego roku

 

OLED Black Crush to straszna lipa

 

https://www.youtube.com/watch?v=AeibN0xb0bE

 

Na ten kanał się nie powołuj, bo jest znany z dawania chorych ustawień, byle tylko pokazać ze coś jej lepsze lub gorsze. Wątpię by realny black crush był tak silny, a w obecnych modelach jest nie obecny.

Kontrast na 100 w OLED na pewno jest odpowiedni ;) ? Dobra zapomniałem że kontrast w HDR odpowiada za co innego niż w SDR.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten kanał się nie powołuj, bo jest znany z dawania chorych ustawień, byle tylko pokazać ze coś jej lepsze lub gorsze. Wątpię by realny black crush był tak silny, a w obecnych modelach jest nie obecny.

Nie widzę na tym filmie żadnego zakłamania.

Obecne modele nie mają black crusha? Wątpie.

Ciekawe komentarz znalazłem,

Of course OLED has black crush. Always had, always will. The reason is quite simple. The technology can either turn on or off the pixel. The problem is that near black shadow details are basically "in between" on and off stage of OLED pixels. And to preserve the "perfect" black levels the pixels are always turned off. Any details in that area of screen are lost to oblivion.

 

Od dawna było wiadomo, że technologia OLED nie jest doskonała.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG rozwiązało black crush w ostatniej aktualizacji, a Panasonic w zeszłorocznym modelu pozbył się tego w większości, a w obecnych całkowicie. Nie jestem pewny Philipsa, bo go ignoruję, a Sony nawet się nie interesowałem, bo mają dziwnie wycenione OLEDy.

 

Ta aktualizacja wprowadza coś w rodzaju ditheringu, było o tym na kanale Vincenta.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dawna pisałem.

Tam gdzie na KS7000 są widoczne detale na czarnych obraniach, na B8 jest czarna plama.

 

Najgorzej, ze tak na prawdę bez bezpośredniego porównania z LEDem ciężko black crush zauważyć (bo może tak ma być na filmie).

 

No niestety ja to potwierdzam i jest to znacznie gorsze od wypalania z którym już się uporali i żywotność matryc jest wystarczająco dobra. Niestety dopiero nowe OLED'y z tego roku kalibrowane przez Panasonic poradziły sobie z tym problemem (nie wiem jak jest w LG C9). Najgorsze jest to że na OLED nie działa sztuczka z VA czyli jak się wychylimy pod kątem to nie pojawią się "ukryte detale" ucinane przy czerniach. Czy to jest błahy problem? Nie, w szczególności w grach gdzie cienie potrafią wyglądać nienaturalnie (smoliste) a ciemne detale np. ubioru znikają (jakby brak textur) w zacienionych miejscach. Jeśli będziecie brać OLED to tylko taki który jest w stanie wydobyć więcej detali w czerniach i szarościach. Ktoś powie to pewnie kwestia kalibracji, doboru gammy itp. nie to nie wystarcza nawet po profesjonalnej kalibracji jeśli TV tego nie będzie ogarniać.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG c9 też ma poprawiony black crush według testów i recenzji etc. Ale na ile to sam osobiście nie porównywałem.

 

Więc ogólnie to chyba raczej w sporym stopniu kwestia klepanych matryc i ich udoskonalania z roku na rok. Wszystkie matryce lecą i tak od LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie optimum to 40" ze względu na jeszcze dość dobre PPI i jeszcze spoko wielkość do mychy i klawy. 49" 4k to już totalna ostateczność bo wtedy ppi już leci

 

Na zdrowej matrycy bez żadnych sztuczek z ditheringami i odstępami pomiędzy kolorami ostrość obrazu powinna być lepsza niż na takim 43 calowym Momentum więc wszystko zależy też od matrycy. W TV masz posesor który ładnie obrabia w locie (lub nawet upskaluje podbijając rozdzielczość) i obraz mimo mniejszego PPI wygląda na bardziej klarowny. Te nowe TV mają naprawdę mocarne procki i robi to robotę (wydobywają detale).

