Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, lukadd napisał:

Ogólnie jeśli chcesz mieć dobre i nie rozświetlone czernie to zawsze tone maping na off.

Ten tone maping to jest taki algorytm z postprocesami pudrujący obraz w HDR, czasami uda się lepiej, czasami gorzej, ale z oryginalnym obrazem nie ma za dużo wspólnego.

Sam po różnych testach całkowicie z niego zrezygnowałem, bo jak w dziennych scenach faktycznie podobał mi się czasami efekt jaki robi to wchodząc do jakiejś ciemnej, czy bardziej mrocznej sceny już nie podobało mi się to, że potrafił zbytnio rozświetlać szarości. Więc ogólnie wolę hgig lub off i odpowiednio suwakami dostosować sobie jasność HDR, punkt bieli etc. do preferencji.

A RE2 to ogólnie ma dość ciężki hdr do ustawienia.

jak ustawiasz black level ? bo on tez znacznie wplywa na czern, na low w ciemnych pomieszczeniach jest typowa oledowa czern i nawet jest za ciemno trzeba w grze korygowac ustawienia jasnosci/kontrastu ale mozna swietnie ustawic gorzej ze potem w jasnych pomieszczeniach jest troche za ciemno, na high czy auto w jasnych lepiej ale w ciemnych znowu waracamy do jakis skal szarosci jak na lcd a nie prawdziwej czerni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jeśli masz zakres na ograniczony w konsoli czy na kompie to dajesz i ograniczony w TV i wtedy bawisz się w ustawianie reszty pod swoje preferencje.

PS4 z HDR działa w trybie 10bit 4:2:2 więc ma ograniczony(niski), to samo na PC 10bit jak odpalasz w 4:2:2 lub 4:2:0 to masz tylko ograniczony zakres.
W przypadku RGB pełny.

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak lukadd mówi, Black Level nie ustawia się na czuja, tylko pod to czy mamy do czynienia z Limited czy Full, przy czym YUV 422 z Automatu zawsze leci na Limited, więc dopasowujemy do tego Low w Black Level w ustawieniach LG, jeśli LG na Auto da Ci domyślnie High w owym wypadku, to warto przestawić na Low żeby się zgadzało. Czy Auto daje Low czy High to akurat łatwo sprawdzić przełączając po prostu między jednym i drugim i porównując sobie z tym co przy Auto mamy na ekranie.

Dla przykładu jak mamy komputer podłączony do telewizora i mamy kartę Nvidia, w panelu samym NV:
SKfobGI.jpg

Mamy wybór Full lub Limited. Full dopasowany powinien być do tego w LG co określa sobie jako Normal, a Limited powinien iść do Low.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, SNC napisał:

jak ustawiasz black level ? 

W CX zostaw na Automat sam dobierze odpowiednie parametry 

Na B9 w trybie gra ręcznie zmieniałem jak grałem na PC to w sterownikach NVIDIA dla 0-255 (pełny) ustawiałem w TV wysoki a dla 16-235 (ograniczonego) niski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, azgan napisał:

W CX zostaw na Automat sam dobierze odpowiednie parametry 

Na B9 w trybie gra ręcznie zmieniałem jak grałem na PC to w sterownikach NVIDIA dla 0-255 (pełny) ustawiałem w TV wysoki a dla 16-235 (ograniczonego) niski.

Na ps4 auto to high (gdy w konsoli ustawione rgb jest tez auto) i nie ma czerni w ciemnych scenach (sprawdzalem re2r i lou2)

Edytowane przez SNC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SNC napisał:

Na ps4 auto to high (gdy w konsoli ustawione rgb jest tez auto) i nie ma czerni w ciemnych scenach (sprawdzalem re2r i lou2)

No i high to jest ustawienie dla pełnego zakresu a low dla ograniczonego. Jak masz ustawione Niskie/wysokie to robisz black crush i ucinasz detale w czerniach prawidłowo powinno być niskie dla niskich i wysokie dla wysokich. Mam teraz do testów XBOX ONE X i automat działa idealnie nic nie musiałem ręcznie zmieniać.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, azgan napisał:

