Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
3 godziny temu, bbandi napisał:

Ja tu wyliczam milimetry ale zauważcie jak absurdalna różnica w cenie była typowego 34" vs 35" gdzie ten drugi kosztował ponad 1k więcej, pamiętam takiego gamingowego AOC 35" z grubymi ramami co kosztował chyba ponad 4k gdzie 34" latały po 2k, teraz najtańszy 35" to jakiś biurowy LG za 2400.

Matryce UW 38 cali i więcej to nisza i nowość więc ceny są bardzo wysokie.
Im bardziej popularna będzie matryca i więcej jej będą klepiać tym ceny będą niższe.
Tylko ten 40 calowy inncon to taki rodzynek lub anomalia.

4 godziny temu, Karister napisał:

Wciąż będziesz miał obicia kolorowego światła ramach telewizora. Dla mnie jest bezsensem, że nie robią dużych TV 21:9. Małe są, a duże nie. Ja TV nie mam w ogóle, a jak jeżdżę do rodziców, to zawsze oglądam z nimi czarne paski. Super sprawa, naprawdę. Warto płacić za za duży panel, żeby wyświeć obraz na 1/3 ekranu. Chyba jeszcze tylko klasyczna TV trzyma się 16:9.

UW przede wszystkim mają znacznie bliżej do proporcji pola ludzkiego widzenia. Poza czytaniem pionowego tekstu nie widzę zalet 16:9. Montaż video, granie i oglądanie filmów jest o wiele przyjemniejsze na szerokim ekranie. Faktem jednak jest, że takie 34" 21:9 przestrzeni roboczej w pionie ma po prostu mało. Dlatego brałem nieco większą przekątną. Dla mnie ideolo. Mógłbym te dwa cale więcej jezscze rozważyć, ale takie monitory mają za wysoką rodzielczość do grania. Więdz widzisz - punkt widzenia zależy od siedzenia. W życiu bym do dużego 16:9 nie wrócił, bo na boki za mało, a do góry za dużo. Ciekawi mnie, ile osób ma dobrze zrobione stanowisko pod kątem ergonommi z takim "monitorem" 40" 16:9, a ile zadziera głowy.

Da się taki wąski obraz wyświetlić od dołu ekranu 16:9? Jeśli nie to, znowu albo zadzieranie głowy, alebo osuwanie TV od biurka.

40 cali 16:9 to duży monitor ale dałoby się to ogarnąć przynajmniej ja dałbym radę na swoim stanowisku ale jak ludzie stawiają oledy 55 cali to dla mnie nieporozumienie do pracy.

A jeżeli chodzi o pracę na monitorach UW to akurat ten inncon 40 cali sprawdziłby się bardzo dobrze do pracy z tekstem i kodowania. Bez problemu podzielisz na 3 i dobry rozmiar plamki. Niestety już nie do kupienia.

A co do samego UW to nie jest tak różowo. Dużo gier zwłaszcza starszych nie wspiera tej rozdzielczości. Są czarne pasy po bokach. Większość treści jakieś yt, twitche czy inne jest w 16:9
Jeszcze pół biedy jak masz jakąś standardową popularną rozdzielczość np 3440 x 1440 ale jakaś niszowa to możesz ładnie nadziać się na minę jeżeli chcesz sprzęt uniwersalny.
Kilka tematów niżej było o tym i użytkownik pisał.

Tutaj napisał. Miał ale obecnie już niszową rozdzielczość UW
 

Cytat

Właśnie ultra wide chyba juz nie chce miec, niby fajne do pracy, ale przy grach serio irytuja mnie te paski czarne lub ewentualnie to ze nie jestem w stanie pograc w nic przy natywnej rozdzielczości.

https://forum.pclab.pl/topic/1353619-monitor-do-19-tys/?tab=comments#comment-16774701

Z nowszych gier to pamiętam, że dark souls 3 w oogóle nie wspierało rozdzielczości UW. Użytkownicy zrobili jakąś protezę ale to tylko proteza bo wszystkie statystyki były wyświetlanie w obszarze 16:9

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Innocn jeszcze takie cudo miało ale to chyba na Japonie tylko szło ? model to WR40-PRO

71X4HHYMzSL._AC_SL1500_.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, bbandi napisał:

Innocn jeszcze takie cudo miało ale to chyba na Japonie tylko szło ? model to WR40-PRO

Orientujesz się może ile stref wygaszanie ma Twój INNOCN 40C1R? Wiem, że szału nie ma, ale jestem ciekawy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, ale sprawdzę jak będę go używał, pytanie czy faktycznie ma czy tylko sobie logo dla marketingu wrzucili ? ale pamiętam że w jakiejś grze coś tam było widać, oprócz tego jest sporo opcji w menu np jakieś DCR itp i nie wiem co to jest.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DCR to pewnie dynamiczny kontrast czyli coś co raczej się trzyma jako wyłączone. Często można wyczaić ilość stref (oczywiście jeśli jest ich mało) przy ładowaniu gry i czarnym tle - o ile tytuł pozwala na ruszanie kursorem myszy w tym czasie. 

  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Wompierz napisał:

A co do samego UW to nie jest tak różowo. Dużo gier zwłaszcza starszych nie wspiera tej rozdzielczości. Są czarne pasy po bokach. 

Gram w stare gry i nie widzę problemu. Zawsze się znajdzie jakiś patch albo mod, jeśli natywnie nie ma wsparcia. Grałem na UW w Baldur's Gate 2, Oblivion, Witcher 1 czy Gothic 2 bez żadnych pasów po bokach. Co najwyżej mało popularne tytuły sprzed nastu lat sprawią problemy. 