 

LG c9 też ma poprawiony black crush według testów i recenzji etc. Ale na ile to sam osobiście nie porównywałem.

 

Fabryczne strojenie to jedno, ale czy C9 posiada wyodrębnioną funkcjonalność umożliwiającą dostrojenie z poziomu OSD TV? Panasonic w nowych modelach ma specjalne opcje, które pozwalają to zredukować do minimum i coś takiego widziałoby mi się w każdym OLEDzie zwłaszcza dla graczy, gdzie dobra widoczność detali jest super ważna.

 

LG rozwiązało black crush w ostatniej aktualizacji, a Panasonic w zeszłorocznym modelu pozbył się tego w większości, a w obecnych całkowicie. Nie jestem pewny Philipsa, bo go ignoruję, a Sony nawet się nie interesowałem, bo mają dziwnie wycenione OLEDy.

 

Ta aktualizacja wprowadza coś w rodzaju ditheringu, było o tym na kanale Vincenta.

 

Zgadza się ale dopiero lineup 2019 ma pełne narzędzia i funkcjonalność tego się nie da załatwić samym oprogramowaniem (aktualizacjami) ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widział ktoś jakieś newsy/przecieki o tych nowych LG OLED ~40" na 2020? Bo ja nic nowego nie mogę znaleźć, a niższego PPI jak ~100 już nie przetrawię w monitorze.

 

Na HDTVPolska była nawet fotka zrobiona u LG z gablotą pełną matryc OLED od 43 cali do 48,5 oraz takich małych jak do tabletów - miało być i... cisza :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdrowej matrycy bez żadnych sztuczek z ditheringami i odstępami pomiędzy kolorami ostrość obrazu powinna być lepsza niż na takim 43 calowym Momentum więc wszystko zależy też od matrycy. W TV masz posesor który ładnie obrabia w locie (lub nawet upskaluje podbijając rozdzielczość) i obraz mimo mniejszego PPI wygląda na bardziej klarowny. Te nowe TV mają naprawdę mocarne procki i robi to robotę (wydobywają detale).

 

Fabryczne strojenie to jedno, ale czy C9 posiada wyodrębnioną funkcjonalność umożliwiającą dostrojenie z poziomu OSD TV? Panasonic w nowych modelach ma specjalne opcje, które pozwalają to zredukować do minimum i coś takiego widziałoby mi się w każdym OLEDzie zwłaszcza dla graczy, gdzie dobra widoczność detali jest super ważna.

 

1. Mam 55" 4k RGB niby najlepszy układ pixela pod PC i dobrze wiem jak wygląda plamka/ppi jak to się postawi na biurku. Do pada i gierek z wygodnego fotela świetne, ale na biurko jako uniwersalny monitor nigdy, już testowałem na biurku i to prawie 4 lata temu pierwszy raz.

 

2. Te wszystkie postprocesy generowane przez soft i procek jak się podłącza TV jako monitor lecą na OFF, tylko zniekształcają obraz. Zresztą nawet do filmów, aby dobrze skalibrować obraz i aby oddawał jak najlepiej to jak wyglądał oryginalny materiał większość poważnych kalibratorów czy portali zajmującej się testami zaleca wyłączyć, a resztę odpowiednio skalibrować i przykroić, aby zbyt agresywnie nie zmieniały jakości oryginalnego materiału. Oczywiście jest tutaj jakaś kwestia osobistych preferencji.

Ja raczej wolę czysty obraz i ewentualnie skorygowany przez własnoręcznie stworzone profile jak np. reshade, wyostrzanie z sterownika etc. wszystko dostosowane pod moje preferencję. Znacznie lepsze efekty się osiąga niż to co znajdziemy w postprocesach "gotowcach" i obrabianiu obrazu przez postprocesy z TV.

