Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Wu70 napisał:

k950 i n950 dało się kupić nowe za 2k, Sony i LG chyba też sobie całkie nieźle radzą, nie wiem jak reszta.

Wspomniane SAMSUNGI i SONY HT-ZF9 oraz Sony HT-ST5000 jak najbardziej 

LG są takie sobie miałem SK8Y (słabe basy) ale jest jeszcze SK9Y (podobno lepszy)

1 godzinę temu, bioly87 napisał:

W moim przypadku bez przemeblowania chyba nie ma sensu inwestować w soundbar ani głośniki 2.0/2.1? Z resztą pokój jest pewnie i tak za mały 4x3m aby to jakoś fajnie ustawić?

Tak to wygląda: 

lLvvI5C.jpg

 

Do takiego pomieszczenia i na blat biurka idealny będzie SONY HT-ZF9 w podstawowej wersji https://www.sony.pl/electronics/soundbary/ht-zf9

Dobra opcja jak jest mało miejsca a chcesz mieć lepszy dźwięk w grach i filmach 

 

Sam go posiadam z tą różnicą że mam jeszcze dokupione tylne głośniki https://www.sony.pl/electronics/soundbary/sa-z9r

 

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, bioly87 napisał:

Wyjście słuchawkowe w LG CX ma jakiś wzmacniacz czy coś? Bo słuchawki ISK HD9990 grają głośniej niż na integrze w MSI b450m Mortar

Wzmacniacz to może za dużo powiedziane, ale z słuchawkami o niskiej impedancji sobie jako tako poradzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Wu70 napisał:

Działa wystarczająco sprawnie żeby było czuć, że atmos coś daje. Recenzje i użytkownicy potwierdzają ale nie bo nie i rozmowa jak z betonem.

Jak oczekujesz efektu od głupiej belki jak z zestawu za 50k to o czym my w ogóle rozmawiamy.

 

Tamten zestaw to raczej kilkaset tysięcy (pojedynczy głośnik Genelec 8431 to 25 tys.PLN), dałem tylko przykład jak poważna firma, która dostarcza referencyjny sprzęt do studiów to realizuje.

Dlatego żeby było tanio i dobrze to jedynie słuchawki za 1.000 PLN + DAC/ wzmacniacz 1.000 PLN (czyli odpowiednik jakościowy pełnowymiarowego sprzętu stereo audio za 10.000 PLN) + oprogramowanie/sprzęt, które to potrafi dobrze przetworzyć.

Tak przeliczyłem sobie ile musiałbym wydać żeby mieć i dobrą jakość dźwięku i rzeczywiste efekty pozycjonowania w 3D.

Do takiego 5.1.2 potrzeba byłoby 7 głośników, które mają do zejście do około 75Hz (tutaj już dobrą jakość da się uzyskać z monitorów studyjnych za około 1000 -1200 PLN) + subwoofer 2000 PLN  + przedwzmacniacz z korekcją akustyki 7.1 za około 3000 tys. PLN tak żeby uzyskać w pomieszczeniu 83dB. Jakby się trafiło używki to można byłoby ściąć te kwoty o 1/3. Plus kable uchwyty/mocowania 1.500 PLN. Ale stawiam, że w pomieszczeniu do ~20 m2 byłoby to jako całość na poziomie zbliżonym do efektów kinowych, czystości dźwięku itp. i pewnie na poziomie 80% możliwości tego zestawu za kilkaset tysięcy.

Być może PS5 ze swoim 3D audio osiągnie ten efekt (jakości i efektów 3D) na słuchawkach za 1000 PLN i to patrząc na cenę rzeczywiście może być przełom.

https://www.whathifi.com/us/features/ps5-3d-audio-what-is-it-how-do-you-get-it

Takie soundbary dolby atmos to moim zdaniem jak oglądanie TV 3D 540p z rozjechanymi kolorami, niskim kontrastem kontra dobry TV 1080p 2D z wyższej półki z naturalnymi kolorami/ wysokim kontrastem (czyli odpowiednik standardowego stereo lepszej jakości).

Edytowane przez kolo.d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki mnie w ogóle nie interesują do filmów a Twoje opisy i kwoty to totalna porażka cena/jakość dla ludzi, którzy się zastanawiają nad soundbarami w tym temacie, zawsze da się lepiej za więcej.

Jak Janusz się zastanawia nad skodą to też mu proponujesz dorzucić do porsche?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Wu70 napisał:

Słuchawki mnie w ogóle nie interesują do filmów a Twoje opisy i kwoty to totalna porażka cena/jakość dla ludzi, którzy się zastanawiają nad soundbarami w tym temacie, zawsze da się lepiej za więcej.

