Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

A mi odpowiada 1m na 55". Gram głównie w FPS, TPP i RPG w singla, poziom imersji przy takiej odległości jest duży. Krawędzie ekranu są widoczne bez ruszania głową, większość akcji dzieje się na środku ekranu więc nie trzeba ciągle patrzeć na krawędzie a jeśli kątem oko zauważysz coś ciekawego to nie musisz myszką obracać obrazu tylko ruszasz oczami. Taki widescreen zarówno w poziomie jak i w pionie. Jeśli dodatkowo gra pozwala regulować umiejscowienie interfejsu to jeszcze lepiej. 

Oczywiście gra w multi raczej w oknie albo niższej rozdziałce bez skalowania, to samo dotyczy strategii wymagających częstego patrzenia na minimapę. Do różnej odległości środka i brzegów ekranu od oczu można się przyzwyczaić.

Przy takiej odległości nawet w 4k jest potrzebny jakiś antialiasing. Od 1,5 metra przestaje zauważać postrzępione krawędzie. Może za 10 lat w tym temacie będą królować zagięte w pionie i poziomie 8k 65-75" z 1m albo 6k 55"

Edytowane przez Divton
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Minciu napisał:

Jak jadę autem też nie potrzebuję ubierać klapek na oczy jak u konia, żeby skupić się na drodze. Baaa nawet dzięki temu, że jeżdżę bez klapek mogę zauważyć coś co jest po bokach drogi. 

Dokładnie tak to działa z 34" 21:9 u mnie :D A gram w fpsy online i często kogoś zauważę na skraju mimo że skupiam się na środku.

Jedyny minus 34" to zacofanie technologiczne względem modeli 27" :szczerbaty:

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Minciu napisał:

https://forum.nikoniarze.pl/threads/109356-Czy-warto-zmienić-monitor/page2?s=7ddbbc132ae992d81e2b78288f934de7

ZAWSZE JEST TAK:

A KOŃCZY SIĘ TAK:

I tak już od czasów 14/15" vs 17" 

A jednak nie zawsze :P Przesiadłem się z monitora (TV) 40" na 32" i lepiej mi z tym. Przy tych ~60-70cm od ekranu, 40" to było za dużo i męczyło mnie, w dynamiczne FPSy nie dało się tak grać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo liczy się odległość względem przekątnej. Nie wielkość ekranu czy jego proporcje same w sobie.

Zasada jest prosta, odległość od ekranu powinna dawać nam możliwość objąć ten ekran wzrokiem bez wyraźnego poruszania głową. Jeśli musimy obrócić lekko głowę aby skupić się na krawędziach ekranu oznacza to że jesteśmy już za blisko.

Wiec powtarzam jeszcze raz jaki jest sens dużego ekranu lub siedzenia tak blisko gdy nie jesteśmy w stanie w naturalny sposób wykorzystać całej tej powierzchni. Porównania do rzeczywistego spojrzenia na świat są nie trafne bo realny otaczający nas świat jest trójwymiarowy a nie wyświetlany na płaszczyźnie 2D. To wszystko nie jest czyimś widzimisię ale naukowym podejściem do tematu.

Warto tez sobie poczytać czym jest cyfrowe zmęczenie wzroku.

Rozumiem każdego kto zachwyca się wielkim ekranem, sam kiedyś uważałem ze im będzie większy tym będzie lepszy fun, ale jednak człowiek uczy się całe życie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
54 minuty temu, kadajo napisał:

.

Wiec powtarzam jeszcze raz jaki jest sens dużego ekranu lub siedzenia tak blisko gdy nie jesteśmy w stanie w naturalny sposób wykorzystać całej tej powierzchni.

48" to najmniejszy dostepny ekran. I to nie w naszym kraju. Więc trzeba kupić 48-55" i odsunąć go na tyle, aby było OK. 

Do 27" a nawet 34" odległość z dobra imersja jest zbyt mała, aby wygodnie zmieścić się rękami na biurku z klawiatura i myszką. 

Więc tak. Potrzeba większy dla wygody i swobody. To raz. A dwa potrzeba większy bo mniejszych i tak nie ma. Bo niby jaki ekran można kupić poniżej 48" ? 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sony Dolby Vision ogarnia już od 3 lat :E

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Użytkownicy TV LG, jaki macie wybrany profil obrazu dla Dolby Vision ? Cinema czy Home Cinema ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oglądam "The Ranch" na Netflix i od 5 sezonu jest w Dolby Vision (w SDR nie było problemu), a serial ma mnóstwo ciemnych scen w których ekran się sam przyciemnia i wystarczy wcisnąć na pilocie "domek" albo koło zębate żeby ekran się rozjaśnił. Sterowanie jasnością Ai i oszczędzanie energii mam wyłączone, jest jakaś inna opcja odpowiadająca za to?

Dlaczego TV po połączeniu ze słuchawkami Bluetooth wyłącza tryb Gry? Do PS4 nie da się chyba słuchawek po BL połączyć? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

https://www.amd.com/pl/graphics/amd-radeon-rx-6000-series

AMD Radeon RX 6000 Series Graphics Cards

Expanding Display Capabilities
HDMI® 2.1 VRR

AMD Radeon™ 6000 Series graphics cards expand tear-free gaming experiences to all HDMI 2.1 enabled displays. Get the bandwidth needed to power up to 8K HDR experiences.  

USB Type-C®

Power head-mounted displays with just one cable for a modern VR experience.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I kolejne zamieszanie wokół HMDI 2.1.
A kiedy to pisali co niektórzy ze przecież jak jest to musi działać ?

Mówiłem ze to niedopracowane i minie kilka latek zanim to ograna :)

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to i tak w tylu nie będe grał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To dotyczy wybranych aplitunerow :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A gdyby tu nagle było przedszkole, w przyszłości? – Tygodnik Kętrzyński

"I nie mówcie że nie macie bo w każdej chwili mieć możecie" :E

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prze eARC ampltuner do TV. Komputer drugim kablem do tv i po kłopocie. 

2.1 w ampli wówczas zbędny.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No szczególnie jak chcesz dźwięk 5.1 z gier albo wysłać przez HDMI bezstratne formaty typu Atmos, TruHD czy Master Audio ;)

Wiec takie rozwiązanie @Minciu to raczej dla kogoś kto nie zwraca uwagi na jakość audio :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co obetnie TV w takim połączeniu? Powinien przesłać sygnał z HDMI z PC dalej do amplitunera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie bo tylko obsługiwane kodeki prześle dalej. Wiec jak enkodujesz dzwiek gry w DTS to LG już się wyłoży (modele nowsze niz 2018). Jak wyślesz przez HDMI TruHD LG się wyłoży, jak nie masz eARC nie prześlesz bezstratnych kodeków. Chociaż tutaj to i tak teoria bo specyfikacja tylko na to pozwala a czy faktycznie przez te eARC dziś TV przesyłają te strumienie nie testowałem.

Dodajmy do tego jeszcze LAG jaki wprowadzasz w dźwięku (problem z synchronizacją audio z obrazem będzie bardziej widoczny) przez to ze nie trafia on bezpośrednio do amplitunera tylko najpierw przechodzi przez TV.

Edytowane przez kadajo
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi