Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

@Minciu

Nie przesiadywanie w jaskini tylko oglądanie telewizji w bardzo mocnym świetle zewnętrznym.

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, ODIN85 napisał:

Serio bez rolet grasz za dnia?

Wiadomo, że opuszczam chociaż do połowy, ale nie lubie robić w ciągu dnia egipskich ciemności w pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mi drzewa za 5 lat wyrosną wyżej okien to nie będę miał problemu z naświetleniem

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, kadajo napisał:

W natywnym na PS5 i Xbox...  :E 

48 calowy OLED LG CX w roli minitora znowu pokazuje pazurki i to na XBOX ONE X 

 

A tutaj 8K i kino w domu w wersji na bogato 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, VSS napisał:

właśnie za dnia czyli w bardzo jasnych i słonecznych pomieszczeniach OLED dos słabo świecą w sumie to doczytałem ze LG sa słabsze od modeli LCD czy tam NANO, zdecydowałem się właśnie na SM90 z racji ze w pokoju gdzie stoi permanentnie świeci słońce i o dziwo daje rade z tym ze cena prawie jak za B9

W widnych i nasłonecznionych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się QLED od Samsunga ze względu na wyższą jasność oraz doskonały filtr w warunkach kinowych lub do oglądania treści w nocy OLED. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.08.2020 o 12:01, kadajo napisał:

Banding OLED'a przy tym Samsungu to pikuś. Dramat ten telewizor.

No ma ale i tak te Q90T są fajnymi ekranami jak na LCD i mimo wszystko widać postęp względem Q90R. Q90T nie podbija już sztucznie bieli (nie traci detali no ok traci ale już tylko w czerniach i nie przepala obrazu), poprawili algorytmy wygaszania przez co poświata nie jest już tak bardzo widoczna nawet przy zgaszonym świetle, HDR bardzo wysoki 1700 nitów to jest już konkret i sporo więcej niż rok temu oraz w latach poprzednich nawet w KS'ach tyle nie było. Można nie lubić Szajsunga ale trzeba im przyznać że TOP w tym roku jest syty a że TV poucinane to sorry ale wszyscy producenci w tym roku tak mają. Bez wątpienia ten model będzie w TOP 2020 i stanie na podium. Znacznie większe rozczarowanie to nowości od SONY. Oczywiście idealnie nie jest i są rzeczy które wymagają jeszcze poprawy ale to samo można uczciwie napisać o LG CX albo SONY XH90.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, ODIN85 napisał:

Za dnia na wszystkim jest słabo.

Też prawda

17 godzin temu, kadajo napisał:

Bez obrazy ale trzeba coś mieć ze wzrokiem albo głową aby próbować oglądać Telewizor który potrafi zaświecić stałymi 200-300 nitami w środku dnia i mówić że jest za ciemny ;)

Ludzie ogarnijcie się, nie ogląda się żadnego ekranu jak nam wpada słonce do salonu a jeśli już taka sytuacja jest nieunikniona to w pierwszej kolejności powinniśmy odciąć takie silne źródło światła a nie żyłować ekran do 1000 nitów albo wyżej. Szanujmy swój wzrok.

SDR nawet nie wspiera tych 200-300 nitów no chyba że ktoś ogląda 100% czasu treści tylko w HDR

PS. Jak na tym nowym forum daje się teraz multi cytowanie żeby nie pisać posta pod postem?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było, ale podaje:

Lista TV z HDMI 2.1 na rok 2020, które obsługują i co obsługują...:szczerbaty: Warto zobaczyć :D

https://hdtvpolska.com/telewizory-z-hdmi-2-1-do-konsol-i-pc-aktualizowana-lista-sierpien-2020/

Normalnie dramat u Panasonica i Sony ??

Teraz już wiem, dlaczego Sony poleca XH90 do PS5, bo jako jedyny wspiera wszystko ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tutaj używa oleda 55c9 np.(choć myślę nad zakupem 48cx jak stanieje) jako monitor do komputera ale ze zmniejszoną powierzchnią wyświetlania. Z tak zwanymi czarnymi paskami.

np rozdziałka 3440x1440  3840x1600 2560x1600

48" jest za dużo dla mnie zdecydowanie. Ze względu na wygląd tego tv ta czarne paski(zmniejszonej powierzchni pulpitu) by się ładnie zlewały z obudową.

