Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.12.2021 o 23:07, Ogider napisał:

filmy poza mdvr jeszcze można..

 

r7qX9s8.jpg

 

vQI0ymQ.png

 

w takim ustawieniu jak odpalimy materiał video z hdr powinien automatycznie załączyć.

Jeśli zaptaszkujemy convert to sdr to tego nie zrobi..ale materiały hdr będą dobrze wyglądać..w sensie nie wyprane kolory

 

oczywiście w render musimy mieć wskazany mpc video renderer

 

NPzCQqJ.png

 

ja korzystam z mpc-be

Dzięki, działa idealnie, włącza tryb HDR w TV w momencie odpalenia pliku z HDR i wygląda jakbyśmy oglądali z pendriva, czy dysku zewnętrznego. Ten HDR włączany w Windowsie dalej nie wygląda tak jak powinien przy filmach odpalanych z plików na PC. Choć jest lepiej niż było rok, czy dwa lata temu, ale dalej wszystko jest wyprane w barwach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, RENMEi napisał:

Dlatego w W11 możesz sobie odpalić HDR i wyregulować suwakiem jasność dla kontentu SDR w trybie HDR. Da to się poustawiać, że zawsze śmigasz z HDR włączonym, nieważne co robisz. Jak dłużej się tym dzisiaj pobawiłem to największa różnica dla SDR jest taka, że w tym hybrydowym trybie, jak cały ekran jest na biało to jest ciemniej niż na normalnym trybie SDR.

Tego chyba nie było w Win10?

 

HDR.jpg

 

Oczywiście takie cuda mają sens np. na OLEDzie. Bo na poprzednim 32" Momentum to jakiekolwiek włączenie HDR powodowało wyblakłą kupę na ekranie :E

Od dawna jest na Win 10.

Tym suwakiem z grubsza ustawisz, aby obraz SDR był w jakimś stopniu przybliżony dla SDR. Ale to dalej jest konwersja obrazu z HDR. Dla tego z tego nie korzystam, wolę sobie ręcznie włączyć po prostu jak korzystam z HDR, a wyłączyć dla SDR.

Windows ma też taką funkcję, że jak grasz z HDR i robisz screenshoty przez windę to wypluwa ci obrazek w HDR  w formacie .jxr i dodatkowo jeszcze drugi konwertowany na sdr w postaci PNG. Działa to przyzwoicie, ale nie idealnie.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SONY na 2022 rok z nowymi OLED'ami tym razem w akcji zobaczymy matryce od Samsunga QD-OLED  

SONY A95K

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienili mi panel z serwisu Samsunga. Matryca z podświetlaniem. Zasilacze, obudowa, sterownik zostały stare.

Wymiana na miejscu jak przy LG. Gwarancja na wymienione podzespoły 2lata od wymiany. 

Oczywiście nie obeszło się bez schodów. Serwis dzwonił do Warszawy na konsultację co zrobić z takim maruda jak ja. Bo na wbudowanych testach nie było widać problemu. Ale tam są statyczne kolory na maks jasności RGBW. Albo jakieś siatki. Albo gradienty statyczne lub ruchome na takich małych kawałkach.

Jeden z serwisantów nie widział problemu. Drugi widział ale uznał że nie mogą wymienić ot tak, bo jest zgrzyt. Na YT nieruenomoetność widać w testach DSE bez problemu. Na paternach Samsunga nie. 

Tak więc panel wymieniony warunkowo. Albo ze względu na moje indywidualne marudzenie. I ponoć jestem pierwszą osobą co reklamowała taki stan.  

Nowy panel jest lepszy. Ale i tak gorszy niż moj stary jak był nowy. Na filmikach YT już nie wali tak po oczach nierównościami. Żona potwierdza. Widziała wcześniej kaszanę teraz jest OK. 

Tak więc w Samsungu macie Ambient mode, którego nie można używać. A najlepiej to zejść z jasnością podświetlania już od początku XD. U mnie tv świeci 24h na dobę od półtorej roku, więc dojechał się zbyt szybko. Przewidziano go na 8h dziennie. Czyli ja ukrecilem w półtorej roku tyle co statystyczny klient przez 5 lat. 

 

Co o tym sądzić? Ciężko powiedzieć. Poświęciłem jakość od nowości kosztem spokojnego snu o wypalenia w jasnym pokoju. Efekt jest taki średni bym powiedział. Reklamy jedno, życie drugie. Powiedzmy sobie szczerze, trzeba mieć nie lada sieczkę na ekranie, aby nie przejsc wbudowane testy w TV. A do tego dochodzą subiektywne odczucia serwisantów. 

 

 

Edytowane przez Minciu
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale on śmigał 24h na pełnym podświetleniu przez te półtora roku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIee.. Ambient przycięty na maksa ale jednak ciągle świecił. A tak w dzień to będzie po 8h pewnie. Ale nie na pełnym podświetlaniu. Zazwyczaj lekko przycięte ( 40/50 - chyba taka jest tam skala, wieczorami ciemniej, 30/50 ). Myślę że jakby szedł na pełnym podświetlaniu 24h na dobę i to jeszcze w HDR to śieczka by z niego została XD 

Jakby nie patrzeć miałoby kozak na lata, a ledwo gware dociągnał.

Edytowane przez Minciu
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ma prawie 600nitów na maxa także takie podświetlania nie mogą tak pracować.

