Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, lukadd napisał:

Nie powinno tak być.

U mnie na PC RGB + TV LG C9 w trybie PC działa jak najbardziej poprawnie.

Czym sprawdzasz? Tu masz planszę testową do ściągnięcia. Patrzysz na dwie ostatnie linie(czerwona/niebieska)
https://www.rtings.com/tv/learn/chroma-subsampling

a jak u ciebie z chroma 4.2.2 .4.2.0 4.4.4  10bit masz   wyraznie

Edytowane przez cezary777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4:2:2/4:2:0 nie będzie wyraźne bo to jest format po kompresji.

RGB w koniecznie w trybie PC ma być wyraźne i tak jest u mnie czy u osób z którymi rozmawiałem na forum.

Tak samo 4:4:4 powinno być wyraźne. Ale ja tego trybu nie używam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a  HDR W RGB mam off i jest lipa

 

Edytowane przez cezary777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla czego off? W 10bit czy RGB czy 4:4:4 powinien działać. Zresztą 4:4:4 to w sumie to samo co RGB, też bezstratny format. Ja używam RGB po prostu z przyzwyczajenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lukadd napisał:

Dla czego off? W 10bit czy RGB czy 4:4:4 powinien działać. Zresztą 4:4:4 to w sumie to samo co RGB, też bezstratny format. Ja używam RGB po prostu z przyzwyczajenia.

a zapodac screena   panel NV  ustawienia pc  120hz , bo u mnie cos nie pasuje  pozdrawiam

Edytowane przez cezary777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tam w panelu nie masz za wielu ustawień. Możesz sobie zmienić na 4:4:4 czy dać ograniczony. Tak samo 10bit lub 8bit. Na 8 bit HDR nie będzie działał.

retz9c6.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, cezary777 napisał:

dla moich oczu czcionka jest  mniej wyrazna  niz panel nvidia ustawienia natywne 2160p 60hz dla tv. samsung q90 port 4

Było wyjaśniane na HDTVTest na yt odnośnie XSX i tu też zapewne o to chodzi: o zmiany automatyczne oraz przekroczenie możliwości kabla / portu czy sztucznych ograniczeń softu. Np. schodząc na 60 Hz XSX schodzi na HDMI 2.0 czyli 18 Gb/s. XSX ma bodajże limit 40 Gb/s w 2.1, a PS5 32 Gb/s.

Przekraczając limity robią się różne zmiany - automatycznie. Tak więc dając 4K 120 Hz 12 bit 4:4:4 potrzebujemy 48 Gb/s, ale sprzęt inteligentnie walczy by nie zostać bez obrazu, co dla wielu byłoby szokiem (naprawa), tak więc zrzuca to i owo. W tym przypadku zapewne zrzucił chroma na 4:2:2 lub niżej (nikogo o tym nie informując).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś miał problem z NFS heat w HDR to musicie wrzucić borderless window a potem na full screen, inaczej się wali i jak odpala się grę to TV nie reaguję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.11.2020 o 22:27, irokez85 napisał:

(...)

Coś realnie daje faktycznie ustawienie 12BIT zamiast 10BIT w tym przypadku?

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Fjubens napisał:

Coś realnie daje faktycznie ustawienie 12BIT zamiast 10BIT w tym przypadku?

image.png.5860086bc2668c7e276ee03855e92b7d.png

Pisałem do kumpla Vincenta z HDTVtest, jego zdaniem obojętnie czy jest to rgb czy ycbr dla rtx 3080.
W przypadku konsol ps5 i xbox-x dajemy zakres na rgb ograniczony i tryb pc dla LG.

Mi wydaje się organoleptycznie iż hdr w ycbr jest lepszy od rgb (jaśniejszy), w każdym razie w obu przypadkach zakres jest ograniczony 16-255 a nie pełny!!!
W tv również ustawienie na niski, a nie auto.
Tryb hdr HGIG - nie gubi detali w jasnych elementach widać to na słońcu w Valhalli i w Shadow of Tomb Radier na ekranie kalibracji HDR, gdzie bez HGIG widzę cały czas znak po mimo iż suwak jest ustawiony na maska.
Jasność na 49.
Jeżeli jest opcja na 12bit w C9/E9 to dajemy 12bit. 

Zobaczymy czy te opcje dalej będą ważne, bo jest już jakiś nowy firmware beta dla C9 o którym wspominał na twiterze, czyli LG dalej coś majstruję przy C9 :)

Edytowane przez irokez85
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, irokez85 napisał:

Tryb hdr HGIG - nie gubi detali w jasnych elementach widać to na słońcu w Valhalli i w Shadow of Tomb Radier.

Tak, to jest super, i niby gry tego nie wspierają w 99%, a zauważyłem to również ostatnio tak w Gears 5, jak i AC: Valhalla.