No i high to jest ustawienie dla pełnego zakresu a low dla ograniczonego. Jak masz ustawione Niskie/wysokie to robisz black crush i ucinasz detale w czerniach prawidłowo powinno być niskie dla niskich i wysokie dla wysokich. Mam teraz do testów XBOX ONE X i automat działa idealnie nic nie musiałem ręcznie zmieniać.

ale z tego co tu czytam dla ps4 jest ograniczony zakres a mimo to auto ustawia high black i zamienia czarny na szarosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Fjubens napisał:

Dlatego Auto nie jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Ja w ustawieniach ps4 sam zmieniłem z Auto na Limited, a w LG z Auto na Low. Co prawda masz CX, ale może być podobnie;

https://amp.reddit.com/r/OLED/comments/a9yiic/with_lg_oled_ps4_rgb_range_needs_to_be_hard_set/

to jest dokladnie ten case

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, SNC napisał:

ale z tego co tu czytam dla ps4 jest ograniczony zakres a mimo to auto ustawia high black i zamienia czarny na szarosci

Nie mam PS4 żeby to sprawdzić ale jeśli tak automat u Ciebie ustawia to źle. W opcjach PS4 też masz automat? Na PC jak grałem i ustawiłem w panelu NVIDII 0-255 to automat wskakiwał na wysoki taki sam efekt jak wymuszenie ręcznie pełnego zakresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, azgan napisał:

Nie mam PS4 żeby to sprawdzić ale jeśli tak automat u Ciebie ustawia to źle. W opcjach PS4 też masz automat? Na PC jak grałem i ustawiłem w panelu NVIDII 0-255 to automat wskakiwał na wysoki taki sam efekt jak wymuszenie ręcznie pełnego zakresu.

tak, ps4 rgb na auto i cx black level na auto daje black level high

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To PS4 albo CX źle rozpoznaje sygnał i w takich sytuacjach faktycznie lepiej ustawić ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 10.10.2020 o 00:17, Minciu napisał:

9005 to przehajpowany syf. Kolory dupa. Katy dupa. Efekt Halo paskudny w zestawieniu z Q80R. Samsung po prostu jest lepszy. A 9005 jest tani. 

Tak czy siak OLED b9 za zjada oba te ekrany i 55" można dostać za śmieszna kasę.

Mam Q80R. Rodzice mają Q85R. Q85R do filmów w kosmosie jest wyraźnie lepszy. 9005 i bez kosmosu ssie pałke. 

Negatywne komentarze przy Q80R czego niby dotyczą? 

Ah i ja za swojego Q80R 65" dałem ok 5500zl, co jest spoko cena za ten ekran. LCDka bez powłoki qdot, na kąty i refleksy bym nie kupił. To jedyne pudla, ktore mozna pomylic z OLEDem. Problem dopiero się zaczyna jak zgasisz światło i odpalisz coś w kosmosie. Albo jak lecą napisy końcowe na czarnym tle. To wypada najsłabiej na Q80R. Tak napisy końcowe mówią wyraźnie że to nie OLED. 

negatywne opinie dotyczą q80t, nie q80r, na ceneo negatywy wymieniające hdr i local dimming. Chociaż myślę że zdobycie starszego modelu powinno jeszcze być dość proste.

Jak już wspomniałem, kąty mnie nie obchodzą, telewizor będzie centralnie na wprost. A TV będzie często wykorzystywanyjako monitor co oznacza dużo statycznych elementów więc OLED odpada. Być może nowsze modele mają opanowany problem wypaleń ale mnie na nie nie stać, tak samo jak nie mogę sobie pozwolić na wymianę na nowy jak będę mieć pecha i pojawią się wypalenia po upływie gwarancji. LCD to mniejsze ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być monitor, to tylko OLED z TV prezentuje się godnie. 

W LCD może też się wszystko zrypac. Bad pixele, linie, podswietlanie czesciowo, DSE. Więc nie patrz na te wypalenia. Aby uszkodzić tak TV na ten moment musiałbyś działać z premedytacją. Odp ac ekran z prądu na noc i świecić na Maxa statyczny obrazem. Już kilka osób tutaj ma OLEDA w roli monitora i nie ma żadnych problemów.

W 2019r tylko LG miało HDMI2.1.

Samsung nie. Do tego Samsung cierpi na inversghosting w trybie gra. I HDR się psuje w tym trybie. 

