Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie będzie kilka modeli z tym panelem. Zastanawiam się tylko dlaczego nadal nic nie ma o modelu Samsunga?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dopracują matrycę to się pojawi :szczerbaty:

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe monitory zaprezentowało wczoraj LG. Ten 32-calowiec zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Ech, gdyby premiera była w ciągu paru tygodni, to może nawet zwróciłbym mojego MSI, ale nie wiadomo, kiedy te monitory będą dostępne w Polsce: 

https://www.lgnewsroom.com/2022/05/gear-up-for-next-level-gaming-experiences-with-new-lg-ultragear-gaming-monitors/

  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No te nowe monitory IPS od lg wyglądają ciekawie. Będą miały powłokę niwelującą srebrzenie i zapewniającą lepszą czerń.

Ten 1440p aż 240Hz. To dużo. Ciekawe jak będzie wyglądał pobór prądu bo pierwsze gamingowe monitory 120Hz ciągły strasznie dużo papu.
Te dwa monitory to będzie jakiś przełom na rynku. Oczywiście wszystko będzie się rozbijać o wykonanie. Każda dodatkowa powłoka może powodować delikatne pogorszenie lub rozmazanie obrazu no i dochodzi jeszcze cena. Skoro teraz 4-5tys zł za gamingowy monitor to norma więc nie spodziewałbym się mniej z takimi fjuczerami.
Ech te ceny zabawek PCtowych galopują jak na wyścigach konnych.

Czekam też na jakieś info z testów wypalania nowych paneli OLED. CX jest długo na rynku więc mogli to zacząć dawno temu.
Nie spodziewam się super przełomu bo obecne matryce takie są, że prędzej czy później nastąpi degradacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Te dwa monitory to będzie jakiś przełom na rynku. Oczywiście wszystko będzie się rozbijać o wykonanie. Każda dodatkowa powłoka może powodować delikatne pogorszenie lub rozmazanie obrazu no i dochodzi jeszcze cena. Skoro teraz 4-5tys zł za gamingowy monitor to norma więc nie spodziewałbym się mniej z takimi fjuczerami.
Ech te ceny zabawek PCtowych galopują jak na wyścigach konnych.

Czekam też na jakieś info z testów wypalania nowych paneli OLED. CX jest długo na rynku więc mogli to zacząć dawno temu.
Nie spodziewam się super przełomu bo obecne matryce takie są, że prędzej czy później nastąpi degradacja.

No nie wydaje mi się, że to będzie "przełom", bo do tej pory powłoki ATW były już stosowane - nie tylko w monitorach NEC/Eizo. ;)

Ciekaw jestem, jak osiągnęli ten HDR 1000? Wystarczyło samo tylko podwyższenie kontrastu? W doniesieniach prasowych nie wspominają o żadnej formie lokalnego wygaszania. Na moim MSI nawet te marne 16 stref robi wyraźną różnicę na plus. 

Co do OLEDów - one zawsze będą się degradować, co najwyżej będzie to następowało na tyle późno, że większość przeciętnych użytkowników zdąży wymienić swój TV/monitor na nowy model. :)  

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

 

Co do OLEDów - one zawsze będą się degradować, co najwyżej będzie to następowało na tyle późno, że większość przeciętnych użytkowników zdąży wymienić swój TV/monitor na nowy model. :)  

Tak jak było z plazmami które zresztą działają do dzisiaj ale i tak większość ludzi wymieniła je szybciej przesiadając się po prostu już na OLED 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O proszę, oleda 48" wykręcili do 138Hz :D Z TV da radę też coś podciągnąć?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

No nie wydaje mi się, że to będzie "przełom", bo do tej pory powłoki ATW były już stosowane - nie tylko w monitorach NEC/Eizo. ;)

Ciekaw jestem, jak osiągnęli ten HDR 1000? Wystarczyło samo tylko podwyższenie kontrastu? W doniesieniach prasowych nie wspominają o żadnej formie lokalnego wygaszania. Na moim MSI nawet te marne 16 stref robi wyraźną różnicę na plus. 