Jak dam 'Off' na Dynamic Tone Mapping, to chmury i słońce nieco się zlewają, HGIG je ożywia, ale bardzo umiejętnie, wydobywa z nich szczegóły, słońce świeci odrobinę jaśniej, a chmury są lepiej oddzielone.

Dynamic Tone Mapping 'On' efektowny i niby zalecany często, pod te metadane, ale mnie męczy i oczy też mi męczy, jest po prostu zbyt jasno często.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Fjubens napisał:

Tak, to jest super, i niby gry tego nie wspierają w 99%, a zauważyłem to również ostatnio tak w Gears 5, jak i AC: Valhalla.

Jak dam 'Off' na Dynamic Tone Mapping, to chmury i słońce nieco się zlewają, HGIG je ożywia, ale bardzo umiejętnie, wydobywa z nich szczegóły, słońce świeci odrobinę jaśniej, a chmury są lepiej oddzielone.

Dynamic Tone Mapping 'On' efektowny i niby zalecany często, pod te metadane, ale mnie męczy i oczy też mi męczy, jest po prostu zbyt jasno często.

Dla mnie dynamiczne mapowanie zmniejsza zakres hdr bo podbija niepotrzebnie całą scenę a nie zwiększa jasności poszczególnych elementów na ekranie takich jak np. ogień itd. 
Żadna aktualnie gra nie przesyła dynamicznych metadanych do hdr, bo żadna nie wspiera jeszcze dolby vision, które moim zdaniem w grach będzie zbędne przy aktualnej technologii wyświetlaczy. 

Edytowane przez irokez85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BF1 niby obsługuje Dolby Vision HDR, ale nie testowałem.

HGIG, mimo, że jeszcze oficjalnie nie wspierany przez gry to zgadza się w tym trybie lepiej są wyciągane detale w niektórych bardzo jasnych partiach obrazu i na PC i na PS4 pro. Dynamiczne mapowanie to jest bajer od LG nie warto się z tym męczyć bo to nakłada dodatkowe mapowanie na HDR działające na zasadzie algorytmu z softu TV i tym samym zniekształca oryginalny obraz, gubi detale, gamme i w sumie wszystko rozpierdziela w kosmos :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, irokez85 napisał:

Mi wydaje się organoleptycznie iż hdr w ycbr jest lepszy od rgb (jaśniejszy), w każdym razie w obu przypadkach zakres jest ograniczony 16-255 a nie pełny!!!

Ja znowu zaobserwowałem, że przy ycbr4:4:4 względem RGB jest minimalnie większy banding w przejściach tonalnych przy jasnych scenach np. słońce w Valhalla.

A różnic pomiędzy RGB low/low a RGB high/high jeszcze w sumie żadnych nie zauważyłem. Ale krótkie testy więc nie pewne i jak będzie czas to dalej będę robił w różnych scenach i grach, aby mieć pewność najlepszego wyboru.

Testowane na C9 z najnowszym firmware 05.00.03

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro dotrze do mnie mój długo oczekiwany RTX3080 więc ponawiam pytanie o przewód HDMI 5m. Wiele się przez te 2 miesiące działo VRR, problemy 120Hz itp.

 

Czy istnieje przewód obsługujący 4K 4.4.4 HDR 120Hz ew. VRR o długości 5m?

azgan pisał mi, że posiada taki (link poniżej) ale było to świeżo po premierze RTX i z niedorobionym firmware TV, jak sprawa wygląda teraz? Przewód obsługuje wyżej podane parametry czy nie radzi sobie we wszystkim?

https://www.amazon.com/48Gbps-Compatible-Netflix-Playstation-Samsung/dp/B07S1BNM7K/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=hdmi%2B2.1%2Bcable%2B3m&qid=1599078952&sprefix=hdmi%2B2.1%2Bcable%2B3m&sr=8-3&th=1&psc=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bartekkx napisał:

azgan pisał mi, że posiada taki (link poniżej) ale było to świeżo po premierze RTX i z niedorobionym firmware TV, jak sprawa wygląda teraz? Przewód obsługuje wyżej podane parametry czy nie radzi sobie we wszystkim?

https://www.amazon.com/48Gbps-Compatible-Netflix-Playstation-Samsung/dp/B07S1BNM7K/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=hdmi%2B2.1%2Bcable%2B3m&qid=1599078952&sprefix=hdmi%2B2.1%2Bcable%2B3m&sr=8-3&th=1&psc=1

Tego kabla używa i poleca nawet Vincent z HDTVtest więc jak widać dobry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość pre-orderów na LG OLED C1 może być mocno ograniczona. Ktoś od nas z forum ma w planach robić zamówienie na model 48 cali?

Mają też potanieć modele 77 cali ?

Nowe telewizory LG OLED będą się nazywać C1 i G1. Nadchodzi czas tańszych 77-calowych modeli?