Jak Janusz się zastanawia nad skodą to też mu proponujesz dorzucić do porsche?

W grach słuchawki są ok, w filmach tylko i wyłącznie jeśli sam oglądasz.

Sam wg sygnatury masz OLEDa (porsche wśród TV), a łączysz to z audio, które jest odpowiednikiem czegoś niżej niż skoda - co kto lubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kolo.d napisał:

Z tego co widzę (link poniżej) dobra realizacja  na słuchawkach dałaby radę osiągnąć ten efekt dość tanio, soundbar nigdy.

https://antyweb.pl/3d-na-kazdych-sluchawkach-za-darmo-i-dla-kazdego/

48 minut temu, kolo.d napisał:

Być może PS5 ze swoim 3D audio osiągnie ten efekt (jakości i efektów 3D) na słuchawkach za 1000 PLN i to patrząc na cenę rzeczywiście może być przełom.

https://www.whathifi.com/us/features/ps5-3d-audio-what-is-it-how-do-you-get-it

Czyli "sztuczne" stworzenie 3D na słuchawkach 2.0 jest OK i tutaj wszystko fajnie zadziała i będzie efekt. Natomiat na Soundbarze, który ma FIZYCZNE głośniki surround (tak: 5.1 jest fizyczne już na starcie), i dodatkowo x4 górne na bazie odbić - no to tutaj nie, nie ma mowy o efekcie przestrzenności. Trochę nie ogarniam.

20 minut temu, kolo.d napisał:

Sam wg sygnatury masz OLEDa (porsche wśród TV), a łączysz to z audio, które jest odpowiednikiem czegoś niżej niż skoda - co kto lubi.

Stary, te OLEDy teraz latają przecież w cenach średnich LCD LED. Dałem na Black Friday rok temu ze sklepu Allegro oficjalnego, z polskiej dystrybucji - 4799 zł za C9 55". Za starego Samsunga LCD LED Krawędziaka KS7000 w 2016 r. płaciłem tyle samo co za tego 'Porsche' OLEDa.

Edytowane przez Fjubens
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Fjubens napisał:

Czyli "sztuczne" stworzenie 3D na słuchawkach 2.0 jest OK i tutaj wszystko fajnie zadziała i będzie efekt. Natomiat na Soundbarze, który ma FIZYCZNE głośniki surround (tak: 5.1 jest fizyczne już na starcie), i dodatkowo x4 górne na bazie odbić - no to tutaj nie, nie ma mowy o efekcie przestrzenności. Trochę nie ogarniam.

W skrócie mózg jest w stanie lokalizować dźwięk przestrzeni na podstawie tego z jakim opóźnieniem pod jakim kątem dociera do ucha. Więc odpowiednio przekształcony i nagrany sygnał stereo, optymalnie dostosowany do kształtu małżowiny usznej słuchacza jest w stanie zasymulować środowisko 3D.

https://en.wikipedia.org/wiki/Binaural_recording

Tak samo VR jest w stanie zasymulować fizyczne przebywanie w grze z użyciem 2 ekranów.

28 minut temu, Fjubens napisał:

Stary, te OLEDy teraz latają przecież w cenach średnich LCD LED. Dałem na Black Friday rok temu ze sklepu Allegro oficjalnego, z polskiej dystrybucji - 4799 zł za C9 55". Za starego Samsunga LCD LED Krawędziaka KS7000 w 2016 r. płaciłem tyle samo co za tego 'Porsche' OLEDa.

Zgadza się, to jest bardziej problem audio, że ceny są relatywnie wysokie w stosunku do video.

Kwestia popytu: na wysoką jakość video jest większy popyt niż na wysoką jakość audio.

Ale już taki 77" LG OLED tani nie jest, więc podobieństwo do audio jest. :)

 

 

Edytowane przez kolo.d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kolo.d napisał:

W grach słuchawki są ok, w filmach tylko i wyłącznie jeśli sam oglądasz.

Sam wg sygnatury masz OLEDa (porsche wśród TV), a łączysz to z audio, które jest odpowiednikiem czegoś niżej niż skoda - co kto lubi.

Małe OLEDy nie są drogie, mój C7 to góra 3k + soundbar za 2k. Dla mnie to bardzo optymalne połączenie, a sam soundbar to wtedy praktycznie najlepszy model na rynku (teraz już są nowsze), chwalony w recenzjach i przez użytkowników przede wszystkim za faktycznie niezłą imitację atmosa, a nawet poza tym ma po prostu fizyczne 5.1 czego nie da się oszukać.