Co do OLEDów - one zawsze będą się degradować, co najwyżej będzie to następowało na tyle późno, że większość przeciętnych użytkowników zdąży wymienić swój TV/monitor na nowy model. :)  

Znaczek HDR 1000 nie potrzebuję kontrastu. Aby przykleić znaczek HDR 1000 wystarczy, że wyświetlacz zaświeci 1000 nit na białym oknie testowym L20. Tutaj i bez stref da się polecieć te ~1000nit.

windowl20.png

A 16 czy 32 strefy w monitorach jak w np. moim momentumie to i tak dalej podświetlenie krawędziowe tylko działające w strefach.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Tak jak było z plazmami które zresztą działają do dzisiaj ale i tak większość ludzi wymieniła je szybciej przesiadając się po prostu już na OLED 

Prawdziwy benchmark dla oledowych matryc to będzie ich użycie do produkcji monitorów. Ciekaw jestem, jak sobie poradzą ze statycznymi interfejsami. Od dawno mówiło się, że np. częste oglądanie telewizji informacyjnych to ryzyko dla oledowych TV. 

 

A 16 czy 32 strefy w monitorach jak w np. moim momentumie to i tak dalej podświetlenie krawędziowe tylko działające w strefach.

No tak, ale zrobiłem sobie kilka testów w ostatnich dniach i zarówno w grach, jak i filmach, nawet te 16 stref robi różnice i niweluje widoczność typowych dla matryc IPS wad. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Z TV da radę też coś podciągnąć?

Elektronika nie puści więcej ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

 

Aby przykleić znaczek HDR 1000 wystarczy, że wyświetlacz zaświeci 1000 nit na białym oknie testowym L20. Tutaj i bez stref da się polecieć te ~1000nit.

Nie wystarczy, bo jest też test czerni z dwoma białymi kwadratami w narożnikach, którego bez stref w praktyce nie da się przejść (oprócz HDR400, gdzie wymagania są mocno poluzowane).

https://displayhdr.org/performance-criteria-cts1-1/

1400878219_Screenshot2022-05-26131732.jpg.51009936ae1da16ce8dec00abcee8266.jpg

Edytowane przez someI
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No racja. Czyli chociaż jakieś bida strefy na krawędziowym podświetleniu muszą być, aby przeszło test HDR 1000. Tak jak na momentumie jest krawędziówka z 32 strefami i ma przyklepany znaczek HDR 1000. 

 

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 strefy na samsungu zrobiłyby robotę.

Jedna strefa na czarnym. Dwie po rogach odpowiednio dopasowane. Nie takie machlojki Samsung rozkminia.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG zapowiada swój pierwszy gamingowy monitor OLED i pierwsze modele z VESA AdaptiveSync https://ithardware.pl/aktualnosci/lg_zapowiada_swoj_pierwszy_gamingowy_monitor_oled_i_pierwsze_modele_z_vesa_adaptivesync-21430.html

Powoli ale wreszcie zaczyna się coś dziać ciekawego w temacie monitorów, po tylu latach czekania :szczerbaty:

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam ponownie do tematu. Miałem nadzieję, że będzie spokój na jakiś czas, ale okoliczności zmusiły mnie do poszukiwań kolejnego monitora. Idealnym wyborem byłoby 38 cali z rozdziałką 3840x1600, ale ceny są oderwane od rzeczywistości :E. OLED'a nie mam serca męczyć przy długich posiedzeniach ze statycznymi elementami. Na ten moment wpadła mi w oko iiyama GB3461WQSU, jest coś jeszcze wartego uwagi? Preferowany IPS i płaski erkan, rozdziałaka 3440x1440.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kozackie pudełko do pracy, jakby ktoś szukał.

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki teraz monitor 34" 3440/1440 jest godny polecenia?

aktualnie mam LG 34UC98-W i chciałbym coś lepszego, szczególnie z większą ilością Hz

LG 34GN850-B ??

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle ??

Dell S3422DWG ??

Może coś innego?

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, azgan napisał:

LG zapowiada swój pierwszy gamingowy monitor OLED i pierwsze modele z VESA AdaptiveSync https://ithardware.pl/aktualnosci/lg_zapowiada_swoj_pierwszy_gamingowy_monitor_oled_i_pierwsze_modele_z_vesa_adaptivesync-21430.html

Powoli ale wreszcie zaczyna się coś dziać ciekawego w temacie monitorów, po tylu latach czekania :szczerbaty:

Zmiana nazwy i opakowania, dzieje się. :szczerbaty:

 

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

138Hz ? To limit HDMI 2.1 tego zeszłorocznego, przyciętego w przepustowości?