Źródło: https://hdtvpolska.com/nowe-telewizory-lg-oled-beda-sie-nazywac-c1-i-g1-nadchodzi-czas-tanszych-77-calowych-modeli/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, azgan napisał:

Tego kabla używa i poleca nawet Vincent z HDTVtest więc jak widać dobry ?

To kupuje tylko cena dowozu jak i data przyjścia nie zachęcają... Jak nie zadziała albo się rozmyślę z RTXa to pewnie wystawię na Allegro i ktoś z forum kupi :D Żeby tylko nie stracić za dużo

Edytowane przez Bartekkx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, azgan napisał:

Mają też potanieć modele 77 cali ?

dobrze, bardzo dobrze. Bo bez sprzedaży 77" nie ma produkcji 48". (Cięte są razem w komplecie z jednego panelu)

Parodia jakaś :D Jak zejdą poniżej 10k pln za 77" to może ruszy produkcja 48? :D

1 godzinę temu, ODIN85 napisał:

Jak jeszcze nawet 48 cx u nas nie ma.

A mój plan z początku roku zakładał zakupy w czarny piątek 48" i RTXa 3080 ( HDMI 2.1 ).

Jakby ktoś mi powiedział, że CX 48" będzie wtedy jeszcze przed premierą, a RTXy będą chodzić drożej niż na premierę i jeszcze będą sie o nie bić, to stukałbym się w czoło :D 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradzi ktoś jak zdobyć FirmWare 03.11.30 do LG OLED CX? Chłopaki z forum już mają Update z automatu im pobrało a u mnie wisi cały czas 03.11.25. Podobno sporo rzeczy z VRR poprawili

Change info from above pages "Reference" link:

  • Update to allow PC and Console gamers smooth VRR playback.

i też bym już chciał.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, cezary777 napisał:

na razie to nie ma sprawdzonego w 100%  kabla hdmi 2.1 na allegro wszystko chinczyk.

Z kabli hdmi 2.1 mogę polecić uniteka 2m oraz tego zeskit 5m, kupowałem z amazona.
To jest chyba jeden z nielicznych 5m kabli hdmi 2.1 które nie kosztują milinów monet a mają pełną przepustowość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeskit, Unitek i GÖTZE & JENSEN robią dobre kable mam wszystkie 3 i solidne przewody, 0 problemów ?

Jak ktoś lubi jakość Premium to śmiało można brać 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Meska pilka rozwija sie ponad 100 lat a kobieca, hmm moze 20. Ten Mentzen jest jednym z najglupszych politykow jakich sluchalem. Zgapil od Korwina styl wypowiedzi gdzie wszystko da sie wyjasnic jak krowie na rowie
    • Jest spoko, ale .. Pod 7800X3D jak najbardziej możesz dać sobie jakieś AiO 240 / 360 Oszczędności jak coś szukaj na dysku. Nie potrzebujesz 990 PRO. Można dać Lexar NM790, Kingston KC3000 Obudowę raczej bym dobrał z filtrem z przodu, Endorfy nie ma.   
    • Prawda taka że każdy producent ma swoje lepsze i gorsze sockety, lepsze i gorsze momenty itp. Pamiętam jak miałem asrocki p67 pro 3 i z170 extreme 4. Ale to były mega fajne płyty🙂 ok, może nie były z najnizszej półki cenowej ale super się je użytkowało, a z170 extreme 4 z 6600k podkręconym na 4,5 GHz działa u mnie bezproblemowo od 8,5 roku. Tak więc nie można generalizować że jedna marka jest lepsza od drugiej w każdym sockecie. Na am5 asrock jest zdecydowanie godny polecenia i to jest fakt.
    • https://ithardware.pl/aktualnosci/naukowcy_wiedza_jak_wyeliminowac_problem_wypalania_sie_oledow-32278.html
    • Od trzech lat posiadam tablet graficzny  XP-PEN Artist 22R Pro z którym mam spore problemy, bo PC go nie wykrywa - tablet jest podłączony przez USB-C i muszę najpierw odpiąć kabel USB od PC, podłączyć do smartfona, ponownie podpiąć do PC, jest dźwięk, wychodzi komunikat, że system nie rozpoznał sprzętu, muszę jeszcze zmieniać w ustawieniach ekranu z "rozszerz te ekrany" na "Powiel te ekrany" i ponownie na rozszerz i dopiero wtedy działa Teraz chodzi mi o coś innego: korzystam głównie z darmowego programu Krita i jest sporo rysunków, których nie da się kolorować, po prostu cała paleta barw w programie jest szara i nie da się wybrać żadnego koloru, kupiłem sobie w PDF kilkanaście rysunków do pokolorowania i z nimi jest to samo, są to pliki JPG (jpg) i czy można coś zrobić, np. jakoś zmienić typ pliku, żeby Krita go widziała i dało się kolorować?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...