OLEDA B9 55" możesz kupić za 4k PLN. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Minciu napisał:

W LCD może też się wszystko zrypac. Bad pixele, linie, podswietlanie czesciowo, DSE.

Ale bad pixele czy DSE mogą się trafić i w OLED z tego co wiem. Wypalenie to dodatkowa, a nie jedyna przypadłość która może się pojawić. I jak przeglądam internet, to niemal każda osoba która używa OLED w charakterze monitora wspomina o poświęceniach rodzaju: brak tapety, czysty ekran bez ikon, wyłączone paski kart w przeglądarkach, tryb pełnoekranowy non stop i tym podobne. Nie jestem pewien czy OLED są faktycznie takim złotym środkiem na wszystkie możliwe wady wyświetlanego obrazu jak to się czasami słyszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wynalazkami, typu brak tapety, wyłączanie pasków czy HUD w grach itd. to tylko nadgorliwcy tak robią.

Wzięło to się z starych generacji oledów które faktycznie miały spore problemy, przy dzisiejszych nowych oledach nawet sobie głowy nie zawracam takimi pierdołami :E

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, lukadd napisał:

Z tymi wynalazkami, typu brak tapety, wyłączanie pasków czy HUD w grach itd. to tylko nadgorliwcy tak robią.

Wzięło to się z starych generacji oledów które faktycznie miały spore problemy, przy dzisiejszych nowych oledach nawet sobie głowy nie zawracam takimi pierdołami :E

To prawda, tylko wtedy już jest inny przedział cenowy. Za 4k można mieć b albo c9 i tyle w temacie. Nowsze oledy to już 5.5k+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki inny przedział? B9/C9 to już nowsze dopracowane matryce, tak samo jak i soft. nawet jeszcze poprzednia seria czyli 8 już całkiem ogarnięta była.

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCDki są po prostu słabsze. Jeśli w cenie OLEDa masz brać LCD to szkoda kasy. Przejdź się do sklepu chociaż. Stan przed różnymi ekranami i sam oceń. Niestety nie zobaczysz tego co widać po ciemku w domu. Ale na OLEDzie masz po prostu zaletą.

Na VA z powlaka na kąty jest też całkiem przyjemnie. Jak priorytetem są filmy A nie monitor. 

Mam Qleda z powłoką i bez powłoki z 2019r. Roznica jest widoczna nawet bez biegania po rogach pokoju. Bez powłoki 55" z 2 metrów ma tylko jedno jedyne miejsce gdzie obraz jest OK. Centralnie na wprost dla jednej osoby z linia wzroku minimalnie powyżej połowy wysokości ekranu. 

Już wszystko wiesz dokonaj mądrego wyboru. 

Pamietaj tylko że jak ztchurzysz, to będziesz tego przez długie lata żałować. Nawet jeśli ekran miałby się wypalić po 4 latach, to możesz to serwisować albo zmienić godząc się z kosztem 4k PLN rocznie. Jak pójdziesz w "budzetowy" LCD to za 4 lata i tak będzie on elektro smieciem wartym górą 1k pln, tyle co wypalone OLED A może i mniej. Oczywiście nie wiem co byś musiał zrobić, aby to zajechać w 4 lata. Na pulpicie w SDR i tak jasność musisz zmniejszyć bo prędzej oslepniesz. A jak będziesz tyrał matryce na 10-15% jasności jej zakresu to życzę cierpliwości w wypalaniu.

Podpytaj chłopaków jak u nich wyglada wypalanie, dse, nierownomiernosc itp na OLEDach. 

Słyszałeś że jak uda Ci się zepsuć OLEDA na gwarancji, to panowie w domu wymienia Ci matryce i przedłuża gwarancje o kolejne 2 lata? Spróbuj zareklamować jakąś wade na LCDku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze zapomniałeś o tym ze przed przyjściem Panów z nowa matryca, jest tak zwana weryfikacja usterki, która chyba odbywa się online i robią straszne problemy jeżeli wyjdzie ze TV był odłączany od zasilania,  owszem serwis w domu to świetna sprawa, ale chyba tak jest taniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Już nie chcę zakładać nowego tematu odnośnie mojego zapytania, bo już się tu udzielałem parę razy i wiem, że przewija się tu temat OLEDów LG.

Otóż naopowiadałem swoim rodzicom jakie to super te OLEDy LG, pokazałem im parę filmów na YT np ten z kosmosem i w końcu doszło do tego "to wiesz co, jak one takie super to weź no nam wybierz jakiś i zmienimy sobie tego co mamy teraz"?

Taaa....teraz to mają Sony 65 cali model KD65XD7505. I w sumie to myślą nawet nad większym, salon duży na tyle, że nawet 100 cali by tam pykło?

Mniej więcej orientuje się, że serie LG są od mniej wymagających do bardziej wymagających oznaczone symbolami alfabetycznie, czyli B, C, G, W. Więc na starcie B już odpada tym bardziej, że tylko do 65 cali jest.

W sumie zostają mi tylko dwa modele CX i GX, bo WX też jest tylko 65 cali. Ale na razie ten rozmiar na bok bo ciekawi mnie ta różnica pomiędzy tymi trzema modelami -> https://www.euro.com.pl/porownanie.bhtml?p1=63477504097&p2=61883535401&p3=63477513465

Cena ceną a różnic między nimi jako laik nie za bardzo widzę poza tym co jest w porównaniu to też bym sam wiedział czytając specyfikację. WX nie ma np tych bajerów gaimingowych jak np Free Sync czy G Sync jak mają CX i GX. Więc też cena WX prawie 2x tyle co GX a nie ma tego co GX.

Różnica jeszcze samego designu między nimi. Teraz tego Sony mają postawionego ale myślą tym razem nad zawieszeniem TV tym bardziej, że w tym Sony dźwięk jest kiepski plus głośniki są umieszczone pod ekranem więc dźwięk rozchodzi odbijając się centymetry od blatu na którym stoi, ogólnie słabo.

Patrzałem na YT jak są wieszane te 3 modele LG. Niby CX jest cieniutki ale cała elektronika jest upakowana w takim wielkim klocu z tyłu na dole, trochę śmiesznie to wygląda. GX już jest ciut grubszy ale przynajmniej w tej całej zabudowie porozkładali całą elektronikę. WX zaś już ma całkiem osobny box z poprowadzonymi kablami, żeby mógł być tak cieniutki i robić za obraz skąd też jego nazwa, więc tak myślę, że i też cena bo za bajery się płaci ?

Podsumowując jakby ktoś mógł mniej więcej coś dodać. I jakbym miał wybierać między CX 77 cali a GX 77 cali to dlaczego warto bądź nie warto wydać 7500 zł więcej.?

Edytowane przez Gronek31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, VSS napisał:

tylko ze zapomniałeś o tym ze przed przyjściem Panów z nowa matryca, jest tak zwana weryfikacja usterki, która chyba odbywa się online i robią straszne problemy jeżeli wyjdzie ze TV był odłączany od zasilania,  owszem serwis w domu to świetna sprawa, ale chyba tak jest taniej

Czyli niewiele trzeba zrobić aby mieć święty spokój. Właściwie to nic nie trzeba robić i nie oszczędzać 1wata bo się gdzieś tam diodka świeci i na pewno nabija nam licznik. 

Chyba wspominałem o tym żeby nie dołączać pudła z prądu. 

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może nie będą nikogo ręce świerzbić po wyłączeniu diody. U mnie w Samsungu leci albo Ambient albo działa pudło. Nikt bo nie wyłącza z pilota, a co dopiero w za szafka żeby ktoś kabla szukał do odcięcia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

no dobra, przekonaliście mnie, będę polować na OLED ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, ODIN85 napisał:

Jak tam masz te same matryce i zabezpieczenia.

No tak nie do końca jakieś tam różnice są 

panel

0-panel-HZ2000

16 godzin temu, chomiczek11 napisał:

negatywne opinie dotyczą q80t, nie q80r, na ceneo negatywy wymieniające hdr i local dimming.

I jeszcze tryb do gry mają skopany 

W dniu 5.10.2020 o 17:11, Minciu napisał:

 Q90/Q95 od Samsunga. Ale tutaj tryb gry jest popsuty i inversghosting masz paskudny. Uprzedzam pytanie, firmware tego nie naprawi. Bo nie naprawili tego ani w zeszłorocznych modelach ani w aktualnych. Więc tryb gry jest nieskuteczny A bez trybu gry monitora z TV nie zrobisz.

 

 

Dokładnie. +1 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...