 

Jedyny i największy plus tych postprocesów "ulepszających" obraz na TV w kwestiach grania to konsola, grając na konsoli nic samemu nie nie da się zmienić, nie ma modów, nie ma suwaczków, reshade, wyostrzania itd. Wtedy można skorzystać z ustawień TV i polepszyć sobie obraz. Na PC nie ma takiej potrzeby bo mamy znacznie bardziej zaawansowane narzędzia do personalizacji obrazu pod swoje gusta.

 

3. Nie wiem

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 cali to kloc na biurku trzeba mieć sporo miejsca, żeby odjechać od ekranu ewentualnie mobilny blat z bezprzewodową klawiaturą i myszką to się nie sprawdza z 1.2 metra.

 

Co do post-procesów w TV to się nie zgadzam łagodna gradacja np. w TV SONY to wręcz rzecz obowiązkowa którą powinny mieć wszystkie TV i żadnym ReShade nie uzyskasz takiego efektu.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że kloc, ja na 43" siedzę ~1.1-1.2 m i to dla mnie optimum dla mojego wzroku. A jak gram na padzie to nawet zakres 1.2-1.5m jest odpowiedni.

 

55" 4k najdłuższy test jaki robiłem to było ~7 dni. Dzień w dzień po wiele h, w różnych zastosowaniach. TV powieszony na ścianie na odpowiedniej wysokości wzroku tak abym mógł sobie dowolnie przesuwać biurko i dostosowywać odległości.

 

Nie sprawdziło się dla mnie jako monitor na 24h. Ale jest świetne do pada i grania na wygodnym fotelu w moim "małym" salonie.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pomimo nowych informacji (wad), które wypłynęły na temat Philips Momentum 43" wciąż jest to najlepszy ekran w tej półce cenowej i rozmiarze 43"-50" do grania na konsoli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie planujesz kupować TV np. 49 cali od SONY Bravia KD-49XG9005 (FALD za 3600 PLN) alternatywą jest 49 cali też VA tańszy model bez wygaszania strefowego XG8505 (mniejsze przekątne 43 cale są już na IPS'ach i bez local dimming) to czekaj na tego PREDATORA CG437KP (nie wiemy jaka tam jest matryca).

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ma dopłacać 3k do tego?

Za 5k ma już fajne oledy do konsoli.

 

A CG437KP ma kosztować 5K? No to faktycznie się nie opłaca i lepiej brać już OLED w promocji.

 

Ja zamiast tego Momentum do grania na konsoli wolałbym jednak FALD od SONY Bravia KD-49XG9005 jest to obecnie najlepszy TV 49 cali 120Hz na VA i jest akurat premka z okazji black friday.

 

https://www.youtube.com/watch?v=orgYoNuQREI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie 2200 dalej nie ma nic lepszego.

 

Nawet jakbym bardzo nie chciał to muszę się zgodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylwester445 B9 to słabizna w porównaniu do C9 nie daj sobie wcisnąć słabszego sprzętu w tej samej cenie. Co do Panasa to go nie polecam to jest mega podstawowy model. Jak już pisałem sensowny TV masz teraz za 3600 zł w promocji i jest to 49 cali od SONY Bravia KD-49XG9005 (FALD) nic lepszego nie dostaniesz do 50 cali - to jest obecny TOP. Jak chcesz OLED to tylko C9 za 5000 zł a nie sporo gorszy B9 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Sylwester445

Sylwester445 B9 to słabizna w porównaniu do C9 nie daj sobie wcisnąć słabszego sprzętu w tej samej cenie. Co do Panasa to go nie polecam to jest mega podstawowy model. Jak już pisałem sensowny TV masz teraz za 3600 zł w promocji i jest to 49 cali od SONY Bravia KD-49XG9005 (FALD) nic lepszego nie dostaniesz do 50 cali - to jest obecny TOP. Jak chcesz OLED to tylko C9 za 5000 zł a nie sporo gorszy B9 :E

 

