Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

OSD TV pokazuje prawdę czy nie? Jeżeli tak, to nawet nie muszę sprawdzać ponownie tam podglądałem czy działa 4:4:4.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NA C1 czy CX jest trochę inne OSD jak na C9.

Na C9 pokazuje mi PCM. Nie pokazuje np. 4:4:4. I pokazuje mi PCM w trybie PC i również w zwykłym trybie np. HDMI to samo czyli PCM. Ale realnie chrome 4:4:4 wyświetla przy podłączonym kompie tylko w trybie PC jak zerkam na planszę testową, w innym trybie dostaje 4:2:2.

 

Ogólnie nie chce mi się szukać, ale jak Vincent testował C1 czy tam CX to z tego co pamiętam chrome 4:4:4 też miał tylko w trybie PC i normalnie BT. 2020 szeroki gamut działał.

Te tviki są mega fajene, ale to firmware i ustawienia są pokręcone i pokićkane do bólu, szczególnie jak się korzysta z PC.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do gamutu to pisze o trybie SDR, w momencie kiedy wbijam PC opcja zmiany gamutu jest wyłączona.

Sprawdzę dokładnie łącznie z planszami czy leci 4:4:4.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, lukadd napisał:

@sideband

Hmm?

Ta ikonka to nie jest tylko ikonka. Ona przełącza TV w tryb PC. Bez przełączenia tego nie będziesz miał chromy 4:4:4, a pomimo ustawienia 4:4:4 czy RGB w panelu to TV będzie przetwarzał obraz dalej w 4:2:2 czy tam 4:2:0.

Nie testowałem nowszych modeli bo sam mam C9 i tutaj tak jest na 100%. Bez ustawienia trybu PC nie ma chromy 4:4:4.

Z tego co pamiętam i obiło mi się o uszy czy to z materiałów Vincenta czy AVS forum na nowszych modelach Oledów jest podobnie.

Dla pewności wystarczy sprawdzić na planszy testowej czy wchodzi chroma 4:4:4 gdy ustawimy inny tryb jak PC, np. standardowe HDMI.

chroma-444.png

 

U mnie ta plansza była jednak brzydka bez zmiany na PC. Ale po zmianie na PC psuła się czcionka i pojawiała się na niej jakaś kompresja jak z JPG.

Wszystko na porcie HDMI 4.

Przepiąłem TV na port HDMI 3 i wskoczyło normalnie na teście bez kompresji i czcionki już nie rozmazuje.

 

WTF? HDMI4 jest jakiś okrojony czy co? Zaraz przepnę ponownie na HDMI 4 i zobaczę czy zaskoczy jak należy.

 

 

 

Chociaż w panelu serowania NV widzę że dalej jest coś nie teges z czcionką.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sideband napisał:

Co do gamutu to pisze o trybie SD, w momencie kiedy wbijam PC opcja zmiany gamutu jest wyłączona.

Sprawdzę dokładnie łącznie z planszami czy leci 4:4:4.

Sprawdź dla pewności.

W trybie HDMI 4:2:2 i HDR na C9 mogę zmieniać gamut z szerokiego na rozszerzony.

W trybie PC + HDR nie to, że jest wyłączone tylko jest zablokowane na auto. Normalnie w tym trybie załącza BT 2020 przy treściach HDR.

I tak samo jak np. Vincet testował c1/CX, to nie przypominam sobie, aby miał jakieś uwagi odnośnie gamutu. Wszystko leciało jak należy.

A W trybie SDR to w sumie bez znaczenia tam jest tryb szeroki i rozszerzony. W SDR i tak nie działa BT 2020, tylko zwykle RGB czy 4:4:4. Więc masz automat który ustawia to co leci z wyjścia. Tak ja to przynajmniej widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w HDR tak to wygląda:

 image.png.1294074201c6e611664e896c07b83b36.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Minciu napisał:

U mnie ta plansza była jednak brzydka bez zmiany na PC. Ale po zmianie na PC psuła się czcionka i pojawiała się na niej jakaś kompresja jak z JPG.

 

Tą planszę musisz otworzyć w jej natywnej rozdzielczości jak klikniesz raz na to co wstawiłem na forum to wszystko będzie rozmazane. Kliknij jeszcze raz i się ustawi.

Patrzysz tylko na dwie dolne linie i porównujesz ich ostrość w trybach 4:2:2 vs 4:4:4. Lub sobie sprawdzasz czy przy ustawieniu 4:4:4 w panelu nvidii na pewno TV wyświetla pełne kolory. Na tym filmiku co wrzucił kilka postów wyżej dawidoxx masz to pokazane na co patrzeć i kiedy masz chrome 4:4:4, a kiedy jej nie masz.

Plansza testowa jest stąd i tam też masz porównania
https://www.rtings.com/tv/learn/chroma-subsampling

 

Ogólnie Oled i tak sobie dobrze radzi z jakością koloru i czcionek w trybie 4:2:2, no, ale mimo wszystko dalej zauważalnie widać rozmycie przy 4:2:2 na określonych grupach małych elementów i kolorów(dwie dolne linie na planszy testowej).

 

Wziąłem z Rrings dla zobrazowania 4:2:2 vs 4:4:4

Px5k4e7.png

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu i tu są czytelne, ale w trybie PC kolorki są żywsze z góry na dół. I kreski się nie sklejają/ nie pogrubiają, te między napisami.

Bez trybu PC lekko nieraz się pogrubiają. Kolory są jak z TNki na tej planszy. Mocno sprane.