Miejsce mam na biurku. A dostałbym całkiem dobry panel z niskim lagiem, miły HDR,dobrą czernią...i jeśli takie custom rozdzielczości by się sprawdzały to dosyć elastyczny ekran w zależności od potrzeb.

 

Tylko czy:

diody oleda są zupełnie wyłączone w tych strefach gdzie są czarne paski?

czy przy takich rozdzielczościach wszystko będzie ok? tzn 1:1 pixele, hdr, g-sync itp.

Jakieś inne problemy? Dopiero zaczynam poszukiwania w tych zagadnieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Ogider napisał:

Ktoś tutaj używa oleda 55c9 np.(choć myślę nad zakupem 48cx jak stanieje) jako monitor do komputera ale ze zmniejszoną powierzchnią wyświetlania. Z tak zwanymi czarnymi paskami.

np rozdziałka 3440x1440  3840x1600 2560x1600

48" jest za dużo dla mnie zdecydowanie. Ze względu na wygląd tego tv ta czarne paski(zmniejszonej powierzchni pulpitu) by się ładnie zlewały z obudową.

Miejsce mam na biurku. A dostałbym całkiem dobry panel z niskim lagiem, miły HDR,dobrą czernią...i jeśli takie custom rozdzielczości by się sprawdzały to dosyć elastyczny ekran w zależności od potrzeb.

 

Tylko czy:

diody oleda są zupełnie wyłączone w tych strefach gdzie są czarne paski?

czy przy takich rozdzielczościach wszystko będzie ok? tzn 1:1 pixele, hdr, g-sync itp.

Jakieś inne problemy? Dopiero zaczynam poszukiwania w tych zagadnieniach.

Ja mam oczy 62cm od monitora, sprawdziłem miarą krawiecką :D i dla mnie max przy tej odległości to 27". Kupiłem przez Internet monitory 32" i 27" do sprawdzenia i na 32" z tej odległości to był totalny overkill, głowa się obracała aby patrzeć na monitor po bokach, ból głowy w grach fps... byłem totalnie przytłoczony, masakra. Inaczej było z 27" :) Dlatego będę celował w 4K 27"

 

Dlatego lepiej obadaj sobie na start różne wielkości bo 48" nawet z pasami będzie ogromne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 32"  prawie 10 lat jako monitor. Stąd problem z kupnem czegoś fajnego w zamian. Potrzebuję troszkę szerszy..Może być minimalnie niższy Te co mi pasją( 38GN950-B) są za drogie jak na LCD z różnymi wadami tej technologii. Stąd pomysł na coś takiego z tym oledem.

 

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny "lepszych" monitorów to faktycznie obecnie kosmos. Sam spoglądam na LG 27GN950 bo są już pierwsze testy na necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ogider napisał:

Ktoś tutaj używa oleda 55c9 np.(choć myślę nad zakupem 48cx jak stanieje) jako monitor do komputera ale ze zmniejszoną powierzchnią wyświetlania. Z tak zwanymi czarnymi paskami.

np rozdziałka 3440x1440  3840x1600 2560x1600

48" jest za dużo dla mnie zdecydowanie. Ze względu na wygląd tego tv ta czarne paski(zmniejszonej powierzchni pulpitu) by się ładnie zlewały z obudową.

Miejsce mam na biurku. A dostałbym całkiem dobry panel z niskim lagiem, miły HDR,dobrą czernią...i jeśli takie custom rozdzielczości by się sprawdzały to dosyć elastyczny ekran w zależności od potrzeb.

 

Tylko czy:

diody oleda są zupełnie wyłączone w tych strefach gdzie są czarne paski?

czy przy takich rozdzielczościach wszystko będzie ok? tzn 1:1 pixele, hdr, g-sync itp.

Jakieś inne problemy? Dopiero zaczynam poszukiwania w tych zagadnieniach.

Witam.

Korzystam z OLED'a w roli monitora i postaram się odp. na Twoje pytania.

