Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, ODIN85 napisał:

Ja jakoś nie oślepłem,tylko -4 mam:rotfl:

A ja tam się nie przejmuję twoim ślepnięciem :E Tylko kontrastem i ogólną jakością obrazu jaki odbierasz podczas sesji. Odpowiednio ustawiając jasność w TV do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu optymalnie dostosowujesz parametry i jakość obrazu jaką oglądasz. Katować oleda 100% jasnością w SDR tylko tracisz na kontraście i detalach no chyba, że oglądasz w pełnym słońcu :E

9 minut temu, azgan napisał:

Z tym przycinaniem to bym polemizował jak to dobrze posprawdzasz wychodzi że tylko na HDTVTest odlecieli tak z pomiarami 

Zerknijmy jak to wygląda u innych:

LG OLED C9 2019 AV FORUMS

 

 

 

Flg11La

LG OLED CX 2020 AV FORUMS

E2OilhW

LG OLED C9 65 cali 2019 HDTVTest

cyEkt3H

LG OLED CX 55 cali 2020 HDTVTest

6YHVnfo

 

 

 

Ja pisałem wyżej o działaniu systemu ABL, że jest bardziej agresywny w nowszych modelach, a nie o maksymalnej jasności jaką są w stanie wykrzesać poszczególne modele.

Te testy co wrzucasz to peak luminance a nie ABL.
Ale jeśli chodzi o maksymalne jasności to ostatnio nie obserwowałem testów, wcześniejsze z HDTV polska czy Rtings mówią o lekkim podcięciu w najnowszych modelach.

Edytowane przez lukadd
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ABL to mogę faktycznie potwierdzić ale to mogą jeszcze poprawić w nowym FirmWare co do podcinania HDR to przeglądając inne testy cenionych autorów oraz serwisów widać że odbiegają one od tego co pokazali na HDTVPolska. Ja nie jestem natomiast w stanie stwierdzić jaka jest dokładnie różnica bo w salonie jest 65 cali a im więcej cali tym podobno mają jaśniej świecić. Nie dojdziemy tak na oko czy to wynika z konkretnej sztuki i loterii czy faktycznie z czegoś innego. Fjubens pytał o to na forum HDTVPolska ja też podłączyłem się żeby pociągnąć ich za język ale udzielili wymijającej odp.

Screenshot-20200811-180004-Samsung-Internet

Z mojej strony mogę napisać że widać że CX jest jeszcze świeży i wymaga poprawek FirmWare nie wszystko jest idealnie i dopięte na ostatni guzik.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, azgan napisał:

Z ABL to mogę faktycznie potwierdzić ale to mogą jeszcze poprawić w nowym FirmWare co do podcinania HDR to przeglądając inne testy cenionych autorów oraz serwisów widać że odbiegają one od tego co pokazali na HDTVPolska. Ja nie jestem natomiast w stanie stwierdzić jaka jest dokładnie różnica bo w salonie jest 65 cali a im więcej cali tym podobno mają jaśniej świecić. Nie dojdziemy tak na oko czy to wynika z konkretnej sztuki i loterii czy faktycznie z czegoś innego.

Vincent też pokazywał na podstawie heat map różnice w peak luminance C9 vs CX. W tym filmiku co wyżej linkowałem tylko kapkę dalej.

Ale oni tak mieszają w tym sofcie, że na dzień dzisiejszy to tak naprawdę nie wiadomo co tam jest nakombinowane, chyba samemu trzeba by wziąć i pomierzyć kilka miesięcy po premierze nowego modelu i ponad rok po premierze starego.

 

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mam punkt odniesienia bo TV trafił do mnie dopiero po 3 miesiącach od premiery już z nowym softem i update do FreeSync Premium ale tak mogę się tu zgodzić znając LG mieszają przy tym i jest lekki strach przed kolejnym update więc mam wył. automatycze aktualuzacje. Na tą chwilę OLED seria 9 jest bardziej dopracowana i pewniejsza. Po CX sam jeszcze nie wiem czego można się spodziewać. Z jednej strony widać pewne poprawki i usprawnienia a z drugiej za 8000PLN można by oczekiwać lepszego dopieszczenia produktu.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, ODIN85 napisał:

Trzeba było zwrócić,3 dni potem był już za 6000.

I nie miałbym pewności co mi się tam trafi. Oddaje się jak jest gorsza sztuka. Jak trafiła się sensowna bez sporego bandingu, ładnie świeci, dobra szarość na 5%, brak pixów, brak dziwnych linii etc. to głupotą byłoby pozbywanie się jej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ODIN85 napisał:

Tylko w zupełnych ciemnościach z niego korzystam,a Momentum mam tylko na 20 jasności.

To 20 na momentum to jest trochę ponad 200cd/m2 w SDR.  Zawsze trzyma i bez problemu, również wyższe wartości.

Przy C9 przy ustawieniu 100% jasności średnio trzyma w mieszanym materiale SDR ~300cd/m2, ale gdy trafi się mocno jasny materiał np. oglądamy hockeya czy trafią się inne jasne sceny to wkracza do akcji ABL czyli automatyczne obniżanie jasności, aby oszczędzać matrycę i wtedy jasności potrafią zlecieć widocznie poniżej 200cd/m2 nawet do ~150cd.

A jak lubisz jasny obraz i nie lubisz wahań jasności to w tych Oledach LG ustawiasz sobie maksymalną jasność na off do tego kontrast na ~80 i wtedy prawie zawsze ekran będzie siedział na ~240-250cd/m2 bez większych wahań.