2 godziny temu, Wompierz napisał:

40 cali 16:9 to duży monitor ale dałoby się to ogarnąć

Pokaż mi setup takiego stanowiska z 40" 16:9, żeby łokcie były na wysokości blatu biurka, a oczy górnej krawędzi ekranu. Trzeba by mieć nienaturalnie długi tułów albo iść na kompromisy z ergonomią.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej w nowych sztucznie blokowanych może wystąpić problem. Albo w typowych gierkach z grafiką 2D, jakieś Herosy albo wszelkiej maści RTSy gdzie nawet rozdzielczości nie można było zmienić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tutaj chyba jeden z niewielu rodzynków ;)

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nazywał się programik do testowania stabilności synchronizacji vs to migotanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o te wahadło. Tylko ten szary gradient ze zmiennym FPS 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Amazonie jest jeszcze coś takiego LC-M40-UWQHD

LC-M40-UWQHD-144: LC Power

Edytowane przez bbandi
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czegoś takiego jeszcze nie było LC-M39 czyli 38.5" 16:9 2560x1440 zakrzywiony, whaaat ?

8275464_1_f.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpuscie sobie te dziadostwo,    narazie to nic innego niż lg 38gn950 mam i jest zajebisty monitor

Edytowane przez kendo777
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.06.2022 o 20:36, AvengerGT napisał:

Często można wyczaić ilość stref (oczywiście jeśli jest ich mało) przy ładowaniu gry i czarnym tle - o ile tytuł pozwala na ruszanie kursorem myszy w tym czasie. 

Innocn ma faktycznie ten local dimming, w Tomb Raider jak się ładowało to mogłem "skakać" po strefach na ekranie ładowania, wychodzi jakieś 16 ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co Ty myślałem że za 2k dostane Oleda 40" UW ?

Kurde ale on jest świetny, AC Oddysey to coś wspaniałego na nim, dodatkowo mega mi się podoba ten prosty design bez tych durnowatych nóżek rozkraczonych tylko po prostu podstawa to kawał kwadratowej blachy i do niego przytwierdzamy ramie i monitor.

 

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.06.2022 o 15:40, bbandi napisał:

Minciu nie do końca tak jest bo praktycznie wszystkie 32" tak jak i mój Dell mają 31.5" więc 40" jest trochę wyższy jakieś 8mm

W sumie ciekawe, że wystarczy tv 42 cale by mieć odpowiednik (po wymuszeniu 21:9) Twojego 40 cali ultrawide. 

 

Btw. monitor jest teraz dostępny na amazonie. Mam w karcie obok i czasem sobie sprawdzam, w sumie nie wiem po co :D

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fragment pokazuje to o czym od dawna pisałem ;) 

image.png.53476aaf71084af4f350e5dd6555d9d9.png

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, AvengerGT napisał:

W sumie ciekawe, że wystarczy tv 42 cale by mieć odpowiednik (po wymuszeniu 21:9) Twojego 40 cali ultrawide. 

Dla mnie robienie 21:9 na 42" to proteza, wolę fizycznie ekran taki jaki chcę, oprócz tego do oleda trzeba GPU z HDMI 2.1 (szkoda że Stilgar o tym nie wspomniał jak robił te sponsorowaną recenzje) żeby uzyskać wysokie odświeżanie a będzie to max 120hz a ja ma 144hz, i jeszcze nie podoba mi się lustrzana powłoka oleda, wolę mat tak jak mam w inno.

Tego typu argumenty przyjmuję na zasadzie - po co mi samochód osobowy skoro mogę kupić tira z naczepą odpiąć naczepę i jeździć jak osobówką :szczerbaty:

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, bbandi napisał:

Dla mnie robienie 21:9 na 42" to proteza, wolę fizycznie ekran taki jaki chcę, oprócz tego do oleda trzeba GPU z HDMI 2.1 (szkoda że Stilgar o tym nie wspomniał jak robił te sponsorowaną recenzje) żeby uzyskać wysokie odświeżanie a będzie to max 120hz a ja ma 144hz, i jeszcze nie podoba mi się lustrzana powłoka oleda, wolę mat tak jak mam w inno.

Tego typu argumenty przyjmuję na zasadzie - po co mi samochód osobowy skoro mogę kupić tira z naczepą odpiąć naczepę i jeździć jak osobówką :szczerbaty:

120Hz z HDMI 2.1 w rozdzielczości 4k. Czy to problem? Na niższej rozdzielczości nie trzeba nawet 2.1 do 120Hz.

120Hz vs 144Hz tym bardziej w ekranie 4K to żaden problem. 

Jakość obrazu. Jakość HDR. LCD vs OLED czyli to co realnie widać i co robi największą robotę jest po stronie OLEDa.

Powłoka mat vs połysk wpływa na ostrość, czystość i w przypadku AlienWare na kontrast. Prawdopodobnie są poważne powody, dla których LG nie oferuje mata. 

To nie jest robienie z tira osobówki. 

Czyli najważniejsze. 1600p masz z OLEDa a nie 1440p przy tym samym rozmiarze po przycięciu, a to też spora różnica.

Zaletą 40" UWQHD to cena, jeżeli będą do 2k PLN i tutaj OLED nie ma podejścia. Bo dla wielu ludzi to jedyna szansa na zakup i 4-5k PLN za OLEDa absolutnie odpada.

 

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...