Według Ciebie nie działa bo się nie da i lepiej wydać 20 czy 10k. Nie, dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Wu70 napisał:

Małe OLEDy nie są drogie, mój C7 to góra 3k + soundbar za 2k. Dla mnie to bardzo optymalne połączenie, a sam soundbar to wtedy praktycznie najlepszy model na rynku (teraz już są nowsze), chwalony w recenzjach i przez użytkowników przede wszystkim za faktycznie niezłą imitację atmosa, a nawet poza tym ma po prostu fizyczne 5.1 czego nie da się oszukać.

Według Ciebie nie działa bo się nie da i lepiej wydać 20 czy 10k. Nie, dzięki.

Używane OLEDy może kosztują te 3k, realnie sklepowe najtaniej było chyba 4-4,5k (b8, b9) wcześniej było sporo drożej. Jak uwzględniasz używane audio, to też możesz sporo taniej kupić. Ja swoje stereo kupiłem w idealnym stanie za 4,5k używane - nowe 7,0k.

Rozmijamy się w tym, że Ty wolisz imitację atmosa, a ja wolę prawdziwe stereo. Jeżeli to Ci wystarcza nic mi do tego. Forum jest od tego, żeby prezentować różne punkty widzenia. Na tym forum jest sporo ludzi, dla których wydanie 10-20k to niewygórowany wydatek więc jeśli będzie im zależało na jakości 3d audio mogą rozważyć czy nie iść w prawdziwe atmos zamiast marketingowego.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega chyba ma na myśli fakt taki z życia jak u mnie, odpalam głośniki z TV (Samsung Q80R) zamiast normalnych kolumn + wzmacniacz i zabieram DACa do aktualizacji firmware, a żona z kuchni się pyta co znowu kombinuje i czemu popsułem dźwięk :D 

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Minciu napisał:

Kolega chyba ma na myśli fakt taki z życia jak u mnie, odpalam głośniki z TV (Samsung Q80R) zamiast normalnych kolumn + wzmacniacz i zabieram DACa do aktualizacji firmware, a żona z kuchni się pyta co znowu kombinuje i czemu popsułem dźwięk :D

Dokładnie tak :)

Zresztą z audio zawsze był ten problem, że trudno uzyskać obiektywne dane, co jest dobrym, a co słabym sprzętem.

Na szczęście pojawiły się nowe metody obiektywnych pomiarów i wyszło, że wcale nie jest tak, że dwa razy większa cena = 2 większa jakość. Albo, że znane uznane marki (B&W) i ich popularne i drogie jak na nasze warunki modele = prawidłowe odtwarzanie dźwięku.

Jak kogoś to interesuje to może sobie poczytać tu:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?pages/SpeakerTestData/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kolo.d napisał:

Rozmijamy się w tym, że Ty wolisz imitację atmosa, a ja wolę prawdziwe stereo. Jeżeli to Ci wystarcza nic mi do tego. Forum jest od tego, żeby prezentować różne punkty widzenia. Na tym forum jest sporo ludzi, dla których wydanie 10-20k to niewygórowany wydatek więc jeśli będzie im zależało na jakości 3d audio mogą rozważyć czy nie iść w prawdziwe atmos zamiast marketingowego.

Tutaj chyba jesteś drugą osobą po mnie, która wybrała dobre Stereo zamiast Dobrej Belki. 

Problem z belkami jest taki, że każdy testujący i opisujący patrzy na belkę przez pryzmat TV lub innej belki. Nigdy na żadnym portalu nie ma zestawienia papierzaków w plastiku vs normalne głośniki w drewnie/mdf. Mało tego, przeważnie Ci co testują belki i uchodzą za wyrocznię tak na prawdę znają się i mają sprzęt jedynie do obrazu, a nie do dźwięku. 

U mnie TV jest spięty z:

- ACOUSTIC ENERGY AE 109 
- STA-800D
- Shanling UP-2 

I jak na razie, nie miałem przyjemności poznać belki która byłaby od tego lepsza, równiejsza, czystsza i tak przyjemna w słuchaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Minciu napisał:

I jak na razie, nie miałem przyjemności poznać belki która byłaby od tego lepsza, równiejsza, czystsza i tak przyjemna w słuchaniu.