Posiadam CX w rozmiarze 55 cali (taka wielkość mi odp. nie chciałem mniejszego 48 cali - siedzę 1,5m od ekranu)

Ekran jest na stałe podłączony do PC w przyszłości będzie również PS5 i XSX.

- Tak, da się ustawić rozdzielczość niestandardową w panelu NVIDII 

- Tak, są czarne paski w proporcjach "jamnikowych" monitorów 

- Tak, diody OLED się nie świecą tam gdzie są czarne paski są całkowicie wył.

- Tak, czerń pasków zlewa się z konturami obudowy

- Tak, HDR, G-Sync i FreeSync działa bez problemów (wymaga odpowiedniego GPU lub konsoli).

Jeśli jest to dla Ciebie istotne miałem też poprzednio B9 i nic się z nim nie dzieje (oddałem OLED'a z 2019 roku ojcu do sypialni i jest z niego bardzo zadowolony).

Co do problemów to w CX wyskakuje po wybudzeniu TV przyciskiem power na pilocie "belka" z wszystkimi appkami i trzeba to ręcznie za każdym razem wył. W OLED seria 9 czyli B9 i C9 nie było z tym problemu wł. się jak normalny monitor.

 

 

Edytowane przez azgan
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @azgan To tylko żałuję że wcześniej o tym nie pomyślałem. Jak c9 był poniżej 5k  na bf allegro.

No ale lg podobno zwiększyło produkcję znacząco to może ceny na tegoroczny bf będą tak samo jak nie korzystniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SPYCHCIO napisał:

 

 

Dlatego lepiej obadaj sobie na start różne wielkości bo 48" nawet z pasami będzie ogromne.

Tylko na początku. Kiedyś miałem takie wrażenie mając Momentum 43 cale a obecnie 55 cali wydaje mi się już małe. Człowiek bardzo szybko przyzwyczaja się do wielkości i później przejście na mniejszy monitor jest dziwne (wszystkie zaczynają wyglądać jak mikrusy). Zaletą BFGD jest świetna widoczność małych detali i wrażenie "kinowego" obrazu coś jak w goglach VR (chodzi o wielkość obrazu przed oczami). Rozdzielczość 4K UHD z HDR robi piorunujące wrażenie w grach na dużym OLED'zie ale to trzeba samemu poczuć.

PS. Z ostatnich testów od francuzów

https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/lg-65b9-p55093/test.amp.html

wynika że im większy ekran OLED tym lepszy HDR (jaśniej świeci).

Jak się komuś nie chcę czytać to małe streszczenie.

Wszędzie gdzie testowano LG B9 w 55 calach wychodziły wyniki do 550 nitów a tutaj przetestowali 65 cali i okazało się że wykręca już 650 nitów. Daleko idących wniosków nie ma co wyciągać ale daje to do myślenia.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam kompa od zawsze do pc podłączonego. Na jednej ścianie mam stanowisko z monitorem a na drugim końcu salonu mam tv 85". Miałem projektor ale uciążliwość oglądania w dzień jednak skłoniła mnie do zmniejszenia powierzchni oglądania filmów i kupiłem na promocjach budżetowego KD-85XG8596 za 9k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Ogider napisał:

Dzięki @azgan To tylko żałuję że wcześniej o tym nie pomyślałem. Jak c9 był poniżej 5k  na bf allegro.

No ale lg podobno zwiększyło produkcję znacząco to może ceny na tegoroczny bf będą tak samo jak nie korzystniejsze.

Warto też wspomnieć że jeśli ktoś panicznie obawia się wypaleń (które oczywiście mogą się pojawić ale jest to z mojego doświadczenia temat bardzo mocno rozdmuchany) to Win10 bardzo ładnie można dostosować do OLED'a. Gdybyś był zainteresowany co i jak ustawić pisz śmiało chętnie pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, ODIN85 napisał:

C9 już nie dostaniesz,Cx 55 masz już za 6k,a 48 to niewiadomo kiedy będzie,niby we wrześniu.

Z racji tego że posiadam w salonie C9 65 cali pozwolę sobie na prywatną uwagę.