Zmian jest sporo, nie tylko nazwa i pudełko ;) 

Smart TV, Karta CI, Atmos, proc a9, noga pod vesę zamiast stojak jak przy TV dedykowany, ramka jak do LCDka. Trochę zmian będzie ;) Zapewne w cenie x2 albo nawet x3 patrząc na C1 48" za niecałe 4k pln.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z cenami to tylko premierowo jak zwykle zaszaleją :E Obecnie monitor OLED 48" od Gigusia AORUS FO48U chodzi za ~1150euro.

Jak tak pójdzie to niedługo też wleci monitorek w wersji 42" z DP na oledzie :E
Spoko się kręci.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42" 4K to lepiej HDMI2.1 niz DP. Bez kompresji kończy się na 98Hz na DP.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Minciu napisał:

42" 4K to lepiej HDMI2.1 niz DP. Bez kompresji kończy się na 98Hz na DP.

No tak jakoś nie śpieszą się z DP 2.0 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Minciu napisał:

42" 4K to lepiej HDMI2.1 niz DP. Bez kompresji kończy się na 98Hz na DP.

Nie bardzo bo ten gigabyte ma HDMI 2.1 docięte do 24Gbps 8:E 

Na PC DSC ratuje temat ale na konsolach odpala tylko 4k@120 4:2:0 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Użyłem jednego porównania i to wszystko. Wystarczy poszukać na reddicie i będą opinie użytkowników które będą znaczyły więcej niż osoby której za to płacą. Odnoszę wrażenie że my się cały czas nie rozumiemy. Ja mowie ogólnie o tanich płytach ASRock a Ty złapałeś się tego jednego modelu który kosztuje 400zl i myślisz że ja pisze cały czas tylko o nim. Gdybym miał kupić samochód w salonie i za 100tys byłby fiat a za 120 nie wiem mazda, to jednak kupiłbym mazdę. Tylko o tym mówie cały czas. O marce nie konkretnym modelu i czy warto dopłacić trochę więcej do marki, wg mnie tak. Według Ciebie nie ale sam jeśli masz wybór to idziesz w te lepsze marki. 
    • Za 5600 zł masz gotowca https://proline.pl/zenpc-gaming-amd-ryzen-5-7500f-rtx4070-super-1tb-32gb-p8120967 Taniej o 400 zł niż same podzespoły. 
    • Bierz póki jest https://proline.pl/zenpc-gaming-amd-ryzen-5-7500f-rtx4070-super-1tb-32gb-p8120967 Dobry gotowiec na AM5 z Ryzen 5 7500F i RTX 4070 Super za 5600 zł. 
    • Ogólnie im bardziej agresywna pozycja na rowerze, tym bardziej istotne jest dobre dopasowanie rozmiaru i geometrii. Bikefitter może trochę pomóc, mają czesto usługę dopasowania roweru przed zakupem. Ale to zawsze dobrze jest wiedzieć czego się chce i mieć jakiś punkt odniesienia, a z postu wynika że raczej z tym słabo. Ten rower na tiagrze sprawdzi się lepiej na górkach niż pozostałe wyścigowe szosy, bo po prostu ma lżejsze przełożenia. 
    • Dobra zwracam honor, na X3D faktycznie to działa powyżej 100, ustabilizowałem sobie takie coś, tylko fclk mnie blokowało  bo na początku zszedłem z 1900/3800 na 1866/3733 ale jak dałem 1833/3666 to BCLK poszło stabilnie na 104 i np podczas działania TM5 czyli obciążenie 100% z lekkim poborem mocy 70-80W~ procek trzyma cały czas 4628mhz w grach to samo, później jeszcze spróbuje pobić twój wynik w cinebenchu tylko muszę przygotować pokój do tego  musi być lodówa   PS. co do ramu i fclk to z taką kombinacją jest 1906/3812 więc spoko.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...