Dodałbym, że stereo też ma efekt częściowy efekt 3 dobre stereo potrafi wywołać efekt, że dźwięk dobiega jakby spoza głośników,   bardziej w głąb/ lub bliżej niż linia głośników; bardziej na lewo niż umiejscowiony jest lewy głośnik i bardziej na prawo niż prawy - w filmie masz efekt jakby ktoś mówił z boku, mimo, że fizycznie głośnika tam nie ma. Przy tym dźwięk jest naturalny. Jak przełączysz na głośniki tv czy nawet przyzwoity soundbar to od razu słychać, że coś z dźwiękiem jest nie tak.

 

Edytowane przez kolo.d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, kolo.d napisał:

Jak uwzględniasz używane audio, to też możesz sporo taniej kupić. Ja swoje stereo kupiłem w idealnym stanie za 4,5k używane - nowe 7,0k.

Audio akurat nowe, po tyle były dwie generacje, teraz forumowicze też kupują wspomniany sprzęt w okolicach 2k.

11 minut temu, kolo.d napisał:

wcale nie jest tak, że dwa razy większa cena = 2 większa jakość

Dokładnie dlatego uważam sprzęt o którym mówisz za totalnie nieopłacalny.

17 minut temu, Minciu napisał:

I jak na razie, nie miałem przyjemności poznać belki która byłaby od tego lepsza, równiejsza, czystsza i tak przyjemna w słuchaniu.

A nie wpadłeś na to że to sprzęty z innej półki cenowej i nikt nie oczekuje że byle soundbar będzie lepszy od drogich zestawów? 

On ma być dobry w swojej cenie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Wu70 napisał:

A nie wpadłeś na to że to sprzęty z innej półki cenowej i nikt nie oczekuje że byle soundbar będzie lepszy od drogich zestawów? 

On ma być dobry w swojej cenie.

Problem w tym, że nawet to brzmi lepiej niż belki

https://www.euro.com.pl/kolumny-audio/magnat-multimonitor-220-czarny.bhtml

 

A mój zestaw z innej pólki cenowej to dalej tylko 2,5k Kolumny, 1,8k wzmacniacz i 400pln DAC. 4700pln za całość nową. Z DACa można zejść przy LG, to zostaje 4200.

Wzmacniacz też można kupić taki STA-400D zamiast STA-800D. 2x400wat RMS nie potrzeba do szczęścia, 2x270 RMS starczy do rozbujania większości kolumn ;) 1,3k wówczas za wzmacniacz wychodzi. 1,3+2.5= 3,8k Jak się nie mylę to belki występujące w tym temacie nie są sprzętem z innej półki cenowej, bo jakaś końcówka serii na wyprzedaży chyba nie określa tej półki? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Minciu napisał:

Problem w tym, że nawet to brzmi lepiej niż belki

https://www.euro.com.pl/kolumny-audio/magnat-multimonitor-220-czarny.bhtml

 

Mam coś lepszego:

https://www.thomann.de/pl/jbl_lsr_305p_mkii.htm

Myślę, że to 2x 550 PLN plus DAC za 500-1000 rozniesie jakością dowolny soundbar za kilka razy tyle.

 

39 minut temu, Wu70 napisał:

A nie wpadłeś na to że to sprzęty z innej półki cenowej i nikt nie oczekuje że byle soundbar będzie lepszy od drogich zestawów? 

On ma być dobry w swojej cenie.

 

Zresztą możesz sam sprawdzić... 30 dni na zwrot.

https://www.thomann.de/pl/helpdesk_moneyback.html

Edytowane przez kolo.d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zastanawiam się nad wymianą mojego zestawu 5.0 na soundbara. Czy jest sens wymiany Denona x 2400 plus Pylon Opal 20 plus dali spektor 1 na jakiś dobry soundbar typu Samsung 950?

 

Pokój 25m2 ,głównie do filmów i gier oczywiście. Czy nawet najlepszy soundbar nie ma podjazdu do prawdziwego zestawu 5.0? 

Całość ma współgrać z LG C9. Który w sumie nie ma miejsca na soundbar z swoją podstawka :E

Edytowane przez szmitu
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 btw. przyszlo mi do glowy niezle porownanie, soundbary to takie aio w kategorii chlodzen, tansze i gorsze od custom LC ale wygodne i ladne - zupelnie jak porownanie soundbary vs te zestawy i tak samo ludzie od custom lc nie potrafia pojac jakim cudem ktos moze kupic aio skoro wystarczy TAK NIEWIELE dolozyc zeby osiagnac WSPANIALE rezultaty :D:D:D

8 godzin temu, Minciu napisał:

3,8k Jak się nie mylę to belki występujące w tym temacie nie są sprzętem z innej półki cenowej, bo jakaś końcówka serii na wyprzedaży chyba nie określa tej półki? :) 

No ja nie widzialem zeby ktos kupowal soundbary stereo za 3.8k, za tyle to ludzie kupuja z fizycznym bokiem 5.1 a to i tak strasznie drogo.