Absolutnie nie ma czego żałować i można ze spokojem brać nowe modele na rok 2020.

Początkowo sam byłem pełen obaw o te "cięcia" ale finalnie okazało się że nie taki diabeł straszny...

Brak wsparcia dla DTS okazał się marginalnym problemem przy korzystaniu z zewnętrznego zestawu audio czyli dobry soundbar.

Ograniczenie przepustowości portu HDMI2.1 z 48 do 40 w żaden sposób nie odczułem (być może w przyszłości będzie miało to większe znaczenie ale wątpię zdając sobie sprawę z możliwości nowych konsol nie wspominając już o filmach). Za to korzyści z lepszego procesora Alpha a9 Gen3 daje się zauważyć już teraz.

Jedynym minusem jest cena na tle starszego modelu która zwyczajnie nie jest już tak atrakcyjna przez co mniej osób może sobie pozwolić na taką odrobinę "luksusu".

EDIT:

Jakie jest źródło informacji o tym że we wrześniu w Polsce mają być już normalnie dostępne modele 48 calowe?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SPYCHCIO napisał:

Ja mam oczy 62cm od monitora, sprawdziłem miarą krawiecką :D i dla mnie max przy tej odległości to 27". Kupiłem przez Internet monitory 32" i 27" do sprawdzenia i na 32" z tej odległości to był totalny overkill, głowa się obracała aby patrzeć na monitor po bokach, ból głowy w grach fps... byłem totalnie przytłoczony, masakra. Inaczej było z 27" :) Dlatego będę celował w 4K 27"

Ja mam podobne zdanie jak Minciu - "nie ma za dużych ekranów są tylko za małe biurka".

Zapytaj się ODIN'a co zrobił jak chciał mieć większy i lepszy ekran monitora a mieściło mu się max 32 cale.

Łatwiej jest dostosować stanowisko do wielkości ekranu niż ekran do stanowiska. To tak jakbyś świadomie zrezygnował z 65 cali w salonie i kupił sobie 43 bo za duży, za blisko i nie ogarniasz wzrokiem no ale kto co lubi ?

Od ekranu monitora też można dalej siedzieć podobnie jak robisz to w salonie z TV i uwierz mi że da się na tym wygodnie grać.

EDIT:

Opcja nr. 2 zapytaj lukadd'a co zrobić by wszystko pogodzić bo miał podobne dylematy ?

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, azgan napisał:

Ja mam podobne zdanie jak Minciu - "nie ma za dużych ekranów są tylko za małe biurka".

Zapytaj się ODIN'a co zrobił jak chciał mieć większy i lepszy ekran monitora a mieściło mu się max 32 cale.

Łatwiej jest dostosować stanowisko do wielkości ekranu niż ekran do stanowiska. To tak jakbyś świadomie zrezygnował z 65 cali w salonie i kupił sobie 43 bo za duży, za blisko i nie ogarniasz wzrokiem no ale kto co lubi ?

Od ekranu monitora też można dalej siedzieć podobnie jak robisz to w salonie z TV i uwierz mi że da się na tym wygodnie grać.

EDIT:

Opcja nr. 2 zapytaj lukadd'a co zrobić by wszystko pogodzić bo miał podobne dylematy ?

 

Biurko mam 150x80 więc małe raczej nie jest. Zostanę przy 27", kto co lubi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27" na 80cm głębokości to nędza i miniatura. Nawet 34" UWQHD z na takim biurku robi się karłowaty ;) To już w sam raz głebokość pod 43".

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.08.2020 o 19:07, Minciu napisał:

Sąsiad ostatnio kupiuł sobie biurko gamingowe: https://allegro.pl/oferta/biurko-gamingowe-dla-gracza-huzaro-hero-wzmocnione-8786905905

Bodajże takie 120x60 i jeszcze z podcięciem na brzuch :D  Był w niebowzięty z zakupu. Chwaliłmi się jakby wygrał w totka bo jakaś promocja jeszcze była.
Zaprosiłem go do siebie pokazać mój blat. Bo nie rozumiał co do niego mówię.
Jego biurko wygląda jak zabawka dla dzieci do laptopa. A gabaryty ma jak jakaś miniaturka. Moje waży 75kg, jego jakieś 15kg. Jak wydmuszka jakaś i papierzak.