Nie powiedziałbym, że między nimi jest aż tak duża różnica. Miałem okazję ostatnio się pobawić Oledem B9 podłączonym do PC z rtx 2070s, jakość obrazu oczywiście rewelacja, ten model też dostał wsparcie G SYNC.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/g-sync-compatible-2019-lg-tv-available-now/

Martwi mnie kwestia tych wypalen na oledach, dlatego jeszcze się zastanawiam.Ten Sony 49 xg9005 i samsung q70r to chyba najciekawsze alternatywy w LCD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XG9005 ma jednak trochę gorsze parametry od XG9505, a jego testów prawie nie ma. Może warto rozważyć XF9005 lub używanego XE9305?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto rozważyć XF9005 lub używanego XE9305?

 

XF9005 nie warto, bo ma większego laga (do grania ma to znaczenie) co zostało poprawione w XG9005, ma też lepszy procesor i obsługę Androida

 

XG9005 ma jednak trochę gorsze parametry od XG9505, a jego testów prawie nie ma.

 

XG9505 ma dodatkową powłokę poprawiającą kąty widzenia (VA o właściwościach IPS) to jest w zasadzie największa różnica.

 

Martwi mnie kwestia tych wypalen na oledach, dlatego jeszcze się zastanawiam.

 

Jak chcesz OLED to nastawiaj się na związane z tym procedury np. czyszczenie matrycy po graniu i usuwanie powidoków to nie jest bezobsługowe tak jak LCD. Jak to olejesz to oczywiście że Ci się wypali.

 

Ten Sony 49 xg9005 i samsung q70r to chyba najciekawsze alternatywy w LCD

 

Samsunga Ci nie polecam ucina detale w czerniach i będziesz miał na nim buraczkowe mordy nawet po profesjonalnej kalibracji

 

PS> Panas poszedł w OLED'y i kończy produkcję LCD (nawet na rynku medycznym i moto) to co trafiło w tym roku na rynek to zwykła zapchajdziura nie warto brać tej ofert pod uwagę.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XG9005 ma mniejszą jasność i mniej stref, ale nie pamiętam szczegółów. XG9505 ma tą powłokę dopiero od 65 cali.

Input lag mają chyba taki sam w 4k, tylko w fullHD jest ~20ms różnicy. Osobiście grałem nawet w ustawieniu kino pro ( chyba 80ms)na xe9305 i mi to przeważnie nie przeszkadzało.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie XF90 ma 23ms w 4K co jest kompletnie nie odczuwalne, w FHd ma 39ms, ale w FHd nikt nie będzie na nim grał, a teraz 65" jest za 4999zł, może jeszcze się urwie kilka stówek na BF. Jak pisze HDTV 23ms nie jest w stanie wyczuć żaden byt ludzki, nawet zawodnicy, więc nie zawracałbym sobie tym głowy akurat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo z LCD został sensowny tylko SONY oni nadal mają najlepsze algorytmy wygaszania. Jak ktoś się teraz zastanawia nad LCD to nie ma na co czekać tylko brać, póki oferta jest sensowna.

 

XG9005 ma też nowszy procesor pod Androida i nie zamula tak jak XF9005.

 

Osobiście grałem nawet w ustawieniu kino pro ( chyba 80ms)na xe9305 i mi to przeważnie nie przeszkadzało.

 

Chryste Panie z takim lagiem to jest dramat bądźmy poważni takie wartości się absolutnie do grania nie nadają :lol2:

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natet na konsoli?

Zwłaszcz na konsoli bo tam często lag na sterowaniu jest większy - pierwszy lepszy przykład masz z RDR2. Na monitorach masz np. 8ms ale nie 80. 21 czy tam 23 to faktycznie mało jak na granie na TV ale nie 80ms :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Sylwester445

Zdecydowałem się ostatecznie na OLEDa 55 C9 za 4800zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się ostatecznie na OLEDa 55 C9 za 4800zl.

 

Nówka sztuka? Gdzie za tyle jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...