Dla tego właśnie do jasnych pomieszczeń są polecane LCDki bo one nie mają tak agresywnych systemów przyciemniania obrazu i nawet stary lepszy rupieć LCD będzie przeważnie trzymał ci te 300-400cd+ w SDR.

 

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ograłeś na nim 2 gry, czyli wychodzi, że tylko w HDR (TLoU2 i Ghosta). Po testuj w SDR przy 100% jasnościach kilkugodzinne sesje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są już pierwsze testy monitora LG 27GN950 (4K/160Hz/HDR600/G-SYNC/DSC) podobno lata na 700-750 nitów. Czekam jednak na kolejne testy, zwłaszcza od tego mistrza... Wklejam jego test 34GN850 dla przykładu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ODIN85 napisał:

A mało to monitorów zwracałeś?

I dlatego wiem że dobrej sztuki się nie oddaje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ODIN85 napisał:

Dziwne źe w przypadku oledów dobra jest każda pierwsza sztuka a monitorów nie:E

Nie to nie jest dziwne bo w przypadku TV a monitorów dzieli je często przepaść. Zresztą co Ty chcesz porównywać śmieszne monitorki LCD z pazdzierzu do TOP'owych ekranów. Tutaj nawet QLED TV zostawiają mokrą plamę z tych bieda monitorów.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś chętny na przezroczysty TV ?

c6fbae1e0d169e417a43d894feba.jpeg

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze wersja 65" cena tylko 7195$ jakieś 30000 zł, to jest przyszłość, w galeriach może działać.

Edytowane przez Stjepan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, ODIN85 napisał:

Tylko w zupełnych ciemnościach z niego korzystam

Bo tak się najlepiej ogląda na OLED'zie i wtedy widać za co tyle się płaci. 

Starcie Tytanów w materiale od Rtings - LG CX walczy o miejsce na podium z C9. 

LG CX OLED (2020) vs LG C9 (2019) - LG sticks with a winning formula

Czy warto się przesiadać z C9 na C10? Czy CX jest lepszy? 

LG OLED CX | Lets talk C9 vs C10. Why C10 Is Better? | Verdict | 4K

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SAMSUNG Q80T przetestowany w grach. Mocny rywal dla SONY XH90?

SONY ZH8 z najlepszym HDR na rynku? Czy nowy flagowiec Japończyków to godny następca legendarnego ZG9?

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.08.2020 o 14:19, Minciu napisał:

 

Tego nie powinni blokować. Inaczej się okaże że 9gen miało jednak mocno okrojone HDMI 2.1. 

 

Screenshot-20200812-121207-Samsung-Internet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz widzę te gry na konsolach w 120 fps :E

https://www.gram.pl/news/2020/08/11/resident-evil-village-plynnosc-ps5-xsx-plotka-capcom.shtml

:E

"...dziś w sieci pojawiły się nieoficjalne informacje, według których najnowsza odsłona serii Resident Evil ma problem z utrzymaniem 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1080p w wersji na konsolę PlayStation 5. Okazuje się, że deweloperzy nie mają problemu z uzyskaniem 60 klatek na sekundę w wersji na konsolę Xbox Series X i to przy rozdzielczości 4k."

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.08.2020 o 12:26, SPYCHCIO napisał:

Nie wiem czy było, ale podaje:

Lista TV z HDMI 2.1 na rok 2020, które obsługują i co obsługują...:szczerbaty: Warto zobaczyć :D

https://hdtvpolska.com/telewizory-z-hdmi-2-1-do-konsol-i-pc-aktualizowana-lista-sierpien-2020/

Normalnie dramat u Panasonica i Sony ??

Teraz już wiem, dlaczego Sony poleca XH90 do PS5, bo jako jedyny wspiera wszystko ?

Zabrakło modeli z 2019 roku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś jaja normalnie, jeżeli to prawda, to OLED C9 nie będzie obsługiwał VRR/Gsync w 4K 120Hz ? CO JESZCZE BĘDĄ KROIĆ? Dobrze że programem CRU pewnie da się to naprawić. No chyba że zablokują to w sofcie TV, wtedy dupa zbita.

 

Chyba że to chodzi o jakąś chrome i aktualnie to co da sie wydusić? Konia z rzędem temu, kto jeszcze w tym wszystkim się nie pogubił. Denerwuje mnie troche te HDMI 2.1. To powinien być STANDARD a nie wolna amerykanka.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Minciu napisał:

Jakieś jaja normalnie, jeżeli to prawda, to OLED C9 nie będzie obsługiwał VRR/Gsync w 4K 120Hz ? CO JESZCZE BĘDĄ KROIĆ? Dobrze że programem CRU pewnie da się to naprawić. No chyba że zablokują to w sofcie TV, wtedy dupa zbita.

To było więcej niż pewne ze te "HDMI 2.1" w TV z zeszłego roku to pic na wodę fotomontaż. Mówiłem wam ze będą jaja bo standard nie do końca ogarnięty i nie ma urządzeń które to wykorzystają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 60fps w 4k nie potrzebujesz HDMI 2.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kadajo napisał:

Do 60fps w 4k nie potrzebujesz HDMI 2.1

Ale już z HDR w 10bit potrzebuje. Na HDMI2.0b masz SDR w 4K i 60fps i to przy 8bit. 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A potrzebne jest 10 bit ? Pytam bo nie jestem pewien czy faktycznie ta głębia jest wykorzystywana w grach czy filmach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...