 

Ale czcionka dopiero po wybraniu OSTROŚĆ 0 jako tako traci ten efekt kompresji, który jest normalnie dość mocno widoczny. Może miałem na HDMI 4 wybrany jakiś wyższy poziom OSTROŚĆ ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo na oledzie będą i w 4:2:2 i 4:4:4 czytelne. Ale jak w masz 4:2:2 lub TV konwertuje ci wyjście z GPU 4:4:4 na 4:2:2 to właśnie będziesz miał pogrubione kreski i stratę ostrości.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na 4:2:2 wygląda to zupełnie inaczej, gorzej ;) Jak powoli sunę oknem, to co druga kreska łączy się z inną kreską i z każdym mini ruchem grubości przeskakują w inne miejsca. 

1 minutę temu, ODIN85 napisał:

No to ustawiać na pc czy nie?

A sprawdź sam co CI wyjdzie. Na PC panel Nvidia jest rozmazany, jakby miał kompresję JPEG, ale kolory testowe tego obrazka znacznie się poprawiają. 

Za to na zwykłym HDMI czcionki są lepsze, ale kolory wyblakłe i skleja niektóre kreski. 

 

W obu przypadkach jak wrzucam na Chroma 4:2:2 to obraz ulega znacznej degradacji.

Zostawie ten PC, do panelu NV za często nie zaglądam ;) Chociaż czuję, że to nie to ? Pewnie coś jeszcze trzeba rozgrzebać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na PC ogólnie zawsze powinno być RGB czy 4:4:4 jeśli jest taka możliwość. Standardowo monitory zawsze to zapewniają. Ze względu na małe czcionki i drobne elementy.

W grach w ruchu czy nawet na statycznych grafikach nikt na oko raczej nie zauważy różnicy 4:2:2 vs 4:4:4(RGB). No chyba, że to będą specjalnie ustawione plansze, Vincent ma takie takie fajne :Dna swoich materiałach.

Ogólnie jeśli chodzi o filmy nawet Blu-ray 4k HDR to one są dalej robione w kompresji koloru 4:2:0 :E

 

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

OSD pokazuje bzdury?

321.jpg

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem sprawdź na planszach testowych.

Może przecież pokazywać sygnał jaki wychodzi z GPU.

C9 na 100% gdy z PC wychodzi 4:4:4 konwertuje obraz do 4:2:2 jeśli ten TV nie jest ustawiony w trybie PC mode.

Podobne opinie czytałem i słyszałem po necie również o C1 i CX.

Z tego co pisze Minciu wygląda, że też tak jest. Ale sprawdź to dokładnie.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, lukadd napisał:

Nie wiem sprawdź na planszach testowych.

Może przecież pokazywać sygnał jaki wychodzi z GPU.

Tak tylko PC jest 4:4:4 widać na planszy testowej u dołu niewielkie rozmycie na tekście. Czyli OSD nie pokazuje dokładnie tego co wyświetla TV.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sprawa wyjaśniona. Nic się nie zmieniło w tej kwestii od czasów C9. Dla pełnej chroma musi być tryb PC.

 

13 minut temu, ODIN85 napisał:

Nie mam jeszcze ale muszę już wiedzieć co ustawić,taki fetysz?

Masz konsole, a z 3m i tak nawet pomiędzy 1080p a 4k nie widzisz różnicy, nie ma co się zagłębiać w takie tematy jak kompresja koloru :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, ale jakby faktycznie twój wzrok nabrał wigoru to dawaj znać na forum, postaramy się pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa szybko rozstrzygnięta.

LG miesza w softach, wyświetla różne info, zmienia OSD itd. Dla tych co dopiero nabyli te TV i konfigurują z PC to mogą być niejasności. To niestety dalej nie jest monitor. Aczkolwiek świetny wyświetlacz również i do PC.

Jak podłączasz do konsoli to też zerknij na np. filmiki od Vincenta niestety po angielsku, ale wyjaśnia co i jak trzeba ustawić, aby to działało tak jak należy.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co sobie ustawiłeś jak rok temu nawet jeszcze nie było na rynku nowych konsol :E PS5 i XSX wypluwają 4:4:4 w trybie PC. Trzeba ustawić, no , ale rok temu się nie dało bo nie było pod co ustawiać.

Edytowane przez lukadd
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Oleadch jak i LCD LG trzeba ustawić ikonę PC na wyjście aby TV mógł poprawnie wyświetlić 4:4:4
Może to co widzicie na tym "ukrytym" OSD to jest sygnał wejściowy a nie wyjściowy. A z wyjściowym TV już może robić co chce i nawet o tym nie wiesz.

Tak czy siak odkąd pamiętam w LG aby obraz z PC w 4:4:4 był dobrze wyświetlany trzeba ustawić ikonę PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod prosiaka nawet nie miałeś co tam ustawiać tam i tak jest HDMI 2.0 w 4:2:2. Wszystko w sumie leci na automacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, pewnie zmieniłeś tryb film na gra gdy odpaliłeś konsole ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sideband napisał:

 

OSD pokazuje bzdury?

321.jpg

Jak odpala się te stary?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zielony przycisk szybko kilka-kilkanaście razy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Minciu napisał:

Jak odpala się te stary?

7 x szybko zielony przycisk na pilocie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki.

Jak co Mediaexpert wysłało TV na sklep. Ciągle do przejęcia to zamówienie. 

Z początku miałem 2 chętnych na OLX i jakieś paczki i post. Ale chyba wałek nowy a nie chętni XD. Że kurier ma przyjechać po paczkę i przy odbiorze kasa na kartę.. nie wiem. Nie znam się ale walkonie na pewno coś wykombinowali z jakimś zwrotem XD

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...