Max 20/50 lub nawet mniej kwestia jak działa skala żeby ten TV dłużej podziałał tylko nikt o tym nie mówi :E HDR z chwilowymi peakami nie jest problemem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30/50 to już ciemno się robi ;)

20/50 to na pewno za mało

zerknę

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na modelach z mniejszą jasnością na 25 w skali na 50 nadal jest jasno nawet przy mocnym oświetleniu w pomieszczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu jaki dokładnie model miałeś ? U mnie na zwykłym krawędziaku z sygnaturki, który robi za monitor wygląda to tak. Po kilkanaście godzin dziennie jako monitor i gry 30/35 na/50 jeśli chodzi o podświetlenie w zależności, czy to gry, czy sam monitor. Filmy BR UHD z HRD oglądane na pełnej jasności, ale to nie codziennie, tylko co kilka dni. Odpukać na razie wszystko działa tak samo jak po wyciągnięciu z pudełka. W ten Black Friday minęło równe 3 lata. Mam nadzieję, że jeszcze pośmiga jako monitor i wyświetlacz do gier jakiś czas, do samych filmów i seriali planuje OLEDa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kilka miesięcy 42" OLED 

Będzie śmiesznie z tymi monitorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie śmiesznie jak nowe Oledy podrożeją 30%-40% :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, azgan napisał:

AOC G4309VX/D – 43-calowy monitor o słusznej rozdzielczości i odświeżaniu 144 Hz. Propozycja także dla nowych konsol https://www.purepc.pl/aoc-g4309vxd-43-calowy-monitor-o-slusznej-rozdzielczosci-i-odswiezaniu-144-hz-propozycja-takze-dla-nowych-konsol

Słuszny rozmiar potęgują słuszne ramki jak w babcinym obrazie a i tak są zmniejszone na potrzeby marketingu więc na żywo będzie słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ukryć kompletnie pasek w windows 10? Niestety mam autoukrywanie i nadal mam waski pasek na samym dole pod aktywnym oknem - coś jak tu: https://www.reddit.com/r/OLED_Gaming/comments/ppd9en/using_translucenttb_and_autohide_taskbar_but_does/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj pasek na czarno i wywalone ;) ja mam ciemno szary.

image.png.d97212cb2e5647527435995f4753c0e6.png

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update:

Mam już mojego 65@C1 :)

Także podsumowując, TV zakupiłem na allegro po prostu gdzie było najtaniej (6199zł), TV pochodził 2 tygodnie i padł, zupełnie się nie włączał. Zadzwoniłem do sprzedającego, ten mi po prostu poradził żeby zgłosić się do serwisu LG, powiedział że jeśli będzie potrzeba wyrobić kartę gwarancyjną to mi ją doślą. Serwisant chciał jedynie dowód zakupu (paragon). Pierw wymienił płytę główną - nic to nie dało. Następnie zamówił całą matrycę. W międzyczasie udało się tam komuś na serwisie uruchomić ten mój TV i w logach było od uja błędów matrycy. Matryca szła prawie 2 tygodnie, bo wysłali ją z Hiszpani. No i dzisiaj już przyjechał serwisant z "moim" TV, bo można powiedzieć że cały TV jest nowy - matryca i płyta, jedynie podstawka została xd

No więc, jak się dygacie o gwarancję i serwis LG bo sprzedawca nie jest autoryzowany czy coś to nie ma co się bać, paragon jedynie trzeba mieć, lub inny dowód zakupu i problemu nie robią.

A na koniec ciekawostka, serwisant mi powiedział, że przyjechał do nich taki TV jak mój z ukrainy, tylko coś był problem z numerem seryjnym, okazało się że to była podróba xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec kupując od nieautoryzowanego sprzedawcy możesz się naciąć. Wiec co piszesz ze nie ma co się bać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kadajo napisał:

No wiec kupując od nieautoryzowanego sprzedawcy możesz się naciąć. Wiec co piszesz ze nie ma co się bać ;)

Trafiłem felerną sztukę i tyle. Na 100 sprzedanych sztuk ja byłem jedynym szczęśliwcem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o to, że można trafić jak ten z Ukrainy XD

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.12.2021 o 13:25, lukadd napisał:

Od dawna jest na Win 10.

Tym suwakiem z grubsza ustawisz, aby obraz SDR był w jakimś stopniu przybliżony dla SDR. Ale to dalej jest konwersja obrazu z HDR. Dla tego z tego nie korzystam, wolę sobie ręcznie włączyć po prostu jak korzystam z HDR, a wyłączyć dla SDR.

Odwrotnie, to konwersja obrazu na HDR. Ekran działa wtedy w trybie HDR, materiał SDR jest konwertowany przez system i wysyłany do monitora jako HDR.

Działa to całkiem ok, tylko jasność trzeba wtedy regulować suwakiem. Główna zaleta to że gry i filmy nagrane w sRGB są faktycznie wyświetlane w sRGB i nie mają przepalonych kolorów. Bez trybu HDR już bywa różnie, zależy jaki tryb kolorów ustawimy w TV/monitorze jeśli w ogóle taka opcja jest dostępna w OSD.

Z drugiej strony niektórzy lubią kiedy kolory aż wyciekają z ekranu, wtedy faktycznie lepiej to wyłączyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta działa w HDR. Suwakiem regulujesz jasność, aby SDR wyglądał podobnie do normalnego SDR. Jak zwał tak zwał. Wiadomo o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udało się przy autoukrywaniu zlikwidować jakąkolwiek oznakę istnienia paska przy pomocy programu:

autohidedesktopicons - można ustawić czas do całkowitego wygaśnięcia paska

do tego aplikacja translucenttb, aby był zupełnie czarny.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...