Takie rozmowy to tak jakbys wszedl w temat AMD i napisal, ze ryzen 3600 to jakas totalna porazka bo Twoj 10900k jest lepszy, no brawo :D

23 minuty temu, szmitu napisał:

Panowie zastanawiam się nad wymianą mojego zestawu 5.0 na soundbara. Czy jest sens wymiany Denona x 2400 plus Pylon Opal 20 plus dali spektor 1 na jakiś dobry soundbar typu Samsung 950?

950 juz sie nie produkuje, a wymiana lepszego na gorsze to w imie czego? No wiadomo - slaby troll :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Wu70 napisał:

 

950 juz sie nie produkuje, a wymiana lepszego na gorsze to w imie czego? No wiadomo - slaby troll :D

 

Pytanie jest poważnie. Intryguje mnie działanie atmosa w tych droższych belkach jak samsung hw-q90r. Tylko tak jak mówisz ,nie wiem czy nie zamienię lepszego na gorsze :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, szmitu napisał:

Pytanie jest poważnie. Intryguje mnie działanie atmosa w tych droższych belkach jak samsung hw-q90r. Tylko tak jak mówisz ,nie wiem czy nie zamienię lepszego na gorsze :E

Dla mnie bez sensu, nie mozesz dolozyc atmosa do swojego zestawu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę,problemem są kable i montaż tych glosnikow. Dlatego intryguje mnie działanie atmosa w belce ,bez zbędnych kabli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plynnie przeszlisy do jednego z glownych powodow dla ktorego ludzie kupuja soundbary, niepojete :D

W Twoim wypadku jednak nie widze sensu, jak nie chcesz na suficie to mozesz postawic na dole tak jak maja soundbary:

https://www.amazon.de/-/pl/dp/B077HVHPQ1
(przyklad)

ale majac juz caly zestaw lepiej cos wykombinowac na suficie dla lepszego efektu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, szmitu napisał:

Mogę,problemem są kable i montaż tych glosnikow. Dlatego intryguje mnie działanie atmosa w belce ,bez zbędnych kabli.

Belka to jest dobra opcja jak ktoś ma mało miejsca lub nie ma miejsca na kolumny ewentualnie nie chcę wydać sporo żeby poprawić dźwięk z TV.

Dla mnie dobry soundbar spełnia oczekiwania i nie ma właśnie problemu z ciągnięciem kabli etc. Nie zmienia to faktu że kinowe kolumny zagrają lepiej.

ATMOS ma swoje wymagania ale różnica TV vs dobry Soundbar jest miażdżąca. Kinowe PRO audio oczywiście zjada każdy taki zestaw ale i też kosztuje sporo więcej.

Efekty ATMOS na tych lepszych belkach są więcej niż zadawalające ale do słuchania muzyki się nie nadają tylko filmy i gry do reszty lepsze będzie stereo lub słuchawki.

11 godzin temu, Fjubens napisał:

Czyli "sztuczne" stworzenie 3D na słuchawkach 2.0 jest OK i tutaj wszystko fajnie zadziała i będzie efekt. Natomiat na Soundbarze, który ma FIZYCZNE głośniki surround (tak: 5.1 jest fizyczne już na starcie), i dodatkowo x4 górne na bazie odbić - no to tutaj nie, nie ma mowy o efekcie przestrzenności. Trochę nie ogarniam.

 

Dobrze mówisz +1?

Edytowane przez azgan
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, szmitu napisał:

Czy nawet najlepszy soundbar nie ma podjazdu do prawdziwego zestawu 5.0

soundbar to nie ma szans z pierwszym lepszym zestawem stereo a co dopiero 5.0

soundbar to wymysł którego popularność zbudował kreatywny marketing, a nie jakość.

Jak malutkie membrany mają stworzyć dobrej jakości dźwięk? Równie dobrze można kupić starego logitecha x540 i efekt będzie podobny. A tych marketingowych wymysłów o odbijającym się dźwięku które może działają w warunkach laboratoryjnych (a i tego nei jestem pewien) to nawet nie ma co komentować.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...