 

Wizytę zakończył tekstem, " kiedyś się wymieni ". Chociaż biurka jeszcze przy ścianie nie postawił, bo jest w trakcie remontu. A już ma w planie wymianę.

I tak, cały pokój tak jak ja będzie miał dedykowany do łupania.

Jeszcze w planie ma tam postawić dwa monitory XD.. No cóż, z takim biurkiem to 48" wydaje się olbrzymim potworem do kina a nie jako monitor.

 

4a8c738c4ad4a23291cb71949eec

Nieźle się ubawiłem czytając to ?

 

... made my day

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.08.2020 o 18:50, Minciu napisał:

A jeszcze inaczej, przy przeliczniku 2,03cm/1" daje nam takie optymalne odległości:

55" - 111,6cm

48" - 97,5cm

32" - 65cm

 

43" - 87cm 

W sam raz ale trzeba na ścianie zawiesić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, ODIN85 napisał:

No to jak Ci tam 32 się nie mieści? jak mi na mniejszym wchodziło?

Nie, że się nie mieści tyko bolała mnie głowa/oczy. Dlatego wybieram 27" bo było OK.

Odnośnie 34" UWQHD to dla mnie totalna bieda jeśli chodzi o rozdzielczość przy tylu calach... tylko 110ppi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A mi w ich testach VRR coś nie gra, testowali AOC którego mam (VA) i według nich i tej scenki migocze jak diabli. Posiadam go od dwóch dni i ani jednego mignięcia nie widziałem.  Tutaj też ludzie się sprzeczali, który model migocze, a który nie.
    • Model ASUS TUF Gaming , o którym wspominasz jest to fajnie prezentujący się 27 calowy monitor IPS 2K (2560 x 1440) z natywnie 240 Hz, po OC 260Hz (1ms) dodatkowo pokrycie barw DCI-P3 wynosi 90 % więc monitor zapewni dobrą jakość i wyrazistość a obraz będzie płynny i przyjemny. Niektóre gry wykorzystują HDR więc z tym monitorem również można skorzystać z tej funkcji. Według mnie plusem jest też jasność na poziomie 400 nitów oraz technologie synchronizacji FreeSync i G-Sync (dla amd i nvidia).  Oczywiście są też tańsze modele z rozdzielczością 2K 240Hz patrz Lenovo Legion z lepszym pokryciem bartw DCI-P3 95% i z funkcją PIVOT - aby móc dostosować sobie wysokość i kąt pochylenia monitora do swoich potrzeb.
    • Chociaż faktycznie, niezawarcie umowy o produkcji w Polsce plus offset to wina Plaszczaka który brał wszystko z półki. Z samolotami bez uzbrojenia też się popisał, więc pewnie MON odkręca wszystko i spróbuje podpisać offset + produkcję w ostatniej umowie. Czemu się nie dało w drugiej? A no Plaszczak to Plaszczak co tutaj więcej dodawać.   Jak podpisywać umowy z Niemcami potrafią Czesi którzy w Europie mniej znaczą niż Polska ale jednak potrafią negocjować. Pomysł żeby brać pociski z Korei jako lewar na Niemcy nawet nie skomentuję, bo to poziom debila mógł wymyślić. 
    • Przede wszystkim to przynajmniej moim zdaniem zmiana bez sensu. Co do OC to jest to poblokowany CPU (coś jak non k u intela), więc tylko UV  
    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W. Jeszcze jedna uwaga. W specyfikacji masz 1 x PoE (802.3af/at). Oznacza to, że aby na 2 wyjściach w expanderze mieć 15W to switch musi być POE+ 802.3at, czyli na jednym porcie musi dać 30W. Jak dasz standardowego switcha 802.3af (czyli 15W) to w extenderze nie możesz podłączyć do każdego z dwóch wyjść urządzeń biorących 15 W. Wtedy tylko 1 port będzie działał z teką mocą  albo 2 gdzie suma mocy nie przekroczy 15W (Możesz wtedy np. podłączyć tylko 2 kamery np. po 6W).   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...